Açıköğretimli Olmanın Getirdikleri


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
123 ... SonSon
 1. Açıköğretimli Olmanın Getirdikleri

  Sponsorlu Bağlantılar


  Selamlar Arkadaşlar;

  Arkadaşlarımız arasında, İşimizde, Büyüklerimiz yanında hemen her yerde üniversitemiz konusunda çeşitli konuşmalar mutlaka geçer. Şu an toplumumuz Açıköğretim Fakültesinin nerde olduğu konusunda net bilgiye sahip değil ve bu bilgisizliğin sonucunda ciddi zararlar görebiliyoruz.. İşimiz konusunda olsun, eğitimimiz konusunda olsun, kariyerimiz konusunda olsun...
  Kendi içimizde bile okuduğumuz okulu hor görenler azımsanmayacak boyutta.. Hatta ve hatta bu okulu sırf Askerlikden kaçış olarak görenlerimiz oldukça fazla.. Bazı arkadaşlarımıza sorduğumuzda "Neden Açıköğretim Fakültesi?" bir çok arkadaşımızdan aldığımız cevap "Abi etiketimiz olsun.. Maksadımız Lisans yapmak değil üniversite okumuş olmak" oluyor maalesef..
  Ama bilseydik okuduğumuz bölümlerle neler kazanacağımızı eminim bu cümleleri hiç birimiz kurmazdık..
  Aslında bu okul bize ve ülkemize verilmiş büyük bir nimet.. Büyük bir avantaj.. Büyük olanak.. Yeterki sonumuzun ne olduğunu bilelim.. Okulumuzun aslında bize ne vereceğini bilelim..

  Evet arkadaşlar ; Okuduğumuz okul kazanması kolay bir okul.. Öyleki 160 ÖSS puanı bu okulu okumamıza olanak sağlıyor.. Buda doğal olarak toplumumuzda "Kolay Lokma" olarak adlandırılıyor ve biliniyor.. Ama unutulmaması ve mutlaka bilinmesi gereken önemli bir nokta var.. Nedir o?
  Bu okulu kazanmak evet belki çok kolay ama bitirmek de bir o kadar zor.. Bunu ancak öğrencileri yani bizler biliriz.. Hepimizin etrafında mutlaka bir kaç kişi vardır.. Okulu bitiremediği için yarıda bırakan.. Peki neden bu kadar zor? Cevabı aslında çok basit.. Örgün eğitimde okuyan arkadaşlarımız vardır.. Nasıl bir eğitim aldıklarını aslında çok iyi biliriz.. Eğer ders hocasıyla aran kötüyse vay haline.. Ama yok sınıfta faal biriysen ve hocanın gözüne girebilmişsen o dersi geçmek çok da zor değildir.. Peki AÖF de bu durum nedir? Bunu bir düşünelim..
  AÖF de sistem tektir.. Ve Bilgisayar programlarının insiyatif kullanmak gibi bir becerileri yoktur.. 49,5 puanla o dersi 1 sene daha görmek zorunda kalabilirsiniz.. İşte burdaki en önemli nokta ; "DERSİ GEÇMEK İÇİN BİLMEK ŞART..." Bilgi olmazsa asla mezun olamazsınız.. Olamayız.. Bu bağlamda okuduğumuz okulun ne durumda olduğunu farketmişizdir..
  Şimdi bu kadar ön bilgiden sonra asıl konumuza gelelim.. Okulumuz bize ne verir?..

  Arkadaşlar en önemli noktalardan biri, Lisans programlarından mezun olduğumuzda (İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi gibi..) devlet ve yasalar gözünde örgün öğretimden mezun olan arkadaşlarımızdan hiç bir farkımız yok.. Yasalar bizlere aynı hakları eksiksiz, fazlasız veriyor ve hakkımızı koruyor... Bu sonuçla aynı iş olanaklarına sahibiz..
  İkinci önemli konu bir örgün öğretim konu müfredatıyla bizlerin okuduğu müfredatlar arasında fark yok.. Kısacası aynı bilgileri öğreniyoruz.. Ve az önce bahsettiğim nedenden dolayı aslında bizler daha iyi öğreniyoruz... Öğrenmek zorundayız... Aramızdaki tek fark nedir diye soracak olursak ; örgün öğretimde birebir öğretim olduğu için konular üzerinde biraz daha deneyim sahibi olunabilir.. İletişim kurmak, bilgi aktarmak ve gözlemler konusunda bir eksiğimiz olabilir.. Ancak; bunu kişisel çabalarımızla çok kolay şekilde aşabiliriz.. Bu tamamen bizim kendi elimizde olan bir durum..

  Şimdi gelelim iş olanaklarımıza; Az önce de bahsettiğim gibi yasalar önünde eşit müamele görüyoruz.. hatta ve hatta özel sektörde mevcut işimizde yükselme şansımız olduğu gibi, iş bulma şansımızda oldukça yüksek..
  Açıköğretim Mezunu bir kişi ne olabilir ..?


  • Uzman
  • Uzman Yardımcılığı
  • Müfettişlik
  • Kaymakamlık
  • İdari Hakimlik
  • Araştırma Görevliliği
  • Mali Müşavirlik
  • Kamu / Özel Sektörde Orta ve Üst Düzey Yöneticilik
  • Bankacılık
  • İç ve Dış Ticaret
  • Finans Sektörü
  • Denetçilik
  • Reklamcılık Sektöründe Ürün ve Marka Yöneticiliği
  • Çeşitli Sektörlerde Satın Alma, Üretim Planlama Departmanı
  • İşletme Bilgi Sistemleri ve İnsan Kaynakları Bölümleri
  • Yüksek Lisans..  Evet Arkadaşlar... Görebildiğiniz gibi bir çok alanda elimizde fırsatlarımız var.. Ayrıca unutulmamalıdır ki Birçok Kamu ve Özel kuruluşda orta ve üst düzey yöneticilik yapan bir çok Açıköğretim Mezunu arkadaşlarımız vardır... Tabiki bu bir varsayım yada iddia değil Saptanmış bir GERÇEKTİR..

  Peki bizlere bu noktadan sonra düşen en büyük ve önemli görev nedir?
  Birincisi okulumuzun hayatımızdaki yerini kavramak
  İkincisi bunu en iyi şekilde toplumumuza yansıtmak ve bilinçlendirmek..
  Bizlere kadar büyük önyargılar oldu ve halende devam etmekte.. Ama bizler artık buna bir dur demeye başlayıp okulumuzun hakkını verelim.. Hiç değilse bizden sonraki nesil bilinçli olsun.. Neyin ne olduğunu kavrayabilsin.. Bilebilsin..


  Sabırla Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim..

  Google+

  YouTube


 2. Evet ama siz yine de Öss de top yapmaya bakın


 3. Yavuz arkadaşımız açıköğretim ile ilgili çok önemli bir gerçeğe değinmiş. Yazdıklarının arkasında olup aynı görüşleri paylaştığımı belirtmek isterim.


 4. Yararlarının yanında öğrenci indiriminide es geçmemek lazım :P


 5. Yazılarında bahsettiğin birçok konuda hemfikiriz, ama bi konununda altını çizmeden geçmek istemem doğrusu;işte bu konu yazılarında bahsettiğin kişisel beceri gelişim, örğün öğretimle açıköğretim arasındaki bu farkı kolay kolay kapanacağını sanmıyorum..Ayrıca kişisel gelişiminde kolay bi şekilde üstesinden gelinebilir demen de halkımız insanını yakından tanımadığını ve yaşantılarını tarzlarını bilmediğini gösteriyor doğrusu...
  herşeye rağmen eğitim psikolojisinde en iyi öğrenilen bilgi KENDİ KENDİNE ÖĞRENİLEN bilgidir... Bu bağlamda lisans öğrenim uğraşlarınızda başarılara ulaşmanızı temenni eder,Bilgilerinizle Kendinize,Çevrenize,Ülkemize ve İnsanlığa faydalı olabilmenizi dilerimmmm...


 6. castingof38 Nickli Üyeden Alıntı: Yazılarında bahsettiğin birçok konuda hemfikiriz, ama bi konununda altını çizmeden geçmek istemem doğrusu;işte bu konu yazılarında bahsettiğin kişisel beceri gelişim, örğün öğretimle açıköğretim arasındaki bu farkı kolay kolay kapanacağını sanmıyorum..

  en iyi öğrenilen bilgi KENDİ KENDİNE ÖĞRENİLEN bilgidir... Bu bağlamda lisans öğrenim uğraşlarınızda başarılara ulaşmanızı temenni eder,Bilgilerinizle Kendinize,Çevrenize,Ülkemize ve İnsanlığa faydalı olabilmenizi dilerimmmm...

  Öncelikle iyi niyetiniz ve temennileriniz için teşekkür ederim.

  Kişisel gelişim konusunda benimde altını çizmek istediğim bir husus var, Şöyleki; Açıköğretim okuyan bir öğrencinin aynı anda iş hayatına atılabilmesi, yani çalışması öğrenimine engel teşkil etmez. Ama örgün öğretimdeki bir öğrencinin, bir taraftan okurken bir taraftan iş hayatına adapte olabilmesi açıköğretimliye nazaran daha zor. Bu benim düşüncem değil bilinen bir gerçektir..
  Bu noktada açıköğretimli bir öğrencinin kendisini geliştirmesi konusunda fazla bir engeli yok. Kendisi aksini düşünmediği takdirde bunu çok rahat yapabilir. Ve işin en can alıcı noktası ; Tecrübe iş veren için her zaman önemlidir.


 7. castingof38 Nickli Üyeden Alıntı: Yazılarında bahsettiğin birçok konuda hemfikiriz, ama bi konununda altını çizmeden geçmek istemem doğrusu;işte bu konu yazılarında bahsettiğin kişisel beceri gelişim, örğün öğretimle açıköğretim arasındaki bu farkı kolay kolay kapanacağını sanmıyorum..Ayrıca kişisel gelişiminde kolay bi şekilde üstesinden gelinebilir demen de halkımız insanını yakından tanımadığını ve yaşantılarını tarzlarını bilmediğini gösteriyor doğrusu...
  herşeye rağmen eğitim psikolojisinde en iyi öğrenilen bilgi KENDİ KENDİNE ÖĞRENİLEN bilgidir... Bu bağlamda lisans öğrenim uğraşlarınızda başarılara ulaşmanızı temenni eder,Bilgilerinizle Kendinize,Çevrenize,Ülkemize ve İnsanlığa faydalı olabilmenizi dilerimmmm...

  Öncelikle şunu belirteyim kişisel beceri ve gelişim okulla olacak bişey değil kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalıdır yaşam tarzıyla da alakalı değildir. Biz insanlarımızı ve onların yaşam tarzlarını da gayet iyi biliyoruz. Lisans öğrenim uğraşlarımızda da, ben ve arkadaşlarım başkaları için çok faydalı olacağımıza eminim. Bu konularda size yardımcı olmayı da isteriz...


 8. Yazdıkları şeyler gerçek ve önemli. Dedği gibi bir çk insan kaçış olarak düşünüyor. Tabiki bunu düşünen insanlar sefilce yaşayanlar. Kndini geliştrmek adına nelr yapabilcğinn farkına varamyan insnlar. Bu sene bnde açık öğretim yazdım ve gitcem asıl amacım mali müşavir olmak puanımla normal eğitimede gidbilrdim ama çok uzun süredir bu mesleği düşünüyorum. Düz lise meğzunu oldğum için açık gitmek zorunda kldım ve sayısal oldğum için. Asıl düşüncem 4 sene stajerlik ypmak (gerçi hala biyer bulamadım) nedeni galiba muhasebe adına hiçbir tecrübem yoq. Arkadaşın dedğin gibi aslında çık öğretim büyük bir fırsat. Ve bu forumda bilgi edinebilcek en forumlardan biri. Ewimde pc yoq ama cafye geldğim zaman sadece bu forumda oluyorum. Defalrca soyledim belki ama emeği gçen herkeze teşekürler...


 9. [QUOTE=Crazy;575]Öncelikle şunu belirteyim kişisel beceri ve gelişim okulla olacak bişey değil kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalıdır yaşam tarzıyla da alakalı değildir. Biz insanlarımızı ve onların yaşam tarzlarını da gayet iyi biliyoruz. Lisans öğrenim uğraşlarımızda da, ben ve arkadaşlarım başkaları için çok faydalı olacağımıza eminim. Bu konularda size yardımcı olmayı da isteriz...[/QUO


  Öncelikle çoook teşekkür ederim... İnsanlar iş birliği içerinde olmalı bence, grupla ve çoğulcu yaklaşımlar daima büyük başarılara imza atar...
  Sizinle bu konuları paylaşmayı isterim... Belki bi ihtimal benimde size yardımcı olabileceğim hususlarda olabilir...
  Yardımlaşabileceğimiz konu başlıklarını belirlerseniz sevinir!!!
  Hem beyin fırtınası yapabileceğimiz konularda hazırlık yapabiliriz ve birbirimize faydalı olabileceğimiz noktalarda artış olabilir!!
  Bu samimi yaklaşımlarınızdan dolayı TEŞEKKÜR EDERİM ayrıca!!!!!


 10. Arkadaşım gerçekten güzel bir konuya değinmişsin,Bir çok insan yada eğitimi tamamlamış yada tamamlamak için uğraşan arkadaşlarımız aöf yi çok basite indirgiyorlar.Ben dahi işin içine girene kadar basite alıyordum ama baktım ki o kadarda basit değilmiş ,tamamen bilgiye dayalı ve bilgi sahibi olarak eğitimini tamamlamak zorundasın,yavuz arkadaşımın dediği gibi örgün öğretimde olduğu gibi okulda bir şekilde eğitimini tamamlamana yarar opsiyonlar oluyor ama aöf de bu imkansız aslında biz bu imkansızı başarmaya çalışıyoruz.Bence arkadaşlar kesinlikle bu aöf nin basite indirgenmemesi gereken bir eğitim kurumu olduğunu kendimize ve çevremize kabullendirmeliyiz bizler işin içinde olanlar olarak bunu basite indirgersek zaten bunun dışında olanların bunun aksini düşünmelini beklememiz gerekiyor düşüncesindeyim.
  Tüm arkadaşlara başarılar.......


123 ... SonSon
Açıköğretimli Olmanın Getirdikleri Yer İstanbul , 34, TR incelenme 15631 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015