Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
123 ... SonSon
 1. Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bir Çok Arkadaşımız Açıköğretimde İntibak Okumakta Fakat Bir Çoğu Nasıl Olduğunu Bilememktedir. Sizler İçin Araştırdım ve Aşağıdaki Bilgilere Ulaştım Umarım Sizlere Yararlı oLur....


  Ayrıntılı olarak bilgilendireyim sizi.


  1 - Dikey Geçiş Sınavına sadece örgün öğretimde lisansa devam etmek isteyen öğrenciler girecektir.

  2 - Dikey geçiş sınavı ile açık öğretim fakültesindeki dikey geçiş, lisans tamamlama ya da ikinci üniversiteye devam etmenin bir ilgisi yoktur.

  3 - Herhangi bir önlisanstan mezun olan ya da son sınıfta olan öğrencilerden açıköğretim iktisat veya işletme fakültesine devam edecek öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına girmesine gerek yoktur.

  4 - 3. maddede bahsedilen öğrenciler Eylül-Ekim aylarında açık öğretim fakültesi tarafından açıklanan başvuru işlemleriyle İktisat veya İşletme Fakültesi bölümlerinden birisinin 3.sınıfına direk kayıt yaptırabilirler.

  5 - Örneğin; Elektrik mezunu bir öğrenci açıköğretim İşletme yada İktisat okumak istediğinde başvuru döneminde AÖF'ye Dikey Geçiş kapsamında başvurur, kayıt yaptırır ve 3.sınıftan devam eder.

  6 - Halen açıköğretimde okuyan öğrenciler başka bir açık öğretim bölümünde aynı anda okuyamazlar. Birinden birini tercih etmek zorundadırlar.

  7 - Örn. Kamu yönetimi 1. sınıfta olan öğrenciler eğer bu haklarından vazgeçip, açık öğretim dikey geçiş imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler kamu yönetiminden kaydını sildirip, başvuru döneminde diğer önlisans mezunları gibi açık öğretim bürolarından kayıt yaptırmalıdırlar. Bunların açık öğretim fakültesi açısından bir farklılıkları yoktur.

  8 - Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerde kayıtlı öğrenciler için ders transferi işlemi nasıl yapılmaktadır?

  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği gereğince, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Ancak öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir. Belirtilen derslerin dışında ders transferi yapılmaz.

  Ayrıca, diğer yükseköğretim kurumlarından da ders transferi yapılmaz.

  Dikey geçiş yapan öğrenciler, Yabancı Dil ile Türk Dili derslerini ön lisans programlarında almış olduklarından ( Sadece Anadolu Üniversitesi Mezunları İçin Geçerli ) lisans programındaki bu derslerden sorumlu tutulmazlar.

  9 – DGS ile örgün eğitim programlarına yerleşen öğrenciler, fark dersleri alırlar. Hangi fark derslerini alacaklarına kayıt olacakları üniversite belirler.

  10 – DGS’yi kazanıp yerleşilen üniversitede yabancı dil hazırlık sınıfı mecburiyet varsa kazanan öğrenci bu sınıfa da devam etmek ya da muafiyet sınavını geçmek zorundadır.

  11 – DGS ile yerleşen adaylar daha önce herhangi bir yüksek öğrenim kurumundan almış oldukları derslerden muaf olabilirler. Bunun için aldkıları transkripti fakülte’ye vermeleri ve muafiyet talep etmeleri gerekir. Ancak Fakültenin muaf tutma zorunluluğu yoktur.

  12 - Hangi bölüm mezunlarının doğrudan 3. sınıfa kayıt yaptırabilecekleri BURADAN; hangi bölüm mezunlarının 3.sınıfta Fark Dersleri alacaklarını BURADAN öğrenebilirsiniz.

  Google+

  YouTube


 2. Sorular ve Cevaplar :


  Soru : Arkadaş öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler....... Benim öğrenmek istediğim şu; iktisat veya işletme bölümünü bitirmenin teknikere faydası ne (askerliğini yapan için). İktisat teknik bölüm sayılır mı? İşletme ve iktisat arasındaki en bariz fark ne? Hangisi ve neden? ......... Forum sakinlerine iyi çalışmalar.

  Cevap : TEknikere, yani önlisans mezununa askerlikten başka faydası yoktur. Çünkü tekniker yani önlisans mezunu memur önlisans bitirdiğinde intibak yaptırdığından ya da göreve önlisans mezunu olarak başladığından, lisans bitirdiğinde intibak yapılmaz ve derece/kademesi yükseltilmez. Askerliğini de yapmışsa hiçbir faydası olmaz. Ancak yüksek lisans yapmak isterse elinde lisans diploması olur.

  TEknisyenlere ise lise mezunuolduğu için intibak yapılacağından faydası olur: Emsalini geçmemek üzere Derece/ kademesi yükseltilir ve daha çabuk 4.dereceye düşüp ek gösterge alır.


  Soru : mrblar sormak istediğim konu inşaat mezunuyum sanırım şimdi direk olarak işletme bölümüne başvuru yapabilirmişim anladığım kadarıyla.. peki ne zaman başvurabilirim bir de inşaat bölümü için kesin bir şey yok diyorlar acaba bu doğru mu teşekkürler

  Cevap :
  Teknik bölümlerden sonra işletme ya da iktisat okucaksanız hazırlık sınıfına tabi oluyorsunuz. yani direk 3. sınıftan başlayamıyorsunuz. hazırlığı geçtikten sonraki sene 3. sınıftan devam edebilirsiniz.

  İnşaat bölümü için de işletöe ve iktisata geçişler kabul ediliyor. lBaşvurularda eylül- ekim de olur. zaten duyurular olduğu vakit haberiniz olur.

  Şimdi işletme ya da iktisat okucaksanız hazırlık sınıfını okumanız gerekiyor. bu hazırlık sınıfı senesinde askerliği tecil ettiremiyorsunuz. ama eğer öss ye girip herhangi bi bölüm kazanırsanız o zaman tecil hakkınız doğuyor.

  Soru :
  şlt fak 1. sınıfta su an okuyorum zaten ve o sayılan ıntıbak derslerını sımdı alıyorum.ben buna basvurursam elbetteki birine devam edecegım yanı aynı anda ıkı bolum okuma soz konusu degıl sımdı alıyorum ben bu derslerı zaten ısl okuyorum ve seneye basvurursam yıne mı bunları alacam ıntıbakta.bir de mezun yılı sınırlaması yoktur herhalde buna basvurmak ıcın.ben 2002 mezunuym inşallah öyle bir sınırlama getirmezler..

  Cevap : Açık öğretim fakültesindeki dikey geçiş faydalanmak istiyorsanız diğer açık öğretim bölümünden kaydınızı silmeniz ve açık öğretim fakültesine önlisans mezunu olarak başvurmanız gerekir.

  Eğer önlisans bölümünüz intibak sınıfı okunmasını gerektiren bir bölümse (örneğin tarım elektrik vs) o 4 dersi almak zorundasınız. Daha önce de belirttiğim gibi açık öğretim sisteminde MUAFİYET YOKTUR. Yani herkes aynı şartlara tabidir.

  Bir önceki mesajımda bahsettiğim noktalar genel olarak intibak bölümü okunması gereken önlisans mezunlarına yönelikti. Forumun bu bölümü teknik hizmetler olduğundan herkesi kendim gibi düşündüm ve intibak eğitimine girmeden doğrudan 3. sınıfa başlayanlardan bahsetmedim. muhasebe, işletme, maliye, kargo vb önlisans bölümlerinden mezun olanlar doğrudan ilgili açıköğretim bölümlerinin 3. sınıfına kayıt yaptırabilirler.

  Hangi bölüm mezunlarının doğrudan 3. sınıfa kayıt yaptırabilecekleri DGS klavuzunun 149-150. sayfasında; hangi bölüm mezunlarının intibak eğitimine katılacakları ise 150-155. sayfalarda yer almaktadır.
  [B]


 3. merhaba
  açıköğretim önlisansta okumakta olup 1.sınıf derslerinden tekrara kalan kişi bu bölümden mezun olduğunda dgs'ye girebilir mi ? Konu hakkında bilgisi olan ardaşlar yardımcı olursa sevinirim . Şimdiden teşekürler .


 4. ezdili can Nickli Üyeden Alıntı: merhaba
  açıköğretim önlisansta okumakta olup 1.sınıf derslerinden tekrara kalan kişi bu bölümden mezun olduğunda dgs'ye girebilir mi ? Konu hakkında bilgisi olan ardaşlar yardımcı olursa sevinirim . Şimdiden teşekürler .
  Merhaba,Siz mezun olduktan sonra hiç bir sorun yok isterseniz 2 yıllık okulunuzu 4 yılda bitirin.
  Dgsye girebilirsiniz,mezun olun yeter..


 5. Teşekkür ederim .:)


 6. rica ederim , KoLay Gelsin.


 7. Teşekkürler...


 8. merhaba bır sey soracaktım sızlere bu ıntıbak donemı bıttıkten sonra noormal ogrencı haklarını kaznıyoruz degıl mı ?


 9. yengec Nickli Üyeden Alıntı: merhaba bır sey soracaktım sızlere bu ıntıbak donemı bıttıkten sonra noormal ogrencı haklarını kaznıyoruz degıl mı ?
  Merhaba,evet kazanıyorsunuz;)


 10. Mili Nickli Üyeden Alıntı: Merhaba,evet kazanıyorsunuz;)
  pekı bu ogrencılık haklarından askerlık tecılliligide var degelmı yanı ıntıbak bıttıkten sonra 3.sınıfa kayıt olunca anadolu unıversıtesı askerlıgı kendısı tecıllı deıyor...


123 ... SonSon
Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında Yer İstanbul , 34, TR incelenme 72878 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015