Aöf Sınavlarda Test Çözümleri için Olduka İşinize Yarayacak İpuçları


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
12311 ... SonSon
 1. Aöf Sınavlarda Test Çözümleri için Olduka İşinize Yarayacak İpuçları

  Sponsorlu Bağlantılar


  TEST ÇÖZÜMÜ İÇİN İPUÇLARI

  Amerikalı eğitimci Ron Fry’ın Öğrenci Çalışma Teknikleri serisi içinde en önemli ikinci kitap olan ‘Test Nasıl Çözülür?’ kitabı sınavlara hazırlanan öğrenciler için önemli ipuçları veriyor. Öğretmenlerin nasıl soru hazırladıklarından objektif testlerde elenecek cevaplara kadar bilgiler içeren kitapta çoktan seçmeli sorular için onaltı ipucu veriliyor:

  16 maddeden oluşan soru çözme teknikleri için ipuçları şöyle sıralanıyor:

  1. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Testi hazırlayan kişinin ne demek istediğini düşünüp durmayın. Cevabınızı ayrıntıya indirip yanlış yola gitmeyin.

  2. Ana kelimelerin altını çizin.

  3. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.

  4. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.

  5. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin.

  6. Negatif sorulara ve sizi yönlendirecek soru sözcüklerine dikkat edin.

  7. Eğer şıkların içinde hepsi, her zaman, hiçbiri veya boş gibi cevaplar varsa genellikle yanlıştırlar. Bunu her zaman söylerim.

  8. Bazen, çoğunlukla, bazıları gibi şıklar da çoğunlukla doğrudurlar.

  9. Doğru cevabı bilmiyorsanız, yanlışları bulmaya çalışın.

  10. Kelimelerin anlamını bilmeden bir seçeneği elemeyin.

  11. Cevapları okuyun. Aldanmamaya dikkat edin. Akıllı bir hazırlayıcı, ilk şıkkı neredeyse doğru cevap gibi gösterip diğer cevapları okumadan onu işaretlemenizi isteyebilir.

  12. Standart bir test oluyorsanız, aynı bölümün cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu, zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Sadece dikkatli olun, kaydırmayaya dikkat edin.

  13. Eğer size uzun bir paragraf verilmiş ve bunun hakkında sorulan soruların cevaplarının bulunması istenmişse, ilk önce soruları okuyun. Bu sorular sizin makaleyi hangi yönden düşünüp okumanız gerektiğini gösterecektir. Tarihler soruluyorsa, okurken tarihleri yuvarlak içine alın. Sonuçlardan çok nedenleri arıyorsanız, okuma yönünüzü değiştirin. Cevaplara bakmadan önce soruyu okuyun ve cevabının ne olduğunu siz söyleyin. Cevabınız şıklarda varsa, kazandınız.

  14. Çoğunlukla uzun ve karışık gibi gözüken cevaplar doğrudur; çünkü sinsi hazırlayıcımız aklınızı karıştırmak için aslında çok basit olan cevabı değişik sözcüklerle veya tamlamalarla anlatır.

  15. Özellikle çok basit ve doğru gibi görünen seçeneklere şüphe ile yaklaşın. Öğretmeniniz size böyle bir kolaylığı neden yapsın? Çok basit. Şaşırtmak için.

  16.
  Bir soruyu ilk okuduğunuzda zor geliyorsa vazgeçmeye kalkışmayın. Soruya başka bir açıdan bakın, kendi kelimelerinizle cümleleri yeniden kurun.

  Başarılar...

  Açıköğretim Facebook sayfamıza katılmak için buraya tıklayın.

  Aöf Grubumuza katılmak için buraya tıklayın.

  Google+

  YouTube


 2. çok tskler işime yarıyacagından eminim


 3. çok mantıklı işe yarar
  teşekkürler paylaştığın için


 4. tesekkürler,ise yarar tiyolar,...


 5. 3. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.

  4. İki şık birbirinin zıttaysa, bunlardan biri doğrudur.
  sınavda bu ikisine de çok dikkat ediyorum bende.harika bi paylaşım teşekkür ederiz.


 6. 12. Standart bir test oluyorsanız, aynı bölümün cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu, zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Sadece dikkatli olun, kaydırmayaya dikkat edin. ben kesinlikle bu şekilde yapıyorum.gerçekten zaman kazanmamıza çok etkili bi yöntem.bence arkadaşlar bu şekilde cevaplamanızı teşvik ederim.sonradan zaman kalmayınca o panikle, ayrıca birçok böl.geçirme yaparken yanlış böl. kaydırma imkanı muhtemel oluyor.


 7. Paylaşım için teşekkür; çok cahil kalmışız daha çok paylaşımda bulunursanız daha çok teşekkür özellikle bizler için harcadıgınız emekleriniz içinde ayrıca teşekkür ediyorum ben yeni başladım çok heyecenlıyım bu heyecenım sorular karşısında korkuya donüşe bilirmi?


 8. gül_34 Nickli Üyeden Alıntı: Paylaşım için teşekkür; çok cahil kalmışız daha çok paylaşımda bulunursanız daha çok teşekkür özellikle bizler için harcadıgınız emekleriniz içinde ayrıca teşekkür ediyorum ben yeni başladım çok heyecenlıyım bu heyecenım sorular karşısında korkuya donüşe bilirmi?
  erslere çalıştığınız sürece heyecanınız ve korkunuz olmasın. Sınavda heyecan yapmamak önemlidir, siz öncelikle derslere çalışın ve kendinize ders çalıştığınız müddetçe " Ben derslerime çalışıyorum ve sınavlardada en kolay şekilde soruları cevaplayacağım" diye söyleyin.


 9. eline salik teşekkürler


 10. çok tşk ler mantıklı gerçektende


12311 ... SonSon
Aöf Sınavlarda Test Çözümleri için Olduka İşinize Yarayacak İpuçları Yer İstanbul , 34, TR incelenme 60058 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015