İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler İçin Askerlik Durumu...


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
12311 ... SonSon
 1. İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler İçin Askerlik Durumu...

  Sponsorlu Bağlantılar


  İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler

  23.05.2012
  ARKADAŞLAR Askerlik kanunu 22.05.2012 günü TBMM'de kabul edildi. Kabul edilen yeni kanunda yükseköğretim görenlerin eğitim dönemleri içerisinde 29 yaşının sonuna kadar askerliklerini tecil edebilecekleri belirtiliyor. Bu demektirki 2 yıl üstüste kalanlar artık askere alınmayacaklar ve okul bitene veya 29 yaşının sonuna kadar askerliklerini tecil edebilecekler.

  ESKİ UYGULAMAYI HATIRLAYALIM
  Yükseköğretimde okuyan öğrenciler askerlik kanununda belirtildiği gibi (“iki sene üst üste sınıf geçemeyenler”) bir sınıfı iki yıl üst üste tekrar ederlerse askerlik tecil işlemlerinden yararlanamazlar.

  Örneğin; Açıköğretim Kamu Yönetimi 2.sınıf öğrencisi 2.sınıfı 2 yıl üst üste tekrar ederse 2. sınıftaki 2. yılın sonunda öğrencinin tecil etme hakkı ortadan kalkar.

  Arkadaşlar : Lisans programlarında okuyorsanız 7 sene boyunca okul sene sonlarında askerlik şubesine mutlaka ama mutlaka öğrenci olduğunuzu gösterir belgeleri gönderir.. Ancak; 2 Sene üst üste aynı sınıfı tekrarlayıp geçemeyen öğrencilerin takdiri tamamen askerlik şubesine aittir. Gönderilen belgeyi yok sayıp tecilinizi bozabilir ya da Tecili devam ettirir.

  Neler yapılması gerekir ?

  1 - Aof bürosundan öğrenim belgesi alarak şubeye götürüp öğrenime devam ettiğinizi belirtir ve tecilin devam etmesini talep edebilirsiniz. Ancak yine de takdir şubeye ait.. Dilerse yoklamanızı alıp askere gönderebilirler.

  2 - ( 2. sınıf öğrencileri için daha uygun ) muayane olmadan ve şubeye uğramadan yeni senenin haziranına kadar şubeye gitmeden bekleyebilir bu süre zarfında tüm derslerinizi verip okuldan kaydınızı sildirir ve önlisans diploması alırsınız. Aldığınız ön lisans diploması ile şubeye gider 2 yıl daha tecil hakkı kullanırsınız. Yeni dönem kayıtları başlamadan 3. sınıftan devam etmek istediğinizi okula bildirip kaldığınız yerden devam edersiniz.

  Birinci seçenekte takdir hakkı daha öncede belirttiğim gibi askerlik şubesine aittir. Bunu en sağlam şekilde yapmanın yolu direk şube komutanıyla görüşmek olabilir. İnsiyatif kullanması açısından sizin için daha yararlı olacaktır.


  YENİ UYGULAMA

  Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan haller

  Askerlik işlemlerinin ertelenmesine neden olan hallerden bazıları yeniden düzenlendi. Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek. ( BUDA 2 YIL KALINCA ASKERE ALINMA OLAYINI ORTADAN KALDIRMAKTADIR )

  Savaş zamanı hariç olmak üzere; bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlu, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerleri, oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar askere sevk edilmeyecek. Bu düzenlemenin uygulanmasında 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller hesaba katılmayacak.

  Kardeş sevk tehirinde bulunulabilmesi için ananın dul olması şartı kaldırılacak. Bugünün şartlarında 15 yaşından küçük bir çocuğun aile bütçesine katkı sağlamasındaki zorluk dikkate alınarak, kardeş sevk tehirinde 20 yaşından küçük olanlar dikkate alınmayacak.

  Yoklama sırasında lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri üç yıl, fakülte veya yüksekokuldan ilişikleri kesilenlerle yüksekokul mezunlarının askerlikleri ise 29 yaşını tamamladıkları yılın sonu esas alınarak iki yıl süreyle ertelenecek.

  Askerlik çağrısına hasta olduklarından dolayı katılamayan yedek erbaş ve erlerden, bu durumlarını resmi veya askeri hekim ya da sağlık kurulu raporuyla tespit ettirenler herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacak.

  Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacak.

  Açıköğretim Facebook sayfamıza katılmak için buraya tıklayın.

  Aöf Grubumuza katılmak için buraya tıklayın.

  Google+

  YouTube


 2. merhaba ömer bey ben isletme 1.sınıf ögrencisiyim bu sene 2. yılımdı gecen yıl matematik ve muhasebeyi verdim bu yılda sanırım iktisat ve tbt yi verdim galiba yani 3 dersim daha var bu yılda sınıfta kaldım gibi görünüyor 1988 dogumluyum askerlik tecilim bozulacak ne yapmam gerekiyo okulum devam eder mi?simdiden vereceginiz bilgiler icin tesekkurler.acil yardım


 3. arkadaslar ne kadar yavas bi site yaa benim durumum ne olacak 6 gündür bekliyorum valla acil yardım..ömer beyin dikkatine ??


 4. Kardeş bende 2 sene 1. sınıfda kaldım ancak ne tescilim bozuldu neden başka bişey oldu şuan 2.sınıfdayım ...Yani devam eder üstelik ben 1986 lıyım


 5. Sayın İlgili,

  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere ön lisans için 4, lisans için 7 yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Bu süreyi geçiren öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamaz.

  Ancak, öğrenci kayıt yenileme işlemini yaptırdığı sürece eğitimine devam edebilir, sınavlara katılabilirsiniz. Öğreniminizi bitirdiğinizde de diplomanızı alırsınız.

  2 yıl üst üste sınıfta kaldığınızda kaydınız fakülte tarafından silinmez. Kaydınızı yeniletip öğreniminize devam edebilirsiniz.

  Askerlik tecil işlemleri Askerlik Şubelerince yürütülmekte olup, hangi hallerde tecil hakkı tanınacağı ve hangi hallerde tecilin bozulacağını takdir ve yetkisi Askerlik şubelerine aittir. Konu hakkında askerlik şubenize başvurmanız gerekmektedir.

  Bilgilerinizi rica ederiz.


 6. kecemere arkadas verdigin bilgiler icin saol cok tesekkur ederim valla kendi kendimi yiyorum burda yaa saol tekrar saol


 7. Artısnıda soyliyeyim ben 2 sene sınıfda kalınca heralde olmıyacak bu iş diye askerlik subesine basvurdum sırad bekledim içeri girdim herkesin işlemleri devam etti sıra bana geldi bende goya muayyane olup askere gidicem diye beklerken bana karşımda ki kişi senin askerliği tescilli çünkü sen okuyor görünüyorsun muayyane olabilmen için açıköğretim bürolarından okulumla ilişkimi kestim belgesi alıp öyle baş vurman gerekir diyerek geri çevirdi...Zaten askerliğide okul kendiliğinden tescil ettirmişti...Ama yinede en yakın bir askeri şubesinden durumunu öğrenebilirsin yardımcı oluyorlar.


 8. arkadaşlar , 1. sınıfı 2 sene almaktayım malesef 2. sene sonunda alttan 3 ders kaldı . sanırım 2 ders kalması gerekti . kaydım aöf tarafından otomatik silinicekmi , we askerlik durumum ne olucak ? No :t 1984 lüyüm daha öncede 2 yıllık üniversiteden ilişiğim kesilmişti..


 9. Sayın İlgili,

  Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kayıt yaptırdıkları yıldan başlamak üzere ön lisans için 4, lisans için 7 yıl süreyle öğrencilik haklarından yararlanabilirler. Bu süreyi geçiren öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamaz.

  Ancak, öğrenci kayıt yenileme işlemini yaptırdığı sürece eğitimine devam edebilir, sınavlara katılabilirsiniz. Öğreniminizi bitirdiğinizde de diplomanızı alırsınız.

  2 yıl üst üste sınıfta kaldığınızda kaydınız fakülte tarafından silinmez. Kaydınızı yeniletip öğreniminize devam edebilirsiniz.

  Askerlik tecil işlemleri Askerlik Şubelerince yürütülmekte olup, hangi hallerde tecil hakkı tanınacağı ve hangi hallerde tecilin bozulacağını takdir ve yetkisi Askerlik şubelerine aittir. Konu hakkında askerlik şubenize başvurmanız gerekmektedir.

  Bilgilerinizi rica ederiz


  gerekli cvp burda okuyun.


 10. ben 4 yıılık iktisat bölümüne kayıtlıyım 1. sınıfta tek dersten kaldım ve 2. sınıfa geçtim , 2. sınıfta ilk senemde 3 dersten kaldım ve 1. sınıftan kalan tek dersi veremedim 2. sınıfın 2. senesinde ise 2. sınıftan kaldığım derslerden birisini daha verdim fakat 1. sınıftan kalan tek dersimi yeniden veremedim yani sınıfta kaldım 2 sene üst üste şimdi askerlikten yoklama kağıdı geldi bana fakat ben bu sene askere gitmek istemiyorum ve tecil ettirmek istiyorum benzer durumda olan birisinden bürodan öğrenci belgesi ve 2c mektubu diye bir mektup alıp şubeye yollayınca tecil yapıldığını duydum bu konuda bilgisa olan arkadaşlar çok acil bilgi verebilirmi ?


12311 ... SonSon
İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler İçin Askerlik Durumu... Yer İstanbul , 34, TR incelenme 63646 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015