4 Yıllık Lisans Mezunları Askerliği 2 Yıl - Yüksek Lisanas Mezunları 1 Yıl Tecil Ettirebilmekte.


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
123 SonSon
 1. 4 Yıllık Lisans Mezunları Askerliği 2 Yıl - Yüksek Lisanas Mezunları 1 Yıl Tecil Ettirebilmekte.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Askerlik Kanununda Yapılan Dseğişiklik İle 4 Yıllık Lisans Mezunları Askerliği Mezuniyet Tarihinden İtibaren 2 yıl, Yüksek Lisans Mezunları Mezuniyet Tarihinden İtibaren 1 Yıl tecil Ettirme Hakkında Sahiptir....


  İlgili Kanun Aşağıda Yer Almaktadır..
  MADDE 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun 36 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “Dört yıl veya daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından yahut bunların dengi olduğu kabul edilen okullardan mezun olan yükümlülerin askere sevkleri, istekleri halinde mezuniyet tarihinden itibaren iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar tehir edilebilir. Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere sevk tehiri hakkı tanınabilir. Bunlara ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığınca belirlenir.”

  MADDE 2- 1111 sayılı Kanunun 77 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “Askerlik hizmetinin gerektirdiği görev ve yükümlülükleri yerine getirme konusunda gayret ve çalışmaları sonucu emsalleri arasında üstün başarı gösteren erbaş ve erlerden, muvazzaf askerlik hizmetleri boyunca, disiplin amiri, disiplin mahkemesi veya askeri mahkemelerden herhangi bir ceza almamış olanlara, asgari Tugay Komutanlarının (Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığında eşidi), Sahil Güvenlik Komutanlığında Alay Komutanı veya eşidinin onayı ile, birinci fıkrada yazılı izinlere ek olarak yedi güne kadar ilave izin verilebilir. Verilecek bu ilave izinlerin usul ve esasları Genelkurmay Başkanlığınca belirlenir.

  Radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere, radyoaktif ışınla yaptıkları bir yıl hizmete karşılık otuz gün sıhhi izin verilir. Bu hizmetin bir yıldan az ya da çok olması durumunda verilecek izin süresi, otuz günlük izin süresi birimine orantılı olarak belirlenir ve verilir.”

  MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

  GENEL GEREKÇE

  Mevcut uygulamada, lisans eğitimini tamamlayan yükümlüler, askerliklerine karar alınmasını müteakip sekiz ay ile onbeş ay arasında değişen süreler sonunda silâh altına alınabilmektedirler. Bu süreler, yükümlülerin staj, yüksek lisans, doktora veya ihtisas sınavlarına katılabilmeleri ve başarılı olanların öğrenime başlayabilmeleri ile Kamu Personeli Seçme Sınavını kazananların işe başlamaları için yeterli olmamaktadır. Neticede, yükümlüler bakaya kalmakta ve bu suçtan haklarında düzenlenen suç dosyaları Cumhuriyet Savcılıklarına gönderilmektedir. Bakaya kalmalarını önlemek, daha üst seviyede eğitimlerine devam etmelerine imkan sağlamak ve Kamu Personeli Seçme Sınavında başarılı olanlara işe başlamaları için yeterli süre tanımak maksadıyla, lisans eğitimini tamamlayan yükümlülere, lise ve dengi okul mezunları ile iki ve üç yıllık yüksek okul mezunlarında olduğu gibi mezuniyetlerini müteakip iki yıla, yüksek lisans eğitimini tamamlayanlara ise bir yıla kadar askere sevk tehir hakkı tanınması yoluna gidilmiştir.

  Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olan yükümlülerin diploma denklik işlemleri, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yürütülmektedir. Bu kurum tarafından yılda iki defa yapılan seviye tespit sınavı sonucunda, bu sınavda başarılı olanların diploma denkliği onaylanmaktadır. Düzenleme ile yükümlülere, söz konusu sınavlara katılım ve denklik işlemleri için yeterli zaman tanınmaktadır.

  Askerliğin temeli disiplindir. Bu bağlamda, disiplin ihlalleri yapanların cezalandırılması yanında, disiplinli erbaş ve erlerin ödüllendirilmesi de yapılan hizmetin bir gereğidir. Muvazzaf askerlik hizmetleri süresince kanun, yönetmelik, yönerge ve emirler çerçevesinde kendilerine verilen görev ve yükümlülükleri yerine getirmede üstün gayret göstererek başarılı olan yükümlü erbaş ve erlerden, birlik içerisinde disiplinli davranışlar sergileyenleri ödüllendirerek motive etmek, disiplin ihlalleri yapma eğiliminde olanların ise bu davranışlarını kontrol altında tutmalarını sağlamak ve caydırmak için ilave izin müessesesi getirilmiştir. Ayrıca, radyoaktif ışınla çalışan yükümlü erbaş ve erlere, röntgen mütehassıslarına veya röntgen ve radyom ile iştigal eden kimselere tanındığı gibi sıhhi nedenlerle ilave izin verilmesi imkanı sağlanmıştır.

  Tasarı ile; lisans veya lisansüstü eğitimini tamamlayan yükümlülere sevk tehir hakkı tanınması, disiplinli erbaş ve erlerin ek izin hakkı verilerek ödüllendirilmesi, radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere sıhhi nedenlerle ilave izin verilmesi amaçlanmıştır.

  MADDE GEREKÇELERİ

  MADDE 1- Madde ile; mezuniyet tarihinden itibaren, lisans eğitimini tamamlayan yükümlülerin askere sevklerinin iki yıla kadar, yüksek lisans eğitimini tamamlayan yükümlülerin askere sevklerinin bir yıla kadar ve yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanların askere sevklerinin ise denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için talepleri halinde ayrıca bir yıla kadar ertelenmesi sağlanmaktadır.

  MADDE 2- Madde ile; muvazzaf askerlik hizmetleri süresince kanun, yönetmelik, yönerge ve emirler çerçevesinde kendilerine verilen görev ve yükümlülükleri yerine getirmede üstün gayret göstererek başarılı olan yükümlü erbaş ve erlerden, birlik içerisinde disiplinli davranışlar sergileyenlerin ödüllendirilerek motive edilmesi, disiplin ihlalleri yapma eğiliminde olanların ise bu davranışlarını kontrol altında tutmalarının sağlanması amacıyla ilave izin müessesesi getirilmekte; radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere, röntgen mütehassıslarına veya röntgen ve radyom ile iştigal eden kimselere verildiği gibi sıhhi nedenlerle ilave izin verilmesi imkânı getirilmektedir.

  MADDE 3- Yürürlük maddesidir.

  MADDE 4- Yürütme maddesidir.

  Google+

  YouTube


 2. Gerekli açıklama mevcut yani yeni yasa gayet açık ama uygulamada farklılık olur mu bilemiyorum. Bu şekilde tecil yaptırmış arkadaşlar varsa uygulamayla ilgili tecrübelerini paylaşırsa sevinirim... Bir de ben 82 doğumluyum ve bu sene son senem haziranda nasip olursa okul bitecek yaştan dolayı bir sıkıntı yaşar mıyım? Cevap yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...


 3. Merhaba Arkadaşım;

  Ben Lisans Öğrenimimi Bitirdikten Sonra Bu kanun Çıkmadan Evvel Muayenemi Yaptırdım ( 10.08.2007 tarihinde ) ve 31.12.2008 için gün verdiler, Bir Kaç Ay Sonra Kanun Çıktı ve Ben 2008 Ekim Ayında Tekrar Şubeye Giderek Askerliğimi Knun Uyarınca tecil Ettirmek İstediğimi İfade Ettim ve 01.08.2009'a Kadar Tecil Edildi Askerliğim. Ben 01.07.2007 de mezun Oldum Bu Arada.


 4. Cevap için çok teşekkür ederim. Bazen şubedeki memurun insiyatifine kalıyor bazı şeyler bu yüzden tedirgindim ama açıklamanızdan sonra biraz rahatladım. Kanun çıktıktan sonra tekrar başvurup işmeinizi yaptırdığınıza göre sanırım pek kasmıyorlar. Tekrar çok teşekkürler...


 5. güsel ama kızlar bundan faydalanamayacak ne kötü


 6. güsel ama kızlar bundan faydalanamayacak ne kötü
  Daha nasıl faydalansınlar kardeşim, ömür boyu tecilliler, ohh ne güzel :D
  Ayrıca paylaşan arkadaşa da bilgilendirme için çok teşekkür ederim :)


 7. İyimiş. 4 yıllık Aöf'de 1 yıl da kaldığımızı düşünürsek eder 5 yılda mezun oluruz artı 2 yıl da erteleme hakkıyla eder 7 yıl. Yani 4 yıllık Aöf giren insan askerliği 7 yıl ertelemiş oluyor. Bu çok iyi.


 8. benim gibi 2 yıllık mezunları ve mezun olacak arkadaşlar aöf rektörlüğüne dilekçe gönderelim. madem ki çok yakında tek tip askerlik çıkacak o zaman çıkana kadar bir defaya mahsus 2 yıllık mezunlar kısa dönem askerlik yapsın.hem askerliğini yapmamış arkadaşlar askerliğini yapar hem de ordunun asker ihtiyacı fazlasıyla karşılanır. rektörlükte genelkurmay ve başbakanla görüşme yaparsa bu iş büyük ihtimalle çözülür


 9. ben temmuzda mezun olmuş durumdayım 1982 liyim eylulde 28 ime giricem acaba tecil hakkım varmı yoksa 29 yaş sınırından dolayı hemen gitmek zorundamıyım


 10. yedek subay, astsubay nasıl olunuyor sınavları nasıl acaba,aoflulara önyargı varmı askeriede yapmazlarmı yedek subay ...


123 SonSon
4 Yıllık Lisans Mezunları Askerliği 2 Yıl - Yüksek Lisanas Mezunları 1 Yıl Tecil Ettirebilmekte. Yer İstanbul , 34, TR incelenme 18380 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015