Açıköğretim Tek Ders Sınavı Yapılması İçin Dilekçe Örneği


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
 1. Açıköğretim Tek Ders Sınavı Yapılması İçin Dilekçe Örneği

  Sponsorlu Bağlantılar


  Merhaba arkadaşlar bir çoğumuztek ders yüzünden sınıfta kaldık ve mezun olamıyoruz. Bir çoğumuz tek ders yüzünden belki askerliğini 15 ay yapacak. Bir çoğumuz 1. sınıftan tek dersten kaldığımız için 3.sınıfa, bir çoğumuzda 2.sınıfın 1 dersinden kaldığımız için 4.sınıfa geçemiyoruz. Anadolu Üniversitesi yıllardır bu durumu düzeltmemekte ve tek ders için sınav açmamaktadır. Şimdi bizler bu mağduriyetlerimizi gidermek için ortak bir tavır almalı, ortak hareket etmeli, organize olarak Anadolu Üniversitesinin bu durumdan geri adım atmasını sağlamalı ve Tek Ders Sınavı açılmasını sağlamalıyız.

  Bunun için ilk adım olarak ekte vereceğim dilekçe örneğini bir bilgisayarda doldurup çıktı alarak faxlamalı ve mail adreslerimizden Anadolu üniversitesine mailler göndermeliyiz. Çevremizde bulunan ve sizler gibi tek dersten mağdur olmuş olan herkese bunu ulaştırmalı ve onlarında mail veya fax yolu ile dilekçeyi Anadolu üniversitesine göndermelerini sağlamalıyız. Arkadaşlar unutmamanız gerekli bu dilekçeyi ne kadar çok kişi üniversiteye gönderirse sesimizi o kadar dikkate alırlar ve mağduriyetimizi gidermek adına hareket etmeye kendilerini mecbur hissederler.

  Ayrıca arkadaşlar belli bir çoğunluk oluştuğunda Tek ders sınavı yapılacaktır, eğer reddedilirse dilekçe ile başvurduğunuz için İl İdari Mahkemesine açacağınız bir dava ile Tek Celsede davayı kazanabilir ve 1999 yılında olduğu gibi Anadolu üniversitesine zorunlu olarak Tek Ders sınavı yaptırabilirsiniz. Bu bilgileri herkes ile paylaşın ve gerekli çoğunluğun sağlanması konusunda pes etmeden çalışmaya devam edin.

  Anadolu Üniversitesinin ileri süreceği bahanelerin önüne geçebilmek içinde Tek Ders sınavının tüm illerde değilde belirli merkezlerde yapılmasını, bütün öğrencilerin belli sayıda okul belirlenerek bir araya toplanarak sınava tabi tutulabileceğini, farklı derslerden ayrı ayrı sınıflarda ayrı saatlerde sınavlara girenlerin aynı sınıflarda toplanabileceği belirtilmeli. Sonuçta bu TEK DERS olduğu için bu sınavın süresi aynı üstelik tüm lise ilköğretim ve üniversitelerde eğitim başladı ekstra öğretmenlere ihtiyaç yok pazar günü belirlenen okullarda kolaylıkla ülke genelinde bu sınav yapılabilir.

  Genelde Üniversite şu bahaneye sığınmaktadır:

  Sınav organizasyonunda binlerce kişinin görev aldığı, bu sayının sadece eğitimcilerle sınırlı olmadığı, Ülke genelinde bir Açık Öğretim sınavı için çok sayıda kişinin görev yaptığı, çok büyük bir organizasyon olduğu bahanesine sığınılmaktadır. Biz harç paralarını boşa ödemiyoruz ama eğer rahatsızlıkları bu ise ekstra ücretinide ödemeye hazırız. Ama unuttukları olay bu sınava herkesin giremeyeceğidir. O belirttikleri bahaneler yaklaşık 1,5 milyon AÖF öğrencisinin tamamını kapsamaktadır. Bu tek ders sınavına 100 binlerce kişi girecektir ve hepsi topluca belirlenen okullarda toplanabilir. Bu kadar görevliye gerek kalmaz. Yani 1. sınıf öğrencileri ile 3. sınıf öğrencileri, 2. Sınıf Öğrencileri ile 4. sınıf öğrencileri aynı anda sınava girebilir veya bütün sınıflara ait öğrenciler aynı saatte aynı sınıfta sınavlara girebilir. TEK DERS olduğu için illaki normal sistemde ki gibi sabah 9:00 ve 14:30 da sınav yapmaya gerek yok. Bütün herkesi 14:30 da sınava alabilirler.


  TEK DERS İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

  ÖRNEK DİLEKÇEYİ BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

  ../../2011


  T.C.

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

  AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ DEKANLIĞI’NA

  ESKİŞEHİR

  Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Bölümleri/Programlarında okuyan öğrenciler, başarısız oldukları bir (1) ders yüzünden mezun olamamakta ve eğitimleri 1 yıl uzamaktadır. Ayrıca öğrenciler 1. sınıftan 3.sınıfa, 2. sınıftan 4.sınıfa tek dersten de olsa borçlu olarak geçememektedir. Öğrencilerinizin öğrenim sürelerinin uzamaması ve normal öğrenim süresi içerisinde devam etmekte oldukları ön lisans veya lisans bölümlerinden/programlarından mezun olarak diploma alabilmeleri için, örgün Yüksek Öğretim Kurumlarında olduğu gibi eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde tek ders sınavı hakkının Anadolu Üniversitesi Açık öğretim bölümlerinde/programlarında okuyan öğrencilerine de tanınmasını, bu amaçla ivedilikle sınav yönetmeliğinin yasal mevzuat çerçevesinde değiştirilmesini veya ek bir madde ile genişletilmesini sizlerden rica ediyorum.


  Tek Ders sınavının tüm illerde değil yoğunluğa göre Anadolu Üniversitesi’nin belirleyeceği merkezlerde yapılmasını, bütün öğrencilerin belli sayıda okul belirlenerek bir araya toplanarak sınava tabi tutulabileceğini, farklı derslerden ayrı ayrı sınıflarda ayrı saatlerde sınavlara girenlerin aynı sınıflarda toplanabileceğini düşünüyor ve bunu kabul ediyorum. Sonuçta bu TEK DERS olduğu için bu sınavın süresi aynı üstelik tüm lise ilköğretim ve üniversitelerde eğitim başladığı için ekstra öğretmenlere ihtiyaç olmayacağı belirleyeceğiniz bir pazar günü belirlenen okullarda bu sınavın yapılabileceğini düşünüyorum. Böylelikle binlerce kişinin mağduriyetinin giderilmiş olacağını düşünüyorum.

  Mezun Olamayan veya Sınıfını Geçemeyen Öğrencilerin Karşılaştıkları Bazı Zorlukları Aşağıya Listelemek istiyorum;
  - 29 yaşında veya aşmış olan öğrenciler 1 ders yüzünden askerliklerini 15 ay yapmak zorunda kalmaktadırlar.
  - KPSS ye girmiş veya girecek olan öğrenciler kazansalar dahi 1 ders yüzünden atanamamaktadırlar.
  - Mali durumları iyi olmayan öğrenciler ailelerine 1 yıl daha ekonomik açıdan yük olmaktadırlar.
  - Devlet dairelerinde çalışan öğrenciler 1 ders yüzünden atama ve terfi isteyememektedirler.
  - İş arayan öğrenciler 1 ders yüzünden başvurdukları pozisyonlara yerleşememektedirler.

  Yukarıda Yazılı Olan Örnekleri Bunlar Gibi Yaşanmış Olaylardan Çoğaltabiliriz.

  Sizlerden bunlar ve bunlar gibi sıkıntıların giderilmesini sağlamak ve eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde ek ders sınavı açılması hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
  Adı Soyadı


  İmza
  TC Kimlik No:
  Adı Soyadı:
  Bölüm/Program Adı:
  Sınıfı:
  Kaldığı Tek Ders:
  Adres: Ev Telefonu:
  Cep Telefonu:


  ----------------------------------------

  ÖRNEK DİLEKÇEYİ BİLGİSAYARINIZA İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

  Dilekçeye kişisel bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi girin.
  Bu fax numaralarına fakslayın
  Faks: (0222) 330 46 26
  Faks: (0222) 335 36 16
  Faks: (0222) 320 07 58
  Faks: (0222) 330 93 30
  Dilekçenizi İadeli Taahütlü büronuza elden teslim edin veya posta yoluyla gönderin.

  Mail ile dilekçenizi gönderin.
  merkezburo@anadolu.edu.tr
  gensek@anadolu.edu.tr
  oidb@anadolu.edu.tr
  mrkburo@anadolu.edu.tr

  Ayrıca şikayetleri Cumhurbaşkanlığına
  cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr mail adresine
  Fax : 0 312 441 38 16

  ve Yök'e

  Yükseköğretim Kurulu - Gerçek Kişiler
  Fax: 90 (312) 266 47 59

  gönderilmesinde fayda var.

  Google+

  YouTube


 2. Ben AÖF nin ve Cumhurbaşkanlığının verilen adreslerine mail attım ve gelen cevab şu oldu


  Sayın ................,  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'nin 11. maddesinde; "Her öğretim yılında birer kez ara, yıl sonu ve bütünleme sınavı yapılır. Ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarının tarihleri, ilgili fakültelerin yönetim kurullarınca ortak olarak belirlenir.'' denilmektedir.  Yukarıda belirtilen Yönetmelik hükmüne göre açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı öğrencilerin; her öğretim yılında bir kez ara, yıl sonu ve bütünleme sınav hakkı bulunmaktadır.  Bu nedenle ek sınav hakkı verilememektedir.  Ayrıca, Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde bu yönde bir değişiklik yapılması söz konusu değildir.  Bilgilerinize rica eder, başarılar dileriz.  Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri hakkında öğrenmek istediğiniz ya da merak ettiğiniz konuların cevaplarını görebilmeniz için hazırlamış olduğumuz Açıköğretim Sistemi Sık Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden ayrıntılı bilgi alabilir veya arama motoruna anahtar kelime girerek kategoriler içerisinde arama yapabilirsiniz.  Açıköğretim Sistemi Sık Sorulan Sorular sayfasına Anadolu Üniversitesi adresinin “Açıköğretim” kısmında yer alan Sıkça Sorulan Sorular bölümünden erişebilirsiniz.

  T.C.

  ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

  Açıköğretim Fakültesi

  Merkez Büro Yöneticiliği

  Yunusemre Kampüsü 26470 / ESKİŞEHİR  Web: Anadolu Üniversitesi

  AÖF Büro Web: TC ANADOLU NVERSTES AF INTERNET HZMETLER

  E-Posta: merkezburo@anadolu.edu.tr

  Telefon: 0222 444 10 26  Not: Göndereceğiniz elektronik postalarınızda T.C. kimlik numaranızı, ad ve soyadınızı mutlaka bildiriniz.

  Sanırım pek işe yaramadı ama bir sıkıntını olduğunu umarım birileri fark eder.


 3. Şimdi hemen bir olumlu cevap beklemeyin. Bu maili yüzler değil binlerin atması gerekiyor ki olumlu bir yanıt alınabilsin. O yüzden tek ders mağduru herkese ulaşarak bu maili attırmanız ve sesinizi duyurmanız gerekiyor.


 4. Boş arkadaşlar. Boşuna kendinizi heba etmeyin ben uğraştım bişey çıkmadı bende tek ders mağduruyum.Türkiye ekonomisinden. Başbakanlığa bile mail attım.


 5. ben yeni 3. sınıf oldum allh'a şükür bütsüz geçtim ben son sınıfa geçtiğimde böyle bişeyle karşılaşmak istemiyorum tek ders yüzünden 1 yıl kaybetmek ne saçma ...bir sistem kurarken bunları da düşünmek gerekiyor, hayata belki 1 yıl daha geç başlıcaksın kariyer olarak...zor bişey değil yapcakları bir tarih belirlemek neyin savunmasını yapıyorlar anlamış değilim biz örgün gibi şanslı değiiliz bu konuda....en kısa zamanda bu konun halledilmesi gerekiyor... ben sizler adına mail yollicam arkadaşlar....


 6. Boş diye düşünüp hiç bir şey yapmamaktansa bir şekilde harekete geçerek bir kartopundan çığ düşürebiliriz. Sonuçta karşı tarafta böyle bir talebin olduğunun farkına varmış olacaktır.

  Lütfen boş işler diyerek es geçmeyelim hiç olmazsa deneyelim bende biliyorum elbette kolay ve hemen olmaz bu işler ama en azından belki bizden sonraki öğrenciler için bu durum düzelirde mağdur olmazlar.


Açıköğretim Tek Ders Sınavı Yapılması İçin Dilekçe Örneği Yer İstanbul , 34, TR incelenme 16547 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015