Sınavsız İkinci Üniversite İmkanı - Bütün Üniversite Öğrencileri ve Mezunlarına


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
123 ... SonSon
 1. Sınavsız İkinci Üniversite İmkanı - Bütün Üniversite Öğrencileri ve Mezunlarına

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sınavsız İkinci Üniversite İmkanı 2015-2016
  Bütün Üniversite Öğrencileri ve Mezunlarına


  Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına 2015-2016 Eğitim yılı ( Açıköğretim Öğrenci ve Mezunları Dahil ) Sınavsız İkinci Üniversite imkanı kontenjan sınırlaması olmadan, açıköğretim yöntemi ile eğitim veren tüm üniversitelerde ki tüm aöf bölümlerine sınavsız olarak direk kayıt imkanı verildi….


  Herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar ile ( açıköğretim mezunları dahil ) örgün lisans veya önlisans ile açıköğretim lisans veya önlisans programlarında halen kayıtlı öğrenciler istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları bölümler olmamak üzere açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Üniversitelerin, lisans bölümlerinin veya ön lisans bölümlerinin birinci sınıfına sınavsız olarak direk kayıt olabilirler.

  Yani bir üniversitenin örgün/açıköğretim bölümünde okuyor veya mezunsanız, kontenjanlı veya kontenjansız olan bütün açıköğretim bölümlerine sınavsız olarak ikinci üniversite kapsamında kayıt olma imkanınız bulunmaktadır. Böylelikle sınavsız ikinci üniversite imkanından yararlanarak kontenjanlı durumda olan Sosyal Hizmetler gibi, Coğrafya gibi, Türk Dili ve Edebiyatı Gibi, Adalet Gibi, Sosyoloji gibi tüm aöf bölümlerine kayıt olabilirsiniz.

  Bu karar Anadolu Üniversitesi açık öğretim bölümleri, Atatürk üniversitesi açık öğretim bölümleri ve İstanbul Üniversitesi açık öğretim bölümlerini kapsamaktadır.


  ÖNEMLİ ; Başvuracağınız Üniversitenin Açıköğretim Bölümlerinden Birisinde Zaten okuyorsanız, o Üniversiteye Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Başvuramazsınız. Örnek; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İşletme Okurken, Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne Kayıt Olamazsınız. Ama İstanbul ve Atatürk Üniversitelerinin Açıköğretim Bölümlerine Kayıt Olabilirsiniz. Aşağıya açıköğretim eğitimi veren üniversitelerin sınavsız olarak kayıt olabileceğiniz bölümlerinin listesini ekliyorum. Eğer örgün bir üniversite okuyor veya mezunsanız yada açıköğretim okuyor yada mezunuysanız YGS sınavına girmeden bu imkandan yararlanabilir ve ikinci üniversitenizi okuyabilirsiniz.

  Sınavsız İkinci Üniversite Kayıtları Ne Zaman Nerede Yapılacak?

  - Anadolu Üniversitesi 2015-2016 eğitim yılı sınavsız ikinci üniversite kayıtları 9 Eylül çarşamba - 22 Eylül Salı arasında yapılacaktır. Ön kayıtları http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden ”İkinci Üniversite” linkini tıklayarak yapıpı, belgelerinizle beraber aöf bürolarından aynı tarih içinde kaydınızı tamamlayacaksınız.. ( Size En Yakın Aöf Bürosunu Öğrenmek İçin TIKLAYIN ) Harç ücretlerinin ödenmesi ve kayıt evraklarının kargoya verileceği son tarihte -----------'dir.

  - İstanbul Üniversitesi Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında 2015-2016 eğitim yılı Kayıtları
  -------------/ ------------ arasında yapılacaktır.. Ön kayıt işlemlerini İnternet üzerinden İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ İŞLERİ OTOMASYONU Adresinden 2. Üniversite Linkinden yapacaksınız. Harç ücretlerinin ödenmesi ve kayıt evraklarının kargoya verileceği son tarihte ----------'dir.

  - Atatürk Üniversitesi
  -Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında 2015-2016 eğitim yılı Kayıtları -------------/ ------------ arasında yapılacaktır. Ön kayıt işlemlerini İnternet üzerindenBURAYA TIKLAYIN Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır. Harç ücretlerinin ödenmesi ve kayıt evraklarının kargoya verileceği son tarihte -----------'dir.

  Anadolu Üniversitesi Kayıtları internetten ön kayıt ve bütün illerde bulunan aöf büroları üzerinden kesin kayıt şeklinde,
  Atatürk ve İstanbul Üniversiteleri ise internet üzerinden ön kayıt yapmakta evrakları ise posta ile almaktadır.

  SINAVLAR NASIL YAPILIYOR;

  • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi sınavlarını her ilde hemen hemen bütün ilçelerde yüz yüze test usulü şeklinde yapmaktadır.
  • Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Ara sınav internet üzerinden, Final ve Bütünlemeler ise çeşitli illerde yüzyüze test usulü ile yapılmaktadır.
  • İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Ara sınav internet üzerinden, Final ve Bütünlemeler ise çeşitli illerde yüzyüze test usulü ile yapılmaktadır.


  Peki Lisans mezunu ile önlisans mezunları veya öğrencileri hangi alanlarda kayıt yaptirabilecekler?
  - Lisans Mezunları veya Öğrencileri—– Önlisans ve Lisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.
  - Önlisans mezunları veya Öğrencileri —– Önlisans Bölümlerine Kayıt Yaptırabilecek.

  Bu kural sadece İstanbul ve Atatürk Üniversitesi İçin Geçerlidir. Anadolu Üniversitesinde İstediğiniz Bölüme Kayıt Olabilirsiniz.

  Sınavsız İkinci Üniversitede Askerlik Durumu Ne Olacak?
  Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretim de ki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

  Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılacaktır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamayacaktır. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanacaklardır.

  Yani sınavsız ikinci üniversiteye kaydolanlar askerliklerini, okuyorlarsa okudukları okul üzerinden, mezunlarsa diplomaları ile tecil ettirebilirler. 2.üniversite kapsamında yeni kayıt olduğunuz üniversite askerlik tecili yapmamaktadır.

  Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvurabilecek
  - Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun olanlar, ( 2014 YGS-LYS sınavları ile örgün bir üniversiteye kayıt olanlarda başvurabilir )
  - Açıköğretim şeklinde eğitim veren üniversitelerden mezun olanlar,
  - ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler,
  - Yükseköğretim kurumları tarafından yapılan yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,
  - Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar,
  - Halen Kayıtlı Durumda Olan Açıköğretim Öğrencileri
  - Herhangi Bir Açıköğretim Bölümü Mezunları

  Sınavsız İkinci Üniversiteye Kimler Başvuramayacak
  - Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler,
  - Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayanlar (kaydı silinenler),
  - Herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayanlar,
  - Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
  - Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.
  - İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerinde Okuyanlar, İstanbul Üniversitesi Açıköğretim Bölümlerine İkinci Üniversite Kapsamında Kayıt Olamazlar.

  Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Harçları Ne Kadardır ?
  Sınavsız ikinci üniversite için ödenecek olan harç miktarları normal eğitimle aynı olacaktır. Devletin katkı payını kaldırması ile sadece Kitap, Sınav ve Eğitim giderleri alınmaktadır.

  SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE KAPSAMINDA BAŞVURABİLECEĞİNİZ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMLERİ

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri
  Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  ( TABLO 4 ) Lisans Bölümleri  ( TABLO 3A ) Önlisans Bölümleri
  ( TABLO 3B ) Önlisans Bölümleri
  Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri
  Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  ( TABLO 4 ) Lisans Bölümleri
  ( TABLO 3A ) Önlisans Bölümleri  İstanbul Üniversitesi AUZEF Açıköğretim Bölümleri
  Bölümlerin isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  ( TABLO 4 ) Lisans Bölümleri
  ( TABLO 3A ) Önlisans Bölümleri
  Tercihlerinizi yukarıdaki bilgileri dikkate alarak yapmanızı tavsiye ediyor, sonuçların istediğiniz gibi gelmesini temenni ediyoruz.

  Harç Ücretleri Hakkında
  Harç Ücretlerinde devletin aldığı katkı payları kaldırıldı. Ama Üniversitelerin kendileri aldıkları öğrenim gideri, kitap sınav vs giderleri alınmaya devam edilecektir.

  Google+

  YouTube


 2. Aöf 4 Yıllık İktisat Mezunuyum. Bu Açık Öğretim Bölümleri İçin Askerlik Tecili İsteniyormu Sonuçta AçıkÖğretim Askerdende Sınavlara Katılabiliriz. Ben Kısa Dönem Aralıkta Gidicem. Yani Tecilli Değilim Aralıkta Askerim Ne Gibi Bi Yol İzlemem Gerekecek??


 3. Sınavsız ikinci üniversite kapsamında askerliğinizi tecil ettiremiyorsunuz. Ama Kayıt için Askerden tecil olma şartı aranmamaktadır. Askerdeyken de okkumaya devam edebilirsiniz.


 4. Admin örgün öğretim okurken aynı anda iki farklı üniversitenin açık öğretimine başvurmak mümkün mü peki? 3. üniversite şansı var mı acaba. :)


 5. aeuaysenur Nickli Üyeden Alıntı: Admin örgün öğretim okurken aynı anda iki farklı üniversitenin açık öğretimine başvurmak mümkün mü peki? 3. üniversite şansı var mı acaba. :)
  Sadece 1 tanesine başvurabilirsiniz..


 6. Merhaba Arkadaşlar,
  ikinci üniverste kapsamında sınavsız geçiş yapanlar herhangi bir dersten muaf oluyorlar mı yoksa dersler bire bir aynı mı?

  Mesela ilk üniversitem'den istatistik - inklap- türk dili - ingilizce derslerini zaten almıştım bu dersleri yine mi alacağım?


 7. Arkadaslar ben bu yıl acıköğretim uluslarası iliskileri kazandım 4 yıl.Kayıt yaptırıcam.Kayıt yaptırdıktan sonra ikinci üni icinde kayıt yaptırabilirmiyim acaba?? Yani daha 1. sınıfta bölye bi imkan varmı


 8. filamingo Nickli Üyeden Alıntı: Merhaba Arkadaşlar,
  ikinci üniverste kapsamında sınavsız geçiş yapanlar herhangi bir dersten muaf oluyorlar mı yoksa dersler bire bir aynı mı?

  Mesela ilk üniversitem'den istatistik - inklap- türk dili - ingilizce derslerini zaten almıştım bu dersleri yine mi alacağım?
  Sadece Anadolu Üniversitesinden alıp başarmış olduğunuz, Türk Dili, Atatürk İlkerleri , Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojileri derslerinden muaf olabilirsiniz. Dğer üniversitelerin derslerindne muaf olamazsınız.


 9. antant Nickli Üyeden Alıntı: Arkadaslar ben bu yıl acıköğretim uluslarası iliskileri kazandım 4 yıl.Kayıt yaptırıcam.Kayıt yaptırdıktan sonra ikinci üni icinde kayıt yaptırabilirmiyim acaba?? Yani daha 1. sınıfta bölye bi imkan varmı

  Evet İstanbul ve Atatürk Üniversitelerinin istediğiniz bölümüne kayıt olma hakkınız bulunmaktadır.


 10. Yardımınıza ihtiyacım var.çünkü ilk defa açıköğretim okuyacağım.ben 2 yıllık elektronik mezunuyum.açıktan 2 yıl okuyup 4 yıla tamamlamak gibi birşey varmış.onun kayıtları ne zaman olacak? lisans tamamlama tarihindemi olacak kayıtlar? yani ekim ayı.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.


123 ... SonSon
Sınavsız İkinci Üniversite İmkanı - Bütün Üniversite Öğrencileri ve Mezunlarına Yer İstanbul , 34, TR incelenme 57816 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2015
www.aofdestek.net 2007-2015