Sponsorlu Bağlantılar


Sınav merkezi nedir? Ne işe yarar, Nasıl Belirlenir?

Sınav merkezi öğrencinin sınava gireceği yeri gösteren il/ilçe bilgisidir. Öğrenciler sistemde kayıtlı olan adres/aöf bürosu bilgisinden farklı olarak başka bir sınav merkezinde yani il/ilçe de sınava girebilir. Yani öğrenci adres bilgisini hiç değiştirmeden sadece sınav merkezi değişikliği yaparak, sınava gireceği yeri değiştirebilir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim fakültesinin sınav merkezleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Öğrenciler bu tablodaki sınav merkezlerinden birini seçerek sınava girer.

Öğrencinin Bağlı Olduğu AÖF Bürosu nasıl belirlenir?


Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi öğrencileri kaydolurken bir adres belirtmek zorundadır. Aöf büroları öğrencinin sisteme kayıtlı olan ADRES bilgisine bağlı olarak belirlenir, yani adres bilginizde hangi il/ilçeyi kaydettiyseniz o adrese göre AÖF büronuzda belirlenir.


Anadolu Aöf öğrencileri resmi işlemlerini (Diploma, Onur/Yüksek onur belgesi, öğrenci belgesi, ders kitaplarının alınması vb) bağlı olduğu AÖF bürosundan yapar.

Peki Sınav Merkezi Değişikliği Nasıl Yapılır ?
Sınav merkezi değişikliği, öğrenci otomasyonundaki "Bilgi Güncelleme" menüsü altından "Sınav Merkezi" bilgisi ile yapılır. Sınav yerinizi değiştirmek için Akademik takvimde belirtilen tarihler içerisinde TC Kimlik numaranız ve Şifreniz ile Öğrenci otomasyonunda oturum açıp "Bilgi Güncelleme" menüsü altından yeni bir sınav merkezi seçmeniz gerekmektedir. Sınav merkezi değişikliği, sınav organizasyonu başladıktan sonra yapılırsa bir sonraki sınavlar için geçerli olur. Bu nedenle öğrenciler, sınav merkezi değişikliği yaptırırken aşağıda verilen tarihleri ve açıklamaları göz önünde bulundurmalıdırlar.

Örnek verecek olursak 2016-2017 Güz dönemi Ara sınavı için sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen adaylar 11 Ekim 2016 tarihine kadar sınav merkezi değişikliğini yapmak zorunda, aksi halde 11 Ekim tarihinden sonra yapılan yapılan sınav merkezi değişikliği 2016-2017 Güz dönemi Ara sınavı için geçerli olmayacak, öğrenci eski sınav merkezinde sınava girmek zorunda kalacaktır. Her sınav için Sınav merkezi değişiklik tarihleri o yıl sene başında ilan edilen akademik takvimde yer alır.


ANADOLU AÖF 2016-2017 SINAV MERKEZİ DEĞİŞİKLİK TARİHLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Sınavlar aşağıda belirtilen il ve ilçelerde yapılmaktadır. Aşağıdaki listeye ilave olarak
2016-2017 Öğretim Yılında Adana-Kozan, Bursa-Gemlik, Çanakkale-Biga, İzmir-Ödemiş, Konya-Beyşehir, Konya-Seydişehir, Manisa-Akhisar ve Van-Erciş’de olmak üzere 8 yeni sınav merkezi açılmıştır.


ANADOLU AÖF SINAV MERKEZLERİ
Adana Bursa Mersin Muğla/Fethiye Van
Adıyaman Bursa/İnegöl İstanbul Muğla/Milas Afyonkarahisar
Çanakkale İzmir Muş Yozgat Ağrı
Çankırı Kars Nevşehir Zonguldak Çorum
Kastamonu Niğde Aksaray Amasya Denizli
Kayseri Ordu Bayburt Ankara Diyarbakır
Kırklareli Rize Karaman Ankara/Polatlı Edirne
Kırşehir Sakarya Kırıkkale Antalya Edirne/Keşan
Kocaeli Samsun Batman Antalya/Alanya Elazığ
Kocaeli/Gebze Siirt Şırnak Artvin Erzincan
Konya Sinop Bartın Aydın Erzurum
Konya/Ereğli Sivas Ardahan Balıkesir Eskişehir
Kütahya Tekirdağ Iğdır Balıkesir/Bandırma Gaziantep
Malatya Tekirdağ/Çorlu Yalova Balıkesir/Edremit Giresun
Manisa Tokat Karabük Bilecik Gümüşhane
Manisa/Salihli Trabzon Kilis Bingöl Hakkâri
Kahramanmaraş Tunceli Osmaniye Bitlis Hatay
Kahramanmaraş/Elbistan Şanlıurfa Düzce Bolu Hatay/İskenderun
Mardin Şanlıurfa/Siverek Lefkoşa Burdur Isparta
Muğla UşakAöf Sınav Merkezi Değişikliğini Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yapabilirsiniz?

Peki sınav merkezi değişikliğini hangi yöntemlerle yapabilirim? Öğrenciler; adres, büro ve sınav merkezi değişiklik işlemlerini Anadolu Aöf Öğrenci Girişi bölümüne TC kimlik numarası ve şifresiyle giriş yaparak, AÖF bürolarından veya Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezinin 0850 200 46 10-19 (10 hat) ve 444 10 26 numaralarını arayarak yapabilirler.