YUSUFCUK nedir


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
 1. YUSUFCUK nedir

  Sponsorlu Bağlantılar  1. helikopter bulunmadan önce, Türkler tarafindan Yusuf adindaki bi garibana giciklik versin maksadi ile "helikopter bocegi" ne verilen isim.

  2.Kıbrısta mandalina, portakala verilen isim.

  3.Kız böceğinin bir başka adı..

  4.ingilizcesi dragonfly olan bu doğa harikası böcek bizde nedense yusufçuk adıyla anılır. bizim zavallı yusuf dediğimiz bu böcek tam bir canavardır. doğar doğmaz avlanmaya başlar hızı, gücü, sağlam yapısı ve doymak bilmezliği ile tam bir ölüm makinesidir. (ne kadar hareket o kadar enerji ihtiyacı)
  yusufçuğun vücudu, metalle kaplanmış izlenimi veren halkalı bir yapıya sahiptir. buz mavisinden bordoya kadar çeşitli renklerdeki gövdenin üzerinde çaprazlama yerleşmiş iki çift kanat bulunur. bu yapı sayesinde, yusufçuk çok iyi bir manevra yeteneğine sahiptir. uçuşu hangi hızda ve hangi yönde olursa olsun, aniden durup ters yönde uçmaya başlayabilir. veya havada sabit durup avına saldırmak için uygun bir pozisyon bekleyebilir. bu durumda iken olduğu yerde kıvrak bir dönüş yaparak avına yönelebilir. çok kısa bir zamanda, böcekler için şaşırtıcı sayılabilecek bir hıza; saatte 40 km'ye ulaşır (olimpiyatlarda 100 m. koşan atletlerin hızı saatte 39 km kadardır). bu hızla avına çarpar. çarpmanın şoku çok şiddetlidir. ama yusufçuğun zırhı hem çok sağlam hem de çok esnektir. zırhın esnek yapısı çarpmadan doğan enerjiyi emerek böceği rahatlatır. ama aynı şeyi avı için söylemek mümkün değildir. yusufçuğun avı, çarpmanın yarattığı şok ile ya tamamen sersemler ya da ölür.
  çarpışma sonrasında ise yusufçuğun en etkili silahları olan arka bacakları devreye girer. uçuş sırasında arkaya doğru kıvrık olan bacaklar, hızla öne açılarak sersemlemiş olan avı havada yakalar. artık sıra çelikten farksız olan alt çeneye gelmiştir. av kısa sürede parçalanarak yenir .
  çok yüksek hızlarda uçarken ani manevralar yapabilen yusufçuğun görme yeteneği de kusursuzdur. yusufçuk gözü, dünyanın en iyi böcek gözü olarak kabul edilir. her birinde 30.000 kadar ayrı mercek bulunan bir çift göze sahiptir. iki yarım küreye benzeyen ve başının yarısı kadar yer kaplayan gözler, böceğe çok geniş bir görüş sahası sağlar. yusufçuk gözleri sayesinde neredeyse arkasında olup bitenleri bile gözleyebilir.

  yusufçukların uçuş sistemi bir tasarım harikasıdır. dünyanın önde gelen helikopter üreticisi skorsky, son modelinin tasarımını yusufçuğu örnek alarak gerçekleştirmiştir. projede yusufçuğun havadaki manevraları da göz önüne alınarak 2000 adet özel çizim gerçekleştirilmiştir. çalışma sonunda yusufçuktan alınan örneklerle skorsky''in asker ve mühimmat taşımak için ürettiği yeni modeli ortaya çıkmıştır.

  250 milyon yıl öncesinden kalma fosillerinden hiçbir farklılık göstermeyen günümüzün yusufcuğu böcekler aleminin tartışmasız kralıdır.

  Google+

  YouTube


 2. yusufcuk eşini aldatmayan tek hayvandır..o yüzdne yusufcuklara ve yusuflara hep bi zaafım vardır.facedeki arkadaşlarım biliriler...:kolyesi bilekliği kemeri..üstünde yusufcuk olan her aksesuarım var....


 3. bazı insanlar bir yusufçuk kadar sadık olamadı

  detaylı ilk defa okuyorum yusufçukun hayatını


 4. yusufçuklar çok sadık...bunun yanında angutlar da çok sadıktır


 5. Kafasının yarısı kadar gözü varmış ama başka kızlara bakmıyo öyle mi¿:D bence biraz fazla şişirmişler. tipsiz olduğu için özgüveni zayıf bu yüzden de birini bulduktan sonra kaybetmeme amaçlı ona razı oluyo:D
  şaka bi yana çok güzel bi hayvan suya yansımasıyla da çiçek gibi göründüğünden vahide'ye benzemesi olağan;)


 6. isokor Nickli Üyeden Alıntı: Kafasının yarısı kadar gözü varmış ama başka kızlara bakmıyo öyle mi¿:D bence biraz fazla şişirmişler. tipsiz olduğu için özgüveni zayıf bu yüzden de birini bulduktan sonra kaybetmeme amaçlı ona razı oluyo:D
  şaka bi yana çok güzel bi hayvan suya yansımasıyla da çiçek gibi göründüğünden vahide'ye benzemesi olağan;)

  hahahaha teşekkür ederim iltifatın için


YUSUFCUK nedir Yer İstanbul , 34, TR incelenme 6211 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015