Dış Ticaret Bitti Ama...


Sponsorlu Bağlantılar


 1. Dış Ticaret Bitti Ama...

  Sponsorlu Bağlantılar


  Selamlar;

  Uzun bir süredir siteye giriş yapamadım, daha doğrusu ev inşaata girince onun yorgunluğunu üzerimden atıp bir türlü kendime gelemedim. Şimdi silkindim ve şöyle girip biraz kurcalayım dedim aofdestek'i.

  2007 yılında girdiğim Uzman Jandarma sınavını kıl payı kaçırmış, 2008 yılı sınavı için maximum derecede spor ve ders yapıyordum. Biliyorsunuz ki askeri sınavlarda hem mülakat (spor) hemde yazılı sınava tabi tutuluyorsunuz. 2008 yılı Uzman Jandarma sınavına 8 ay çalıştıktan sonra sınava son 1 ay kala "Gümrükçü" ağabeylerimizin tavsiyesi ile yolumdan vazgeçirilip, dış ticaret okumam önerildi. Eee elde avuçta yok, nasıl üniversite okuyabilirdim acaba.? Açıköğretim okumam daha ucuza gelir diye düşündüm ve aöf'e kayıt oldum. 2008 yılında başlayan Dış Ticaret maceram bütünleme sınavları sonu itibari ile bitmiş bulunmakta. Sınavdan çıktığımda kontrol ettim ve 67 puan gelecek büyük olasılık, şık kaydırma vs. yapmadımsa tabi.

  47 puan yetiyordu. Çok sevindik, hadi işlere bakalım dedik.

  Vaktinde söz veren kişilere ulaşmak imkansız, hepsinin telefonu kapalı, ev telefonlarınada başkaları çıkıyor, başka şehirde oldukları için yüz yüze görüşme fırsatıda bulamadım. Benim de bir huyum vardır, kimsenin peşinden koşmayı sevmem. Neyse deyip sineye çektik bu olayı, en iyisi kendimiz bulmaya çalışalım dedik.

  Bir gümrük müşavirinin iki tane antrepo kiraladığını duyduk, gittik başvurduk, tamam ya dediler, seni işe alıp eğitiriz, o arada iki senede işletme okur bitirirsin, bizde stajını yazarız, sende gümrük müşavir yardımcılığı sınavına hazırlanırsın dediler. Hayatım değişiyor mu ne.? "diye mırıldandım" kendi kendime...

  Yahu sokaktaki itin hayatı değişirde DışTicaret33'ün hayatı değişir mi hiç. Bu doğa kurallarına aykırı.!

  Onlarda caydılar, yine sineye çektik, ne kadar sinemiz şişsede çekiyoruz işte kendi kendimize...

  Derken başladım gümrükleri gezmeye, dış ticaret şirketlerinin kapısını aşındırmaya.

  Girdiğim bütün şirketlerin bir kuralı var, en az 3 yıl iş tecrübesi olacakmış işe alacakları elemanların.

  Bir derken, iki derken, üç derken, neredeyse 15 şirketin dediği bu idi bana. Yahu o almadı, bu almadı, şu almadı, öteki almadı...

  Peki ben bu 3 yıllık tecrübeyi nerede edineceğim acaba.?

  Hem hepsi birşey daha dedi, 3 yıl tecrübenin olmasıda yetmez "yeğenim". İlk dil olarak İngilizce, ikinci dil olarak Rusça bilmen şart. Son olarakta İslam ülkeleri ile çok içli dışlıyız ya, Arapça'da bilmen gerekir dedi.

  Tövbe tövbe deyip çıktım hepsinden, zaten o üç dili bilsem tercümanlık yapar, sefer başına 15 milyarı deviririm ben Mersin ve Antalya gibi yaşadığım yerlerde. Senin zımbırtı oyuncak ticaretinle mi uğraşacağım Allah aşkına.?

  Derken umutsuz bir şekilde 20 kilometrelik yolu dönüyordum, bir baktım ki "Eğitime Açık, Yeni Mezun, Dış Ticaret Elemanı Alınacaktır" yazıyor, evet evet, bu tam benlikti, hiçbir şekilde para istemiyordum, sadece bu işi öğrenmek istiyordum. Neşe ile daldım içeri.

  Eğitime açık, yani yetiştirilmek üzere alınan elemandan istenen şartlar;

  1. 5 yıl bu işte tecrübe
  2. En az 2 dili ana dilin gibi konuşma ve yazma.
  3. Kambiyo Mevzuatını zerresine kadar bilen.
  4. İthalat,İhracat olaylarından hata yapmadan çıkabilecek.
  5. Malların ve konteynerlerin gümrük takibini yapabilecek.
  6. Gerektiğinde yurt dışına gidip anlaşmalı şirket ile birlikte malları kontrol edip sonra yola çıkartmak.
  7.Son olarak Ananın Nikahını vermek...

  Hiçbirşey demeden çıktım ve eve döndüm.

  Sevdiğim kızda üzülüyor tabi bu durum için, ama elimden birşey gelmiyor, asgari ücret ile çalışayım meslek dışı bir yerlerde diyorum olmuyor, çünkü alacağım para yuva kurmaya, sevdiğimi almaya yetmeyecek.

  Askere gidip uzman çavuş olarak teskere bırakayım diyorum, onuda sevdiğim istemiyor. Öyle birşey yaparsam ayrılmak zorunda olduğunu söylüyor. O zaman muvazzaf astsubay olayımda İkmal Astsubaylığına falan gireyim dedim, sınav merkesi Adana yazdık Ankara çıktı, sınava giremedik, sınav sonrası çözdüğüm sorulardan kazanabileceğimi anladım, yani bir daha darbe yedik.

  Yahu ben ne yapacağım.?

  Herşey ne kadar boş, 1 aydır zombi gibi dolanıyorum, kafa zom olmuş, arkadaşım yanımda birşey dese onu bile anlayamıyorum, gençliği bu hale getirenler, hedeflerinden şaşırtanlar utansın.!

  Bunları içimi dökmek için yazdım, Allah yolunuzdan ayrılmamayı nasip etsin hepinize, kimsenin sözünü tutmayın ve yapmak istediğinizi yapın hayatınızı etkileyen konularda.

  Saygı ve sevgilerimle...

  Gereksiz Şahıs DışTicaret33

  Google+

  YouTube


 2. ne desen haklisin dostum harbiden sadece 7. madde kalmiş istenmedik bu kadar birikim olan biri nasil yetiştiriliyormuş bi kere bu saçma ama burasi türkiye işte allah sabir versin inş aradiğin işi bulursun..


 3. Teşekkür ederim styldodgy. Evet, zaten ağzım açık dinliyordum o anda adamı, biraz resmi yer olduğu için son seçeneği ekleyemedim, dandik bir şirket olsa adama direk diyeceğim şey nikahıda vereyim mi olacaktı.


 4. iş bulabildin mi, şuan çalışıyor musun, hayatında değişmeler oldu bu yazından sonra merak ettim açıkcası....:) dış ticaret bitiren arkadaşların çoğu iş bulamamanın şikayeti içindeler.. Umarım inşallah tüm iş arayan arkadaşlar gönüllerine göre bi iş bulurlar.. evet okul bitiyo mezun oluyorsun ama asıl iş burada başlıyor...


 5. Bende dış ticareti 2.üniversite olarak seçicem arkadaşlar ama yazılanları okuyunca umutsuzluğa kapıldım nedense.Bu arada İngilizce ve Almanca biliyorum umarım iş bulmada sorun yaşamam.


 6. kizilmavi Nickli Üyeden Alıntı: Bende dış ticareti 2.üniversite olarak seçicem arkadaşlar ama yazılanları okuyunca umutsuzluğa kapıldım nedense.Bu arada İngilizce ve Almanca biliyorum umarım iş bulmada sorun yaşamam.
  Dış ticaret mezunlarının %80 i yabancı dil bilmediği için işssiz konumdalar. Sen bunlardan 2 yabancı dil bilmek ile sıyrılıyorsun.


Dış Ticaret Bitti Ama... Yer İstanbul , 34, TR incelenme 4095 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015