sıradışı meslekler


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
 1. sıradışı meslekler

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu Mesleklere Şaşıracaksınız

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’na göre geleceğin meslekleri arasında, vücut parçası imalatçısından iklim değiştirme uzmanına, uzay rehberinden hafıza artırma cerrahına kadar pek çok sıra dışı meslek bulunuyor.

  Doktor, öğretmen, avukat olmayı hayal eden gençlerin önüne yakın gelecekte ''vücut parça imalatçısı'', ''iklim değiştirme uzmanı'', ''uzay rehberi'', ''hafıza artırma cerrahı'' gibi sıra dışı meslek tercihleri de gelecek. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) yayın organı İşveren’de geleceğin mesleklerine ilişkin bir dosyaya yer verildi. Dosyada konunun uzmanları, yakın gelecekte ortaya çıkacak ya da cazibesi artacak mesleklere ilişkin öngörüleri değerlendirdi. İşte size dosyada öne çıkan ilginç meslekler…

  Aktüer: Öne çıkan mesleklerden biri olan aktüerlik, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren, her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen, sigorta riskleri ile primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla tespit eden ve geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeler yapan bir iş kolu olarak tanımlanıyor.

  •Vücut parçası imalatçısı:
  Gelecekte ihtiyaç duyulacak sıra dışı meslekler de dikkati çekiyor. Buna göre ''insan yedek parçası üretimi'' olarak da nitelendirilen ''vücut parçası imalatçılığı''nın popüler mesleklerden biri haline gelmesi öngörülüyor. Bu işi seçen kişi, hücre ve gen teknolojisindeki ilerlemelerden faydalanarak hasarlı, hastalıklı ve hatta eskimiş organların yerine yenilerini üretecek.

  • Uzay mimarı: Geleceğin gözde meslekleri arasında beynin kapasitesini artırmaya yönelik çalışacak ''hafıza artırma cerrahları'' ile ay ve yakın gezegenlerdeki hayatı yaşanılır kılacak ''uzay mimarları'' bulunuyor.

  • Sosyal ağ çalışanı: Geleceğin meslekleri arasında, Facebook ve Twitter gibi sitelerde daha ''ilginç'' ve ''çekici'' görünmeyi sağlayacak ''kişisel markacı'', her şeyin ters gitmesine karşılık kişileri bilgisayar bağımlılığından kurtarmakla yükümlü ''sosyal ağ çalışanı''ve elektronik hayatları organize edecek ''sanal karmaşa uzmanlığı'' bulunuyor.

  • Taşeron-fason yöneticiliği: Kurumlar sabit, ücretli çalışanlar kadar, hatta daha fazla kendi uzmanlık alanlarında bağımsız hizmet sağlayıcı kişi ve/veya küçük-butik kurumlarla çalışacak. Taşeron-fason yöneticiliği, değişik yapılardaki çok sayıda taşeron-fasoncu arasındaki rekabeti yönetmek ve uyumu sağlamaktan sorumlu olacak.

  • Sanal market işletmeciliği:
  Bugünün perakende sektörü yöneticilikleri büyük ölçüde sanal market işletmeciliği ve yöneticiliği ile yer değiştirecek. Her türlü alışverişin çoğu İnternet üzerinden yapılacağından perakende satış noktalarının ve bu tür mekanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurgulanmış tüm diğer servis sağlayıcı kişi ve kurumlar robotik, sanal sistemlerle yer değiştirecek. Tüm bu sistemlerin yöneticiliği, yaratıcı uygulamalar geliştirilmesinden sorumlu pozisyon sanal market işletmeciliği olacak.

  • Robotik sorunlar avukatlığı: Üretim ve hizmet alanlarında satın alınan robotların kullanımında karşılaşılan sorunların çözümünde, robotları üreten, satan, kullanan kişi ya da kurumların hak ve sorumlulukları alanında çalışan sektörel uzman avukatlar olacak.

  • Yapay zeka pazarlamacılığı: İnsan düşünce sisteminin elektronik cihazlara aktarılması sonucu ortaya çıkacak ürünlerin satıcılarına denilecek. Örnek bir pazarlamacı sunumu, ''Bakın bu küçük aleti uyurken odanıza koyarsanız, siz uyanırken vücut ısınızın değişiminden, beyin dalgalarınızdan bunu anlayıp, ışıklarınızı açacak, sevdiğiniz müziği başlatacak, oda sıcaklığını sizin istediğiniz düzeye getirecek sistemleri çalıştıracak'' şeklinde olacak.

  • Beş duyu reklam tasarımcılığı: Yapay zeka ile koku almak, dokunuş, hissetmek vb. duygular da uzaklara iletilebilecek. Beş duyuyla hissedilebilecek teknoloji ile sunulan reklam spotlarının tasarımcılığı en popüler, yaratıcılık gerektiren alanlardan olacak.

  • Elektronik gazetecilik: Ekolojik nedenlerden ve yeni nesillerin algı sistemlerindeki evrimsel değişikliklerden dolayı kağıttan öğrenmenin yerini İnternet üzerinden dijital gazetecilik, mobil yayınlar alacak. Statik haberlerin, fotoğrafların yerini hareketli, sesli yayınlar alacak. Erişimleri, içerikleri, zamanlaması vb. de kişisel tercihlere göre seçilebilir nitelikte olacak.

  • Duygu tasarımcılığı: Genetik ve nano teknolojilerin gelişmesi ile yapılacak işe, yaşanılacak duruma uygun duyguların belirlenmesi ve gerekli kimyasal drog reçetelerinin, yapay zeka, sanal ortam uygulamalarının kurgulanması mümkün olacak. Bunu, ihtiyaca göre duygu tasarımcıları yapacak. Bugünün ''image makerları'' muhtemelen bu işleri yapıyor olacak.

  • Gen terapistliği: ''Geçmiş olsun, hayrola neyiniz var?'' denildiğinde verilecek yanıtlar çok daha özel ve belirgin olacak. ''Göğüs hücrelerimdeki genlerde sorun var, gen terapisi alıyorum'' gibi... Bozuk genlerin tespiti ve düzeltilmesi ile ilgilenen, hatta gen haritasına göre ileride bozulacak genleri önceden tespit edip, önlem alacak programları geliştirenlere ''gen terapistleri'' denilecek.

  • Alternatif besin mühendisi: Beslenme için gerekli maddelerin konsantre ve karma tabletlere, sıvılara dönüştürülmesiyle uğraşacaklar. Genetik ve nano teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanarak insanların beslenme ihtiyacına yanıt verecek alternatifler üzerinde çalışacaklar.

  Google+

  YouTube


 2. Alternatif besin mühendisi, Dünya nüfusununda arttığı düşülürse bence çok tatlı paralar kazanırlar.


sıradışı meslekler Yer İstanbul , 34, TR incelenme 8161 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015