Gül: YÖK Yasasını Değiştireceğiz


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
 1. Gül: YÖK Yasasını Değiştireceğiz

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitenin sayısının çokluğunun güzel olduğunu belirterek ''Gerekirse Anayasa başta olmak üzere YÖK yasalarında değişiklik yapma azmi ve kararlılığındayız. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili birçok değişiklik yapıldığını da göreceğiz'' dedi.
  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 2011-2012 Akademik Yılı açılış töreni, üniversitenin Ayazağa Yerleşkesi'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapıldı.
  Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin esas gücünün insan kaynağından geldiğini ve böyle olacağını belirterek özetle şunları söyledi:
  ''Birçok ülkenin tabii kaynakları, başka zenginlikleri olabilir, Türkiye'nin de var ama sonuçta en önemli üstünlük, en önemli kaynak insan kaynağından gelmektedir. İnsan kaynağı zengin ve nitelikli olan ülkeler gerektiğinde doğal kaynak noksanlığını çok kolay şekilde tamamlayabilmektedir. Bunun örnekleri de dünyada çoktur. Nitelikli insan yetiştirmek de iyi üniversite ile mümkün olmaktadır. İyi üniversitelerin nasıl olacağına ilişkin düşüncelerimi, birçok değişik ortamda paylaşmışımdır. Üniversitenin sayısının çokluğu güzeldir, iyidir. Öğrencilerin, gençlerin önünde çok sayıda kontenjanların olması iyidir ama üniversiteleri nitelikli üniversite haline getirmek, dünya çapında kendi alanındaki üniversitelerle mukayese edebilir ve bunda yeri ve ismi olan üniversite haline getirmek hepimizin en önemli misyonu olmalıdır. Bununla ilgili gerekirse Anayasa başta olmak üzere YÖK yasalarında değişiklik yapma azmi ve kararlılığındayız. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili birçok değişiklik yapıldığını da göreceğiz. Çünkü son yıllarda epeyce bir deneyimimiz vardır. Bu deneyim Türk üniversitelerinin rekabette yarışa girmesi, enerji ve motivasyonlarını bu yarıştan almaları ve bunun için de biraz daha esnek üniversite idaresi yönetimlerinin kurulması gerektiğini hem üniversite öğretim üyeleri, hem siyasetçiler, hem de bu işle ilgilenen herkes kavramış ve anlamış vaziyettedir. Şimdi dönem, bu dönemdir. Türkiye nasıl son 10 yıl içinde kendisini yenilediyse, başta kronik problemleri olan ve tamamen kontrol dışı hale gelen ekonomisini rayına koyduysa, onadıysa, eğitim sistemini ve bu sistem içinde üniversite sistemini de gözden geçirip, bunu tekrar yeniden bir yörüngeye oturtmak zorundadır.''

  Google+

  YouTube


 2. yök'ü de bir sisteme oturtamadılar, her yıl farklı bir yol haritası ...


 3. malesef öyle
  onlar değiştiriyor olan öğrenciye oluyor


Gül: YÖK Yasasını Değiştireceğiz Yer İstanbul , 34, TR incelenme 1035 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015