Gelecekte hangi meslekler ön plana çıkacak, hangi mesleklerin önemi azalacak?


Sponsorlu Bağlantılar


+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
 1. Gelecekte hangi meslekler ön plana çıkacak, hangi mesleklerin önemi azalacak?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Üniversite rektörlerine ve uzmanlara bu soruları sorduktan sonra Fütürist Ufuk Tarhan da adaylara gelecek 10-15 yılda öne çıkacak mesleklerle ilgili ipuçları verirken, “Her şeye rağmen geleceğin güzel geleceğine inanın. En büyük önemi kendinizi keşfe, insan olmaya verin” diyor.

  Tarhan, “Gelecek, 5-10-15 senede ‘Sibernasyon, Dijital, Hologram, Nano, Genetik, Robot’ dediğimiz yeniçağların etkilerini birbirine geçmiş vaziyette yaşayacağız. 30-40 yıl içinde Uzay Çağına adım atacağımız, 130 yaşında insanların hala aktif olduğu bir dünyayı hayal etmemiz çok “uçuk” sayılmıyor artık” diyor. Tarhan’ın geleceğin meslekleri ile ilgili önerileri şöyle:

  Gençler ve onlara rehberlik edenler tercih belirlerken şunlara çok dikkat etmeli:

  Gelecekte yepyeni meslekler, beceriler doğacakAncak dikkat edilmesi gereken ve tasarlanması gereken yapı şöyle olmalı;

  Bir meslek için eğitim alınırken o mesleğin hangi alan/konu için icra edileceği de ta başında belirlenmeli. Eğitim alınırken o konuda/alanda derinleşilerek, uzmanlaşılmalı. Örneğin “endüstri mühendisiyim” demek/olmak yetmeyecek. “Rüzgar Türbinleri Konusunda Uzman Endüstri Mühendisiyim” diyebilmek gerekecek. Bu nedenle çok yakın gelecekte sade üniversite diplomaları iyice yetersiz kalacak. Her meslek için üzerine/yanına/sırasında mutlaka yüksek lisans, doktora yapmak ve okurken o alanda derinleşilmesi gerekecek. Gençler okurken sevdikleri ve tutkuyla ilerleyecekleri alana paralel yürüyecek bir eğitim/öğrenme/staj/deneyim geliştirme sürecini kotarmalılar.

  “Henüz ne sevdiğimi bilemiyorum” diyenler de korkmadan, bunalmadan ilerlesinler. Her halükarda samimiyetle, öğrendiklerini iyi ve derinlemesine kavrayıp, içselleştirsinler. Ancak sevdikleri alanı bulma konusunu çözmek için de kesintisiz çaba sarf etsinler (Gerekiyorsa muhakkak danışmanlık alsınlar, bu da en az eğitim almak kadar önemlidir).

  Aslında tüm alan ve meslekler birbiriyle ilintilidir, bağlantılıdır. Bütün disiplinler, beceriler birbirine ihtiyaç duyar. Bu yüzden gençler, o ana kadar tam tercihlerine uygun değil gibi olsa da öğrendiklerini daha sonra mutlaka asıl kullanabilecekleri, sevdikleri alana bir köprüyle bağlayacaklardır. Yeter ki disiplinli, araştırmacı ve teknoloji ile entegrasyonu önemseyerek, beceri geliştirerek, bilinçli ilerleyebilsinler.


  Ön plana çıkacak meslekler ve alanlar

  * Mühendislik, doktorluk yine, yeniden en gözde mesleklerden olacaklar. Ancak çeşitleri artacak, icra edilişleri değişecek. Ancak her türlü mühendislik ve tıp hizmeti çok önemli olacak (Bir ya da birkaç alanda derinleşmek/ uzmanlaşmak şartıyla).

  * Bilgisayar, uygulama kodu yazabilmek, programcı olmak tam bir altın bilezik haline gelecek. Uygulama yazılımcılığı yepyeni kulvarlar açacak. Holografik, augmented programlar yapabilenler uçacak.

  * Yakın gelecekte; mobil cihazlar üzerinde yazılım, uygulama geliştirebilen ve kurgulayabilenlere “havada-karada işsizlik yok!”

  * Bildiğimiz, normal grafik tasarımcılığının yanında 3D, holografik tasarımlar yapabilenler, ressamlık, fotoğrafçılık, video, illüstrasyon, animasyon, vb. görsel her şeyle ilgili tüm mesleklerde patlama yaşanacak.

  Fütürist iş modeli, deneyim tasarımcılığı olmazsa olmaz meslekler arasına girecek. ? Pazarlamacılar ama belli alanlarda/
  konularda uzmanlaşanlar dijitalleşmeyi, sosyal medyayı, mobilleşmeyi çok iyi kavramış olanlar altın çağlarını yaşayacak. Bu meslek kendini adeta baştan yaratacak. Koku pazarlaması “next big thing” olacak.

  * Senaristlik, Transmedia Hikaye Anlatıcılığı, Deneyim Kurguculuğu en popüler meslekler olarak her alanda yükselecek.

  * İçerik Küratörlüğü kıymetli meslekler arasında yerini alacak

  * Enerji, Siber, Nano, Genetik, Robot ve Uzay alanlarının her birinde ve alt kırılımlarında belli bölümlere hakim hukukçular, avukatlar, sertifikasyon ve akreditasyon uzmanları çok aranacak. ? Yenilenebilir Enerji alanındaki hemen
  her kalem iş, yepyeni ve çok önemli olacak meslekler doğuracak.

  * Eğlence, müzik sektörü ve ihtiyacı her türlü iş etkinliğinde dahi şart olup, patlayacağından, oyun kurguculuğu, format tasarımcıları, gamification, transmedia vb. konularına eli değen siber altın tutmuş gibi olacak.

  * Hızlı değişim, dijitalleşme vb. nedeniyle dönüşen iş ve yaşam koşulları çok sayıda ruhsal sorun, bunalımlı insan da yaratacak. Bu nedenle Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji vb. alanlar yeniden çok gözde olacaklar.

  * Gıda ve ilaç sektörleri zaman içinde converge edip (yakınsaklaşacak), iç içe geçeceğinden bu alanlarda kazanılacak her türlü uzmanlık, beceri en değerlilerden olacak.

  Giderek daha az hareket edileceğinden fiziksel kondisyon, welness, spor vb. alanlardaki uzmanlar da daima rahat iş bulanlar arasında olacak.

  Tematik tatil, eğlendirebilme, oynatabilme, gezdirebilme hatta bunu sanal olarak da yaptırabilme ve bütünleştirebilme çok ayrıştırıcı meslekler yaratacak. İşi ve eğlenceyi en verimli birleştiren ve bu konuda müşterisine yaratıcı tasarımlar ve uygulamalar sunanlar sıçramalar yapacaklar.

  Sanal güvenlik uzmanları BT’cilerin yerini alacak.

  Sivil Toplum Örgütlerindeki, çevrecilikle, filantropiyle ilgili her türlü alanda yapılacak iş, geliştirilecek uzmanlık yeniçağın revaçta mesleklerini yaratacak.


  * Bilgisayarlara, robotlara, iş zekasına, teknolojiye önemi azalacak alanlar devredilebilecek, insanların fiziksel bulunma ihtiyacını gerektirecek her türlü işin önemi azalacak.

  * Tarım ve sanayi işçiliği iyice azalacak, beyaz yakalı çalışanlarda (kurumsal alanda) müthiş azalma olacak.

  * Ücretli, maaşlı çalışma modeli yaygınlığını yitirecek. Kontratlı, taşeron olarak hizmet verenler çoğalacak. Bu nedenle meslek, uzmanlık alanı kadar; ne modelde iş yapılacağına
  da odaklanmak gerekecek.  (alıntıdır)

  Google+

  YouTube


 2. tesekkurler tatlım


 3. rıca ederım bıdık


Gelecekte hangi meslekler ön plana çıkacak, hangi mesleklerin önemi azalacak? Yer İstanbul , 34, TR incelenme 2584 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015