Açıköğretim Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Önlisans Bölümü


Sponsorlu Bağlantılar


12 SonSon
 1. Açıköğretim Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Önlisans Bölümü

  Sponsorlu Bağlantılar


  Açıköğretim Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Önlisans Bölümü


  Bu programda elektrik enerjisinin dağıtım ve pazarlamasından sorumlu tüm kuruluşlarda ve elektrik enerjisini kullanan tüm sanayi kuruluşlarında görev alabilecek ara eleman yetiştirilmesi hedeflenmektedir.


  Kimler Kayıt Yaptırabilir?

  ÖSYM tarafından yapılan YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan alan kişiler başvuru yapabilir.
  Ayrıca İkinci Üniversite kapsamında Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Bölümü'ne kayıt yapılabilmektedir.  Özel Koşullar

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Bölümü'ne sınavsız girebilecek Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Sınavsız Geçiş sayfasında verilmiştir.


  Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

  101050793 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Kontenjanı: 2500, 2015’te yerleştirilen :2500, Taban Puanı: 430,00

  Ek yerleştirme Kontenjanı:750, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 750, Ek yerleştirme Taban Puanı : 292,50


  DGS ile Lisans Programlarına Geçebilme

  Bölümden mezun olan öğrenciler, Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımıyla ilgili lisans programlarına DGS sınavlarında başarılı olmaları koşuluyla başvurabilirler. Bu lisans programları;


  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  • Elektronik Mühendisliği
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
  • Fizik
  • Havacılık Elektrik ve Elektroniği
  • Kontrol Mühendisliği
  • Meteoroloji Mühendisliği
  • Uçak Elektrik-Elektronik
  • Uzay Mühendisliği  Fark Dersleri ile Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri'ne Devam Edebilme

  Ayrıca fark dersleri vermek koşulu ile Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri lisans bölümlerine kayıt yaptırılabilir. Bu kapsamda kayıt yaptırılabilecek bölümler şunlardır:


  • İktisat
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
  • Kamu Yönetimi
  • Maliye
  • Uluslararası İlişkiler
  • İşletme
  • Konaklama İşletmeciliği  Sınavlar

  Program kapsamındaki her dönem bir ara sınav ve dönem sonu sınavı uygulanacaktır. Sınavlar öğrencilerin bulunduğu illerde çoktan seçmeli test tekniği kullanılarak yapılacaktır.


  Staj İşlemleri

  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Önlisans Programında 2012-2013 öğretim yılından itibaren kayıt yaptıran öğrenciler zorunlu stajlarını "Sektör Uygulamaları" adı altında, 4. yarıyılın başından itibaren yapabilirler. Zorunlu staj süresi 20 iş günüdür. Cumartesi ve Pazar günleri de çalışılıyorsa belgelendirmek suretiyle iş günü olarak sayılır. Resmi tatil günleri ve sınavlarınıza denk gelen günler staj yapılmaz.  İş Olanakları

  Fosil kaynaklı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerjiden, minimum yatırım karşılığında maksimum kazanç sağlanmalıdır. Bundan dolayı enerji sektörlerinde çalışacak teknik elemanların veya ara elemanların enerji elde etme yöntemlerini, kullanımını, enerji geri dönüşüm sistemlerini… vs konularda donanımlı olmaları zaruridir. Günümüzde, enerji sektörlerinde donanımlı ve bilgili ara elemanlara aşırı derecede ihtiyaç duyulduğundan söz konusu bölümden başarılı bir şekilde mezun olanlar enerji sektörünün her sahasında rahatlıkla istihdam olanaklarına sahip olacaklardır.


  "Enerji Teknikeri" ünvanı alan öğrenciler, enerji üretimi, iletimi, dağıtımı ve kullanılması alanlarında tasarımcı ya da uygulayıcı olarak çok geniş iş alanları bulacaklardır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (PİGM), Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü (MTA), Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİE), EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ, DSİ, TKİ, TTK, TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ, TAEK sayılabilir. Bunun dışında bugünlerde pek çok yerli ve yabancı kuruluşlar fuel cell, güneş pilleri, güneş bacaları, biyoenerji, jeotermal, rüzgâr ve hidrolik enerji santralleri konusunda yatırım yapmaktadır.

  Önümüzdeki yıllarda ise nükleer enerji santrallerinin yapımlarının gerçekleştirilmesi ile bu güne kadar kullanılmamış olan bor gibi diğer enerji kaynaklarının devreye girmesi beklenmektedir. Tüm bu alanlarda Ar-Ge düzeyinden başlayarak enerji dağıtımının en ekonomik şekilde gerçekleştirilmesine kadar her düzeyde enerji teknikerlerine gerek duyulacaktır. Bunlara ayrıca Türkiye’nin kuzey-güney ve doğu-batı yönlerinde enerji koridoru olmasından dolayı yapılacak çalışmalarda görev alacak enerji teknikerliğini eklemek mümkündür.

  (Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümü Çıkmış Sorular)AÖF ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM, İLETİM VE DAĞITIMI ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

  Detaylı Staj Bilgisi için (Elektrik Enerjisi Bölümü Staj Bilgileri)TIKLAYIN

  Eskişehir'de Uygulamalı Derslerin Bilgisi için (Elektrik Enerjisi Uygulamalı Dersler Hakkında)TIKLAYIN

  Ders Listesi için
  TIKLAYIN

  Ders Kodları için (Aöf Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Bölümü Ders Kodları)TIKLAYIN

  Detaylı İstihdam ve Çalışma Olanakları için (Elektrik Enerjisi Bölümü İş Olanakları)TIKLAYIN
  Google+

  YouTube


 2. Meslek Yüksek Okulundan Mezunlar Elektrik Teknikeri ünvanını alıyorlar. Ve dersleri çok zordur.
  Peki bu bölümden mezun olanların ünvanı ne olacakdır, meslekle ilgili ders sayısı çok az ve sözel ağırlıklı, elektrik sayısal ağırlık zor bir bölümdür... Yani bi adaletsizlik var burada sanki.


 3. slm ilgili bölüme yeni kayıt yaptırdım.kitapları biraz karıştırdım çok zor değil.yeni açıldığı için nette fazla bir bilgi bulamadım derslerle ve genel olarak bilgi verirseniz sevinirim.


 4. erhan048 Nickli Üyeden Alıntı: Meslek Yüksek Okulundan Mezunlar Elektrik Teknikeri ünvanını alıyorlar. Ve dersleri çok zordur.
  Peki bu bölümden mezun olanların ünvanı ne olacakdır, meslekle ilgili ders sayısı çok az ve sözel ağırlıklı, elektrik sayısal ağırlık zor bir bölümdür... Yani bi adaletsizlik var burada sanki.
  Adaletsizlik her alanda oluyor ne yazıkki care tasarlamak bize düşüyor.


 5. hummers Nickli Üyeden Alıntı: slm ilgili bölüme yeni kayıt yaptırdım.kitapları biraz karıştırdım çok zor değil.yeni açıldığı için nette fazla bir bilgi bulamadım derslerle ve genel olarak bilgi verirseniz sevinirim.
  Arkadaşım googldn yazarsan yada açık öğretimin resmi sitesine girersen aradığın bu bilgiye ulaşabilirsin. Bende yada bi başkasıda bunu bu şekilde yapacak ama bunu sende yapabilirsin.Çok açık söz oldu kusura bakma ;)


 6. soruyu tekrar okursanız verdiğiniz cevabın yanlışlığını sizde fark edeceksiniz.google yani net'te yeterli bilgi bulamadığım için orjinal taze bilgi almaya çalışmıştım.yinede ilgilendiğiniz için teşekkürler.


 7. hummers Nickli Üyeden Alıntı: soruyu tekrar okursanız verdiğiniz cevabın yanlışlığını sizde fark edeceksiniz.google yani net'te yeterli bilgi bulamadığım için orjinal taze bilgi almaya çalışmıştım.yinede ilgilendiğiniz için teşekkürler.
  Bu bölüm yeni açılmıssa pek bir şey bulmazsın zaten . Biraz yaşayıp göreceksin. Kırmak amaçıyla sölemedım ben netten bak diye , burda çok saçma sapan şeylerı soruyolar hani en basit şeyı googlden baksa bulacak ama işlerıne gelmıyolar neyazkkı coğunun :o neyse bende tşk. ederim anlayışın için iyi forumlar


 8. kardeş 2 yıllık end.elektronik mezunuyum ve ben bu bölüme kayıt olabilirmiyim sonuçta elektronikten elektirik'e geçicem ve bu bölüm bizim gördüğümüz derslerden kolay gibi duruyo sadece matematik var bizim bölüm de 9 ders varsa 3 sözeldi gerisi sayısal ağırlıklı hesap yani


 9. endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum ve acabe elektrik enerjisi üretim iletim dağıtım bölümüne derekt geçiş hakkından faydalanarak kayıt yaptırabilirmiyim


 10. onurçağ alektrik enerjisi bölümüne dikey geçiş yapabilirsin..sınavsız..:))ben öyle yaptım ilk sınav biraz zordu...vizeye çok çalışmak gerek..


12 SonSon
Açıköğretim Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtım Önlisans Bölümü Yer İstanbul , 34, TR incelenme 48646 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015