Bir nefeste Halkla İlişkiler


Sponsorlu Bağlantılar


 1. Bir nefeste Halkla İlişkiler

  Sponsorlu Bağlantılar


  Halkla ilişkiler adına birçok yorum bulabilirsiniz. Öncelikle şunu kabul etmek lazım. Halkla İlişkiler Mezun olur olmaz hemen iş bulabileceğimiz bir bölüm kesinlikle değil.Ama halkla ilişkiler bölümünü bir sıçrama tahtası gibi görmek lisansa tamamlamak istersen ozaman okumaya değer bir bölüm.

  Halkla ilişkiler adına yapılabilecek belkide en doğru yorum şudur. Toplumumuzda halkla ilişkiler diyince ya 'hoşgeldin' diyen misafir karşılama personeli, ya da telefon başında müşteri temsilciliği yapan kişiler geliyor.

  Zaten okudugumuz bölümde de çok saçma bir amaçtan bahsediliyor. Halkla ilişkilerin ısrarla bir meslek oldugunu kanıtlama çabası ve toplum önünde nasıl üst safhalara çekebiliriz gibi saçma bir amaçtan bahsediliyor. İş böyle oluncada düşünüyor insan, madem bukadar basit, saçma bir bölümse neden böyle bir bölüm açılıyor.. onbinleri bulan Halkla ilişkiler mezunuda bu durumdan şikayetçi gibi görünmüyor, öyleki 1993ten beri aöfde okutulan bu bölüm için geçmişten günümüze değişen hiç bir yargı yok.

  Halkla İlişkiler Danışmanının yaptıgı birkaç işten bahsetmek gerekirse;

  Bu bölüm dünyada özellikle özel şirketlerin güç kazandıgı ülkelerde, altın bir bölüm olarak görülmekte. Başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin en çok personel istihdam ettiği bölümdür. Halkla ilişkiler danışmanının öncelikli hedefi, temsil ettiği kurumu toplum gözünde olumlu bir noktaya çekmek eğer iyi bir noktada ise kurumsal imajın sürekliliğini korumaktır. Özel şirketlerin ve yeni yeni oluşan kurumsal kimliklerin tanıtımı ve kurumsal bir değer algısı yaratılması açısından önümüzdeki yıllarda Türkiyede halkla ilişkiler faliyetlerinde elemanlara ihtiyaç duyacaktır.

  Tüm bunların dışında Halkla İlişkiler kamusal alandada görülmekte. Özel alandakinin oransal olarak çok altında personel istihdam edildiğinden illaki mesleğini yapmak isteyen kişiler kamusal alandan çok özel kuruluşlarda şansını denemeliler.

  Görsel ve işitsel basında yer alan; basın makaleleri, basın bültenleri, röportaj, haber gibi konularda gazete ve tv'lere, -kurumlarıyla ilgili- haber değeri taşıyan konularda bilgi sağladıklarından; bazen bir gazeteci gibi, bazen yazdıkları olayları betimlemek amacıyla çekilen resimler, yada diğer faliyetler için çektikleri resimlerle bir fotoğrafçı gibi, Bazen uzman oldugu konularda görüş ve önerisine baş vurulan ve gerektiğinde tüm kurumdaki yetkililerden bilgi ve destek isteyebilen bir yönetici gibi görev yapabilir.

  Şuan AÖF de Halkla ilişkiler ve Tanıtım adıyla 2 yıllık ön lisans kapsamında eğitim veriliyor. Benzer ön lisans programlarının yanında Halkla İlişkler ve Reklamcılık adında 4 yıllık lisans programlarıda yer almakta. Bu sebebten dolayı istihdam edilen personel genellikle 4 yıllık lisanslı kişilerden oluşmaktadır.

  Aklıma gelenleri en özet haliyle bir çırpıda anlattıgımdan, birçok konuda eksik yanlar kaldıgından eminim. Ama genel olarak Halkla İlişkiler bölümünün, ülkemizdeki halkla ilişkiler mezunlarının ve gerçekten yapılması gereken faliyetlerin durumu özetle böyledir.

  Son olarak şunu eklemk istiyorum. Tüm bunlara ramen karamsar olmamak laızm. Okunulan bölümün yanında kişisel girişimlerimiz ve yeteneklerimizde kuşkusuz çok önemlidir. Toplumda nasıl algılandıgından çok, personel istihdam eden kuruluşlar muhakkak halkla ilişkilerin öneminin farkına varmaya başlamışlardır.. Bu açıcdan kişisel güvenimiz tam olursa diplomamızda elimizde olursa şansımız çok olur diye düşünüyorum.

  Sizlerinde eklemek istediği şeyler varsa okumaktan zevk duyarım. Tüm meslektaşlarıma saygılar :)

  Google+

  YouTube


 2. Bilgi için teşekkürler meslektaş ;)


 3. çok önemli bu h.ilişkiler olayı


Bir nefeste Halkla İlişkiler Yer İstanbul , 34, TR incelenme 2994 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015