Halkla İlişkiler


Sponsorlu Bağlantılar


 1. Halkla İlişkiler

  Sponsorlu Bağlantılar


  HALKLA İLİŞKİLER NEDİR?

  Halkla ilişkiler denildiğinde herkesin zihninde bişeyler oluşmaktadır. Halkla ilişkiler kavramıda herkesin çok iyi bildiği daha doğrusu bildigini sandığı kavramlardandı. Böyle olması sanırım isminden dolayı. Halk ve ilişki; hepimizin günlük yaşamda fazlasıyla kullandığı ve duyduğu kelimeler. Bundan dolayı Halkla ilişkileri hepimiz çok iyi biliyor olabilir miyiz?

  Hayır halkla ilişkiler sanıldığı gibi basit bi kavram değildir halkla ilişkilerin çok geniş bir yelpazesi vardır.
  1995 yılında göreve gelen ve ilk Türk IPRA Başkanı ünvanını taşıyan Betül Mardin’in yaptığı tanıma göre Halkla ilişkiler: “Kamuya ya da özel ait kurulusların olumlu bir imaja sahip olmaları için gerekli tanitim politikasının saptanması, kuruluşların bu dogrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve kuruluşlar arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşmasi için yapılan planlı faaliyetlerdir.”

  Halkla ilişkiler
  bir işletmenin
  ,kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Temelinde ikna, algı kavramları yatmaktadır.
  Kısa tanımıyla, kurumların kitlelerle iletişim kurmak amacıyla yürüttükleri, kamu yararı esas alınarak devam ettirilen düzenli faaliyetlerdir.
  Halkla ilişkiler işletmenin hizmet verdiği kitle ile daha etkili iletişimde bulunmak üzere başvurduğu bir yöntem; bir işletmeyi iç ve dış müşterilere, bağlantılı olduğu kişilere sevdirme ve saydırma, belirli bir tutumu benimsetmeye halkı inandırma sanatıdır.

  Halkla ilişkiler sıradan olmakla önemli olmak arasındaki farktır; işletmenin olumlu bir imaja sahip olması için gerekli tanıtım politikasının saptanması, işletmenin bu doğrultuda yönlendirilmesi, insan grupları ve işletme arasında bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması için yapılan plânlı faaliyetlerdir.

  Halkla ilişkiler uzmanları örgüt yönetimine halkın düşüncelar ile ilgili bilgileri getiren, girişimci fikirler üreten, tanıtma kampanyaları geliştiren, kampanyaları yönetim politikasına uygun olarak yöneten kişilerdir. Halkla ilişkiler uzmanlarının özellikleri; yaratıcılık, inisiyatif, düşünceleri açık ve basit şekilde yazarak/konuşarak iyi ifade edebilme temel şartlarının yanında, kamu ve özel sektör örgütlerinde danışmanlık yapabilme, halk ile olumlu ilişkiler tesis ve idame edebilme, karar verme ve problem çözme, araştırma becerileri de vardır. Halkla ilişkiler uzmanları; dışa dönük, kendine güvenen, insan psikolojisi ve motivasyonundan anlayan, rekabetçi, esnek ve takımdaş özellikli olmalıdır.

  Halkla ilişkiler propoganda yapmaz, ikna edici ve dürüsttür. En çok karıştırıldığı kavramlar pazarlama, reklam,satış teşviği ve propagandadır. Şirketler, odaklanma açısından herkesi ele alamaz, daha doğrusu bu imkânsızdır. Bu nedenle çeşitli iletişim modelleriyle mesajını sınırlı sayıda insana veya insan topluluğuna iletmek durumunda kalır. Belli bir hedef kitleye hitap eder.

  Google+

  YouTube


 2. Eklemek istediğiniz bişey varsa duymak isterim =)


 3. tesekkurler paylasım ıcın


 4. asah Nickli Üyeden Alıntı: tesekkurler paylasım ıcın
  bi bilgilendirme yapabildiysem ne mutlu


Halkla İlişkiler Yer İstanbul , 34, TR incelenme 1375 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015