Müfettişlik Hakkında


Sponsorlu Bağlantılar


 1. Müfettişlik Hakkında

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kamu Yönetimi bölümü mezunları, gerek “Kamu” gerekse “Özel” sektör kuruluşlarının teftiş kurullarında müfettiş yardımcısı olarak çalışma hakkına sahiptirler. Bilindiği gibi böyle bir kariyere sahip olmak bir takım sınavlar sonucu mümkündür. Bu bölümde, sınav sürecini somutlaştırmak amacıyla; “Maliye Bakanlığı Müfettiş Yardımcılığı” sınav süreci hakkında bilgi verilecektir.

  Maliye Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunur?

  Kamu kesimindeki tüm müfettiş yardımcılığına giriş sınavlarında olduğu gibi, bu sınav da üç aşamadan oluşur:

  İlk aşama, ÖSYM Başkanlığı’nca yapılan KPSS sınavıdır. Bugüne kadar Maliye Bakanlığı’nca KPSS sınavında ilgili test alanından 70 ve üzeri alanlara Bakanlıkça yapılan yazılı ve sözlü sınavlara giriş hakkı tanınmıştır. İlgili test alanının hangi konu başlıklarından oluştuğu KPSS sınav kılavuzunda, Maliye Bakanlığı kadrolarının ilan edildiği bölümde açıklanır.

  KPSS sınavında ilgili test alanından 70 ve üzeri puan alan adaylar Bakanlık tarafından yapılacak yazılı ve sözlü sınavlara katılmaya hak kazanırlar. Bu sınavlarda soru gelen konu başlıkları şunlardır.

  MALİYE
  İKTİSAT
  HUKUK
  MUHASEBE

  Kamu Gelirleri
  Mikro-makro iktisat
  Anayasa Hukuku
  Muhasebe

  Kamu Giderleri
  İktisadi Düşünceler Tarihi
  İdare Hukuku ve Yargısı
  Mali Analiz

  Bütçe
  Para ve Banka
  Ceza Hukuku
  Ticari Hesap ağırlıklı matematik

  Borçlanma
  Milli Gelir
  Borçlar Hukuku
  --

  Maliye Politikası
  Büyüme Teorisi
  Ticaret Hukuku
  --

  Vergi Hukuku
  İşletme İktisadı
  Ceza Muhakemeleri Usulü
  --

  Türk Vergi Sistemi
  Fiyat Teorileri
  Medeni Hukuk(Aile Hariç)
  --

  Bugüne kadar yapılan uygulamaya göre; yazılı sınavda başarılı olabilmek için, her dersten en azından on üzerinden beş alınması ve de bütün derslerden alınacak not ortalamasının 6.6 dan aşağıya düşmemesi gerekmektedir.

  Sözlü sınavda başarılı olabilmek için ise en azından on üzerinden beş alınması gerekmektedir. Yani sorulan soruların en az yarısını doğru cevaplamak şarttır.

  Adayların yazılı ve sözlü sınav notlarının ortalaması alınarak sıralama yapılması ile sınav süreci sona erer. En yüksek nottan başlanarak aşağıya doğru kontenjan sayısı kadar aday sınavı asil olarak kazanmış olur.

  Yukarıdaki tüm bu bilgiler, her sınav döneminde güncelleştirilerek adaylara ayrıntılı bir şekilde duyurulmaktadır. Bu arada, son olarak; kurumun açmış olduğu sınava iki defa girip kazanamayan adayların üçüncü defa sınava girme hakkının bulunmadığını belirtmekte fayda vardır.

  Google+

  YouTube


 2. peki bu sınavda yaş sınırı yokmu?


Müfettişlik Hakkında Yer İstanbul , 34, TR incelenme 8025 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015