'Allah üzerine yemin' kalkıyor

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
TBMM'DE grubu bulunan siyasi partilerin ocak ayında yasalaşması konusunda uzlaşmaya vardığı tasarılar arasında yer alan ve yaklaşık 1.5 yıl önce TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tasarısı önemli düzenlemeler içeriyor.

Buna göre yemin edecek kişiye, "Size sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğinize ve hiçbir şey saklamayacağınıza namusunuz, şerefiniz ve kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler üzerine yemin eder misiniz¿diye sorulacak. Mevcut düzenlemeye göre, "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum'' diye yemin eden kişi de "Bana sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğime ve hiçbir şey saklamayacağıma namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum'' diyecek. Hakim, tanığa, "Tanık sıfatıyla sorulacak sorulara vereceğiniz cevapların gerçeğe aykırı olmayacağına ve bilginizden hiçbir şey saklamayacağınıza, namusunuz ve kutsal saydığınız bütün inanç ve değerler üzerine yemin ediyor musunuz¿'' diye soracak. Mevcut düzenlemeye göre, "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum'' diyen tanık da yeni düzenlemeyle "Doğru cevap vereceğime namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerler üzerine yemin ediyorum'' şeklinde

AsenA_38

Yeni Üye
ne farkı var ki:haha yine kutsal saydığım bütün değerlerim üstüne diyince aynı kapıya çıkmıyor mu? :haha yanlış mı anladım yoksa

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,737
Son üye
ChessManInvow