ÖSYM ce Yerleştirildim Ama Ek Yerleştirme İle Farklı Bir Bölüme Girmek İstiyorum?

hayatnegarip

Yeni Üye
ben bu yıl yurtdısında ozel bı okula yerlestım fkat kayıt yaptırmayı dusunmuyorum 2 yıllık sosyolojıye kayıt yapabılır mıyım ek tyercıh hakkım var mı nasıl oluyor ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Hmm bu konuda net olarak bir bilgim olmamakla birlikte, tahminimce yerleştirildiğiniz için ek tercih yapamazsınız. Araştırıp aşağıya eklerim.

hayatnegarip

Yeni Üye
çok teşekkür ederim cevap için yani kontenjanı dolmadıgı ıcın yapabbılırım oyle mı? osym formunda kontenjansız bıolume tercıh yapılabılıyrmus eger öyleyse olmaz gibi ama sızın dedıgınız gıbı ıse cok iyi olur mumkunse felsefe tarıh ve edebıyat bos kontenjanları bulabılır mıyım?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Felsefe kontenjansız zaten, Edebiyatın konyenjanı dolu gibi görünüyor, Tarihte keza dolu gibi görünüyor. Onların dışındaki bölümlere bakabilirsin.

hayatnegarip

Yeni Üye
şey! öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim ama kesin olarak öğrenmek istediğim kontenjanı hala dolmamış ise tercıh hakkım var mı ösym klavuzunda yerlesmıs adaylar yalnızca kontenjansız bolume ek tercıh yapabılır ıbaresı var da? sosyolojiye tercih yapmam mümkün müdür? çok teşekkürler!

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Ama felsefenin kontenjanı dolmuş zaten benim gördüğüm. Yani belirlenmiş kontenjana belirlenmiş sayıda aday yerleştirilmiş görünüyor. Ama kayıt zamanı kayıt olmayan elbette olacaktır. Ama sizin gibi ek kontenjanı bekleyenlerde olacaktır. Eğer osym klavuzunda öyle bir şey yazıyorsa doğrudur. bana klavuzun kaçıncı sayfasnda yazıyor söylerseniz ve klavuzun linkini gönderirseniz bende bir bakayım.

hayatnegarip

Yeni Üye
bir de o sayfada şu ibare var ki aklım karıştı acaba ben mı anlayamadım? puanı oluşmamış bölümlere tum adaylar tercih yapabilir yazıyor bu tum adayların ıcınde yerlesmıs ben de var mıyım? keşke öyle olsa :(

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Felsefe ve Uluslararası İlişkiler Kontenjansız bölümlerdir evet. Ama sosyoloji kontenjanlı bir bölümdür.

Hani belki seni ilgilendirmiyordur ama bir nokta dikkatimi çekti:

1.2010-ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2010-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş ( Yani YGS veya LYS puanına göre hiç bir okulu Kazanamamış ) veya (Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş ( Yani açıköğretim kontenjansız bölüm kazananlarda isterlerse ek tercih yapabilir)) olmak gerekir.

Senin durumun aşağıdaki bilgilendirmeyi içeriyor.

(Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin kontenjan sınırlaması olmayan lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.)

Sen bir örgün programa yerleştirildiğin için ancak Açıköğretimdeki kontenjansız bölümlerden birisini ek yerleştirmede tercih edebilirsin.

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:
a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

Evet buradaki yazıdan senin anladığıı anlıyorum bende. Yani O bölümü kimse tercih etmemiş veya ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu linkteki tablolarda En küçük puanı yazmayan bölümlere sınava giren ve o bölümün puan türünde puanı olan tüm adaylar başvurabilir.

Başka soruların varsa cevaplayabilirim...

hayatnegarip

Yeni Üye
ya buna çok sevindim ben =)) çok saolun butun ümidim ek yerlestırmeler ek tercıhlerde 2 yıllık yazarım ve 2.unıversıte kaydından sosyolojıyı yazmaya hakkım olur verdiğiniz bilgiler ve ilgi için minnettarım.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Ama Sosyoloji yazamazsın ek yerleştirmelerde. Sosyoloji kontenjanlı bir bölüm.

hayatnegarip

Yeni Üye
ben demek ıstemıstım ki 2. üniversite imkanından yararlanırım cunku 2 veya 4 yıllık orgun egıtım gorenlere bu hak verıldı dıye bıluyrm ve bunda kontenjan sınırlaması yok dıye bılıyorum öyle degılmiymiş?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İkinci üniversite kapsamından yararlanacaksanız, kontenjansız bölümleri yazabilirsiniz ancak. Sosyoloji kontenjanlı bir bölüm olduğu için yazamazsınız.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,736
Son üye
DonNem