Sorunun cevaplari hayatimi degistirecek!:)

yasarankara

Yeni Üye
Merhaba,

Arkadaslar bu siteyi yeni kesfettim iyikide etmisiz saniyorum bundan sonrada bilgi kaynagim olacak.

Ben kendi durumumdan bahsetmek istiyorum.Universiteyi Cinde okudum bitirdim, yanliz oradan mezun oldugum icin denklik sorunum oldu denklik alamadik.Yaklasik 4 senedirde bakaya durumdayiz.Okulu okurken tecil ettirebiliyorduk ama okul bitti tecil bitti bakaya kaldik.9Senedir Cinde yasiyorum, son 4 yildirda bakayayiz.

Artik Turkiyeye tasinmak istiyorum suanda hem aileyi gormeye hem tatile Turkiyeye geldik, ben Turkiyedede Acik ogretime kayd olmak istiyorum burada bu sekilde bi uni bitirmek istiyorum ama sorunlar burada basliyor.Cunku Aof ile ilgili en ufak bir bilgim dahi yok cevremde cok bilende yok..

Suanda 27 yasindayim Aofye kayit olmak icin saniyorum OSS sinavina yeniden girip baraji acmam gerekicek dogrumu acaba? Bununla birlikte baraji asip istedigim bolume girme olayi nasil yine puanlama ilemi yoksa nasil oluyor bilmiyorum, Turkiyede aofde kamu yonetimi okumak istiyorum.

Lakin ben suanda 27 yasindayim ve bakaya durumdayim, bu durumda sinava girip kayit yaptirma sansim varmi.Varsa dahi ben hic kalamdan siniflari gecsemde 29 yasinda sen gel bakalim askeremi diyecekler yoksa nasil olacak..

Yani aslinda istiyorum sizler beni yonlendirseni neyi nasil yapacagim nasil edecegim hic bir bilgim yok cunku uzun senelerdir yurtdisinda yasadim Turkiyedeki sistemi vs tamamen unuttum...

Bu sorularim benim acimdan cok onemli cunku boyle birsey olursa hanimi cocugu alip tamamen Turkiyeye tasinmayi planliyoruz.Bu yuzden yardimlarinizi istiyorum.Simdiden cok tesekkur ederim.

Yasar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Şimdi yurtdışında yaşadığınız için eğer 3 yıldır orda bir işte çalışıyor veya işveren görünüyorsanız bedelli olarak askerlik yapma imkanınız var. sanırım buda 1 ay askerlik yapmak demek. Aşağıdaki yazıyı Turkiye.gov.tr den aldım.

Dövizle askerlik hizmeti, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan Kanunda yazılı şartlara sahip olanların, isteğe bağlı olarak yararlandıkları, askerlik hizmetinin yerine getirilmiş sayılmasına imkân sağlayan bir hizmet şeklidir.

Yararlanma Şartları: Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek fiilen üç yıl süreyle yabancı ülkede meslek ve sanatını icra etmeleri, bu durumlarını dövizle askerlik hizmeti kapsamında yükümlülüklerinin devamı süresince de muhafaza etmeleri gerekmektedir.

Aşağıdaki yazıyıda asal.gov.tr den Askerlik Hizmet çeşitleri - Dövizle askerlik sekmesinden aldım.

Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanma Şartları

1. Her ne sebeple olursa olsun yurt içinde geçirilen süreler HARİÇ olmak üzere;

a. Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az toplam 1095 gün süre ile yabancı ülkede bulunmak,

b. Bir iş sözleşmesine dayanarak, yabancı bandıralı gemilerde en az toplam 1095 gün süre ile fiilen “gemi adamı” olarak çalışmak,

c. Bu durumlarını başvuru esnasında ve ödemelerini tamamlayıncaya kadar olan süre içinde kaybetmemiş olmak,

2. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile (firar, hava değişimi veya izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil) yurt içinde silâhaltına alınmamış olmak,

3. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için Kanunda gösterilen döviz miktarını,

a. 38 yaş ve daha genç doğumlular için 10.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasını 38 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ödemek (Örn.: 1974+38=31.12.2012) ve başvuru işlemlerini tamamlamak,

b. 39 yaş ve daha yaşlı doğumlular için 10.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasını başvuru sırasında peşin olarak ödemek (varsa önceki ödemesini 10.000 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasına tamamlamak) ve başvuru işlemlerini tamamlamak,

4. Dövizle askerlik hizmeti kapsamında ödemelerini tamamlayıncaya kadar geçen sürede;

a. Yurda kesin dönüş yapmamak,

b. Herhangi bir takvim yılında (01 Ocak-31 Aralık tarihleri arası) temel askerlik eğitiminde geçen 21 günlük süre hariç olmak üzere toplam olarak altı aydan fazla süre ile yurt içinde bulunmamak,

c. Yabancı ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olsalar dahi, meslek ve sanatını fiilen yurt içinde icra etmemek,

5. Yükümlülüklerin devamı süresince yabancı ülkedeki statüsünü muhafaza etmek,

şartları aranır.

Oturma veya Çalışma İznine Sahip Olarak Birden Fazla Ülkede İkamet Edenler

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, dövizle askerlik hizmetinden yararlanmalarına esas teşkil eden fiilen yabancı ülkede bulunma ve çalışma sürelerini, oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra etmek kaydıyla birden fazla yabancı ülkede geçirebilirler.

Bunlardan, dövizle askerlik hizmetinden yararlanmaya hak kazananlar, en son oturma veya çalışma iznine sahip oldukları ülkede, bağlı bulundukları konsolosluklara başvurarak daha önceki geçerli hizmet sürelerini de birleştirmek suretiyle dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilirler.

Bunların dışında 29 yaşından sonra skerşiği tecil etme ihtimalin düşük maalesef.

yasarankara

Yeni Üye
Merhaba,

Cevaplarini icin cok tesekkur ederim.Malesef isci vizesi ile degil F vize ile orada kaldim yani ticari vize ile, buda isci vizesi olmadigi icin dovizli vs yapamiyorum.Ama Turkiyedede aof okumayi gercekten istiyordum yukarda bahsettigim uzere ama malesef dusundugum gibi degilmis..

Tekrardan sagolun.Bu siteyi yapanlarinda ellerine emeklerine saglik.

Yasar

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,736
Son üye
DonNem