Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü


Sponsorlu Bağlantılar


12311 ... SonSon
 1. Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü

  Sponsorlu Bağlantılar


  Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü

  Programın Amacı

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Laborant ve Veteriner Sağlık Hekimliğin çalışma alanı içerisine giren laboratuvar, klinik uygulamalar, hayvansal kökenli gıda güvenliği ve güvenirliği ile hayvan besleme ve yetiştirme alanlarında Veteriner hekime yardımcı olacak gerekli bilgi ve donanıma sahip ara eleman yetiştirmektir.

  Program, açıköğretim yoluyla ev hayvanlarına veya genel olarak hayvanlara ilgi duyan kişilere ulaşarak onların bilgi gereksinimlerini karşılayacaktır. Diğer taraftan program, ülkemizde bulunan gençlerimize eğitim ve iş olanağı sağlamanın yanı sıra daha kaliteli daha bilimsel ve ne yaptığını bilen ara elemanlarla ekonomimize ve insan sağlığına hizmeti amaçlamıştır.
  Programı tamamlayanlar 2 yıllık Ön Lisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün öğretim sistemine göre öğretim yapan lisans programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir.

  Kimler Kayıt Yaptırabilir?

  • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programına YGS’de herhangi bir puan türünden 145 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca Veteriner Sağlık Meslek Liselerinden mezun olan öğrenciler dikey geçiş için müracaatta bulunabilir.
  • Bu programa başvuracak kişilerden biyoloji ve hekimlik alt yapısına sahip olması beklenir.


  Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

  101050272 Laborant ve Veteriner Sağlık Kontenjanı: 5000, 2015’te yerleştirilen :5000, Taban Puanı: 230,33

  Ek yerleştirme Kontenjanı:1500, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 1500, Ek yerleştirme Taban Puanı : 200,26

  Ayrıca herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar ikinci üniversite kapsamında programa sınavsız ve kontenjan sınırı olmadan kayıt olabilirler.

  Mezuniyet Sonrası

  • Bu programdan mezun olanlar tekniker unvanı kazanacaklardır.
  • Ek olarak programı tamamlayanlar 2 yıllık Önlisans mezunu statüsünde olacaklarından örgün öğretim sistemine göre öğretim yapan lisans programlarına (Veteriner Fakülteleri) dikey geçiş yapabileceklerdir.


  İş Olanakları

  Bu programdan mezun olanlar tekniker unvanını kaznarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde olan çok sayıdaki ilgili kuruluşların yanı sıra özel veteriner hastanelerinde, kliniklerinde ve laboratuvarlarında yardımcı teknik personel olarak çalışabilirler. Ayrıca özel çiftliklerde veya tavukçuluk, sığırcılık (et-süt), koyunculuk işletmeleri ile yem sanayinde yardımcı eleman olarak kendilerine yer edinebilirler. Dahası edindikleri yeni bilgilerle kendi iş yerlerini kurabilirler.

  Staj ve Uygulama

  • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programına 2011-2012 öğretim dönemi ve sonrasında kayıt yaptıran öğrenciler 6 hafta (30 işgünü) staj yapmak zorundadır. Öğrenciler stajlarını bir defada yapabildikleri gibi ikiye bölerek (3+3) farklı zamanlarda da yapabilirler. Zorunlu olan stajlar 1. sınıfın bahar dönemini (II.yarıyıl) tamamladıktan sonra herhangi bir zamanda yapılabilir.

   Öğrenciler staj yapacakları yerlerii aşağıda verilen listeye uygun şekilde kendileri bulacaktır.
   • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Bağlı İlgili Birimler (İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri Laboratuvarları)
   • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Bağlı Bölge Laboratuvarları,
   • Gıda Kontrol Laboratuvarları ( Kamu ve Özel),
   • Özel Veteriner Klinik ve Veteriner Hastaneler,
   • Özel Veteriner Patoloji Laboratuvarları,
   • Veteriner İlaç Firmaları,
   • Hayvancılık ve Hayvancılığa Dayalı Sanayii İşletmeleri (Kamu – Özel Sektör İşletmeleri)
   • Gıda Sektöründe Faaliyet Gösteren Şirketler,
   • Yem Fabrikaları

   Öğrenciler okudukları bölümün, iş kollarından birinde devamlı statüde (kadrolu personel olarak) çalışıyorsa, bu durumu belgeleyerek stajlarını aynı işletmede yapabilirler. Stajı, staj yaptığı yer tarafından başarısız bulunan öğrenci stajını tekrar yapar. Stajını tamamlamayan öğrenciler programdan mezun olamaz.

   Öğrenciler staja başladıktan sonra, AÖF Staj Koordinatörlüğü biriminin bilgisi ve onayını almaksızın staj yeri değişikliği yapamazlar.

   İşyerlerinde grev ve lokavt uygulaması, deprem, yangın ve sel gibi doğal afet vb. gibi mücbir sebepler olması durumunda, öğrenciler stajlarını AÖF Staj Koordinatörlüğünün bilgisi ve oluru dâhilinde başka işletmelerde sürdürebilirler.


  Kişisel Gelişim ve Kariyer Olanakları

  • Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programından mezun olanlar Temel Veteriner Bilimleri ve Klinik öncesi laboratuarlarının güvenliği ile çalışma prensipleri hakkında genel bilgilere sahip olacaklardır.
  • Bunun yanı sıra çiftlik hayvanlarından ev hayvanlarına değişen geniş yelpazedeki hayvanlar dünyası ile zoonoz hastalıklar hakkında edindikleri bilgiler, bilimsel ve entelektüel alt yapılarına çok olumlu katkı yapacaktır.
  • Ayrıca gıda güvenliği ve güvenirliği ile ilişkili temel bilgilerin yanı sıra ilgili mevzuat hakkında fikir sahibi olacaklardır.
  • Orta öğrenim sonrası alınan 2 yıllık eğitim sonucunda mezun olan öğrenciler tekniker ünvanı kazanacaklardır.


   Ders Listesi İçin
   TIKLAYIN

  (Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü Çıkmış Sorular)AÖF LABORANT VE VETERİNER ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

  Google+

  YouTube


 2. Merhaba ben bu bölümü yeni kazandım. bu bölümle ilgili ders notları isti
  yorum bu sitede bulamadım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.


 3. ben düz lise mezunuyum bende bu bölümü yeni kazandım detaylı bilgi istiyorum.Ve bende ders notları rica ediyorum


 4. bende yeni kazandım:D
  sırf biyoloji olması mükemmel:=)
  herkesin kazandıgı bölüm hayırlı olsn.


 5. Öncelikle forumumuza hoşgeldiniz arkadaşlar.

  Arkadaşlar elimizden geldiğince sizlere destek olmak için çalışacağız. Bölümün ders notlarını en kısa zamanda temin ederek sizlerin yararına sunacağımıza emin olabilirsiniz.


 6. Ben 2.sınıf öğrencisiyim.hayvan hastalıkları ve çevre sağlığı dersim zayıf.Eylül ayında sınava gireceğim.umarımki geçerim.ben bu yıl çıkan umut yayınları yardımcı kitabından çalıştım.Benim için iyi oldu.Ama ilk önce ders kitabını okumak gerekiyor.E_öğrenme portalındaki programlarda güzel.Kolay bir bölüm.


 7. bu bölümü yeni kazandım bitirdigim zaman iş imkanı saglaya bilirmiyim ve bu bölümhakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim


 8. kolay gelsin inşllah başaracaksınız.


 9. bende 2 gün önce kazandım.biyolog olmak istiyordum ama bu sene olmadı.biyolojiye ilgim olduğu için bu bölümü seçtim.uygulamalı bir kaç ders olsaydı fena olmazdı.yine de bu bölümden çok umutluyum.herkese başarılar dilerim.


 10. akademik danışmanlık sadece ingilizce dersi mi


12311 ... SonSon
Açıköğretim Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Bölümü Yer İstanbul , 34, TR incelenme 59590 kişi oylama: 4.5 / 5

vBulletin® Jelsoft Enterprises Ltd Copyright © 2017
www.aofdestek.net 2007-2015