Sponsorlu Bağlantılar


Maliye Bölümü Hakkında ki Bazı bilgiler ve Maliye Meslek Eleman Grubu


Özel sektördeki ve kamu sektöründe ki sorunlara, bilimsel olaraksorunlara olan gerekli çözümler geliştirecek olan elemanlar yetiştirir.Gümrük bakanlığınd, Maliye , Merkez bankası mahalli idareler de ve özel sektörde çalışılabilir. Bunun yanında büro açılarak serbest olarak çalışılabilir. Maliye programında, maliye konusunda çalışacak insangücü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlıkları’nda çalışma imkânına sahiptirler.


Programda Okutulan Bazı Dersler: Maliye programında kamu maliyesi, vergi hukuku, muhasebe, hukuk, işletme ve matematik gibi dersler okutulur. Dersler, maliye ve özellikle vergi hukuku ağırlıklıdır.

Gerekli Nitelikler: Maliye programında öğrenim görmek isteyenlerin genel akademik yetenek yanında, sayısal yeteneğe sahip dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Maliye ve Gümrük Bakanlığı bu programda okuyan öğrencilere burs vermektedir.

Kazanılan Ünvan ve Yapılan İşler: Maliye programını bitirenlere "Maliye Meslek Elemanı"ünvanı verilir. Maliye meslek elemanları vergi ile ilgili alanlarda ara eleman olarak görev yaparlar.

Bazı Çalışma Alanları: Mezunlar, devlet sektöründe özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlığında çalışma imkânına sahiptirler. Maliye meslek yüksekokulu mezunları, özel sektöre ait kuruluşların mali birimlerinde çalışabilecekleri gibi serbest de çalışabilirler.