Bunları Biliyomusunuz.....

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Atın ayağı veya bacağı kırılırsa neden bekletilmeden hemen oracıkta vurulup öldürülür?
<>Atın ayağındaki parmak kemikleri kırılırsa çabuk iyileşirmiş. Ama, bacağındaki iç, dış tarak kemiği veya kaval ve önkol döner eksen kemiği kırılırsa, bu kemiklerin tamiri güçmüş ve uzun süreli tedavi gerektirirmiş. Ancak, tedavi için kırılan bu kemiklerin operasyonla çivilenmesi gerekebileceğinden, atın uzun süre yatması lazım gelirmiş.

Lakin, at değil bacağının tedavisi esnasında yatsın, normal yaşamında, uyumak için dahi yatmaz, ayakta uyurmuş. Çünkü bir iki gün gibi kısa zaman için dahi yatarsa, derisi ince olduğundan ve kılcal damarlarının hemen derisinin altından geçmesinden ötürü, bu damarlar atın ağır vücudu altında ezilerek kan sirkülasyonuna mani olur, hasta at da bu sefer kan zehirlenmesinden ölürmüş. Ayrıca, at yattığı zaman, hazım sistemi altüst olurmuş ve hatta bu durum bağırsak düğümlenmesinin oluşmasına da sebebiyet verebilirmiş.

Konu hakkında bilgi almak için konuştuğum veterinerler böyle yanıt verdilerse de, bence atın vurulması ekonomik nedenlere dayanıyor. Çünkü kırılma ister atın tırnak kemiklerinde, isterse de bacak kemiklerinde olsun, tedavi sonunda at iyileşse bile topallayacak ve her yarışta sonuncu gelmeye mahkum olacaktır. Şayet koşu atıysa, sırtına yüklenen yükü taşıyamamaya veya koşulan arabayı çekememeye mahkum olacaktır. Böyle bir atın yaşaması da, ticari maksatla at edinen sahibine yarar yerine zarar getirecektir. Bu nedenle hayvana daha fazla eziyet çektirmeden, onu hemen oracıkta vurup öldürmek, istemeyerek de olsa tercih edilmektedir.

Ancak, iyi cins yarış aygırının başına böyle bir şey gelirse, o hayvan ne pahasına olursa olsun tedavi edilerek damızlık olarak kullanılmak üzere yaşatılırmış.

At ister aygır isterse de kısrak olsun, eğer şansı var da sahibi tarafından çok seviliyorsa, o zaman at ile sahibi arasındaki manevi bağlar galebe çalacak ve at yaşayacaktır

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Köpekler, neden yatacakları mahallin etrafında birkaç tur atmadan yatmazlar?

Köpekler yatacakları yerin etrafında bir kaç tur atarak, rüzgarın o yere hangi yönden estiğini doğru bellemek isterler. Esintinin yönünü iyice bellediklerine kani olunca da, burunlarını rüzgarın estiği yöne çevirip yatarlar.

Böylelikle, yaklaşmakta olan muhtemel düşmanlarının kokusunu, daha düşman uzaktayken hissederek gerekli korunma tedbirlerini önceden alabilme olanağını elde ederler.

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Köpekler Hakkında Bi bilgiye daha sahipo oldum saol ;;)

mimoza

Özel Üye
ben ederım garbınocuma:D
garbino harıkasın.muhteşemsin..fevkaladenın fevkındesın:pnede olsa samsunlusun:D bana bak samsunluydun değilmi::D:D:D:D:Dyanlışmı hatırlıyorum

Garbino

Özel Üye
brsvc kıskanmaaa lütfennn De bu arada iltifatlar bana değil Samsunlu olduğum için :D:D:D:D

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara