Muhasebeye Giriş Ders Notu 1

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
İŞLETME KAVRAMI

İşletme; insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla para, araç ,gereç,malzeme,hammadde ,personel gibi faktörleri bilinçli ve sistemli bir şekilde bir araya getirerek ve bir takım faaliyetlerde bulunarak mal ve hizmet üreten bir iktisadi varlık veya iktisadi birimdir.

Bir işletme kurabilmek için neye ihtiyaç duyulur para,araç,gereç,malzeme hammadde,personel
bunlar niçin gereklidir mal sınırlı miktarda bulunur ama insan ihtiyacı sınırsızdır o zaman sınırlı malı artırmak gerekir artırım üretim ile olur o zaman işletmeler mal ya da hizmet üretmelidir

İşletme; çevreden ,başkalarından ,bilgi,para,işgücü,makine,araç gereç, hammadde,malzeme gibi unsurları alarak bunları değişim süreci adını verdiğimiz bir takım faaliyetler sonunda mal veya hizmete dönüştüren sistemdir.
Sistem olarak işletme ve çevresi

işletme çevresi içinde bulunanlar -ortaklar
-kredi verenler( banka)
-satıcılar
-rakipler
-halk(toplum veya tüketici de kullanılabilir)
-devlet
-işçi
–işveren sendikaları

bu çevre içinde işletme bir iktisadi birimdir .

bu bir döngü olarak düşünülebilir para araç gereç bilgi hammadde gibi değerler çevreden alınarak mal ve hizmet üretimi ile tekrar çevreye sunulur

işletmeler sadece mal ve hizmet üretimi yapıp satmayı mı amaçlar
mal ve hizmet üretmede amaç müşteri ilişkilerini üst düzeyde tutmak ,topluma hizmettir. sadece bunu hedefleyen işletmeler sürekli olarak faaliyetlerini sürdüremezler.o zman işletmeler kar elde etmeyi de amaçlamalıdır.üretimi yapabilmek için personele ihtiyalaçları olduğuna göre çalışanların güvenliği de sağlanmalıdır Buna göre ;

genel olarak işletmenin amaçları-kar
-topluma hizmet
-müşteri ilişkilerinin üst düzeyde devamı
-çalışanların güvenliği

İşletmenin amaçlarını bir bütün olarak ele almak ve değerlendirmek gerekir. Sadece kar dikkate alan , diğerlerini dikkate almayan işletmeler uzun dönemde kar amacına ulaşamazlar. Sadece topluma hizmeti amaç edinen işletmeler ise işletmenin devamlılığını sağlamak için kar elde etmeyi dikkate almalıdırlar.

İşletme türleri 1.Faaliyetleri ve yaptıkları işler itibarıyla işletmeler
2. mülkiyet bakımından işletmeler
3.büyüklük yönünden işletmeler

Faaliyetleri ve yaptıkları işler itibarıyla işletmeler
-üretim
-ticaret
-tarım
-madencilik
-inşaat
-eğitim
-sağlık
bu işletmeleri kısaca üretim,ticaret ve hizmet işletmesi olarak ayırıma tabi tutabiliriz.

Büyüklüklerine göre işletmeler
-küçük ; berber büfe
-orta; ortaklıklar (kollektif,anonim,limited şirketler)
-büyük- hostel,kartel

Mülkiyet bakımından
-özel; sermayesinin tamamı şahsa ait olan tek veya ortaklık olarak kurulan işletmeler
-kamu sermayesinin tamamı devlete ait olan
-karma sermayesinin birazı şahsa birazı devlete ait olan işletmeler

İşletmenin işlevleri
-Üretim
-pazarlama
-finansman
-insan kaynakları

üretim işlevi; Hammadde ,işgücü ,teçhizat kullanmak suretiyle mal veya hizmetin ortaya konulması
pazarlama; kişi ya da kurumların amacına uygun şekilde mal ve hizmetlerin ortaya çıkarılması,fiyatlandırılması, tüketiciye ulaştırılması

finansman ; işletmenin ihtiyaç duyduğu para ,fon,sermayenin sağlanması en etkin şekilde kullanılmasının sağlanası

insan kaynakları;
gerekli olan işgücünün sağlanması yasalara uygun çalıştırılması,iş ortamının uygunluğunun sağlanmasıdır.

Bir üretim işletmesinde mal üretimi ve üretilen malları pazarlama temel işlevdir

Hizmet işletmesinde hizmet üretimi ve pazarlama temel işlevdir.
Ticaret işletmesinde temel işlev pazarlamadır

Üretim işletmesinde bütün işlevler yerine getirilir. Ticaret işletmesinde üretim işlevi yoktur.

***Üretim,pazarlama,finansman ve insan kaynaklarının en iyi yerine getirilmesi yönetim ile mümkündür.*****

Yönetim; işletmenin amaçlarını yerine getirebilmek için planlama,örgütleme,yöneltme ve kontrol işlemin bilinçli bir şeklide yerine getirilmesidir.
yönetimin tanımından işlevlerine ulaşılabilir(bazan fonksiyonları olarakta verilir)

Yönetimin işlevleri
-planlama
-örgütleme
-yöneltme
-kontrol(denetim)

-planlama; ne,nezaman nerede nasıl yapılacağının planlanması
-örgütleme ; planın hayata geçirilmesi için gereken yapı ve düzenin oluşturulması
-yöneltme;yürütme faaliyetlerinin yapılması
-kontrol; elde edilen sonuçların plana uygun olup olmadığının denetlenmesi gerekli düzeltmelerin yapılması

Not:Alıntıdır

nilüfer kalka

Yeni Üye
merhaba ben yeni kayıt yaptırdım.sınav tarihleri ve öğrenci kartı hakkında bilgim yok.yardımcı olursan sevinirim.nilüfer

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Benim bildiğim kadarıyla kimlikler ocakta çıkacak..KAyıt yaptırdığınız büroya gidip alacaksınız.Ara sınavda nisan ayında olacak

mimoza

Özel Üye
eline diline gozune sağlık

servivor_050

Super Moderatör
Bölüm:
İktisat
Öneli değil arkadaşlar....
Paylaşımlarımız devam edecek :D:D:D

ebruuu

Yeni Üye
bende varım artık

çok güzel olmuş elinize sağlık ben yeni kayıt oldm biraz geç farkettim siteyi ama geçte olsa iyi oldu farkettiğim

romeeo

Yeni Üye
arkadaslar bende aranızdayım...hos buldum :):):)

M

!m^OrCUN

Misafir
Bende Hos Buldum Ozetler Icin Sagolun Elinize Saglilik Cok Guzel Olmus

drummeresra

Yeni Üye
teşekkürler paylaşım için , de bişi dicem ben bu derslerin çalışma tekniklerini bilmiyorum sınava 1 ay var daha başlayamadım ders çalışmaya bugün düşünüyorum başlamayı :D ama nasıl yapcam püfh noktaları nedir ne değildir yardımcı olun bi yahu aaa =p

sümeyye

Yeni Üye
aranıza yeni katıldım çok memnun kaldım arkadaşlarımada tavsiyetmeyi düşünüyorum gerçekten yararlı oldunu düşündüğüm için bizde teşekkür yoook allah razı olsun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara