ÖĞrenme Ortamlari

co1era

Özel Üye
IV. ÖĞRENME ORTAMLARI

iktisat, isletme ve Açıköğretim Fakültelerinin öğrencileri aşağıda sayılan öğretim ortamlarından yararlanarak öğrenimlerini sürdürebilirle

1. Ders Kitapları

Ders kitapları uzaktan eğitim ilkelerine uygun olarak öğrencilerimizin kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayacak şekilde hazırla n mistir.

Üniversitemizin basımı olan ders kitaplarını kaybetmeleri nedeniyle yeni ders kitabi satın almak isteyen öğrenciler öncelikle 0-222-330 74 36 nolu telefonu arayarak istenilen kitapların stoklarımızda var olduğunu öğrendikten sonra Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığının. T.C. Ziraat Bankası Eskişehir şubesindeki 40003690-5001 nolu hesabına, Tablo -4' de belirtilen bedeli yatıracaklardır. Hangi kitabi almak istediklerini açıkça belirten dilekçeye bankadan aldıkları dekontun aslini ekleyerek "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kitap Koordinasyon Birimi 26470 ESKİŞEHİR" adresine göndermeleri halinde istedikleri ders kitapları adreslerine ödemeli kargo ile gönderilecektir

2. Akademik Danışmanlık Hizmetleri

Üniversitemiz, Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında açıköğretim sistemiyle öğretim yapan fakültelerin öğrencilerine yönelik olarak bazı dersler için yüz yüze eğitim imkanı sunmaktadır. Bu dersler aşağıdaki merkezlerde yapılmaktadır.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara(Cebeci, Beş evler), Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bandırma, Biga, Bilecik, Bolu, Bozüyük, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir Anadolu Üniversitesi. Osmangazi Üniversitesi), Gaziantep, Giresun, Hatay, iğdir, Isparta, İstanbul(Bahçelievler, Beyazıt, Haydarpaşa), İzmir, Kahramanmaraş. Karaman, Kars. Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli. Kırsehır. Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nazilli, Nevşehir, Niğde, Ordu. Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak

Akademik Danışmanlık kapsamında yüz yüze öğretimi yapılan dersler şunlardır:

1. Sınıf Dersleri :Genel Matematik, Genel Muhasebe, iktisada Giriş

2. Sınıf Dersleri
:Muhasebe Uygulamaları, istatistik, iktisat Teorisi

3. Sınıf Dersleri : Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Finansal Yönetim, İngilizce

4. Sınıf dersleri için akademik danışmanlık uygulanmamaktadır.

Derslere ilişkin ayrıntılı programlar en geç, 2006 Aralık ayı son haftasında illerdeki AÖF bürolarında ve Internet sitemizde ilan edilecektir. Danışmanlık yapılan merkezler ve derslerin sayısında değişiklik olduğunda ayrıca duyurulacaktır.

Akademik danışmanlık dersleri, 08 Ocak 2007 Pazartesi günü başlayıp, 31 Mayıs 2007 Perşembe günü aksamına kadar kesintisiz sürdürülecektir.

Dersler, dini bayramlar ve arife günleri, resmi bayram günleri, ara sınavların yapıldığı günler ve Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılabilecek tatil günlerinde yapılmayacaktır. Merkezlere göre hafta içi aksamları veya hafta sonları yapılan akademik danışmanlık dersleri için hiçbir ücret alınmamaktadır. öğrenci kimliği gösterilerek dersliklere girilebilmektedir. Danışmanlık derslerine katilim zorunlu değildir. Derslere katılan öğrenciler kitaplardan ve TV programlarından anlayamadıklar! konuları öğretim elemanlarından öğrenme şansı elde etmektedir.

3. Televizyon ve Radyo Hizmetleri

öğrencilerimiz kitapların yanında derslerim televizyondan ve radyodan takıp ederek çalışabilmektedir. Bu yayınlarla ilgili programlar bürolarda ve internet sayfamızda ilan edilmektedir

Derslerin televizyondan yayınlanmasında meydana gelebilecek aksaklıklar, ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarının yapılmasını ve bu sınavların kapsamlarını hiç bir şekilde etkilemeyecektir.

3.1. Radyo ve Televizyon Yayınları

Üniversitemizce hazırlanan radyo ve televizyon programlar!, Türkiye Radyo - Televizyon Kurumu tarafından yayınlanmaktadır.

Derslerin televizyon ve radyodaki yayınları TRT Genel Müdürlüğü ie yapılan işbirliği ile mümkün olmaktadır. Televizyon ve radyoda verilecek derslerin yıllık yayın planı, bürolarınızdan sizlere ulaştırılacaktır. Ayrıca öğrencilerimiz sözü edilen yayın programlarını ulusal gazetelerden ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Web sitesinden (http://www.aof.anadolu.edu.tr/) yada http:// TV yayın.aof.edu.tr/ adresinden öğrenebilirler.

2006-2007 öğretim yılında derslerin televizyon ve radyodan yayınlanması, programda bir aksama olmaması halinde 18 Aralık 2006 tarihinde başlayacak. 01 Haziran 2007 tarihinde sona erecektir. Aşağıda radyo ve televizyon yayınlarının yapılacağı gün ve saatler görülmektedir.

3.2. TV Ders Programı DVD'lerinin Edinilmesi

Radyo Televizyonda yayınlanan ders programlarının kayıtlarını satın almak isteyen öğrenciler 0-222-320 10 40 nolu telefonla veya faks ile veya derskaseti@anadolu.edu.tr <derskaseti@anadolu.edu.tr elektronik posta adresinden ön bilgi aldıktan sonra, gerekli bedeli Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığının, T.C. Ziraat Bankası Eskişehir şubesi 40003690-5001 nolu hesabına yatıracaklardır. Ders programlarının kayıtları adreslerine ödemeli kargo ile gönderilecektir.

4. Açıköğretim e-Öğrenme Portalı

iktisat, isletme ve Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin internet üzerinde istedikleri zamanda ve istedikleri yerde ders çalışmalarını sağlayan bir dizi elektronik öğrenme hizmeti "Açıköğretim e-öğrenme Portalı" adi altında sunulmaktadır. Yi! boyunca 7 gün 24 saat Internet üzerinden ücretsiz olarak, sunulan Açıköğretim e-Öğrenme Partalında bulunan hizmetler şunlardır::

• e-Kitap (Elektronik Ders Kitaplar!)

• e-Televizyon (TV Eğitim Programlan)

• e-A!ıştırma (Alıştırma Yazılımları)

• e-Sınav (Deneme Sınavları)

e-Danışmanlık (Akademik Danışmanlık Hizmetleri )

• e-Sesli Kitap (Sesli Kitaplar)

• e-Destek Hizmeti

Açıköğretim e-Öğrenme Potalına, Anadolu Üniversitesi (Anadolu Ãœniversitesi) internet adresinden "Açıköğretim Sistemi" seçeneğinde bulunan "e-Öğrenme Portalı'" bağlantısına tıklanarak erişilmektedir. Açıköğretim e-Öğrenme Potalına ayrıca, http://eogrenme.aof.edu.tr/yadahttp://eogrenme.anadolu.edu.tr/ adresleri kullanılarak da doğrudan erişilebilir, öğrencilerimizin Açıköğretim &Öğrenme Potalında oturum açabilmeleri için, T.C. Kimlik Numaralarını kullanmaları gerekmektedir.

Açıköğretim e Öğrenme Potalında, fakülte ve bolüm seçiminden sonra tüm sınıflarda okutulan derslerin listesiyle karşılaşılmaktadır. Bulunulan sınıfa göre ders seçimi yapıldığında, derse ait aşağıdaki baslıklarda açıklanan hizmetler kullanılabilmektedir (bazı dersler için bazı hizmetler bulunmamaktadır).

4.1. e-Kitap

Ders kitaplar! üniteler halinde Internet'te yayınlanmaktadır. Öğrenciler böylelikle, ders kitapların! taşımaktan kurtulmakta, çalışırken daha kolay not çıkarabilmektedir.

4.2. e-Televizyon

Öğrenciler, TRT4'te belirli tarih ve saatlerde yayınlanan ders programlarına, internet aracılığıyla istedikleri yerden ve istedikleri anda erişebilmekte bilgisayarlarına kaydettikleri TV eğitim programlarını izleyebilmektedir.

4.3. e-Alıştırma

Temel dersler öğrencilerin başarılarını artırmak amacıyla, bilgisayar destekli alıştırma yazılımları biçiminde Internet üzerinde yayınlanmaktadır. Bu yazılımlar yardımıyla öğrenciler bilgisayarla etkileşimli olarak kendi kendilerine ders çalışabilir, kitap ve televizyon programlarından edindikleri bilgilen pekiştirebilir.

Alıştırma yazılımları, konu anlatımı, çözümlü sorular, örnek olaylar ve test bölümlerini barındırmaktadır. Alıştırma yazılımları sözlük, hesap makinesi, tablolar gibi yardımcı araçlarla desteklenmektedir. Daha etkili öğrenmeye olanak tanımak amacıyla sesli ve sessiz olmak üzere iki fark l i biçimde öğrenciye sunulmaktadır.

4.4. e-Sınav

Öğrencilerin sınavlara daha etkin hazırlanabilmeleri amacıyla, Internet üzerinden deneme sınavları uygulanmaktadır. Deneme sınavlarında öğrenciler; fakülte, bölüm ve sınıflarına göre ders seçimi yapmakta, istedikleri sınav türünde, istedikleri kadar sınav oluşturabilmektedir. Her defasında soruların rassal olarak belirlendiği bu testlerde öğrenciler, defalarca deneme sınavı yapabilir ve basari düzeyini gerçeğe yakin şekilde öğrenebilirler.

4.5. e-Danışmanlık

Derslerinize çalışırken, dersin akademik danışmanlarına Internet ortamında sorular sorabilirsiniz. Derse yönelik sorularınız en kısa sürede yanıtlanacaktır. Diğer öğrenciler tarafından sorulmuş soruları ve verilen yanıtları da inceleyebilirsiniz. Bu hizmet sadece e-Alıştırma hizmeti bulunan derslerde verilmektedir.

4.6. e-Sesli Kitap

Birinci sınıfta bulunan derslere ait ses dosyalarını Internetten indirerek, bilgisayarınızda yada MP3 çalarınızda dinleyebilirsiniz. Öğrencilerimiz bu hizmetten, başka bir is yaparken de yararlanabilirler.

4.7. e-Destek Hizmeti

e-Destek hizmeti Açıköğretim e -Öğrenme Potalında, oturum açma ve şifre problemleri, içerik ve yazım hataları, açılmayan bağlantılar gibi öğrencilerin karsılaştıkları teknik sorunlar yetkililere daha rahat ve hızlı biçimde iletebilmelerine olanak sağlayan bir ortamdır. Açıköğretim e-Öğrenme Potalında sunulan her hizmetin (e-Kitap, e-Televizyon, e-Sınav, e-Danışmanlık, e-Sesli Kitap) ayrı ayrı e-Destek hizmeti bulunmaktadır.

e-Destek hizmetiyle günün herhangi bir saatinde program ile ilgili soru veya sorunlarınızı sisteme ekleyerek program sorumlularına iletebilirsiniz. Ayrıca, sistemde yer alan diğer soruları inceleyerek, karsılaştığınız veya karsılaşabileceğiniz sorunlar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ