Sözleşmeli Öğretmenlere Özür Durumundan Yer Değiştirme Şansı

co1era

Özel Üye
Sözleşmeli Öğretmenlere Özür Durumundan Yer Değiştirme Şansı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sözleşmeli Personelin Özür Durumundan Yer Değişikliğine Yer Verilmemesine Karşın, Sözleşmeli Öğretmenlerin Gitmek İstedikleri İl ya da İlçelerde Boş Pozisyon Olması Halinde Yer Değişikliği Yapabileceklerini Açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sözleşmeli personelin özür durumundan yer değişikliğine yer verilmemesine karşın, sözleşmeli öğretmenlerin gitmek istedikleri il ya da ilçelerde boş pozisyon olması halinde yer değişikliği yapabileceklerini açıkladı.

MEB Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Orman, Türk Eğitim-Sen'in sözleşmeli öğretmenlerin özür durumundan yer değiştirmesine yönelik yazısına cevap verdi. Orman, bir yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenlerin, sağlık ve eş durumu özrüne bağlı olarak "yaz tatili döneminde" gitmek istedikleri ilde boş pozisyon bulunması halinde yer değişikliği yapabileceklerini bildirdi.

-2 BİN 136 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YER DEĞİŞTİRDİ-

Orman, sözleşmeli personel çalıştırılması ile ilgili Bakanlar Kurul Kararı'nda, sözleşmeli personelin özür durumundan yer değişikliğine yer verilmediğini belirtti. Orman Bakanlar Kurulu Kararı'nda söz konusu maddenin bulunmamasına karşın 2007 yılında 2 bin 136 sözleşmeli öğretmenin "eş ve sağlık durumu özründen" yer değişikliğinin yapıldığını açıkladı. Başvuru yapan öğretmen sayısının ise 2 bin 143 olduğunu bildiren Orman, 7 öğretmenin atanamama sebebinin ise özürlerinin bulunduğu illerde alanlarında 15 saat ders yükünün bulunmaması olduğunu kaydetti.

MEB'e bağlı okullara toplam 40 bin sözleşmeli öğretmen atandığını hatırlatan Orman, boş sözleşmeli öğretmen pozisyonu bulunmadığını açıkladı. Orman, boş pozisyon açılması halinde öğretmenlerin elektronik ortamda eğitim kurumunu tercih edebileceklerini bildirdi. Orman, "Tercih eden özürlerinin bulunduğu ildeki eğitim kurumlarına görevlendirilme işlemleri, hizmet süresi üstünlüğü, bu sürenin eşit olması halinde ise KPSS10 puan üstünlüğü esasına göre yapılacaktır" değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl