Aöf Turizm ve Otel İşletmeciliği

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Bölümü Bilgileri

Turizm sektöründe ihtiyaç duyulan ara insan gücü ihtiyacının karşılanması için uygulamaya konulan bu programda, öğrencilere servis, kat hizmetleri, mutfak, önbüro ve insan ilişkileri konularında gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanır. Program örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere turizm sektöründe çalışma alanında eğitim fırsatı vermektedir

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programına, yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan alan kişiler tercih edebilirler ( Yerleştirilmek İçin Kontenjan Dahilinde Kalınmalıdır ). Bunun yanı sıra örgün veya açıköğretim bir programda kayıtlı olan öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından ( örgün veya açıköğretim ) mezun olanlar, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Konaklama İşletmeciliği Lisans Programına başvuru yapabilirler.

Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları
2012-2013 öğretim yılı itibari ile Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları arasında Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programı yer almaktadır. Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programlarına kayıt yaptırabilmek için adayların öncelikle Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre, İngiltere, Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde geçerli oturma iznine sahip olması ve bunun kesin kayıt süresi içinde de devam etmesi veya öğrenime başladığında yukarıda belirtilen bu ülkelerden birinde ikâmet etmek üzere Türkiye'den bu ülkelere gidecek olanlardan, T.C. vatandaşı olan (Yabancı öğrenci kontenjanı bulunmaktadır), Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayıt süresinde bitirecek olan (sınavı kazanan adaylar, kesin kayıt sırasında bu durumlarını belgelendirmek zorundadır), Üniversitemiz tarafından Avrupadaki sınav merkezlerinde yapılan Giriş Sınavı'nı veya Türkiye'de ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan ÖSS(Öğrenci Seçme Sınavı)’nı kazanan, Öğrenim bedelini karşılayan, Öğrenci kaydı için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istecek diğer belgeleri sağlayan herkes kayıt yaptırabilir. Bu konuda detaylı bilgi aşağıdaki web sitelerinden alınabilir
http://www.anadolu-uni.de/
http://az.anadolu.edu.tr/

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050324 Turizm ve Otel İşletmeciliği Kontenjanı: 750, 2015’te yerleştirilen :750, Taban Puanı: 249,50

Ek yerleştirme Kontenjanı: 225, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 225, Ek yerleştirme Taban Puanı : 213,62

İkinci Üniversite
Örgün veya açıköğretim üniversite öğrencileri veya mezunları sınavsız ikinci üniversite kapsamında Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümüne direk kayıt hakkına sahiptirler.

Staj, Uygulama vb. Faaliyetler
Bölüme kayıtlı öğrencilerin staj yapmaları zorunlu olup, staj süresi 90 iş günüdür. Öğrenciler, stajlarını tek seferde yapmalılardır, bölürek farklı zamanda yapamazlar. Staj yapılacak işletmeleri öğrencilerin kendileri bulabilecekleri gibi, bu konuda Dekanlık da gerekli durumlarda yardımcı olacaktır.

Staj yapılabilecek tesisler aşağıda görülmektedir:

• [*=left]Turizm sektöründe yurt içinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli veya Turizm Yatırım Belgeli Otel,
    [*=left]Tatil Köyü İşletmeleri
    [*=left]Seyahat Acentaları
    [*=left]Üniversitelerin; konukevleri, misafirhaneleri,
    [*=left]Turizm Meslek Yüksekokullarının uygulama otelleri.

Kişisel Gelişim;

Program kapsamında faydalı olabilecek web adresleri ve belgeler:http://www.anadolu.edu.tr/tr/e-ogrenme
http://e-sertifika.anadolu.edu.tr
www.kultur.gov.tr
Programdan mezun olan öğrenciler lisans eğitimini tamamlamaları halinde sektörde yönetici olarak çalışmanın yanısıra, yüksek lisans eğitimi alabilirler. Bu eğitimi örgün olarak alabilecekleri gibi uzaktan eğitim fırsatı ile de gerçekleştirebilirler.http://ekon.anadolu.edu.tr/

Mezuniyet Sonrası

Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programını tamamlayan öğrenciler 2 yıllık önlisans mezunu statüsünde olacaklardır.
Mezun olan öğrenciler Turizm ve Otel işletmeciliği ve İşletme Lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedir.

Dikey Geçiş
Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" kapsamında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerine Dikey Geçiş ile kayıt yaptırmak isteyenler, Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeden Anadolu Üniversitesi tarafından ilan edilen Dikey Geçiş koşullarını yerine getirdikleri takdirde doğrudan İşletme Fakültesi Konaklama İşletmeciliği Lisans Programının 5.yarıyılına ( 3.sınıfa ) kayıt yaptırabilirler.

İş Olanakları

Mezun olan öğrenciler turizm sektöründe konaklama ve yiyecek- içecek işletmelerinde istihdam edilir.

Ders Listesi için TIKLAYIN

Staj İle İlgili Detaylı Bilgi İçin TIKLAYIN

[URL="http://www.aofdestek.net/turizm.otel.isletmeciligi/65487-turizm.otel.isletmeciligi.bolumu.cikmis.sorular.html"]AÖF TURİZM VE OTEL İŞLETMECİLİĞİ ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.
[/URL]​

runo

Yeni Üye
ya bu bölümle ilgili gecmıs yıllara ait soru falan yok mu

T

tubaa

Misafir
ya bişeyi çk merak ediyrm 4 yıllık üniversitede okurken 3. yılda açık öğrenimden tamamlanabilirmi

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Abi Bu Bölümle Ugraşıom İnş Olur

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
1. Sınıf
Kod Ders Adı ve Şubeler Saat ECTS Kredisi

1001 Genel Muhasebe 6+0 9,0
1002 Genel İşletme 6+0 9,0
1003 Davranış Bilimlerine Giriş 6+0 9,0
1005 İktisada Giriş 6+0 9,0
1007 Genel Matematik 6+0 9,0
1099 Temel Bilgi Teknolojileri 4+0 6,0
1410 Hukuka Giriş 6+0 9,0
Yabancı Dil Dersleri
1216/A (Alm) Almanca 4+0 6,0
1216/F (Fra) Fransızca 4+0 6,0
1216/İ (İng) İngilizce 4+0 6,0

2. Sınıf
Kod Ders Adı ve Şubeler Saat ECTS Kredisi

2042 Genel Turizm Bilgisi 6+0 6,0
2119 Seyahat Acentalığı ve Tur Operatörlüğü 6+0 9,0
2232 Türk Dili 4+0 6,0
2252 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 4+0 6,0
2424 Otel İşletmelerinde Destek Hizmetleri 6+0 9,0
2425 Otel İşletmelerinde Konaklama Hizmetleri 6+0 9,0
2426 Yiyecek İçecek Hizmetleri 6+0 6,0
Yabancı Dil Dersleri
2122/A (Alm) Deutsch Als Berufssprace in Hotel Und Gasts.(Turizm için Alm 6+0 9,0
2122/F (Fra) Le Français Du Tourisme Et De L'Hotellerie(Turizm için Fran. 6+0 9,0
2122/İ (İng) English for Tourism (Turizm için İngilizce) 6+0 9,0

Ek olarak bunlardanda Yaralanabilirsiniz..

basıcı

Yeni Üye
arkadaşlar turizm otelcilik 2. sınıfı açıköğretim okuyorum.turizm destek hizmetleri dersinin notlarını nasıl blurum.

sibel_sibel

Yeni Üye
Arkadaşlar selam , ben aralık 2008 de af kapsamında turizm ve otelcilik bölümüne kayıt yaptırdım , fakat görüyorum ki önlisans programında turizm ve otelcilik yerine turizm ve otei işletmeciliği bölümü var.Nasıl olacak anlamadım.Kaydım o şekilde geçiyor ve ders konuları hakkında hiçbir bilgi vermediler , kitap da vermediler.Yardımcı olurmsunuz.

sibel_sibel

Yeni Üye
sorunuz çok anlaşılır değil tam olarak neyi merak ediyorsunuz

haylaz_totti

Yeni Üye
mrb arkadaslar bı sorum olcak ben turızm 1 sınıf ogrencısıyım 90 gunluk staj yapmamız gerekıor ama bu konuda hıc bırsey bılmıyorum yardım edersenız sevınırım

sevtaç

Yeni Üye
arkadaşlar turizm ve otelcilik 2.sınıfa aftan yararlanarak kayıt oldum kitabım yok internetten çalışılacakmış bu konuda bilgisi olanlardan detaylı bilgi rica ediyorum staj zorunluluğu varmı? bide dersler neler olacak lütfen bi cevap bekliyorum

Lacremel

Yeni Üye
Bölüm:
Çalışma Ekonomisi
Arkadaşlar staj konusunda yardımcı olabilirim, sorunsuz tamamladım. Gözünüzde çok büyütmeyin derim.
1- Ücret alınmıyor staj bedeli için, işletmenin inisiyatifine kalmış. Ama zorunlu SGK yapmak zorundalar, huukken gerekli bu. Bildirmeniz lazım.
2- Turistik işletme belgeli bir işletme olmalı. (Otel, restaurant, tatil köyü vb.)
3- Staj defteri filan yok, sadece Ünv. tarafından gönderilen 4-5 yapraklı belge olsun elinizde yeter. Herşey açıklamalı yazıyor. En önemlisi gönderirken belgeleri MUHAKKAK İadeli Taahütlü Gönderin Üniversiteye... (Örgün TOİYO öğrencilerinde staj defteri oluyor)
Şimdilik aklımda kalanlar bunlar...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara