Açıköğretim Yerel Yönetimler Önlisans Bölümü

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim Yerel Yönetimler Önlisans Bölümü Bilgileri

Yerel yönetimler yapıları ve sundukları hizmetler açısından halka en yakın yönetim birimleridir. Küreselleşme sürecinde kamusal hizmetlerin önemli bir kısmının yerel yönetimlere aktarılması bu alanda eğitimli iş gücü ihtiyacını arttırmaktadır. Bu programda artan bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış yerel yönetimlerde çalışabilecek personel yetiştirmek amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Yerel Yönetimler Önlisans Programına, YGS’de herhangi bir puan türünden 140 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Yerel Yönetimler Önlisans Programına başvuru yapabilirler. Yerel Yönetimler Önlisans Programına özgü başvuru koşulları bulunmamaktadır. Yerel Yönetimler Önlisans Programına yerel yönetimler alanında eğitim veren mesleki ve teknik orta öğretim kurumlardan mezun öğrenciler sınavsız yerleştirilebilmektedir. Yerel Yönetimler Önlisans Programı Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları dahilinde bulunmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050333 Yerel Yönetimler Kontenjanı: 1000, 2015’te yerleştirilen :1000, Taban Puanı: 223,84

Ek yerleştirme Kontenjanı: 300, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 300, Ek yerleştirme Taban Puanı : 207,39

İkinci Üniversite
Örgün veya açıköğretim üniversite öğrencileri veya mezunları sınavsız ikinci üniversite kapsamında Yerel Yönetimler bölümüne direk kayıt hakkına sahiptirler.

Mezuniyet Sonrası
Yerel Yönetimler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler, “Yerel Yönetimler Önlisans Diploması” alırlar. Yerel Yönetimler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler Uzaktan Eğitim yapan İşletme ve İktisat Fakültelerine dikey geçiş yapma olanağına sahiptirler. Yerel Yönetimler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler İşletme ve İktisat Uzaktan Eğitim yapan bölümlerine dikey geçişleri sınavsız mümkündür.

Kişisel Gelişim ve Kariyer Olanakları
Program mezunları, belediyeler, il özel idareleri, valilikler ve Tapu Kadastro kuruluşlarında çalışabilmek için, ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavında belli puanları almış olmaları gerekebilmektedir. Bu nedenle, mezunların bu sınava hazırlıklı olmaları gerekmektedir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

AÖF YEREL YÖNETİMLER ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

crazy_sensei

Yeni Üye
Bunlar zaten Anadolu Üni.'nin sitesinde de yazıyo.Asıl gerekli olan bu bölümde okuyan arkadaşların konu açmaları , tartışmaları ve bilgi vermeleri.Tabi bu benim görüşüm.Eğer bu bölmde okuyan arkadaş varsa lütfen bölüm hakkında (burda olmayan) bilgi versin.Çünkü ben de bu sene bu bölümü 2. üni olarak okumak istiyorum.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bunlar zaten Anadolu Üni.'nin sitesinde de yazıyo.Asıl gerekli olan bu bölümde okuyan arkadaşların konu açmaları , tartışmaları ve bilgi vermeleri.Tabi bu benim görüşüm.Eğer bu bölmde okuyan arkadaş varsa lütfen bölüm hakkında (burda olmayan) bilgi versin.Çünkü ben de bu sene bu bölümü 2. üni olarak okumak istiyorum.
Bölümlerin açılma maksadı zaten düşündüğünüz şeydir. Ama forumumuz henüz 2 haftalık tabir caizse daha yeni doğmuş bir bebek, ilerleyen zamaniçinde mutlaka bu bölümde okuyan arkadaşlarımız çıkacak, sorunlarını paylaşacak, yardım edecek, yardım isteyecektir.

SİLENTHİLL

Yeni Üye
paylaşımın için tşk ben bu bölüme kayıt yaptırmayı düşünüyorum okutulan derslerle ilgili bilgin varmı

OsLeM_18

Yeni Üye
Evet yaa okutulan dersleri yazarsanız çok sevncez

sanko86

Yeni Üye
Yerel Yönetimler 1.Sınıf

Genel Matematik
Genel Muhasebe
İktisada Giriş
Genel İşletme
Davranış Bilimlerine Giriş
Hukuka Giriş
Temel Bilgi Teknolojileri
Yabancı Dil İngilizce

sanko86

Yeni Üye
Yerel Yönetimler 2.Sınıf

Kamu Maliyesi
İdare Hukuku
Yerel Yönetimler
Kent ve Çevre Sor.
Anayasa Hukuku
Bütçe
Türk Dili
Atatürk İlkeleri

DURSUNE

Yeni Üye
bunu okuyunca ne olabiliriz cvolarınız için şimdiden tşkler

wirtue

Yeni Üye
Ben bu bölüme 2000 yılında kayıt olmuştum daha sonra kayıt yeniletmediğim için kayıdım silinmişti bu son aftan yararlanarak tekrar kayıt yaptırdım fakat şu anda yerel yönetimler 1. sınıfta GENEL MATEMATİK dersi var benim derslerim arasında GENEL MATEMATİK yok bunun nedenini bilen varsa söyliyebilirmi?

weeping eyes

Özel Üye
Ben bu bölüme 2000 yılında kayıt olmuştum daha sonra kayıt yeniletmediğim için kayıdım silinmişti bu son aftan yararlanarak tekrar kayıt yaptırdım fakat şu anda yerel yönetimler 1. sınıfta GENEL MATEMATİK dersi var benim derslerim arasında GENEL MATEMATİK yok bunun nedenini bilen varsa söyliyebilirmi?
daha önceki kaydınız da o dersi verip yeni kayıt da muaf olmuş olabilirsiniz.

emel80

Yeni Üye
Biraz yardım biraz payşalma

Merhaba görünen o ki YEREL YÖNETİMLER okuyan kişi az yada sessiz insanlarız

Az önce notlarımı gördüm MAT VE MUH. kötü.

Eğer aranızda bu ikisini de gerçekten sadece çıkmış sorularla geçebilen varsa lütfen yazsın, yoksa başka yol biliyorsa yazsın.

şimdilik hoşçakalın

MatmazeL

Özel Üye
2008-2009 yılında açıköğretimden Kamu yönetimi okumaya çalışıp bırakanlardanım bende.. Örgün önlisans olan yerel yönetimler mezunuyum şuan. Bu bölümü herkese tavsiye edebilirim. Sanırım Yerel yönetimleri anadolu üniversitesinden de okumak zevkli olur. Hiç zorlanılacak korkulacak bi bölüm değil. Bol bol hukuk öğreniyorsunuz. Tabi her önlisans bölümünde olduğu gibi iş bulamıyosunuz hemen fakat kpss de ortalama bi puan yaptıgınızda çok güzel bi memurluk sizi bekliyo olucaktır..Hevesi olan herkese tavsiye edebilirim..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara