90 yaşında üniversite mezunu oldu

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
90 yaşında üniversite mezunu oldu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açıköğretim Fakültesi (AÖF) İktisat Bölümü'nden mezun olan 90 yaşındaki Halis Beyhanoğlu, diplomasını kep giyerek katıldığı stadyumda düzenlenen törenle aldı.

Eskişehir Atatürk Stadyumu'nda organize edilen Anadolu Üniversitesi 2006-2007 öğretim yılı mezuniyet töreninde, 3 bin 500 mezun öğrenci arasında AÖF İktisat Bölümü'nü bitiren 90 yaşındaki emekli memur Halis Beyhanoğlu, tüm dikkatleri üzerine çekti. Mezun öğrencilerle birlikte aynı kıyafeti giyerek kep takan Beyhanoğlu'na diplomasını, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Ekrem Özkul verdi.

2000 yılında Açıköğretim Fakültesi'nin 2 yıllık Yerel Yönetimler Bölümü'nden mezun olduktan sonra dikey geçiş yaptığı 4 yıllık İktisat Bölümü'nü de bitiren 2 çocuk, 5 torun sahibi Halis Beyhanoğlu, mezuniyetinin ardından Guinness Rekorlar Kitabı'na başvurmayı düşündüğünü söyledi.

Beyhanoğlu, okumanın bir arzu olduğunu belirterek, "O isteği kendinde hissediyorsan, onu benimsemişsen; bir işe teşebbüs etmek, o işin yarısını bitirmek demektir. Biz de öyle yaptık. Medeni bir cesaretle, yaş önemli değil dedik. Çünkü, okumanın yaşı, öğrenmenin de sonu yok. Bu sonsuzluğa bizde katılalım. Niye duruyoruz ki?" dedi.

Halis Beyhanoğlu, ailesinin nüfusa kendisini 5 yaş geç kaydettirmesi sebebiyle nüfus cüzdanında 85 yaşında gözüktüğünü anlatarak, "Benim velim, 60 yıllık evli olduğum eşim. Böyle veli, dünyada görülmemiştir. 'Bana okuyacaksın, bu işi bitireceksin' dedi. Benim itici gücüm. Dersten kaytarınca, o beni hep 'dürüst çalış' diye uyardı. Ona minnettarım" diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi ile gurur duyduğunu vurgulayan Beyhanoğlu, şunları söyledi: "Bu öyle bir Anadolu ki, o analar Kurtuluş Savaşı'nda top mermilerini sırtında götürürken, o başarıyı kazandılar. Bugünkü analarda, ilim, irfan, dünya bilimi yönünde gençleri koşturuyor. Bakın, zaman ne kadar değişti. O gün savaş vardı, bugün barış var. Bu barışta, ilim bakımından Türkiye'de değil, dünyada birinci olan Anadolu Üniversitesi ile iftihar ediyoruz. O bizim anamızdır, bizi büyüttü, bu yaşa getirdi."
Halis Beyhanoğlu, çocuklarının ve torunlarının da kendisini örnek alarak, üniversite bitirdiğini sözlerine ekledi.

Mezuniyet töreninde eşini yalnız bırakmayan Dilana Beyhanoğlu (80) ise, "Allah, herkese bizim gibi sağlıklı uzun ömür nasip etsin. Her konuda eşime destek oluyorum. Fakülte bitirdiği için mutluyum, gururluyum" ifadesini kullandı.

Rektör Yardımcısı Özkul da, "Halis Beyhanoğlu, açıköğretim sistemi içerisinde epeydir bulunuyor. Küçük adımlarla, büyük bir işi başardı. Kendisini canı gönülden kutluyoruz" dedi.

lobelya

Yeni Üye
eweT ßU haberi okumuştum :) Dede:inşallah ßizde senin qißi mezun olaßiliriz:)

azminizi kutluyorum :)

weeping eyes

Özel Üye
işte azmin zaferi bravo valla dedemi kutluyorum biz bile bu genç yaşımıza rağmen sınıfta kalınca okulu bırakmayı düşünüyoruz

hepimizin bu dededen bi pay çıkarması lazım

paylaşım için teşekkürler.

ragut

Banned
Sabıra Ne Acet Arkadaşlar Biz Yırtınıyoruz Derslerle Bazılarıysa El Altından Açıköğretim Fakültesinden Diplom Alıyor Biz Böyle Adaletsiz Bir ülkede Yaşıyoruz

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara