Aöf Tarım Programı

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Açıköğretim tarım Önlisans Bölümü

Tarımsal üretimin tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve örtü altı üretim sistemlerini bilen, bitki hastalıkları, bitki zararlıları, hayvan yetiştirme ve hayvan besleme ve su ürünleri yetiştiriciliği konularında temel prensipleri bilen, tohum eldesi, sınıflandırma ve muhafazası, fide ve fidan üretim teknikleri, tarımsal ürünlerin gıdaya işlenmesi süreçlerinden haberdar teknik elemanlar yetiştirmektir. Ürünlerin pazara hazırlanması ve kıymetlendirilmesi konularında teknik bilgi ve deneyime sahip, tarımın ekonomik bir uğraş olduğunu bilen, doğal kaynaklar ve iklim verilerinin tarımda değerlendirilebileceğini bilen, toprak yapısı, bitki besleme, ekoloji ve peyzaj konularında güncel bilgi ve uygulamalara hakim, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması bilincine sahip mezunlar vermektir. Tarımsal yapıların özellikleri ve sulama konularında teknik donanıma sahip, tarımda alet ve makinanın en iyi kullanımı konusunda donanımlı, makinaları tanıyan, ayarlarını bilen ve doğru bir biçimde uygulayan, bilimsel doğruları ilke edinmiş analitik bir düşünce yapısına sahip, dinamik, girişimci, ulusal önceliklerimizi daima en üstte tutan Cumhuriyetimizin temel kazanımlarına sahip teknikerler yetiştirmektir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Programa Tarım Meslek Liselerini ilk üç derecede bitirenler ile Teknik Lise mezunlarından öğrenimlerini birincilikle bitirenler ve sayısal puanla öğrenci alan bir yükseköğretim kurumunda örgün öğrenime devam edenler ikinci üniversite kapsamında sınavsız kayıt yaptırabilirler. Diğer lise mezunları YGS sınavıyla ve YGS 2 puanıyla kayıt yaptırabilirler.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları
101050315 Tarım
Kontenjanı: 1000, 2015’te yerleştirilen :1000, Taban Puanı: 219,87

Ek yerleştirme Kontenjanı: 300, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 300, Ek yerleştirme Taban Puanı : 203,00

İkinci Üniversite
Örgün veya açıköğretim üniversite öğrencileri veya mezunları sınavsız ikinci üniversite kapsamında Tarım bölümüne direk kayıt hakkına sahiptirler.

Mezuniyet Sonrası
Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinde ve Anadolu Üniversitesi Tarım Önlisans Program Yeterliliklerinde belirlenen bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazanmış olan bir mezun artık meslektaştır. Tarım teknikerleri ile ilgili özel bir mesleki mevzuat bulunmamakla birlikte 12 Mayıs 1992 tarih ve 21226 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3795 sayılı kanun kapsamında değerlendirildiğinde anılan kanunun 3. Maddesi uyarınca lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenler tekniker unvanını almakta ve tarımla ilgili ara teknik eleman gerektiren tüm işlemlerde tarım teknikerleri görev alabilmektedirler. Örneğin bitkisel üretimle uğraşan tarımsal işletmelerde tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve örtüaltı üretim sistemleri uygulamalarında tarım teknikeri ziraat mühendisine yardımcı olarak görev alabilmektedir. Tarımsal sistemlerin kullanıma hazırlanmasında, kullanılacak tarım tekniklerinin uygulamaya hazırlanmasında, tarım makinalarının bakım, ayar ve kullanıma hazırlanmalarında, tarım arazisinin işlenmeye, bakıma ve ekime hazırlanmasında, hayvancılık işletmelerindeki işlemlerin yürütülmesinde, süt sağım tesislerinin bakımı ve kullanımında, ahır temizliği, bakımı ile ilgili teknik uygulamalarda, hasat ve hasat sonrası teknik ve teknolojilerin kullanıma hazır hale getirilmesinde, tarımsal ilaç uygulamalarının yürütülmesinde, tarım teknikeri diploması önemli bir mesleki yeterliliği ifade etmektedir. Tarım teknikeri ziraat mühendisine yardımcı olabilecek bir teknik destek elemanıdır.

Mezun Olan Öğrencilerin Yatay Geçiş Yapabilecekleri Programlar
Mezun olan teknikerler, üniversitelerin ziraat, orman, peyzaj, çevre, su ürünleri, kırsal kalkınma ve yaşam bilimleriyle ilgili programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir. Üniversitelerin tarımla ilgili, dericilik ile ilgili , tütün eksperliği ile ilgili ve balıkçılık teknolojisi ile ilgili meslek yüksek okullarına yatay geçiş yapabilirler.

İş Olanakları
Bitkisel üretim alanında faaliyet gösteren firmalar tohumculuk firmaları, fidancılık firmaları, sebze ve fide üretimi yapan firmalar, tarımsal ilaç bayiliği, tarımsal gübre bayiliği, tarım ürünlerinin depolanması ve muhafazası, tarım ürünlerinin gıdaya işlenmesi, hayvansal üretim işletmelerinde hayvanların bakım, yemleme ve süt sağımı gibi işlemlerinde sistemin hazır hale getirilmesi, tarım işletmeleri, Tarım Bakanlığına bağlı tüm birimler, üniversitelerin ziraat, su ürünleri, orman Fakülteleri, Üniversitelerin araştırma ve uygulama çiftlikleri, belediyelerin park bahçeler ve fen işleri birimleri, gıda işleyen kamu kurumları ile gıda firmaları ve işletmeleri tarım teknikeri istihdam edebilmektedirler.

Öğrenci Görüşleri ve Başarı Öyküleri
Özellikle DGS sınavı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesine yerleşmiş olan öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda devam zorunluluğunun olmayışı nedeniyle çalışanların tercih yoğunluğu olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan mezunların DGS ile Ziraat Fakültelerinde lisans tamamlama imkanı olması programın üstün yanıdır. DGS ile Ziraat Fakültelerine gelen öğrencilerde dönemlik başarı oranı yüksektir.

Kişisel Gelişim
Tarım bölümü öğrencileri; Meslek odalarının, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Çevre ve Su İşleri Bakanlığının ve üniversitelerin düzenleyecekleri her türlü eğitim programı ve seminerler, uzaktan algılama, hassas tarım ve örtüaltı yetiştirme sistemleriyle ilgili yazılım kullanma kursları, etkili iletişim ve yayım kursları ve mesleki alanda açılacak her türlü kurslar, dikey geçiş sınavlarına hazırlık kurslarına katılabilirler.

Tarım Bölümü Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Tarım Bölümünün Öğrencilere Kazandırdıkları İçin
TIKLAYIN

[URL="http://www.aofdestek.net/tarim/65486-tarim.bolumu.cikmis.sorular.html"]AÖF TARIM ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.
[/URL]​

Ç

çelikmustafa

Misafir
1.ıncı sınıf yenı kayıt.oldum.
Tarım ÖnlisansProgramı.derslırıni ve gecmış yıllara ait soru ne cevablarını nasıl gorebilırım ve kıtapları gormek ve dersleri ulaşamıyorum

kyer

Yeni Üye
selam kardeş bizde aynı durumdayız eğer bulabilirsen haberim olsun

dreammer38

Yeni Üye
Yetim bölüm

arkadaşlar selam kısmetse bu sene bu bölüme girmek istiyorum ama girmediğim site kalmadı.Gördüğüm kadarıyla hiç bir sitede bu bölümle ilgili sınavlara yönelik destek yok ,ayrıca 1994 den beri çıkan bir tane soru bulamadım...bulan arkadaşlar varsa foruma yüklesinler ki ihtiyacı olan arkadaşlar yararlansın.

hit

Yeni Üye
cevaplar sorular e öğrenmede

arkadaşlar tarım soru cevaplar e öğrenme de aöf nin ..çıkmış tüm soru ve cevaplar var...http://212.175.136.24/Giris.aspx

basak49

Yeni Üye
Selamlar bende eski yıllardan çıkan sorular var ama nasıl yüklenir bilmiyorumki

A

akılıç

Misafir
öncelikle herkese mrb. bende aranıza yeni katılıyorum. açıkçası ilginin bu kadar az olduğunu tahmin etmiyordum. demekki aöf tarım ön lisans programında fazla öğrenci yok. yada aktif çalışmıyoruz. benim gibi. ben son sınıf öğrencisiyim. ve gerekirse bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. bende şunu merak ediyorum.
tarım önlisans programını bitirmiş ve bitirecek durumda olanlar "zirai ilaç bayilik sınavı" na katılabiliyor mu?
bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen. çünkü önemli bir konu.

sanko86

Yeni Üye
Zirai ilaçların toptan ve perakende satışı ile depolanması
faaliyetlerinde bulunacaklarda aranacak şartlar yeniden düzenlendi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 'nın Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve
Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik'te yaptığı
değişiklik, resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe
girdi.

Değişiklik ile bitki koruma ürünleri bayilik veya toptancı izin
belgesi verilecek ziraat mühendislerinde bitki koruma bölümü mezunu
olma şartı kaldırılırken, ziraat teknisyen ve teknikerlerinde zirai
mücadele alanında 10 yıl çalışma şartı Buna göre, ziraat mühendisleri
yanında, kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel kuruluşlarda zirai
mücadele hizmetlerinde en az üç yıl çalışmış ziraat teknisyenleri,
meslek yüksekokullarından bitki sağlığı ile ilgili dersi alarak mezun
olmuş teknikerler de bitki koruma ürünü bayisi veya toptancısı
olabilecek.

Bu kişilerin ayrıca, bakanlıkça veya Milli Eğitim Bakanlığı 'nca veya
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yılda bir kez
yapılacak olan sınavda 100 tam puan üzerinden 80 ve üzeri puan alması
gerekiyor.

Yönetmelik değişikliği ile, "izin belgesi alan bayi ve toptancıların,
bayilik veya toptancı izin belgeleri beş yıl süre ile geçerli olması
ve yeni belge almak için sınava girmelerini" öngören madde yürürlükten
kaldırıldı. Böylece bir kez girilecek sınavda başarılı olup bayilik
veya toptancılık izin belgesi alanlar, artık sınava girmeyecek.

Bakanlığın geçen yıl Ekim ayında çıkardığı yönetmelikte, bitkisel ürün
bayii ve toptancılarına 5 yılda bir yapılacak sınava girme şartı
getirilmiş, sınavda başarılı olmayanların izin belgelerinin iptali
öngörülmüştü.
Bu bilgiler işinizi görür gerekli açıklama mevcut.

günes0607

Yeni Üye
arkadaşlar bende deneme sorularını ve geçmiş yıllar sorularını bulamıyorum. lütfen bulursanız yazın

mnk

Yeni Üye
kolay gelsin kardeş tarıma ait notların varsa paylaşabilirmisin

mnk

Yeni Üye
bana mutlaka ulaşırmısın

man

Yeni Üye
merhaba kardeş ben de tarım okuyorum ve elimde notlarım var paylaşırım tabiki eğer seninde varsa bana atabilirmisn burdan bana ulaşabilirsin gülsem

SUNGURALP

Yeni Üye
Arkadaşlar çıkmış soruları bulamıyorum nasıl bulabiriz
(tarım ön lisans soruları)

frost_ilhami

Yeni Üye
slm arkadaşlar 2003-2008 deki çıkmış tüm tarım sorularını sizlere verebilirim memnuniyetle
TARIM 1. AÖF 2003 VE 2008 TÜM SORULARI MEVCUT
TARIM 2. AÖF 2003 VE 2008 TÜM SORULARI MEVCUT

SUNGURALP

Yeni Üye

frost_ilhami

Yeni Üye
arkadaşım ben burda link vermedim sadece msn mi verdim istiyorsan ekle soruları vereyim link başka konuda bulamazsan msnden gönderirim
(eger bir şey bulmak istersen girdigin sayfanın başından sonuna kadar oku) ;);););)

parmak_

Yeni Üye
arkadaşlar bende yeni kayıt oldum sınav sorularını buldum ama ne işime yarayacak acaba aynı soruları çok soruyorlar mı....? birde 2004 deki soruları 2006 da aynen sormuşlar acaba bu sınavdada geçmiş sorulardan sorarlar mı bilğisi olan varsa söyleyebilir mi acaba....?

extrameboy27

Yeni Üye
frost_ilhami ve parmak_ kardeşler bana çıkmış sorular ve cavapları lazım.. Lütfen paylaşabilirmnisiniz.. herhangi bir siyete upload edebilirmisiniz(zip veya rar içine alıp).. filefactory.com, sendspace.com, rapidshare.com, mediafire.com,netload.in vsvs gibi.. msn ini ekledim yardımcı olursanız sevinirim.
Not:frost_ilhami msn ekledim..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara