Aöf Maliye Bölümü Bilgileri

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Aöf Maliye Bölümü Bilgileri

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İktisat Fakültesi Maliye bölümünün amacı, alanla ilgili temel kavramsal bilgiler ve uygulamadaki yansımalarını da göz önünde bulunduran eğitim sürecinin sonunda, öğrenim sürecinde elde ettiği verileri iş yaşamında değerlendirip uygulamaya geçirebilen, alanla ilgili bilgi ve uygulamaları, sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesi​nde proje ve etkinliklere dönüştürebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Edindiği mesleki bilgi ve becerileri, değişen koşullarda güncel sorunları çözme konusunda kullanabilen, alanla ilgili bilgileri bu sorunların çözümünde neden – sonuç ve eleştiri süzgecinden geçirebilen ve değerlendirebilen, alanla ilgili bilgi ve birikimlerin oluşturulması (toplama, yorumlama ve sonuçların duyurulması) sürecinde toplumsal, kültürel, bilimsel ve etik değerlere uygun hareket eden bireylerin yetişmesi programın temel amacıdır. Aşağıda açıköğretim Maliye bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.

Eğitim Sistemi
İktisat Fakültesi Maliye Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Aöf Maliye Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir ( Yerleşebilmek İçin Kontenjan Dahilinde Kalmak Gerekir ). Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

- Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

- Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler İktisat Fakültesi Maliye lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.

Özel Koşullar
İktisat Fakültesi Maliye Programı Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.
Maliye Lisans Programı Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları dahilinde bulunmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010758 Maliye Kontenjanı: 3075, 2015’te yerleştirlen :3075, Taban Puanı: 221,04

Ek yerleştirme Kontenjanı:922 , Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 480, Ek yerleştirme Taban Puanı : 221,08

Maliye Diploma Örneği
Maliye Lisans Bölümüne tamamlayanlar 4 yıllık lisans mezunu statüsünde olacaklar.

Aöf İktisat Fakültesi Maliye Diploması

Maliye Örgün Öğretime Yatay Geçiş
Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki Genel Not Ortalamasının 100 üzerinden 80 (4 üzerinden 3,20) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya o puandan daha yüksek olması gerekir.
Geçiş yapmak istediğiniz Üniversiteden yatay geçiş başvuru koşulları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Örgün öğretim programlarında birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.

Mezuniyet Sonrası İş Olanakları
Açıköğretim Maliye Bölümü Mezunları, kamu kesimi ve özel sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Kamu kesiminde vergi müfettişliği, gelir uzmanlığı, kontrolörlük; Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığında uzmanlık, kamu ve özel bankalarda müfettişlik; özel kesimde ise şirketlerde her kademede personel olarak çalışabilirler. Dilerlerse bir serbest meslek olarak serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler
Maliye Müfettişliği, Sayıştay Denetçiliği, Hesap Uzmanlığı, Gelirler Kontrolörlüğü, Gümrük Müfettişliği, Kaymakamlık, İdari Yargı Hakimliği vb. üst düzey görevler ve çeşitli mali kuruluşlarda denetçilik, murakıplık, müfettişlik ve uzmanlık bölümün mezunlarının görev alabilecekleri temel kamu görevleridir. Ayrıca mezunlar üniversitelerin araştırma görevlisi, öğretim görevlisi kadrolarında da istihdam edilebilmekte ve akademik kariyer yapabilmektedirler. Bunlara ilave olarak İİBF mezunlarının istihdam edilebilme olanağının yüksek olduğu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik mesleği de Maliye Bölümü öğrencilerinin istihdam olanağının yüksek olduğu bir diğer alandır. Ayrıca eğitimleri boyunca iyi bir bilgi birikimiyle donatılmış olan mezunlar bankacılık sektörü başta olmak üzere özel sektöre ait bir çok alanda istihdam olanağına sahiptirler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Bu bölümde okuyan öğrencilerin sayısal düşünme yeteneğine sahip olması, yüksek muhakeme ve yorum gücüne sahip olması, ekonomiye ilgi duyması ,ayrıntı ile uğraşmaktan hoşlanması, dikkatli, tertipli ve sabırlı olması , yerinde ve doğru kararlar verebilmesi, kararların uygulanmasını takip edebilmesi, kapalı ortamda çalışmaktan rahatsız olmaması , başkalarıyla iyi iletişim kurabilmesi, yenilikleri sürekli takip etmesi gerekir.

Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları için TIKLAYIN

mimoza

Özel Üye
paylaşım için tşk:)

Pinar52

Yeni Üye
merhaba ben pınar maliye 2 deyim inşallah 3 e geçcem
birbirimizle haberleşerek yardımcı olursak sevinirim teşekkürler

sanko86

Yeni Üye
Paylaşım güzeldir başarılar dilerim.

_nilüfer_

Özel Üye
slm hasan sana bır soru sorucam arkadasım bu sene malıye bolumunu kazandı harclar ne kadar bır bılgın varmı yardımcı olursan tşkler onu da uye yapıp aramıza katıcam balıkesırlıler cogalıyoruz anlıyacagın

bodrum_genci

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar... ben bu sene aöf maliye bölümüne kayıt yaptırdım... vize sınavında hangi konulardan sorumlu olacağımı bilmiyorum. yardımcı olacaklara çok tşkler...

DERSLER:
genel matematik
iktisata giriş
genel işletme
davranış bilimlerine giriş
temel bilgi teknolojileri
genel muhasebe
hukuka giriş

Linsey

Özel Üye
slm hasan sana bır soru sorucam arkadasım bu sene malıye bolumunu kazandı harclar ne kadar bır bılgın varmı yardımcı olursan tşkler onu da uye yapıp aramıza katıcam balıkesırlıler cogalıyoruz anlıyacagın
185.00 ytl+40.00 ytl.;)

tülay60

Yeni Üye
bende bi maliyeci olarak bütün arkadaşlara başarılar diilerim umarım biran önce mezun oluruz

ekin_as

Yeni Üye
bende varım arkadaşlar bu sene hayırlısıysa malıye okuyacağım Allah hepimize yardım etsin

filizgökhan

Yeni Üye
merhaba ben filiz maliye 2.sınıftayım
ikinci sınıfta hangi dersler çok zor ve yardımcı kitabı olanlar bana yardım edebilirmi

n.güneş

Yeni Üye
Selam arkadaşlar ben güneş maliye son sınıftayım inşallah bitecek:confused: birbirimizle haberleşerek yardımcı olursak sevinirim teşekkürler

feruzann

Yeni Üye
Bölüm:
Maliye
slm

:frown:bende maliye 2yim ve kitaplarim yok:frown: nasil caliscazzzz

naughty

Yeni Üye
Bölüm:
Maliye
Şikayet

Arkadaşlar bende maliye 4. sınıfım. Bu kitap olayını nereye şikayet edebiliriz. Dilekçe yazıp nereye göndermemiz gerekiyor bilmiyorum ama birlik içinde olup en azından ocak ayı sınavını erteletebiliriz. Ben Anadolu Ünv. aradım ama mail adresi verdiler bana mail gönderdim hiç bir şekilde cevap vermediler. Aöf destek sen bize bu konuda yardımcı olabilir misin?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Konu güncellenmiş ve detaylar eklenmiştir.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara