öğretmenler, Kötü Insanlar Midir?

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Severek Takip ettigim bir ingilizce ogretmenin bloglarindan arsivimde kalan bir yaziyi sizinle paylasmak istedim.

ÖĞRETMENLER, KÖTÜ İNSANLAR MIDIR?​

Öğretmenlerin, kötü insanlar olduklarını düşünmüyorum. Kötü insanlar, öğretmenlik yapamazlar. Bu, öğretmenliğin doğasına terstir. Ama her öğretmen, her insan gibi zaman zaman kötü olabilir.

Öğretmen, ne zaman kötü bir insan olur. Öğrencisinin, öğrenmesini engellediği ya da gereksiz yere yavaşlattığı zaman. Size bir örnek vereyim.

Ben İngilizce öğrenmeyi çok seven bir çocuktum. Bu konuda, İngilizce bilen ve bunun getirdiği farkı bizzat gösteren babamın payı büyüktü.

Ama İngilizce öğretmenlerimin hiç biri, bana İngilizce kitaplar okuyabileceğimi, kasetler dinleyebileceğimi ve bu şekilde İngilizcemi geliştirebileceğimi söylemedi. Bunun sebebi, belki de diğer öğrencilerin ilgisizliğiydi. Ama ben ilgili bir öğrenciydim ve ders dışında yararlanabileceğim kaynaklar hakkında bilgi almak, benim hakkımdı.

Bir gün, büyük bir kitap mağazasında dolaşırken İngilizce hikaye kitaplarını keşfettim. Bunlar seviyelendirilmiş kitaplardı ve hemen alıp okumaya başladım. Bu okuma sürecinin başlamasıyla, benim İngilizce’ye olan ilgim ve İngilizce bilgim de arttı. Öğretmenlerim, bana bir şeyler öğretmişlerdi. Ama benim algı sistemimi, ki çok açıktı, keşfetmeye ya da görmeye teşebbüs etmedikleri için, bana herhangi bir kitap ya da araç keşfetmemişlerdi. Bu da, dil aysberginin görünmeyen kısmıyla benim aramda bağ kurmamaları demekti. Evet, bir şeyler öğretiyorlardı ama asıl kaynağı bana göstermemişlerdi.

Öğrencilerini, kaynaklara bağlamayan, onun algı sistemlerine göre araçlar ve kaynaklar önermeyen öğretmenler, kötülük yaparlar. Kötü insan değillerdir, ama kötülük yapmaktadırlar.

Bu açıdan, bir yetişkin, bir eğitimci ya da İngilizce öğretmeni olarak, insanları kaynaklarla buluşturmaya çalışırım. İnsanların benden bağımsız olarak ta öğrenebilmeleri onların hakkıdır. Bu hakkı onlardan almamam gerektiğini düşünürüm.

Bugün, her türlü kaynak elimizin altındadır. İnsanlara sağlıklı kaynaklar önermek de eğitimciliğin bir gereğidir. Sizinle öğrenebilen, ama siz yokken öğrenme becerisi olmayan öğrencileriniz olsun ister misiniz?

Ben istemem.

relpax33

Yeni Üye
bende sizin gibi ingilizceye çok ilgi duyardım.banada kaynak gösterilmedi.ve sadece bir hevesle kaldı.meslek lisesine de devam edince YÖK tarafındanda önümüz kesilince içimde büyük bir ukte olarak kaldı.

MakBuLe^^

Yeni Üye
Güzel bir yazı ..
Severek okudum
Paylaşım için teşekkürler

güzelim

Yeni Üye
İnsanın kendi cabası önemli bence ben böle düşünüyorum.
Duygularını ve hissettıklerını paylaşmıssın tşk.ler

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Ailenden sonra gördüğün ilk yetişkin insan ögretmen çocuğun hayatı için önemli bir unsur... Teşekkürler güzel yazı için:)

DAMLA^^

Yeni Üye
öğretmenler kötümü dür sorusu kişiden kişiye göre değişir....herkes aynı olamaz sonuçta öğretmenlerde insan..her insan gibi kötüsü de vardır iyiside vardır o kişiden kişiye göre değişir..tabi temelimiz hepimiz insanız ve hepimizin gerçekten insani duyguları taşımamız gerekiyor..taşımayan kötülük isteyip taşıyanlar kötü düşünenler bence insani duyguları taşımıyor demektir..iyi olalım güzel bakalım...isteğimiz bütün insanların iyi olmsı..bir öğretmen adayı olarak arzum hiçbir öğretmen kötü olmasın....

iman yoluna iyi kalple gidilir varılır...

ylmzsngl

Forum Ahalisi
Bölüm:
İşletme
Haşa olurmu öyle şey. Öğretmenler çok kutsal bir görevin sorumlulugunu üstlenmiş degerli ki,şilerdir. Elbette şahıs olarak hataları olabilir ama konu 'Öğretmen' kelimesi ile nitelendirilecekse durum değişir. Biz Hz.Ali'nin 'bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum' felsefesiyle öğretmenlere ve öğretmenlik kurumuna gönülden bağlıyız.

E

_elmayra_

Misafir
Düşüncelerini güzel dile getirmişsin öncelikle tebrikler;)

Ben küçükken babam bana sürekli ''öğretmenleri hiç sevmiyorum'' derdi.Bunun nedenini anlayamazdım.Şimdi ne demek istediğini az çok anlayabiliyorum.Bunu tüm öğretmenlere dayatmak kesinlikle büyük gaflettir.Ama şunu diyebilirim ki öyle öğretmenler var ki insanlıktan nasibini almamış kişiler.İnsanlar, evet onların da kötü yönleri olabilir.Ama onların bankacılardan,mühendislerden,doktorlardan vs diğer meslek dallarında çalışan kişilerden bir farkı olmalı.Onlar eğitimciler.Eğitmek demek dersler değildir sadece.Çocukları hayata hazırlamaktır.

Çok değil daha geçen gün çocugu masanın altına yatırıp üzerine ayaklarını koyan bir öğretmen(!) izledik haberlerde.O çocuk ileride bunu asla unutamayacak.
Öğrencileri ile duygusal yakınlık kuran çok öğretmen(!) de gördüm ben.
Önemli olan insan olmak belkide.Sapkın duygularını bastıramıyorsa insan eğitimden çekmeli o pis yüreğini.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara