depresyon

Gül Demirbilek

Özel Üye
:( DEPRESYON

; ; Depresyonun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumu vardır. Ek olarak kişide kederli ve üzgün bir duygu durum ile birlikte görülen bazı değişiklikler zamanla oluşur. Bu durumda kişi her şeyi olumsuz olarak değerlendirerek karamsarlık düşünceleri ile geçmişi ve geleceği düşünmeye başlar. Bu düşünceler istemese de kişinin aklına gelir. Yani günlük yaşantıda her şeyin olumsuz taraflarını görür.

Yalnız normal sınırlarda kabul edilecek gün içerisindeki duygulanımdaki çökkünlükler depresyon sayılmaz. Depresyon diyebilmemiz için aşağıda sıralanmış belirtilerin gün içerisinde hemen hemen gün boyu ve en az son on beş gündür devam ediyor olması gerekir.

* Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu-durum hali(kendini mutsuz, ağlamaklı, kederli hissetme hali).

* Hemen her gün yaklaşık gün boyu süren tüm ya da çoğu etkinliğe karşı ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan işler, hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama, bıkkınlık, cinsel isteksizlik ).

* Diyet uygulanılmamasına karşın önemli derecede kilo kaybı ya da alımı ( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 'inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma yada azalmanın olması.

* Hemen her gün uykusuzluk ya da aşırı uyku hali.

* Hemen her gün olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik, hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk.

* Hemen her gün halsizlik, yorgunluk hisleri, daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme.

* Hemen her gün kendini değersiz hissetme, küçük görme, kendini beğenmeme, suçlu ya da günahkar hissetme hali.

* Hemen her gün düşünme ya da konsantrasyon yeteneğinde azalma olması (konuşulanlara, okunan şeylere, izlenilen dikkatini verememe, gibi) ya da kararsızlık hali.

* Tekrarlayan ölüm düşünceleri intihar planları veya eylemlerinin varlığı.

YUKARI DA SIRALANAN BELİRTİLERDEN EN AZ BEŞİNİN (İLK İKİ BELİRTİDEN EN AZ BİRİ BULUNMAK ÜZERE), EN AZ İKİ HAFTA SÜRESİNCE VAR OLMASI DURUMUNA "MAJOR DEPRESYON" DENİR.
Ve bu durumda:

-Depresyonun bir hastalık olduğunu kabul edin ve bir uzmandan yardım isteyin.

-Her insanın hayatının belli bir döneminde depresyon geçirebileceğini düşünün.

-Depresyonun bir zayıflık ve güçsüzlük belirtisi olmadığını düşünün.

-Çok önemli kararları hemen vermemeye çalışın.

-İnsanlardan uzak kalmamaya çalışın.

-Televizyondaki şiddet ve korku filmlerini izlememeye çalışın. Hobilerinize yönelik ya da komedi programlarını izlemeye çalışın.

; –;Sizi hüzünlendirdiğini düşündüğünüz şarkılardan uzak durun.

-İsteksizlik düşüncelerine rağmen, küçük de olsa faaliyetlerde bulunun (yürüyüş, bir arkadaşla sohbet, elişi, yemek, tamirat vb.).

Diğer Belirtiler:

Geçmişte yaşanmış olayların olumsuz ve kötü taraflarını görerek kendisini suçlu ve cezalandırılmış hisseder. Aynı şekilde geleceği de umutsuz ve karamsar görerek gelecek adına çaresizlik düşünceleri iyice pekişir. Kişi hayatından zevk alamaz hale gelerek hatta yaşamanın anlamsız olduğunu düşünecek kadar kendini çökkün hissedebilir. Bu olumsuz bakış günlük hayatına, kişiler arası ilişkilere yansıyarak onun okul ve/veya iş hayatındaki performansının düşmesine neden olabilir.

Depresyon Oluşma Nedenleri::confused:

Kişide depresyon oluşması için belli bir kişiyi olumsuz yönde etkileyen stres etkeni veya yaşanan bir olay olabilir. Kişiler arası ilişkilerdeki olumsuzluklarda kişiyi depresyona sokabilir. Özellikle günümüzde psiko sosyal stres etkenlerinin artması ile toplumu oluşturan bireylerin depresyon geçirme riski artmıştır. Depresyon hiçbir dış etken olmadan da kendi kendine kişide endojen dediğimiz şekli ile zamanla gelişebilir. Depresyondaki kişinin düşünce yapısı birtakım özellikler sergiler ve düşünmesini sağlayan beyin hücreleri ve bu hücrelerin içinde bulundukları ortamda da birtakım değişiklikler ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda varılan sonuçlardan biri de yaşam olaylarının beyin hücreleri üzerinde etkisi olduğu, ya da vücudumuzun, sinir sistemimizin yapısında ve düzenindeki bir değişikliğin düşüncelerimizi etkileyebildiğidir.

Depresyon Tek Tip midir?

Melankolik tipte özellikle sabahları çok yoğun çökkünlük hissi ile beraber hemen her şeye karşı zevk kaybı, aşırı yorgunluk ve halsizlik görülür. Atipik şeklinde ise genellikle uyku ve iştah azalması olan tipik şekilde olanın tersi olarak, ;uyku ve iştah artışı ön plandadır. Mevsimsel tipte; tekrarlayan mevsimle birlikte depresyon belirtileri vardır. Tipik depresyonda ise azalmış uyku, iştah, enerji görülür.

Depresyonun Fiziksel Belirtileri Nelerdir:

Depresyondaki kişi bedensel şikayetler diyebileceğimiz; Baş ağrısı, kas ağrıları, aşırı yorgunluk ve halsizlik, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp ve dolaşım sistemi şikayetleri, cinsel işlev bozuklukları ve buna benzer bedensel yakınmalar ile de çoğunlukla doktora başvurabilir.

Depresyonun Tedavisi Nasıl Olmalıdır:

Depresyon tedavisi son zamanlarda oldukça kolay hale gelmiştir. Bu tedavi duygular, düşünceler ve davranışlar üzerinde çalışmakla da olabilir, ilaç tedavisi ile de olabilir. Uygun olduğuna karar verilmesi için bir uzman (psikolog/psikiyatrist) tarafından değerlendirilmek yeterli olacaktır. Uzman ile yüz yüze görüşmek tedavi başlangıcını oluşturacak ilk adımdır. Uzman, bilimsel ve ölçülebilir yöntemlerle sizi değerlendirecek ve en uygun tedaviyi size önerecektir.Bilişsel olumsuzlukları ve öğrenilmiş çaresizlik düşüncelerini gidermek için psikoterapiye ihtiyaç vardır. İlaç tedavisine de ''serotonin '' ve '' noradrenalin'' üzerinden etki yapan antidepresan dediğimiz ilaçlar kullanılır. Yine de ilaç tedavisinin hızlandırılabilmesi için psikoterapiye ihtiyaç vardır. ;; Depresyonu oluşturan nedenlere yönelik olarak psikososyal stres faktörlerinin de ortadan kaldırılması süreç içerisinde iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bu dönem içerisinde kişinin hayatını mevcut depresyonun ez az şekilde etkilemesi için, durumun bir psikolog tarafından değerlendirilmesi ve vakit geçirilmeden tedaviye başlanması önemli olabilmektedir.

Depresyon tedavisi ilerledikçe kişiler bu değişiklikleri fark edebilmekte ve bu değişiklikler bilimsel yöntemlerle ölçülebilmektedir. Depresyonun tanısı ve tedavisi tüm dünyada uzmanlar tarafından üzerinde çalışılan ve üzerinde fikir birliğine varılmış uygulamaların yer aldığı bir alandır.

-İsteksizlik düşüncelerine rağmen, küçük de olsa faaliyetlerde bulunun (yürüyüş, bir arkadaşla sohbet, elişi, yemek, tamirat vb.).

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yukarıdaki tanımlara ve belirtilere bakarsak eğer aslında hepimizin dönem dönem farkında olmadan depresyon geçirdiğimiz görülmekte.

Güzel bir paylaşı teşekkür ediyorum kendi adıma :)

Gül Demirbilek

Özel Üye
paylaşalım....

Etrafımızda olan herşeyden etkileniyoruz ki etkilenmemek elde değil..kabul ediyoruz hayat zor , degişen yaşam koşulları ,bir takım şartlar bazı şeylere maruz kalmamıza neden oluyor..ve etkileniyoruzz ,,kısacası sanırım depresif belirtiler göstermemek bu yaşam koşullarında anormal olurdu galiba :) peki napcaz,kabullenip yenik mi düşecegiz !!!tabiki hayır ,,en iyi çözüm tabiki bir uzman yardımı almak ,eger olmuyorsa deneyimlerimiz var elimizde en büyük şey ,,sanırım onları degerlendirmek ,hatalardan pay almak ,,ve en önemlisi paylaşmak ,,paylaşmak adına çogalmak :)

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız bazı şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız lütfen uzman yardımı almaktan çekinmeyin ...

ogrenci_84

Özel Üye
Katiliyorum 7 Ay Psikiyatri Dr.yaninda çaliştim Bunlar Bana Yabanci Gelmedi.bencede Hayata Ve Depresif Belirtilere Yenik Düşersek Bu Durumdan Kurtulmamaiz Okadar Zorlaşir..
Paylaşim Için Teşekkürler:)

A

anny

Misafir
zaman zaman bu belirtilerin bende de oldugunu düşünüyorum..ama yaşadıgımız hayatla ilgili bir şey bence..bir şeyler iyi giderse mutlu oluyoruz..bir şeyler kötü giderse tabii ki mutsuz..bazen tüm tersliklerde üstüste geliyor..:(böyle durumlarda olanları pek düşünmemek ve sosyal hayata katılmak iyi geliyor..ben öyle yapıyorum..Allah kimseyi çaresiz bırakmasın..

man

Yeni Üye
merhaba ben depresyon hastasıyım çünkü doktora gittim ve napsam mutlu olamıyorummm tarım bölümünde okuyorum ve hiç bişe yok bu bölüme ilişkin buda canımı çok sıkıyor ne yapabilirim aceba

Gül Demirbilek

Özel Üye
merhaba ben depresyon hastasıyım çünkü doktora gittim ve napsam mutlu olamıyorummm tarım bölümünde okuyorum ve hiç bişe yok bu bölüme ilişkin buda canımı çok sıkıyor ne yapabilirim aceba
slm man ..
yazını okudum bölümünden hoşnut olmadıgını yazmısın ..öncelikle burda senin ne yapmak istediğin çok önemli ..ne yapabileceginle ilgili sana çok şey söyleyebilirim ..bu da dogru olmaz tabıkı..çünkü hayat senin hayatın ..öncelikli olarak ne yapmak istediğini belirle...ve tavsiyem sana en yakın uzmandan destek al ..yüz yüze daaha saglıklı olur..sormak istedigin şeyler için yazabilirsin ..sevgiler..:)

burcu_06

Yeni Üye
selam bende sanırım depresyondayım ders calısırken cok sıkılıorum 4 unıte calısıorm gunde ama nasıl calısıorm bıde bana sorun bıde calıstıklarım aklımda kalmıyormus gbı gelıor yanı sankı bosa calısıorum gbı sallıyorum gbı hıssedıorm ne yapmam gerekır sızce bana yardımcı olurmusunuz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,416
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ