çocuk Gelişimi Ve Psikolojisi örnek Sorular

Okul.Oncesi

Okul Öncesi Öğretmeni
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
1)Alıcı duyu organlarının çevre tarafından uyarılması ile oluşan nörofizyolojik işlemlere ne ad verilir?
cevap) Duyum
2)Çocuklar tuvalet alışkanlığını hangi yaşlarda kazanır?
cevap) 2-3yaş
3)Bebeklerin anne-babaların bakımını ilgilendiren davranışlarla doğduğu için hayatta kalma şanslarının yüksek olduğunu söyleyen bilim adamı kimdir?
cevap) Bowlby
4)Bebeklerin yürüme becerisinin gelişiminde oturma aşamasından sonra hangi aşama gerçekleşmektedir?
cevap) İlk hareketler
5)Bebeklik dönemindeki bilişsel gelişim piaget'in bilişsel gelişim kuramının hangi döneminde acıklanmaktadır?
cevap) Duyusal-motor
6)Dil gelişiminde ilk anlamlı sözcüğün söylendiği evre hangisidir?
cevap) Tek sözcük
7)Bebeklik döneminde benlik gelişimi hangi süreç yoluyla gerçekleşmektedir?
cevap) Bağlanma
Çocukların dilinin hızlı geliştiği 2-4 yaşlarını kapsayan dönem hangisidir?
cevap) Sembolik dönem
9) 3 yaşında gözlenen inatçı davranışların oluşmasına yol açan temel faktör hangisidir?
cevap) Benmerkezci düşünce
10)İnsanların ahlaki gelişimlerinin bilişsel gelişime parelel olarak geliştiğini öne süren bilim adamı hangisidir?
cevap) Piaget
11)Hangisi cezaya başvururken öğretmenin uyması gereken kurallardan biri değildir?
cevap) Yoğun korku yaratma
12)İkinci çocukluk yıllarında gelişim alanları ile ilgili olarak hangisi doğrudur?
cevap) Ahlaki ve sosyal gelişim öne geçer
13)Erikson'un psikososyal gelişim kuramında 'çalışma ve başarılı olmaya karşı aşağılık duyguları'hangi öğretim kademesinde yaşanmaktadır?
cevap) İlköğretim ı.kademe
14)Hangisi cezanın işlevlerinden biri değildir?
cevap) Olumsuz duygulara kaynaklık etmek
15)Ergen benmerkezciliğini hayali seyirci ve kişisel efsane kavramlarıyla açıklayan bilim adamı hangisidir?
cevap) Elkind
16)Ergenlerin çevresindeki herkesin kendisiyle ilgilendiği,kendisine baktığı gibi bir düşünce yapıları vardır.Bunu Elkind hangi kavramla belirtir?
cevap) Hayali seyirciler
17)Hangisi çocukluktan erinliğe geçişi başlatan işareti verir?
cevap) Hipofiz
18)Fallik dönemdeki erkeklerin haz duyduğu cinsel organını kaybetme korkusuna ne ad verilir?
cevap) Kastrasyon korkusu
19)Cinsellik,cinsel gelişim ve cinsel davranışlar konusuna en cok yer veren kuram hangisidir?
cevap) Psikanalitik kuram
20)Cinsel konuların cevaplanmasında en uygun zaman hangisidir?
cevap) Her çocukta farklı
21)Çocuklar ne zaman kendi cinsiyetlerinin farkına varırlar?
cevap) İki yaşlarında
22)Hangisi okulöncesi öğretmenine verilen önerilerden biri değildir?
cevap) Pekiştireç
23)Hangisi okulöncesi kuruma devam ederken karşılaşılabilen sorunlardan biri değildir?
cevap) Yeni bir ortama uyum sağlama güçlülüğü
24)Psikologlara göre üretkenlik dönemi olarak adlandırılan dönem hangi dönemdir?
cevap) Orta yetişkinlik dönemi
25)Yeni doğan bebeklerin aniden diz kapagındaki tendonlara vurularak oluşan reflekse ne ad verilir?
cevap) Patella refleksi

kylyss

Yeni Üye
yardımlarınız için teşekkürler tugba hocam

yasemin09

Yeni Üye
ya arkadaşlar ben 1.sınıf öğrencisiyim ve bu yıl verilen derslerde çocuk gelişim ve psikoloji die bi ders yok ama sorulara baktığımda böle bii ders var.kafam çok karışık:mad: ne olur biri bana cevap versin bu yıl 1.sınıfta çocuk gelişim ve psikoloji varmı? bende anne çocuk sağlığı, eğitim bilimine giriş,okul öncesi eğitime giriş,anatomi,çocuk hakları ve demokrasisi,okul,aile cevre işbirliği,anatomi,bilgisayar ve ing. dersleri var. bu yıl sınavda olucaksa çocuk gelişim ve psikolojisi neden kitap vermediler cevaplarınızı bekliyorum:confused:

gözdem_36_76

Yeni Üye
Ben bir kaç dersin sorularına tek ulaşabildim eksiklerim halen, var. Sizden diger dersler için de yardımcı olabilir misiniz? diyecektim soru eksiğim çok:(

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,726
Son üye
LeonUO