Okulöncesi öğretmenlik uygulaması staj plan örneği

Okul.Oncesi

Okul Öncesi Öğretmeni
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
Okulöncesi öğretmenlik uygulaması staj plan örneği

GÜNLÜK PLAN

OKULUN ADI :
YAŞ GRUBU : 5 Yaş
TARİH : 31.10.2006

Amaç ve Kazanımlar:

· Psikomotor Alan:
- Amaç 5: Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme
Kazanım 2: Zemin üzerinde çizilen şekiller üzerinde yürür(oyun-hareket etkinliği)

· Sosyal-Duygusal Alan:
- Amaç 2: Duygularını fark edebilme
Kazanım 1: Duygularını söyler (kukla köşesi, fen-doğa köşesi, Oyun etkinliği)
Kazanım 2: Duygularının nedenlerini açıklar(fen-doğa köşesi)
Kazanım 4: Duygularını müzik, dans, drama vb. yollarla ifade eder (müzik etkinliği)
- Amaç 4: Kendi kendini güdüleyebilme
Kazanım 1: Kendiliğinden bir işe başlar(evcilik köşesi, kitap köşesi, blok köşesi, sanat etkinlikleri)
Kazanım 2: Başladığı bir işi bitirme çabası gösterir(sanat etkinlikleri)

· Dil Alanı:
- Amaç 1: Sesleri ayırt edebilme
Kazanım 3: Sesin özelliğini söyler(müzik köşesi)

· Bilişsel Alan:
- Amaç 3: Dikkatini toplayabilme
Kazanım 4: Nesneyi/ durumu/ olayı ayrıntılarıyla (Türkçe etkinliği)
- Amaç 5: Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme
Kazanım 3: Varlıkları şekillerine göre eşleştirir(eğitici oyuncak köşesi)
- Amaç 4: Algıladıklarını hatırlayabilme
Kazanım 6: Olay ya da varlıkların sırasını söyler (okuma-yazma etkinliği)

· Özbakım Becerileri:
- Amaç 1: Temizlik kurallarını uygulayabilme
Kazanım 4: Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat eder (Fen-Matematik etkinliği)
Kazanım 7: İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar(toplanma-temizlik)

J SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ

İLGİ KÖŞELERİ:

o EVCİLİK KÖŞESİ (SDA A4 K1)
Eğitimci köşeye tamir aletlerini(çekiç, pense, kontrol kalemi, tornavida...) önceden koyar. Çocukların ilgisini “Çocuklar bakın evcilik köşemize değişik tamir aletleri gelmiş, gelin bakın neler gelmiş?”denilerek çekilir. Ardından eğitimci tamir aletlerini tanıtır. Bu tamir aletlerinin bozuk eşyaları tamir etmede kullanıldığını söyler ve çocukların serbestçe oynamalarına fırsat verilir.

o BLOK KÖŞESİ (SDA A4 K1)
Köşeye önceden hazırlanan 20 adet ve aynı büyüklükte ve ağırlıkta bloklar konur. Eğitimci “Yeni bloklarımızı gördünüz mü? Onlarla neler yapabiliriz? Fikirleriniz nelerdir?” denilerek çocuklardan cevaplar alınır. Çocukların söyledikleri dinlendikten sonra “Haydi bize söylediğin şeyi yapıp göster” denilerek çocuğun aklındaki şeyi yapmaya başlaması sağlanır.

o KİTAP KÖŞESİ (SDA A4 K1)
Eğitimci köşeye bir çocuk dergisi be BEYAZ FARE isimli bir hikaye kitabı koymuştur. Eğitimci çocukların ilgisini çekmek için “Çocuklar bakın artık köşemizin iki yeni üyesi daha oldu. Biri dergi diğeri ise bir kitap. Onları gelip inceleyebilirsiniz” der ve çocukların incelemesinin ardından bildikleri bir hikaye olup olmadığı sorulur. Çocukların bildikleri hikayeyi arkadaşlarına anlatması istenir.

o MÜZİK KÖŞESİ (DA A1 K3)
Eğitimci köşeye bir adet flüt ve tef koyar. Çocukların ilgisini çekmek amacıyla eğitimci flütle bir şarkı çalar ve sonrasında flütü ve tefi çocuklara verir. Çocukların teker teker müzik aletleriyle sesler çıkarmalarına fırsat verilir. “Sesleri iyice dinleyelim. Sesler aynı mı? Hangisi daha kalın/ince? Farklı ritmler oluşturabilir misiniz? Sesler de farklılaştı mı?” diyerek çocukların oluşturulan sesler hakkında yorum yapması (seslerin özelliğini söylemesi) sağlanır/rehberlik edilir.

o KUKLA KÖŞESİ (SDA A2 K1)
Eğitimci köşe için hazırladığı iki adet anne ve baba el kuklasını köşeye koyar. Eğitimci çocukların ilgisini çekmek için kuklaları eline takar ve “Merhaba çocuklar bugün bizim evlilik yıl dönümümüz, eşime bugün bir hediye almak istiyorum. Acaba ne alsam? Hmm, evet buldum. Ona bir çiçek alayım, o çiçekleri çok sever” der ve hayali olarak eşine bir çiçek verir.çocuklara anne kukla verilerek “Anne ne söyler? Baba çiçeği verirken ne demiştir? Neler hissetmişlerdir? Siz olsaydınız ne hissederdiniz? Heyecanlanır mıydınız?” der ve çocukların duygularını söylemelerine fırsat verilir.
o FEN-MATEMATİK KÖŞESİ (SDA A2 K1-K2)
Eğitimci köşeye hepsi birbirinden ayrı olmak üzere kutulara kekik, kimyon, sumak, pudra şekeri, susam, tarçın, çörek otu koyar. Eğitimci baharatları teker teker tadıp tatları konusunda çeşitli yorumlar yaparak çocukların ilgisini çeker. Daha sonra ise çocuklara “Çocuklar siz de bu değişik tatları tadıp sonrasında hissettiklerinizi bizimle köşemizdeki üzgün ve mutlu yüz ifadelerini kullanarak paylaşabilirsiniz” diyerek çocukların duygularını ifade etmelerine fırsat verilir.

o EĞİTİCİ OYUNCAK KÖŞESİ (BA A5 K3)
Eğitimci köşeye toplam 6 karttan oluşan şekil tombalasını koymuştur. (Tombala en fazla 6 kişinin oynayabileceği şekilde hazırlandı). Eğitimci “Çocuklar bakın burada bir tombala var, haydi gelin bir kart seçin. Bakın ben de bu torbadan bir kart seçeceğim; çıkan şekli size göstereceğim, sizler de kartlarınızı kontrol edeceksiniz. Eğer çekilen şekil sizin kartınızda varsa size verdiğim şekil kağıtlarıyla çıkan şekli kapatacaksınız” der ve köşede çocukların tombalayla oynamalarına rehberlik edilir.

SANAT ETKİNLİKLERİ: (SDA A4 K1-K2)

o KOLAJ ÇALIŞMASI + YOĞURMA MADDELERİ:
Eğitimci masaya plastik bardak, gazoz kapakları, boncuklar, düğmeler ve seramik hamuru koymuştur. Eğitimci “Çocuklar bakın burada bir hamur var. Bu hamura masadaki malzemeleri kullanarak değişik şekiller verebilirsiniz” der ve çocukların özgün ürünler oluşturmalarına fırsat verilir.

o KAĞIT İŞLERİ :
Masaya beyaz kağıt, kalemler ve rengarenk elişi kağıtları konmuştur. Eğitimci “Çocuklar bu kağıtlara hepimiz ellerimizi çizeceğiz. Daha sonra da buradaki elişi kağıtlarını yırtıp ellerinizin içine yapıştırarak rengarenk eller yapabilirsiniz” der ve çocuklara rehber olunur.

J TOPLANMA-TEMİZLİK(ÖZBAKIM A1 K7)
Eğitimci yaşlı kadın kuklasını eline takar ve “Çocuklar bakın yaşlı teyzemizin size söyleyecekleri var” der ve kuklayı konuşturur. “Çocuklar ben çok yaşlı bir kadınım. Bu yüzden de gözlerim çok iyi görmüyor, biraz dolaşmaya çıktım ama etraftaki oyuncaklara takılıyorum ve düşme tehlikesi geçiriyorum. Sizin bu oyuncaklarınıza çarpmadan gezebilmem için yardımınıza ihtiyacım var. Şu dağınıklığı toplayın da ben de ayağıma bir şeyler takılmadan rahatça dolaşayım” der. Böylece çocukların sınıfı toplamaları sağlanır. Sonra eğitimci kuklayı her çocuğun başına dokundurarak kuklanın teşekkür ettiğini söyler ve kuklayı konuşturur “ çocuklar aferin size ama sanki elleriniz biraz kirlendi, haydi şimdi doğruca lavaboya ellerimizi yıkamaya” der ve böylece çocukların ellerini yıkayıp oradan da kahvaltıya gitmeleri sağlanır.

J TÜRKÇE DİLİ ETKİNLİĞİ (BA A3 K4)

o HİKAYE ÖNCESİ:
Eğitimci kahvaltıdan dönen çocuklara sınıfa girerken “Hoş geldiniz minik fareler” der ve kartondan hazırladığı fare kolyelerini çocuklara dağıtır. Sonrasında çocuklara “Minik farelerim şimdi hepiniz beni rahatça görebileceğiniz bir yere oturun, büyük farenin sizlere öğreteceği çok güzel bir parmak oyunu var” der ve çocukların sandalyelere oturmalarına rehberlik ettikten sonra kendi de büyük bir fare kolyesi alır ve takar. Daha sonra Ek-1 deki parmak oyununu söyler isteyen çocuklarla tekrar edilir.
Parmak oyununun ardından eğitimci sohbete geçer. “Çocuklar siz hiç minik farelere rastladınız mı? Ben yazın bir köye ziyarete gitmiştim. Köyde tarlaya indiğimde minik tarla farelerine rastladım, çok sevimliydiler. Sizler hiç böyle küçük fareler gördünüz mü? Bazı fareler sokakta yaşarlar. Dışarıdan mikrop taşıyabilirler, bunların kulakları uzun, dişleri ise çok keskindir. Peki farelerin neler yemekten hoşlandığını biliyor musunuz?” gibi sorularla çocuklarla sohbet edilir.

o HİKAYE ANLATMA:
Sohbetin ardından “Çocuklar ben şimdi size bir farenin başına gelen olayları anlatacağım” denilerek Ek-2’deki BEYAZ FARE isimli hikaye, hikaye kitabından anlatılır.

o HİKAYE SONRASI:
Eğitimci hikayeyi uygun bir yerde keserek “Çocuklar sizce ne olmuştur, hikayemizdeki fare bundan sonra ne yapmıştır” denilerek çocukların hikayeyi tamamlamalarına fırsat verilir.

J OYUN ETKİNLİĞİ (PMA A5 K2- SDA A2 K1)

Eğitimci hikayeden sonra çocuklara “Çocuklar bakın minik fare arkadaşlarınız peynirlerini yere düşürmüşler, haydi peynirleri takip edelim, bakalım peynirler bizleri nereye götürecek?” der. (Eğitimci önceden fon kartonlarından hazırladığı peynirleri sınıfla oyun salonu arasına dizmiştir.)

o ISINDIRICI OYUN:
Oyun salonunda ortaya iple büyük bir daire oluşturulur. Çocukların bu daire üzerinde sıralanmaları sağlanır. Çocukların bu daire üzerinde sıralanmaları sağlanır. “Çocuklar şimdi sizlerle bir bahçeye gideceğiz. Üzerinde durduğumuz dairenin çizgileri bahçemizin yolu. Oraya giderken çizgileri takip etmemiz gerekiyor, yolda yürürken söylediklerimi dikkatli bir şekilde dinlemenizi istiyorum” denilerek çocuklara oyun hakkında bilgi verilir. Dairenin üzerine sıralanmış çocuklar eğitimcinin “Yolculuğumuza başlıyoruz” komutuyla ve rehberliğinde dairede normal hızla yürümeye başlarlar. Çocuklar dairede yarım tur attıktan sonra “Çocuklar şimdi bir köpek kulübesinin önünden geçiyoruz, yavaş yavaş yürüyelim ki kulübede uyuyan köpek uyanmasın” denir ve çocukların yavaş yürümeleri sağlanır. Çocuklar beş-on adım yavaş yürüdükten sonra “Kulübeyi geçtik artık hızlanabiliriz” denir ve normal hızla yürümeye devam edilir. Sonrasında eğitimci “Çocuklar bahçemize geldik” der ve çocukları daire içine toplar. Ardından “ Bakın burada bir sürü elma ağacı var, haydi biraz
elma toplayalım” der ve çocukların kollarını kaldırıp zıpla*************** elma toplama hareketi yapmaları sağlanır. Eğitimci “ Evet çocuklar, bir sürü elma topladık; şimdi eve dönme zamanı...” der ve dönüş yolunda da aynı mizansen tekrar edilir. Daire üzerinde atılan tur bittiğinde çocuklara “Gökyüzü sizlere yıldızlarının birazını hediye etti, hepsi bu kutuda. Haydi şimdi yıldızlardan birer tane alın” der ve çocukların sayılarına göre ayarlanmış sarı ve turuncu renkte fon kartonundan hazırlanmış yıldızlar çocukların boynuna kolye ucuna takılarak asılır.

o HAREKETLİ OYUN:
Eğitimci sarı ve turuncu yıldız grubundan olan çocukların eşit olarak, tasarlanmış düzeneğin önünde sıralanmalarını sağlar ve “Çocuklar sarı yıldız olanlar limon; turuncu yıldız olanlar ise portakal grubu. Benim size vereceğim komutla düzeneğin ortasında bulunan sepetten kendi renginizdeki yıldızı alıp düzenekten geçip yıldızınızın ortasındaki delikten yolun sonundaki çubuklara takacaksınız” der. Yıldızınızı alınca ilk önce ard arda dizilmiş 6 tane dikdörtgenden ikisinin üzerine parmak ucunuza basarak, sonraki ikisine de topuğunuzla basarak, en sondakilere de yine parmak ucunuzla geçerek; sonraki çizgiden çift ayakla sıçrayıp çubuğa yıldızınızı takacaksınız” diyerek çocuklara oyun anlatılır. Eğer yıldızı önce bitiren grup olursa diğer grubun da bitirmesine fırsat verilir.

o DİNLENDİRİCİ OYUN:
Hareketli oyundan sonra çocuklar rahat ve geniş bir yere oturtulurlar ve “Şimdi hep birlikte hayal dünyasına yolculuk edelim, gözlerinizi kapatıp söylediklerimi hayalinizde canlandırmanızı istiyorum” denilir ve ardından “Hepiniz bir kağıtsınız, küçük bir çocuk sizden bir uçak yaptı ve yatak odasının penceresinden dışarı fırlattı. Uçuyorsunuz, uçuyorsunuz, uzun bir dere boyunca uçmaya devam ediyorsunuz, dereyi takip etmekten sıkıldınız, yönünüzü değiştirdiniz, şimdi de çimlerin üzerine yavaş bir iniş gerçekleştirdiniz. Her yer ağaçlarla çiçeklerle dolu, çiçeklerin kokusunu içinize çektiniz, o da ne şimdi bir çocuk sizi eline aldı, acaba nereye götürüyor? Evet sizi uçak yapan çocuk sizi odasına götürüp masasına yavaşça bıraktı” denilerek hayal etme süreci sonlandırılır. Sonra çocuklara bazı sorular sorarak kendilerini ifade etmeleri sağlanır. “ Nasıl bir kağıttınız?/Nasıl bir uçak oldunuz?/ Sizi uçak yapan çocuğu tarif edin/ uçarken neler hissettiniz?/ Çimlerin üzerine inerken neler hissettiniz?/ Sizden uçak yapan çocuğu tekrar görünce neler hissettiniz?/ Çocuk sizi tekrar eline alınca nereye götürebileceğini düşündünüz?” vb...

J MÜZİK ETKİNLİĞİ (SDA A2 K4)

o YARATICI DANS - RİTM ÇALIŞMASI - ŞARKI SÖYLEME :
Eğitimci önce flütle E-3’teki KAR-BEYAZ şarkısını çalar. Daha sonra şarkıyı söyler ve çocukların da elleriyle ritm tutarak eşlik edebileceği ve şarkıyı söyleyebileceklerini söyler. Daha sonra “Ben şimdi tekrar şarkımızı çalacağım, haydi sizler de şarkıdaki gibi birer kar tanesi olup bulutların arasından süzülüp yere düşerken ki dansınızı edin” der. Böylece çocukların müzikle dans etmeleri sağlanır.

J FEN-MATEMATİK ETKİNLİĞİ (ÖZBAKIM A1 K4)
Dansın ardından eğitimci çocuklara “Çocuklar bugün bir misafirimiz var. Siz aslında onu tanıyorsunuz. Anneleriniz onun yaptığını yapıyor. Ama onun annelerinizden bir farkı var. Anneleriniz sizlere yemek hazırlarken o büyük yerlerde, bir çok insan için yemek yapıyor. Sizce misafirimiz kim olabilir?” denilerek çocukların cevapları dinlenir. Çocuklardan “aşçı” cevabının gelmesi beklenir. Gelmediği takdirde ipuçları verilir. Daha sonra sınıfa aşçı çağrılır. Aşçı kendisi ve mesleği ile ilgili bilgi verdikten sonra çocukların ona sormak istedikleri şeylerin olup olmadığını sorar ve sorular cevaplanır. Çocuklara hangi yemekleri sevdiklerini soran aşçı cevapları dinler. Cevapların ardından daha önceden hazırlanmış ‘meyve ve sebze resimleri’ gösterilerek hangilerinin meyve/sebze olduğu sorulur.sebzelerden yemek yapıldığı söylenir ve “ çocuklar ben sizinle bugün salata yapmak istiyorum. Buradaki çocukların bana yardım edebileceğini duydum.hemen koşup buraya geldim. Biliyorsunuz ki sebzeleri yemek yapmadan önce iyice bol su ile temizlemek gerekiyor. Eh tabi bizlerin de temiz olması gerekir. O halde salatamızı yapmaya başlamadan önce hep birlikte ellerimizi yıkayalım” denilerek çocukların ellerini yıkamaları sağlanır. Daha sonra çocuklar masalara gruplar halinde oturtulur. Her masaya bir kap verilir. Aşçı çocuklara malzemeleri vermeden önce sırasıyla tanıtır. “Çocuklar elimdekinin ismini bilen var mı? Evet bu marul/yeşil soğan/maydanoz... bunu elinizle parçala*************** kabın içine atmanızı istiyorum” denilerek diğer aşamaya geçilir. Bütün yeşillikler bittikten sonra önceden soyulmuş ve dik olarak 4’e bölünmüş salatalıklar çocuklara verilip kırmaları ve salataya ilave etmeleri sağlanır. Aşçı küçük küçük doğramış olduğu domatesleri çocuklardan yardım isteyerek salataya ilave eder. Her çocuğa bir parça limon veren aşçı “Hadi bakalım tüm gücünüzle bu limonları salataya sıkın” der ve salatanın tuz ve yağını ilave edip çocukların salatayı karıştırmalarına fırsat verilir. Tabaklara bölünen salata afiyetle yenir.

J OKUMA-YAZMA ETKİNLİĞİ (BA A4 K6)
Eğitimci gerçek nesnelerle örüntü tamamlama alıştırmaları yapar. Eğitimci Ek-4’teki kağıtları masaya koyduktan sonra “Aaa, çocuklar bakın masanın üzerinde kağıtlar var. Bu boş kağıtları buraya kim koymuş acaba?diğer tarafında bir şeyler yazıyor. Hepiniz diğer tarafı çevirin, hep birlikte resimlere iyice bakalım... neler var? Sizce bu resimlerden sonra hangi resimler gelebilir? Masanın üzerindeki kalemleri alarak (X) işaretiyle işaretleyelim” denilerek çocukların etkinliği yapmalarına rehberlik edilir.

EK-1:

PARMAK OYUNU:

Yerden bitme mum bacaklı miki
Burnu uzun dik kulaklı miki
Şeytanlıkta bütün aklı fikri
Dans edersin miki fare

EK-2:

HİKAYE: BEYAZ FARE

Bilgin amcanın kent dışında deneylerini yaptığı koca bir evi vardı. Bilgin amca burada bulduğu yeni ilaçları fareler üzerinde denerdi.
Bilgin amaca bir gün beyaz fareye yaklaştı yeni bulduğu ilacı denemek istiyordu. Ancak beyaz fare artık özgür bir yaşam istiyordu.
Tam da bu sırada dışarıda karnı çok aç olan bir kır faresi Bilgin amcanın evini gördü, belki yiyecek bir şeyler bulurum diye sessizce yaklaştı. Açık bulduğu pencereden içeri girdi.
Kır faresi bu sırada içerde duran beyaz fareyi gördü. Kır faresi çok aç olduğu için kendisine hayretle bakan beyaz fareye karnının çok aç olduğunu, evde yiyeceklerin nerede olduğunu sordu.
Ancak beyaz fare yiyeceklerin nerede olduğunu bilmediğini; ancak karnını sürekli doyurmak istiyorsa kendisinin yerini alabileceğini söyledi.
Aç kır faresi bu öneriyi kabul etti fakat farelerin aklına renklerinin farklı olduğu gelince kır faresini una bulamak geldi akıllarına.kır faresi kısa bir araştırma sonrasında mutfakta unu buldu ve un çuvalına girdi. Unun içinde bir o yana bir bu yana dönerek kendisini una buladı. Bir güzel tüylerini beyazlaştırdı. Sonra da gidip beyaz fareyle yer değiştirdi
Beyaz fare ise özgürlüğüne kavuşmanın sevinci içerisinde açık pencereden dışarı çıktı.
Kırlarda oynamaya ,şarkılar türküler söylemeye başladı.
Kır faresi ise Bilgin amcanın yemek getirmesini bekliyordu. Bilgin amca kır faresine yemek getirdi getirmesine, kır faresi de karnını doyurdu doyurmasına ama özgürlüğünün kısıtlanmış olması onu çok üzüyordu.
Ardından kır faresi tüm olan biteni Bilgin amcaya anlatmaya karar verdi. Her şeyi bilgin amcaya anlatan kır faresi özgürlüğüne kavuşmak istediğini söyledi
Bilgin amca da “senin yerin burası değil kırlar... sana kırlarda mutlu bir yaşam diliyorum” dedi ve kır faresini kırlara bıraktı.
Kır faresinin ardından bakan Bilgin amca özgürlüğün ne denli güzel bir şey olduğunu düşündü.

EK-3:

ŞARKI: KAR VE BEYAZ

Kar yağar göklerden
Her taraf beyaz
Yollar beyaz çatılar
Her taraf beyaz
Babamın gömleği ninemin yüzü
Pamuk gibi dedemin sakalı beyaz
Kar yağdı göklerden her taraf beyaz
Yollar beyaz çatılar , dünyam bembeyaz

ayseen

Özel Üye
emeğine sağlık.

Okul.Oncesi

Okul Öncesi Öğretmeni
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
:) teşşekkürederim daha yeni ekledim çok hızlısın :)

ayseen

Özel Üye
öyleyimdir.emeğin karşılığını hemen vermek lazım

ezgiergun

Yeni Üye
arkadaşlar 4. sınıf staj dosyası örneğiniz var mı?
yardımcı olur musunuz?

Okul.Oncesi

Okul Öncesi Öğretmeni
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
Ezgiciğim ekledim 4 .sınıf staj dosyasını bakabilrsin.

neva

Yeni Üye
thank you very good

kudretaksu

Yeni Üye
arkadaşlar 4sınıf staj dosyası örnegine ihtiyacım var yardım edermisiniz

mükerrem

Yeni Üye
tekkelimeyle mükemmel olmuş.çooook teşekkür ederim.

merve ay

Yeni Üye
çok güzel bir fedakarlık olmuş.teşekkürler

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye