Siyasal, iktisat ve maliye mezunlarının idarî yargıda hâkim ve savcı olmasına SINIR G

hasret0186

Yeni Üye

Kararın hukuk fakültesi mezunlarının ağırlıkta olduğu Meclis Adalet Komisyonu'nda alınmasına ise siyasal ve iktisat mezunları büyük tepki gösteriyor.
Devlet ile vatandaşın anlaşmazlıklarına bakan idarî mahkemelerde bugüne kadar hukuk mezunlarından daha fazla tercih edilen siyasal ve iktisat mezunları, artık alınacak hakim ve savcı sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek.

Her yıl değişmekle birlikte ortalama yüzde 60 oranında hukuk fakültesi dışından idarî yargıya hakim ve savcı alınırken, artık bu alanda hukukçular tercih edilecek.

Halen idarî yargıdaki bin 200 hakimin yüzde 56'sını siyasal, iktisat, idari bilimler ve maliye mezunları oluşturuyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Celal Göle, kanun değişikliğini 'hakim ve savcı kaynağının kurutulması ve rekabet ortamının kaldırılması' şeklinde değerlendiriyor. AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk ise yazılı sınavda yüksek puan alanların fakülte ayrımına gidilmeden hakim ve savcı olabilmesi gerektiğini belirterek, "Hukuk fakültesi dışındakiler hakim ve savcı olamayacaksa, o zaman hukukçuları da kaymakam yapmamak lazım." dedi.

Genel anlamda hukuk fakültesi mezunları, idari yargı da olsa hakim ve savcıların hukuk fakültesi mezunu olmasını isterken, devlet ile vatandaş arasındaki davalara bakan idari yargı için yıllardır kamuyu tanıyan siyasal, iktisat, idari bilimler ve maliye bölüm mezunları da alınıyor. ÖSYM'nin yaptığı sınavda hukuk fakültesi dışındaki fakülte mezunları daha başarılı oluyor. Halen devletin 5 bin civarındaki hakim ve savcıya ihtiyacı bulunurken, açığı kapatmak için 5 yıl görev yapan avukatların da hakim ve savcı olmasının önü açılıyor. Türkiye Barolar Birliği, 'avukat bile olamayan siyasal, iktisat ve maliye mezunlarının hakim ve savcı olmasının doğru olmadığı' görüşünü dile getirirken, hukuk formasyonu almayan fakülte mezunlarına yüzde 10 sınırlamasını destekliyor. AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk ise yazılı sınavda yüksek puan alanların fakülte ayrımı olmadan hakim ve savcı olabilmesi gerektiği görüşünde. Kendisi de hukuk fakültesi mezunu olan Ali Öztürk, "ÖSYM'nin sınavında siyasal veya iktisat mezunu, hukuk fakültesi mezunlarından fazla puan alıyor ve başarılı oluyorsa, neden hakim ve savcı olmaları engellensin? Hukuk fakültesi dışındakiler hakim ve savcı olamayacaksa, o zaman hukukçuları da kaymakam yapmamak lazım." diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Celal Göle ise kanun değişikliğini 'hakim ve savcı kaynağının kurutulması ve rekabet ortamının kaldırılması' olarak değerlendiriyor. ÖSYM'nin yaptığı mesleki bir sınavda başarılı olanların önünün açılması gerektiğine işaret eden Celal Göle, bunun aksinin 'fırsat eşitliğine aykırı' olduğunu belirtiyor. Mülkiye dekanı Göle, eğitimlerinde kamu hukukuna fevkalade önem verdiklerini ve bunun sonucunda da mezunlarının da sınavlarda ve meslek hayatlarında başarılı olduklarını kaydediyor. Göle, idari hakim ve savcı oranında mülkiye mezunlarının fazla çıkmasının sebebini 'siyasi iktidarların bir tercihi değil mezunların başarısı' olarak görüyor. Celal Göle ayrıca kanun değişikliğini '5-6 yıldır yapılan bir ön hazırlığın uygulamaya konulması' olarak değerlendiriyor.

tospbaa

Yeni Üye
gereksiz olmuş bööle bişi,hem istihdam edelim diyoruz hemde giden yolları kapatıyoruz..olucak iş değil..teşekkürler:confused:..

PINARmg

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba ben buraya yeni üye oldum nerelerden nasıl yararlancağımı bana anlatırsanız sevinirimmmm

nazlımyar

Yeni Üye
çok kötü olmuş ben idari hakimlik için 1. sınıftan beri hazırlanıyorum ve artık 3. sınıfa geçtim ne adaletsiz bi sistem bu ya hukuk fakültesinin gördüğü derslerin bir çoğunu bizde görüyoruz ne dim hayallerim yıkıldı sölenecek tek cümle
boşa 3 yıl kürek çekmişim

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara