Benim Bir Ağacım Var

Okul.Oncesi

Okul Öncesi Öğretmeni
Bölüm:
Okul Öncesi Öğretmenliği
Ben bir ağacım
Ben bir ağacım aslında parmak oyunu ama biz dramatize edip eğleniyoruz,öğreniyoruz.
Ben bir ağacım (iki yana doğru vücut sallanır)
Dallarım var benim ( kollar yukarı kaldırılır ,eller yumruk yapılır)
Dallarım 1 çiçek açtı (bir parmak açılır)
Dallarım 2 çiçek açtı(başka bir parmak açılır)...şeklinde 10 a kadar sayılıp parmaklar açılır.
Bir rüzgar çıktı vuuu vuuu(kollar iki yana sallanır.)
Yağmur yağdı şıp şıp şıp (parmaklarla yağmur yağma hareketi yapılır.)
Çiçeklerim döküldü(kollar indirilir.)biz çiçekler döküldü denilince yere uzanıyoruz ,öğretmen yönlendiriyor;
çiçek tohumları toprağa karıştı, kış geldi kar yağdı artık tohumlar üşümüyor,uyuyorlar,uyuyorlar, kar sularıyla besleniyorlar.
sonra ilkbahar geliyor karlar eriyor, güneş artık daha parlak.tohum toraktan başını hafifçe çıkarıyor korkarak.Güneşe gülümsüyor.
Zamanla Güneş ve yağmur sularıyla daha da beslenerek büyüyor yavaş yavaş.Büyüyor büyüyor fidan olup yeşeriyor.Sonra da küçük fidan büyüdükçe ağaç oluyor dalları çıkıyor, çiçek açıyor.Yaz gelince çiçekler meyve oluyor.Hımmm meyveler de gittikçe olgunlaşıyor acaba hangi meyveyi yesem...denilir ve çocuklara hangi meyve ağacı oldukları sorulur.(Arada sebze ismi söyleyenler de oluyor veya çilek onları oturtup ağaçta değil toprakta yetiştiklerini açıklıyorum.daha sonraları ben söylemeden sebze olanlar kendileri oturuyorlar.) öğretmen elinde sepet varmış gibi yapar , başlanır meyveler toplanmaya...sonunda dikkatler dağılmamışsa meyveleri güzelce yıkayıp yiyoruz

ayseen

Özel Üye
teşekkürler

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye