Microsofttan ilginc acıklama

volkii

Yeni Üye
Microsoft'tan Vista hakkında ilginç bir itiraf geldi: UAC'yi kullanıcıları kızdırmak için geliştirdik.

İlk servis paketinin yayınlanması ile birlikte beklenen seviyeye ulaşan Vista için Microsoft'tan ilginç bir açıklama geldi. Microsoft'un UAC, yani Kullanıcı Hesap Denetimi servisinden sorumlu olan ürün müdürü David Cross "Bu işletim sistemine UAC'yi kullanıcıları kızdırmak için koyduk. Ben gayet ciddiyim." dedi. Bunu yapmalarına sebep olarak da kullanıcıların sistemlerini fazla kurcalamalarını önlemek istemelerini ve yazılımcıların daha iyi programlar yazmasını sağlamayı amaçladıklarını gösterdi.
UAC, Vista altında bir yazılım kurarken ya da bazı ayarları değiştirirken ekranda bir pencere açıyor ve işleme izin vermek isteyip istemediğinizi soruyor. İlk bakışta gerçekten sıkıcı gibi görünen bu hizmet, aslında bilgisayar kullanıcılarını korsan saldırılarına ya da zararlılara karşı korumayı amaçlıyor. Başka bir deyişle UAC, sistemde sizin bilginiz haricinde bir değişiklik olmasını engelliyor ve bunu yaparken de son derece büyük bir başarıya imza atıyor.
Pek çok kullanıcı, güvenliği bir kenara atarak, sıkıcı bulduğu UAC uyarılarını denetim masasından kapatmayı tercih ediyorsa da, Microsoft'a göre durum böyle değil. Cross, Vista kullanıcılarının %88'inin UAC'yi etkin bıraktığını ve Windows uygulamalarının %66'sının UAC uyarısı vermediğini söyledi.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,724
Son üye
Glassdfl