Açıköğretim Dikey Geçiş

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Dikey Geçiş ile MYO ve Önlisans Mezunlarına 3.Sınıfa Kayıt Hakkı

Anadolu Üniversitesi; Meslek Yüksekokulları ve 2 Yıllık Önlisans Bölümleri mezunu olan öğrencilere Aöf Dikey Geçiş bölümleri olarak İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Konaklama Hizmetleri gibi 4 yıllık lisans programlarının 3.sınıfına dikey geçiş kapsamında direk kayıt hakkı vermektedir. Öğrenim süresi 4 veya daha fazla yıl olan programlardan önlisans diploması alarak ayrılanlar dikey geçiş için başvuramazlar (bu adaylar Lisans Tamamlama başvurusu yapacaklardır). İktisat ve İşletme Fakültelerine Dikey Geçiş için başvuru yapacak adaylar, mezun oldukları Meslek Yüksekokulu veya Açıköğretim önlisans programlarına göre doğrudan veya fark dersleri alarak İktisat-İşletme Fakültelerinin 3. sınıflarına kayıt yaptırabilmektedirler.

Aöf Açıköğretim Dikey geçiş şartları; Dikey geçiş için herhangi bir sınava girmenize gerek olmadan direk kayıt olabileceksiniz. Aşağıda yer alan dikey geçiş bölümleri tablolarında mezun olduğunuz bölümün adı yer alıyorsa, yapmanız gereken tek şey kayıt tarihleri içerisinde http://kayit.anadolu.edu.tr/ adresinden ( kayıt sayfası kayıt tarihleri içinde aktif olacaktır ) bilgilerinizi girmek ilgili çıktıları almak, Vakıfbanka gidip harç ücretini yatırmak ve aöf bürosuna giderek evraklarınızı teslim etmektir.

Böylelikle sizde artık bölümünüzün devamı niteliğindeki bir açıköğretim lisans programının 3.sınıfına kayıt olmuş olacaksınız.

Üstelik kayıt olurken önlisans diplomanızı vermiyorsunuz. Mezun olduğunuzda elinizde hem önlisans diplomanız hemde lisans diplomanız birlikte olacak.

Ayrıca Lisans mezuniyeti sonrasında askerliğinizi 2 yıl erteletme hakkına ve kısa dönem askerlik yapma hakkına sahipsiniz.

Dikey Geçiş ile Kayıt İçin İstenen Evraklar;

1. İnternet Başvuru Belgesi ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
2. Fotoğraflı-İmzalı Form ( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
3. Öğrenci Bilgi Formu( İnternetten Ön kayıt Yaptıktan Sonra Aldığınız Çıktı )
4. Öğrenim Belgesi ( Diploma veya Öğrenim Yazısı ) ( Diplomanız yok veya kayıp ise mezun olduğunuz okuldan diplomanız yerine geçecek okulun kaşesi ve belgeyi verenin imzasının olduğu belge. ) ( Diplomanın veya Aldığınız belgenin aslınız açıköğretim bürosuna göstermek zorundasınız, onlar diplomanızı veya belgeyi kontrol edip fotokopisini aslının aynısıdır diye onaylamaktadırlar. ) ( Noterden onaylı diploma sureti kabul edilmemektedir )
5. Fotoğraf( 4 ad.) ( Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır, başörtülü resimler kabul edilmektedir. )

Aşağıdaki linkte hangi bölümlerin hangi bölümlere kayıt olabileceğini görebilirsiniz..
Açıköğretim Dikey Geçiş ile MYO ve Önlisans Mezunlarına 3.Sınıfa Kayıt Hakkı | Açıköğretim I Aöf I Anadolu Üniversitesi Sitesi

_ajan_

Yeni Üye
aof'de 2. siniftan sonra sinav varmis galiba o sinavi gecersen orgun ogretime gecis oluyormus oyle bir sey var mi acaba?

Linsey

Özel Üye
aof'de 2. siniftan sonra sinav varmis galiba o sinavi gecersen orgun ogretime gecis oluyormus oyle bir sey var mi acaba?

Eğer açıköğretimde 2 yıllık okuyorsanız.
Geçiş sınavı var , DGS(DİKEY GEÇİŞ SINAVI) Buna girerek Örgün okuyabilirsiniz.
Eğer açıköğretimde 4 yıllık okuyorsanız bu hakkınız bulunmamaktadır.

olmaz88

Yeni Üye
peki soyle bi hakkımız varmı.herhangi bi acıkogretim 2 yıllık bi bolumden dikey gecis sınavına girmeden 3. sınıftan devam edebilecegimiz bi bolum varmı.mesela halkla ilişkiler okuyorm diyelim sınavsız tekrardan 3. sınıftan devam edemiyormuyum.

Linsey

Özel Üye
peki soyle bi hakkımız varmı.herhangi bi acıkogretim 2 yıllık bi bolumden dikey gecis sınavına girmeden 3. sınıftan devam edebilecegimiz bi bolum varmı.mesela halkla ilişkiler okuyorm diyelim sınavsız tekrardan 3. sınıftan devam edemiyormuyum.

Merhaba ,
2 yıllığı bitirdiğiniz zaman hiç bir sınava girmeden yine açıköğretimin 3.sınıftan başlıyabiliyorsunuz,
Seçebildiğiniz bölümler İşletme veya iktisattır;)

olmaz88

Yeni Üye
benim matamatikle fazla aram yokda.ben acıkogretimden 2 sene halkla ilişkiler bitirince 3. sınıftan tekrar iktisata kayıt yaptırınca matamatik dersi gorucekmiyim.

Linsey

Özel Üye
benim matamatikle fazla aram yokda.ben acıkogretimden 2 sene halkla ilişkiler bitirince 3. sınıftan tekrar iktisata kayıt yaptırınca matamatik dersi gorucekmiyim.
3.sınıf;

İş ve Sos.Güv.Huk.
İdare Hukuku
Türk Vergi Sis.
Para Teo.ve Polit.
Ulus.İkt.
Devlet Bütçesi

4.sınıf;

İktisat Tarihi
Finansal Ekonomi
Türkiye Ekonomisi
Maliye Politikası
İktisadi Kalkınma ve Büyüme
Vergi Hukuku

Göreceğiniz dersler bunlar , İktisat okuyan kişilerden bilgi alabilirsiniz:)

nazlımyar

Yeni Üye
:)ben 2 yıllık sosyal bilimler okuyorum dgsye girip örgün eğitime başlayabilirmiyim ne olur yardım edin
bende sosyal bilimler 2 deyim ama dgs yi seçmeni tavsiye etmem çünkü sadece sosyoloji bölüme geçiş yapabiliyosun oda ya intibak okucan yada 1 den başlican ama aöften direk 3. sınftan başlıyosun ama yinede sen bilirsin ben seni etkilemek istemem ama iyi düşün derim bence örgün okumakta o kadar önemli değil o örgün okuyanlar gelsinde bi aöf sistemiyle okusun bakim herkesin dediği gibi aöf herkesin elini kolunu sallayarak girdiği ama saçları beyazlatmadan bırakmadığı bi okul

sezar

Yeni Üye
Sağlık kurumları işletmeciliği 2.sınıf öğrencisiyim.seneye işletme 3.sınıfa geçmek istiyorum.peki başvurmamız için istedikleri koşullar neler?bir not ortlması fln istiolarmı?

rmzn01

Yeni Üye
Arkadaşlar benimde bir problemim var!
İki yıllık örgün öğretimde okuyorum. Okulum bittiği zaman sınavsız veya sınavla 3.sınıftan lisans tamamlama proğramından herhangibir proğrama ğirebiliyormuyum.

Linsey

Özel Üye
Arkadaşlar benimde bir problemim var!
İki yıllık örgün öğretimde okuyorum. Okulum bittiği zaman sınavsız veya sınavla 3.sınıftan lisans tamamlama proğramından herhangibir proğrama ğirebiliyormuyum.
Önlisanstaki bölümünüz hangi bölümlere geçiş yapıyorsa ancak onlardan bir tanesini seçme hakkınız bulunmaktadır;)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara