Askeralma Dairesi(Asal) 2008 Öğrenci Affı Duyurusu

yasarguner

Özel Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
5806 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

1. Yükseköğretim Kurumlarından ilişikleri kesilen yükümlülerin yeniden öğrencilik haklarını kazanmalarına imkan sağlamak üzere 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununa 5806 Kanunla eklenen Geçici 56’nci madde, 28 Ekim 2008 tarihli, 27038 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2. 5806 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere yükseköğretim kurumlarına başvuruda bulunduğunu belgeleyerek askerlik durum belgesi talep edenlerden;

a. Kasım 2008 er celbinde ve 02 Ocak 2009 tarihinde sevke tabi yükümlüler ile 1111 Sayılı Askerlik Kanunun 86’ncı maddesine tabi yoklama kaçakları (son yoklamalarının yapılmasını müteakip) ve bakayalara Şubat 2009 celbine kadar,

b. Şubat 2009 er celbine kadar kayıt yaptırarak, yükseköğretim kurumlarından aldıkları “NOTLAR” hanesinde gerekli açıklamalar yazılı usulüne uygun öğrenci durum belgesini kayıtlı bulundukları askerlik şubesi başkanlıklarına getirenlerin veya öğrenci durum belgesi posta ile askerlik şubesi başkanlıklarına ulaşanların askerlikleri öğrenim/sınav hakkını kullanacakları süre kadar geri bırakılacaktır

3. Yoklama kaçağı ve bakaya olarak arananlardan 5806 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurduğunu belgeleyenlerin, işlemlerini tamamlayabilmeleri için yükseköğretim kurumlarından aldıkları “NOTLAR” hanesinde gerekli açıklamalar yazılı usulüne uygun öğrenci durum belgesi ile ikametine yakın askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

4. Öğrenim/sınav haklarını kullandıktan sonra öğrenciliğe intibakı yapılanların askerlikleri, okulun azamî öğrenim süresi ve 29 yaşını geçmemek üzere (açıköğretim programlarında aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmamak şartıyla) Askerlik Kanununun 35/C maddesi gereğince ertelenecektir.

5. Kanun hükümlerinden yararlandıkları için kanunda belirtilen süre kadar askere sevkleri tehir edilenlerden, 29 yaşından büyük olanlarla, bu süre sonunda 29 yaşını tamamlamış olanların öğrenciliğe intibakları yapılmış olsa dahi öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertesi yıla terk edilmeyecektir.

6. Kanunda belirtilen öğrenim/sınav haklarını kullandıktan sonra askerlikleri ertelenemeyecek olan 29 yaşından büyük yükümlülerin, kayıtlarının dondurularak terhislerinden sonra öğrenimine devam etme hakları bulunmaktadır. Bu konudaki müracaatlarını ilgili üniversite rektörlüklerine yapmaları gerekmektedir.

7. Kanundan yararlanmak üzere ilişiklerinin kesildiği üniversitelere müracaat eden ve müracaatları kabul edilen yükümlülerin askere sevklerinin ertelenmesi konusunda işlemlerinin sağlıklı olarak yürütülebilmesi için askerlik şubelerine başvurarak yukarıda belirtilen esaslar dahilinde işlemlerini tamamlatmaları gerekmektedir.

YEDEK SUBAY ADAYLARI İÇİN;

1. 5806 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 28 Ekim 2008 tarihinden itibaren söz konusu Kanundan yararlanmak üzere iki ay içerisinde yükseköğretim kurumlarına başvuran yükümlülerin, kurumlarından alacakları belgeler ile askerlik şubelerine müracaat etmeleri halinde, askere sevkleri askerlik şubelerince 28 Şubat 2009 tarihine kadar tehir edilecektir.
2. Gözaltında, tutuklu veya hükümlü olup da, 5806 Kanundan yararlanmak üzere bu hallerinin sona ermesini takip eden iki ay içerisinde yükseköğretim kurumlarına başvuran yükümlülerin, kurumlarından alacakları belgeler ile askerlik şubelerine müracaat etmeleri halinde askere sevkleri, sevke tabi oldukları celp döneminden bir sonraki celp dönemine kadar tehir edilecektir.
3. Yukarıda 1’inci ve 2’inci maddelerdeki esaslar dâhilinde, 5806 sayılı Kanundan yararlanmak üzere kurumlarına başvuran ve başvuruları kabul edilen yükümlülerin, ilgili kurumlarının teklifi üzerine;

a. Devam şartını yerine getirmedikleri dersler için bir eğitim-öğretim yılı, dönemlik dersler için bir dönem devam hakkı ve üç sınav hakkı verilenlerin,

b. Devam şartını yerine getirip başarısız olanlara, başarısız oldukları dersler için üç sınav hakkı, istemeleri halinde bu dersleri değiştirerek bir eğitim-öğretim yılı, dönemlik dersler için bir dönem devam etme hakkı verilenlerin,

c) Yeterlik için üç sınav hakkı verilenlerin,
ç) Sanatta yeterlik veya tıpta uzmanlık alanlarında başarısız olanlara, başarısız oldukları derslerden laboratuvar ve uygulamalı derslere devam ve eksik rotasyonlarını tamamlamaları şartıyla üç sınav hakkı verilenlerin askere sevkleri, teklif tarihinden itibaren bir yıl süre tehir edilecektir.

4.Yukarıda 1’nci ve 2’nci maddelerdeki esaslar dâhilinde 5806 sayılı Kanundan yararlanmak üzere kurumlarına başvuran ve başvuruları kabul edilen yükümlülerden, yüksek lisans öğrencileri için bir, doktora öğrencileri için üç yıl tez hazırlama süresi tanınanların, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/E maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere yüksek lisans eğitimleri için bir yıl, doktora eğitimleri için üç yıl süre ile, askere sevkleri teklif tarihinden itibaren tehir edilecektir.
5806 sayılı Kanundan yararlanarak askere sevki Kanunda belirtilen süreler kadar tehir edilenlerden esas öğrenimlerine (öğrenciliklerine) intibakları yapılanlar hakkında, 1111 sayılı Askerlik Kanunun 35/E maddesine göre işlem yapılacaktır.

BASIN AÇIKLAMASI

1. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununa 5806 Sayılı Kanunla eklenen Geçici 56’nci madde, 28 Ekim 2008 tarihli, 27038 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2. Geçici 56’ncı madde hükümlerinden yararlanarak ilişiklerinin kesildiği okullara başvuruları kabul edilen ve öğrenim / sınav hakkı tanınan yükümlülerin askerlikleri, bu haklarını kullanacakları süre kadar ertelenecektir.

3. Bu süre sonunda, Yükseköğretim Kurumlarınca öğrenciliğe intibakları yapılan 1980 ve daha genç doğumlu yükümlülerin askerlikleri işlemleri, 1111 Sayılı Askerlik Kanunun 35/C maddesi gereğince 29 yaş sonunu geçmemek üzere ertelenecektir.

4. 29 yaşından büyük olanlarla, bu süre sonunda 29 yaşını tamamlamış olanların öğrenciliğe intibakları yapılmış olsa dahi öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertelenmeyecektir.

5. Geçici 56’ncı madde hükümlerinden yararlanarak, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvuran yükümlülerden, yoklama kaçağı veya bakaya olarak arananların işlemlerini tamamlatmaları için yükseköğretim kurumlarından aldıkları belgelerle birlikte, ikametlerine yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir.

6. Lisansüstü eğitim yapan öğrencilerden, 07 Haziran 1995 tarihinden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar her ne şekilde olursa olsun ilişiği kesilenler ve 1980 sonrasında bu içerikte çıkarılan Kanunlardan yararlanmamış olanların, 28 Ekim 2008 tarihinden itibaren iki ay içinde ilişikleri kesildiği kurumlarına müracaat eden ve müracaatları kabul edilerek öğrenim/ sınav hakkı tanınan yükümlülerin askerlikleri, ilgili üniversitelerinin teklifi üzerine bir yıl süre ile tehir edilecektir.

7. Tez aşamasında ilişiği kesilen yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden, ilişikleri kesilen üniversitelerine iki ay içinde müracaat eden ve müracaatları kabul edilenler hakkında ilgili üniversitelerinin teklifi üzerine, 1111 sayılı Askerlik Kanununun 35/E maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde 35 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek şartıyla yüksek lisans öğrenimi için bir, doktora öğrenimi için üç yıl tez hazırlama süresince askere sevkleri tehir edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,417
Kullanıcılar
90,723
Son üye
AlanDQ