Genel Isletme Ara (vize) deneme sinavlari

BURCU

Çok Özel Üye
Genel İşletme Ara(vize) Deneme Sınavı 1
--------------------------------------------------------------------------------

1-) Bir ülkenin sahip olduğu kaynakların, gereksinme ve isteklerinin karşılanması amacıyla vatandaşları arasında dağılımını temel alan kurallar bütünü aşağıdakilerden hangisidir?
A) Üretim öğeleri
B) Ekonomik sistem
C) Siyasi sistem
D) Yasal idari sistem
E) Bölüşüm sistemi

--------------------------------------------------------------------------------
2-) Doğadan elde edilen ve doğrudan ya da işlenerek kullanılan toprak, su, hava, mineral gibi maddelere ne ad verilir?
A) Emek
B) Sermaye
C) Girişimci
D) Doğal kaynak
E) Teknoloji

3-) İnsan gereksinmelerini ve isteklerini gidermeye yarayan somut araçlara ne ad verilir?
A) Mal
B) Tüketim
C) Ekonomik mal
D) Ekonomik olmayan mallar
E) Hizmet

4-) I-Ortaya çıkan kâr ve zarardan etkilenmeme
II-Üretim araçlarını sağlayıp üretime yöneltme
III-Ortaya çıkabilecek riskleri üstlenme
IV-Faaliyetleri sonucunda ücret elde etme
Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin özelliklerini ifade eder?
A) I-II
B) I-III
C) III-IV
D) II-IV
E) II-III

5-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin temel amaçlarını kapsar?
A) Kârlılık - Büyüme
B) Kârlılık - Toplumsal sorumluluk
C) Kârlılık - Topluma hizmet
D) Büyüme - Toplumsal hizmet
E) Toplumsal sorumluluk - Topluma hizmet

6-) Bir özel işletmenin birçok amacı vardır, ancak diğer amaçlarını gerçekleştirebilmek için aşağıdaki amaçlardan hangisini öncelikle gerçekleştirmesi gerekir?
A) Kâr sağlama
B) Topluma hizmet
C) Toplumsal sorumluluk
D) Uzun dönemli büyüme
E) Çalışana uygun ücret verme

7-) İşletmenin öz varlığını sağlayan iç çevre faktörü aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yönetim biçimi
B) Sermaye sahipleri
C) Örgüt kültürü
D) Rekabet
E) Teknoloji

:cool: Sermayesinin tamamı ya da büyük çoğunluğu devlete ya da kamu tüzel kişisine ait olan işletmeleri aşağıdakilerden hangisi ifade eder?
A) Endüstri işletmeleri
B) Hizmet işletmeleri
C) Ticaret işletmeleri
D) Özel kesim işletmeleri
E) Kamu kesimi işletmeleri

9-) Aşağıdakilerden hangisi kuruluş karar sürecinin son aşamasıdır?
A) Yapılabilirlik projesi
B) Kesin proje
C) Projenin uygulanması
D) Üretime geçiş
E) Fizibilite araştırması

10-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin seçecekleri teknolojinin belirlenmesinde temel olan araştırmalardır?
A) Ekonomik araştırmalar
B) Teknik araştırmalar
C) Finansal araştırmalar
D) Yasal araştırmalar
E) Örgütsel araştırmalar

11-) İşletmelerin kapasiteleri, büyüklüğü, hukuksal yapısı gibi ayrıntıların belirlendiği ve projenin somutlaştığı karar aşaması aşağıdakilerden hangisidir?
A) Projenin uygulanması (Yatırım)
B) Fizibilite araştırması
C) Ön proje
D) Kesin proje
E) Üretime geçiş

12-) Aşağıdakilerden hangisi kuruluş yeri etkenlerinden birisi değildir?
A) Özendirme önlemleri
B) Doğa koşulları
C) Su kaynakları
D) Enerji ve yakıt
E) Teknoloji düzeyi

13-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin büyüme nedeni sayılmaz?
A) Büyümede çevre nedenler
B) Büyümede finansal nedenler
C) Büyümede üretime ilişkin nedenler
D) Büyümede pazarlamaya ilişkin nedenler
E) Büyümede etik-törel nedenler

14-) Aşağıdakilerden hangisi büyüme biçimlerinin karşılaştırılmasında dikkate alınacak konulardan biri değildir?
A) İşletmenin kuruluş aşamasındaki durumu
B) İşletmenin faaliyet gösterdiği endüstri dalı
C) Üretim ya da mallara karşı olan talebin trendi
D) Rakip işletmelerin büyüme modelleri
E) Ekonominin genel gidişatı

15-) İşletmeler kendi iç kaynakları yeterli olmadığı zaman, dış kaynaklardan yararlanarak büyüme yoluna gider yargısı aşağıdaki hangi büyüme türünü açıklar?
A) Dış büyüme
B) İleriye doğru dikey büyüme
C) Dikey birleşme
D) Yatay birleşme
E) Geriye doğru dikey büyüme

16-) Kartele bağlı işletmelerin pazarı bölümlendirerek belli bölgelerde kartele bağlı işletmelerin mallarının satılmasıyla aşağıdaki hangi kartel türü oluşur?
A) Miktar karteli
B) Faaliyet karteli
C) Kartel
D) Konsern
E) Bölge karteli

17-) Herhangi bir eylemin kabul edilebilir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan temel kurallar ya da değişkenlere ne ad verilir?
A) Etik
B) Ahlâk
C) Töre
D) Gelenek
E) Din

1:cool: Yasalarla etik arasındaki ilişki düşünüldüğünde en uygun olmayan ortam aşağıdakilerden hangisidir?
A) Etik ve yasal olan
B) Etik olan ve yasal olmayan
C) Etik olmayan ve yasal olan
D) Etik olmayan ve yasal olmayan
E) Sadece yasal olan

19-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin var olan yasalara uymasını ifade eder?
A) Toplumsal sorumluluk
B) Ekonomik sorumluluk
C) Etik sorumluluk
D) Gönüllü sorumluluk
E) Hukuksal sorumluluk

20-) Aşağıdakilerden hangisi etik sorunlara yol açabilecek işletme işlevlerinden birisi değildir?
A) Pazarlama
B) Finans
C) Üretim
D) Muhasebe
E) Yönetim

21-) Bir işletme yönetiminde sahipliğin, temel politik karar organlarının ve hiyerarşik yapının önemli bir kısmının belli bir ailenin üyelerinden oluşması halinde aşağıdaki hangi yönetim tipi oluşur?
A) Üretim yönetimi
B) Siyasal yönetim
C) Pazarlama yönetimi
D) Ailesel yönetim
E) Profesyonel yönetim

22-) Yönetici şirketi geliştirme, genişletme ve benzeri işlemleri yerine getirmeye çalışırken aşağıdakilerden hangi rolü yerine getirir?
A) Girişimci rolü
B) Kaynak dağıtıcı
C) Sözde mevki sahibi rolü
D) Uyuşmazlıkları çözümleyici rolü
E) Müzakerecilik rolü

23-) Aşağıdakilerden hangisi üretim süreçlerinin planlanması ve kontrolü ile üretim artışını amaçlamış ve bunun içinde zaman etüdü çalışmaları yapmıştır?
A) Klasik yönetim teorisi
B) Neo-klasik yönetim teorisi
C) Bilimsel yönetim teorisi
D) Yönetsel teori
E) Bürokrasi modeli

24-) Aşağıdakilerden hangisi her türlü sisteme uygulanabilecek genel ilke ve prensipleri bulmayı ve geliştirmeyi amaçlayan disiplinler arası bir çalışma alanını ifade eder?
A) Bilimsel yönetim
B) Yönetsel teori
C) Bürokrasi modeli
D) Neo-klasik yönetim
E) Modern yönetim teorisi

25-) Aşağıdakilerden hangisi planlama sürecinin ilk aşamasıdır?
A) Örgütsel amaçların belirlenmesi
B) Koşulların irdelenmesi
C) Alternatiflerin geliştirilmesi
D) Personelin seçilmesi
E) Planların eyleme geçirilmesi

26-) Fonksiyonel plan ve eylem programlarının maliyetini veya bedelini gösteren planlara ne ad verilir?
A) Tek kullanımlı planlar
B) Sürekli planlar
C) Bütçeler
D) Program
E) Proje

27-) Aşağıdakilerden hangisi Maslow’a göre sosyal gereksinimleri ifade eder?
A) Su, yiyecek, uyku
B) Tehlikeden kaçınma
C) Ait olma, kabul görme
D) Kendine güven ve saygı
E) Yeteneklerinin farkına varma

2:cool: Aşağıdakilerden hangisi güç kaynakları arasında yer almaz?
A) Ödüllendirme gücü
B) Parasal güç
C) Zorlayıcı güç
D) Uzmanlık gücü
E) Karizmatik güç

29-) Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları yönetiminin ana konusunu oluşturur?
A) Girişim
B) Doğal Kaynaklar
C) Emek
D) Sermaye
E) Müteşebbis

30-) Bir organizasyonda bağımsız bir insan kaynakları bölümü ne zaman kurulmalıdır?
A) Üst yönetim güçlendiğinde
B) İnsan kaynakları işlevleri bölüm yöneticilerinin çok zamanını almaya başladığında
C) Çok iyi insan kaynakları yöneticisi bulunduğunda
D) Çalışanlar sendikalı olup kendi haklarını koruyabildiğinde
E) İşletmenin pazar payları küçüldüğünde

31-) Aşağıdakilerden hangisi biçimsel ve biçimsel olmayan gruplar, iletişim yoğunluğu ve önderlik ile ilgilenir?
A) Bireysel nitelikler
B) Örgütsel özellikler
C) Dış kaynaklar
D) İş nitelikleri
E) Bireylerarası ilişkiler

32-) Aşağıdakilerden hangisi kurmay yetkinin özelliklerinden biri değildir?
A) Uzmanlık yetkisi
B) Yaptırım gücü yoktur
C) Uygulayıcı bir yetki
D) Diğer yöneticileri yönlendiremez
E) Diğer yönetim işlevlerine yönelik danışmanlık yapar

33-) Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları yönetiminin işlevlerinden biri değildir?
A) Planlama
B) Koordinasyon
C) Değerlendirme - Ödünlendirme
D) Yetiştirme - Geliştirme
E) Endüstri ilişkileri

34-) Geçmişteki bilgilerden yararlanılarak gelecekteki işgücü hakkında tahminde bulunmaya dayalı yöntem aşağıdakilerden hangisidir?
A) Delphi tekniği
B) İleriye dönük kestirim
C) İşgücü Envanteri
D) İndeks hesabı
E) Kantitatif teknikler

35-) Aşağıdakilerden hangisi işi yapacak personelde bulunması gereken nitelikleri ortaya koyar?
A) İş analizi
B) İş tanımı
C) İş formu
D) Personel formu
E) İş gerekleri

36-) Aşağıdakilerden hangisi iş dışı eğitim yöntemlerinden biri değildir?
A) Rol oynama
B) Çıraklık
C) Konferans
D) Seminer
E) Simülasyon

1-) B 2-) D 3-) A 4-) E 5-) C 6-) A 7-) B :cool: E 9-) D 10-) B11-) D 12-) E 13-) E
14-) A 15-) A 16-) E 17-) A 1:cool: D 19-) E 20-) C 21-) D22-) A 23-) C 24-) E
25-) A 26-) C 27-) C 2:cool: B29-) C 30-) B 31-) E 32-) C 33-) B 34-) B 35-) E
36-) B

BURCU

Çok Özel Üye
Ara Deneme Sinavi 2

1-) Mal ve hizmet üretiminde yararlanılan, bir ülkenin sahip olduğu temel kaynaklara ne ad verilir?
A) Emek
B) Sermaye
C) Pazarlama öğeleri
D) Üretim öğeleri
E) Tüketim öğeleri

2-) İnsanın çalışmasını geliştirmek ve üretim yeteneğini arttırmak için, bilginin ve yöntemlerin üretilmesi ve uygulanmasına ne ad verilir?
A) Emek
B) Sermaye
C) Girişimci
D) Doğal kaynak
E) Teknoloji

3-) İnsan gereksinimlerini karşılayan ancak somut olmayan araçlara ne ad verilir?
A) Mal
B) Tüketim
C) Ekonomik mal
D) Ekonomik olmayan mallar
E) Hizmet

4-) Aşağıdakilerden hangisi iki veya daha fazla sayıda işletmenin aynı kaynaklara veya müşteri kitlesine yönelmesi durumunda ortaya çıkan kaynaktan veya pazardan daha fazla pay alma çabasıdır?
A) Özel mülkiyet
B) Seçme özgürlüğü
C) Kâr elde etme
D) Serbest Rekabet
E) Pazarlama faaliyeti

5-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin özel amaçlarından birisi değildir?
A) Uzun dönemli büyüme
B) Tüketicilere nitelikli mal sunma
C) Toplumsal sorumluluk
D) Çalışanlara uygun ücret verme
E) Yüksek kâr sağlama

6-) Aşağıdakilerden hangisi benzerlik ilkesine göre işletmenin işlevlerinden biri değildir?
A) Üretim
B) Pazarlama
C) Tüketim
D) Personel
E) Finansman

7-) Aşağıdakilerden hangisi personelin işletmeden beklentileri arasında yer almaz?
A) Ödüllendirilme
B) İyi çalışma koşulları
C) Gelecek güvencesi
D) Kâr payı
E) Yükselme olanakları

:cool: I. Özel işletme
II. Kamu işletmesi
III. Karma işletme
IV. Yabancı sermayeli işletme
V. Yerel yönetim işletmesi
Aşağıdakilerden hangisi üretim araçlarının mülkiyetine göre yapılan işletme sınıflandırmasında yer almaz?
A) Yalnız V
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) III-IV
E) III-V

9-) Girişimcinin yapmayı düşündüğü üretim ve sermaye yatırımı ile ilgili olarak ekonomik, teknolojik ve finansal sorunlarla kuruluş yeri sorunlarını çözmek için ayrıntılı ve kesin araştırmalara girişmeksizin gerekli bütün bilgilerin sistemli bir şekilde elde edilmesine ne ad verilir?
A) Yapılabilirlik Projesi
B) Kesin proje
C) Projenin uygulanması
D) Üretime geçiş
E) Fizibilite araştırması

10-) Aşağıdakilerden hangisi kurulacak işletmenin değişmez değer yatırım maliyetleri ile döner sermaye gereksiniminin belirlenmesi, gelir ve gider tahminlerini yapan araştırmadır?
A) Ekonomik araştırmalar
B) Teknik araştırmalar
C) Finansal araştırmalar
D) Yasal araştırmalar
E) Örgütsel araştırmalar

11-) Aşağıdakilerden hangisi projenin gerektirdiği her türlü somut çalışmaların bitirilip bütün ayrıntıların belirlenip işletmeye geçiş için hazırlık yapıldığı aşamadır?
A) Projenin uygulanması aşaması
B) Fizibilite araştırması
C) Ön proje
D) Kesin proje
E) Üretime geçiş

12-) Dünya tarihinde büyük kentlerin genelde su yollarının çevresinde kurulmasının temel nedeni nedir?
A) Stratejik konumları
B) İnşaat yapabilme kolaylığı
C) Sanayi de çok fazla su kullanılması
D) Su kenarlarındaki iklim koşulları
E) Ucuz olan su taşımacılığından yararlanmak

13-) Aşağıdakilerden hangisi büyümede iç çevre etkenlerinden biridir?
A) Rakipler
B) Devlet
C) Tüketiciler
D) Çalışanlar
E) Yasalar

14-) Aşağıdakilerden hangisi mevcut faaliyetlerin genişletilmesi ve işletmelerin kendi kaynaklarına dayanarak büyümesine ne ad verilir?
A) Yatay büyüme
B) Dikey büyüme
C) İç büyüme
D) Dış büyüme
E) Dikey birleşme

15-) Aşağıdakilerden hangi birleşme türü üretim ve pazarlama faaliyetlerinin başarılı aşamalarının kazanılması ve rekabet gücünü arttırmak için gerçekleştirilir?
A) Dış büyüme
B) İleriye doğru dikey büyüme
C) Dikey birleşme
D) Yatay birleşme
E) Geriye doğru dikey büyüme

16-) Aşağıdakilerden hangi kartelde üretim sınırlandırmasına gidilerek fiyatın belli seviyenin altına düşmemesi sağlanır?
A) Miktar karteli
B) Faaliyet karteli
C) Kartel
D) Konsern
E) Bölge karteli

17-) Neyin iyi ya da yanlış olduğunu ortaya koyan davranışsal kurallar topluluğu, ilkeler topluluğu aşağıdakilerden hangisidir?
A) Etik
B) Ahlâk
C) Törel
D) Gelenek
E) Yasa

1:cool: Aşağıdakilerden hangisi işletmelerde etik açıdan sorgulanacak davranışlardan birisi değildir?
A) Denetim dışı davranış
B) Görevde hatalı davranma
C) Görevi kötüye kullanma
D) Görevi bilinçle sürekli kötüye kullanma
E) Denetim içi davranış

19-) Aşağıdakilerden hangisi yasalarda belirtilmeyen ancak bir işletmeden toplumun beklediği davranışlar ve eylemlerdir?
A) Toplumsal sorumluluk
B) Ekonomik sorumluluk
C) Etik sorumluluk
D) Gönüllü sorumluluk
E) Hukuksal sorumluluk

20-) I. İşletme sahipleri
II. Çalışanlar
III. Müşteriler
Aşağıdakilerden hangisi etik sorunlarla ilgili taraflardan biridir?
A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) Hiçbiri
E) Hepsi

21-) Aşağıdakilerden hangisinde temel politik karar organlarında ve hiyerarşik yapıdaki kademelerde uzmanlık ve yetenek esasına göre seçilen kişiler bulunur?
A) Klasik yönetim
B) Siyasal yönetim
C) Neo-Klasik yönetim
D) Ailesel yönetim
E) Profesyonel yönetim

22-) Bir bölüm yöneticisi bir sorunu astlarıyla veya şeflerle tartışıp çözümleme yoluna gider ise aşağıdaki hangi rolü sergiler?
A) Girişimci rolü
B) Kaynak dağıtıcı
D) Uyuşmazlıkları çözümleyici rolü
E) Müzakerecilik rolü

23-) Aşağıdakilerden hangisi hiyerarşik yapılanma üzerinde durarak, yönetimi ileriyi görmek, örgütlemek, kumanda etmek, koordinasyon sağlamak ve kontrol etmek şeklinde tanımlamıştır?
A) Klasik yönetim teorisi
B) Neo-klasik yönetim teorisi
C) Bilimsel yönetim teorisi
D) Yönetsel teori
E) Bürokrasi modeli

24-) Aşağıdakilerden hangisi olayları tek bir açıdan ve çevre şartlarından kopuk olarak incelemek yerine, her olayı belirli bir çerçevede, başka olaylarla ilişkili olarak incelemeye çalışmıştır?
A) Davranışsal teori
B) Neo-klasik teori
C) Modern teori
D) Klasik teori
E) Yönetsel teori

25-) Aşağıdakilerden hangisi planlama sürecinin son aşamasıdır?
A) Örgütsel amaçların belirlenmesi
B) Koşulların irdelenmesi
C) Alternatiflerin geliştirilmesi
D) Personelin seçilmesi
E) Planların eyleme geçirilmesi

26-) Aşağıdakilerden hangisi politikayı uygulamak için ayrıntılara ağırlık vererek politikaların nasıl ve ne yoldan uygulanacağını gösterir?
A) Taktik planlar
B) Politikalar
C) Kurallar
D) Genyöntemler
E) Sürekli planlar

27-) Örgütlerde sık sık tekrarlanan rutin işlerin alt kademe yöneticileri tarafından yürütülmesine, stratejik ve genel nitelikteki karar ve işlerin üst kademenin sorumluluğunda olmasını aşağıdaki hangi ilke ifade eder?
A) Basamaklar ilkesi
B) Ayrıklık gözetme ilkesi
C) Yönetim birliği ilkesi
D) Komuta birliği ilkesi
E) Yönetim alanı ilkesi

2:cool: Aşağıdakilerden hangisi Herzberg’e göre çift faktör teorisinin hijyen ihtiyaçlarından birisi değildir?
A) İşletme politikaları
B) Denetim biçimi
C) Ücret
D) Çalışma koşulları
E) Başarma

29-) I- İş yaşamının kalitesini yükseltmek
II- Çalışandan maksimum verim almak
III- Çalışana yüksek ücret vermek
IV-Çalışanın yıpranmasını önlemek
Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları yönetiminin amaçlarından biridir?
A) I-II
B) I-III
C) II-III
D) III-IV
E) I-IV

30-) Aşağıdaki yargıdan hangisi insan kaynakları yönetimi için doğrudur?
A) İnsan kaynağı sadece orta ve üst basamak yöneticileri kapsar
B) İnsan kaynağı sadece işçi ve memurları kapsar
C) İnsan kaynağı sadece üretimin ihtiyacını gidermeye çalıştığı bir amaçtır
D) İnsan kaynağı sadece bir üretim aracıdır
E) İnsan kaynağı üretimin hem amacı hem de aracıdır

31-) Üst yönetimin insan kaynağına verdiği önem, örgütün büyüklüğü, gelişme hızı ve iş kolu aşağıdaki hangi çevre faktörü ile ilgilidir?
A) Bireysel nitelikler
B) Örgütsel özellikler
C) Dış kaynaklar
D) İş nitelikleri
E) Bireysel arası ilişkiler

32-) Örgütte her üstün astların yapacağı işleri belirleme hakkını ifade eden kavram aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yetki
B) Sorumluluk
C) Görev
D) Hizmet
E) Yönetim

33-) İş analizleri, iş tanımları ve iş gerekleri ile ilgili faaliyetler aşağıdakilerden hangi işlevle ilgilidir?
A) Planlama
B) Koordinasyon
C) Değerlendirme
D) Yetiştirme-Geliştirme
E) Endüstri ilişkileri

34-) Aşağıdakilerden hangisi işletmenin mevcut personel arzını nitelik olarak irdeleyen bir çalışmadır?
A) Delphi Tekniği
B) İleriye Dönük Kestirim
C) İşgücü Envanteri
D) Kantitatif Teknik
E) İndeks Hesabı

35-) Aşağıdakilerden hangisi işe almada kullanılan doğru işlerde doğru kişilerin çalıştığını gösteren eşitliktir?
A) Maliyet = Fayda
B) İşin gerekleri = Personelin nitelikleri
C) İş analizi = İş ölçümü
D) İş gerekleri = Personelin ücreti
E) İş tanımı = Personelin nitelikleri

36-) Aşağıdakilerden hangisi personelin işinde gösterdiği başarı derecesinin saptanmasıdır?
A) İş analizi
B) İşgören analizi
C) İşgücü envanteri
D) Performans değerleme
E) İş ölçümü

1-) D 2-) E 3-) E 4-) D 5-) E 6-) C 7-) D :cool: A 9-) E 10-) C 11-) D 12-) E 13-) D 14-) C
15-) C 16-) A 17-) A 1:cool: E 19-) C 20-) E 21-) E 22-) E 23-) D 24-) C 25-) E 26-) D 27-) B
2:cool: E 29-) A 30-) E 31-) B 32-) A 33-) A 34-) C 35-) B 36-) D

BURCU

Çok Özel Üye
Genel İşletme Ara(vize) Deneme Sınavı 3

1-) Aşağıdakilerden hangisi üretim öğeleri içinde yer almaz?
A) Teknoloji
B) Bilgi
C) Emek
D) Sermaye
E) Doğal Kaynaklar

2-) Ekonomik yaşamın ve ekonomik faaliyetlerin hareket noktası aşağıdakilerden hangisidir?
A) Gereksinme ve istek
B) Arz
C) Talep
D) Fayda
E) Hizmet

3-) İşletmelerin ellerinde bulunan kıt kaynakların en iyi biçimde kullanımına yönelik etkenlik aşağıdakilerden hangisidir?
A) Teknik etkenlik
B) Ekonomik etkenlik
C) İşletme biliminde etkenlik
D) Sermaye etkenliği
E) Personel etkenliği

4-) Aşağıdakilerden hangisi girişimcinin getirisidir?
A) Faiz
B) Kâr
C) Ücret
D) Rant
E) Kira

5-) Aşağıdakilerden hangisi yapılabilirlik araştırmasında elde edilen bilgilerin bir metin içinde toplanmasıyla oluşur?
A) Kesin proje
B) Yapılabilirlik projesi
C) Yatırım projesi
D) Finansal proje
E) Üretim projesi

6-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin kuruluş aşamasında sermaye gereksinimi mali sorumluluğu sınırlama ve vergilendirmedeki farklılıkları inceler?
A) Ekonomik araştırmalar
B) Teknik araştırmalar
C) Finansal araştırmalar
D) Yasal araştırmalar
E) Örgütsel araştırmalar

7-) I- Teknoloji seviyesinin yüksek olması
II- Minimum işletme gideri sağlamak
III- Halkla ilişkilerin en iyi olması
IV-Maksimum işletme gelirleri sağlamak
Kuruluş yeri seçiminde aşağıdakilerden hangisi en fazla dikkate alınmalıdır?
A) Yalnız I
B) I-II
C) II-III
D) II-IV
E) Yalnız III

:cool: Aşağıdakilerden hangisi kuruluş yeri etkenlerinden birisi değildir?
A) Ulaştırma
B) Pazara yakınlık
C) İşgücü-Emek
D) Yönetim biçimi
E) Enerji yakıt

9-) Aşağıdakilerden hangisi dış paydaşlardan birisi değildir?
A) Rakipler
B) Sendikalar
C) Tüketiciler
D) Devlet
E) Yasalar

10-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin aynı üretim dalında, faaliyet boyutlarını genişletmesi veya aynı konuda üretim yapan fabrika sayısının arttırılmasını ifade eder?
A) Yatay büyüme
B) Dikey büyüme
C) İç büyüme
D) Dış büyüme
E) Çapraz büyüme

11-) Satın alınan işletmenin çıktısı, satın alan işletmenin girdisini oluşturuyorsa bu tür birleşme aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yatay birleşme
B) Geriye doğru dikey birleşme
C) Çapraz birleşme
D) İleriye doğru dikey birleşme
E) İç büyüme

12-) Aşağıdakilerden hangisi tröste benzeyen ancak ondan en önemli farkı maliyet düşürmek olan tekelleşmedir?
A) Miktar karteli
B) Faaliyet karteli
C) Kartel
D) Konsern
E) Bölge karteli

13-) I- Eskiden beri kullanılması
II- Çıkar kümelerinin etkisi altında olması
III- Toplumun büyük bir hızla değişmesi
IV-Etik kuralların değişmesi
Aşağıdakilerden hangisi etik kavramı üzerinde uzlaşılamamasının nedenlerinden biridir?
A) I-II
B) II-IV
C) I-III
D) II-III
E) Yalnız IV

14-) Harcamalarda sahtecilik yapmak, zimmet, hırsızlık gibi hareketler etik açıdan sorgulanabilecek aşağıdaki hangi davranışlar içinde yer alır?
A) Denetim dışı davranış ve olumsuz
B) Görevde hatalı davranma ve olumsuz
C) Görevi kötüye kullanma ve olumlu
D) Görevi bilinçle sürekli kötüye kullanma ve olumlu
E) Denetim içi davranış ve olumlu

15-) Aşağıdakilerden hangisi toplumla işletmeler arasındaki bir toplumsal anlaşmadır?
A) Toplumsal sorumluluk
B) Ekonomik sorumluluk
C) Etik sorumluluk
D) Gönüllü sorumluluk
E) Hukuksal sorumluluk

16-) Aşağıdakilerden hangisi güvenli iş koşulları sağlamak, güvenli ürün sunmak, doğal çevrenin korunması, ayrımcılık yapmama gibi etik sorunlarla ilgilenen yönetim işlevidir?
A) Üretim
B) Pazarlama
C) Finans
D) Muhasebe
E) Yönetim

17-) Aşağıdakilerden hangisi işletmenin genel politika ve stratejilerini belirler ve dış çevre ile etkileşimi yönlendirir?
A) Tepe yönetim
B) Klasik yönetim
C) Orta yönetim
D) Neo-Klasik yönetim
E) İlk basamak yönetim

1:cool: Aşağıdakilerden hangisi yöneticinin karar almaya ilişkin rollerinden birisi değildir?
A) Girişimci rolü
B) Kaynak dağıtıcı rolü
D) Uyuşmazlık çözümleyici rolü
E) Müzakerecilik rolü

19-) Aşağıdakilerden hangisi Henri Fayol’un yapısal ilkelerinden birisi değildir?
A) İş bölümü
B) Birlik ve beraberlik
C) Merkezcilik
D) Yönetim birliği
E) Yetki ve sorumluluk

20-) Aşağıdakilerden hangisine göre örgütler çevreden aldıkları girdileri bir dönüşüm süreciyle çıktı haline getirerek çevreye sunarlar?
A) Davranışsal teori
B) Neo-Klasik teori
C) Modern teori
D) Klasik teori
E) Yönetsel teori

21-) Aşağıdakilerden hangisi planlama süreci içinde yer almaz?
A) Planların eyleme geçirilmesi
B) Örgütsel amaçların belirlenmesi
C) Koşulların irdelenmesi
D) Alternatiflerin geliştirilmesi
E) Gerçekleşen sonuçların ölçülmesi

22-) Aşağıdakilerden hangisi politikalar gibi işletmelerde çalışanların davranışlarını etki-leyen dar kapsamlı ve daha kesin ifadelerdir?
A) Taktik planlar
B) Politikalar
C) Kurallar
D) Genyöntemler
E) Proje

23-) Aşağıdakilerden hangisi bir yöneticinin kontrol edebileceği kadar kişiden sorumlu olmasını ifade eder?
A) Basamaklar ilkesi
B) Ayrılık gözetme ilkesi
C) Yönetim birliği ilkesi
D) Komuta birliği ilkesi
E) Yönetim alanı ilkesi

24-) Aşağıdakilerden hangisinde çalışma yaşamında etkili olan başarma, güç ve bağlanma gibi üç temel güdü söz konusudur?
A) İhtiyaçlar hiyerarşisi
B) Çift faktör
C) Başarı ihtiyacı
D) Klasik
E) Beklenti

25-) Aşağıdakilerden hangisi personel yönetimi anlayışından insan kaynakları yönetimi anlayışına geçişte etken olan faktörlerden biri değildir?
A) Sendikacılığın gelişimi
B) Refah seviyesinin artması
C) İş görenlerin yaşının yükselmesi
D) İş görenlerin eğitim düzeyinin yükselmesi
E) Kadınların iş hayatına girmesi

26-) İnsanı diğer üretim faktörlerinden ayıran en önemli özellik aşağıdakilerden hangisidir?
A) Üretimin hem aracı hem de amacı olması
B) Düşünen sosyal bir varlık olması
C) Para karşılığı satın alınabilmesi
D) Para karşılığı kiralanabilmesi
E) Diğer faktörlerden daha pahalı olması

27-) Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları yönetimini etkileyen dış çevre faktörlerinden birisidir?
A) Bireysel Nitelikler
B) İş Nitelikleri
C) Bireyler arası ilişkiler
D) Örgütsel özellikler
E) Rakipler

2:cool: Belirli bir görevi yapan bölümlerin o işleve giren konularda başka bölümde çalışanların kararlarını etkileme ve denetlemesi hangi yetki türüne girer?
A) Kurmay yetki
B) Emir-Komuta yetkisi
C) İşveren yetkisi
D) İşlevsel yetki
E) Yönetici yetkisi

29-) Aşağıdakilerden hangisi değerleme ve ödüllendirme işlevi içinde yer almaz?
A) Performans değerleme
B) Disiplin
C) Toplu pazarlık
D) Temel ücret
E) Ödül ve özendirici sistemler

30-) İşi ve statüsü ne olursa olsun tüm çalışanlar için ayrı ayrı dosya tutan iş gücü envanteri aşağıdakilerden hangisidir?
A) İşgücü beceri envanteri
B) İşgücü genel envanteri
C) İş analizi
D) İş gören değerleme
E) Personel dönüşüm oranı

31-) Aşağıdakilerden hangisi personel bulmayı etkileyen unsurlardan birisi değildir?
A) İşletme politikaları
B) Çevresel koşullar
C) İç kaynaklara başvurma politikası
D) İşgören hakları
E) İnsan kaynakları planları

32-) Aşağıdakilerden hangisi performans değerleme bilgilerinin başlıca kullanım alanlarından biri değildir?
A) Personele eksik ve başarılı yönlerini göstermek
B) Verilecek ücret ve ödemeleri saptamak
C) İş tasarımındaki hataları ortaya çıkarmak
D) Yükseltme ve iş değiştirmede kriter olarak kullanmak
E) Eğitim ihtiyacını tam olarak gidermek

33-) İşgücünün işletmeye ve bireyin kendisine yararlı olacak şekilde, yasal çerçeve içinde, etkin yönetilmesini sağlayan işlev ve çalışmaların tümüne ne ad verilir?
A) Personel yönetimi
B) Örgüt yönetimi
C) Finansal yönetim
D) İnsan kaynakları yönetimi
E) Üretim yönetimi

34-) Belli bir dönemde çeşitli nedenlerle işletmeden ayrılan personel sayısının yüzde olarak ifadesine ne ad verilir?
A) İş oranı
B) Personel oranı
C) Personel dönüşüm oranı
D) Devamsızlık oranı
E) Yedek personel oranı

35-) Uzman olan bir kişinin uzman olduğu konuyla ilgili diğer birimlere öneri ve tavsiye sunması aşağıdakilerden hangi yetkiye örnektir?
A) Komuta
B) Kurmay
C) İşlevsel
D) Çapraz
E) Dikey

36-) Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları planlaması yöntemlerinden birisi değildir?
A) Delphi yöntemi
B) Durum analizi
C) İndeks hesabı
D) İleriye dönük kestirim
E) Kantitatif teknikler

1-) B 2-) A 3-) B 4-) B 5-) B 6-) D 7-) D :cool: D 9-) B 10-) A 11-) B 12-) D 13-) D 14-) A 15-) A 16-) E 17-) A 1:cool: C 19-) B 20-) C 21-) E 22-) C 23-) E 24-) C 25-) C 26-) A 27-) E 2:cool: D
29-) C 30-) A 31-) D 32-) E 33-) D 34-) C 35-) B 36-) B

BURCU

Çok Özel Üye
Genel İşletme Ara(vize) Deneme Sınavı 4

1-) Aşağıdakilerden hangisi hizmete örnektir?
A) Banknot matbaası
B) Kalem üreticisi
C) Lunapark işletmeciliği
D) Kasap
E) Gitar üreticisi

2-) Aşağıdaki üretim faktörlerinden hangisi nicelik olarak ve içerdiği hammadde açısından sınırlıdır, arttırılamaz ve belli bir düzeyin üzerine çıkarılabilmesi söz konusu değildir?
A) Kapital
B) Sermaye
C) Doğal kaynaklar
D) Teknoloji
E) Emek

3-) Aşağıdakilerden hangisi işletme biliminin ele aldığı konular arasında yer almaz?
A) İşletmelerin kuruluşu
B) Üretim araçlarının sağlanması
C) Ekonomik istikrarın sağlanması
D) Üretilen mal ve hizmetlerin pazarlanması
E) İşletmelerin finansmanı

4-) Üretim mallarının temel özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
A) Uzun süreli kullanımla yavaş yavaş yok edilmeleri
B) Gereksinmeleri doğrudan doğruya giderebilmeleri
C) Kısa süreli kullanım sonucunda tüketilip yok edilmeleri
D) Başka bir malın üretimi için gerekli olmaları
E) Üretimi için emek harcanan mallar olmaları

5-) “Topluma hizmet” işletmelerin hangi amaçlarının kapsamında yer alır?
A) Temel amaçlar
B) Özel amaçlar
C) İkincil amaçlar
D) Normlar
E) Taktik amaçlar

6-) Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin işlevleri arasında yer almaz?
A) Örgütleme
B) Eğitim
C) Reklam
D) Dağıtım
E) Muhasebe

7-) İşletmeye kredi veren bankalar ve finans kuruluşları işletmenin karşılıklı etkileşimde bulunduğu çevre unsurlarından hangisinin kapsamında ele alınır?
A) Tedarikçiler
B) Diğer işletmeler
C) Toplumsal çevre
D) Devletin uygulamaları
E) Örgüt kültürü

:cool: Aşağıdakilerden hangisi işletmelerin iç çevresini oluşturur?
A) Sermaye sahipleri, tüketiciler, rakipler
B) Yöneticiler, tedarikçi işletmeler, toplum yapısı
C) Yöneticiler, sermaye sahipleri, tüketiciler
D) Teknoloji, örgüt kültürü, yönetim biçimi
E) Teknoloji, sermaye sahipleri, tedarikçi işletmeler

9-) Kuruluş kararı sürecinde değerlendirme ve yatırım kararından sonraki aşama aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ön proje
B) Projenin uygulanması
C) Üretime geçiş
D) Yapılabilirlik araştırmaları
E) Kesin proje

10-) Aşağıdakilerden hangisi kuruluş yeri etkenleri arasında yer almaz?
A) Özendirme önlemleri
B) Atıkların atılması
C) İklim koşulları
D) Üretim teknolojisi
E) Su

11-) “Ülkemizde İstanbul, İzmir, Bursa, Adana gibi nüfusça yoğun illerde işletmelerin de yoğunlaştığı, tersine doğu illerinde öbür etkenlerin yanı sıra nüfusun artmaması ve göç gibi nedenlere de bağlı olarak, işletme sayısının azaldığı gözlemlenmektedir.” Bu durum kuruluş yeri etkenlerinden hangisini açıklar?
A) Hammadde
B) Ulaştırma
C) Özendirme önlemleri
D) Enerji ve yakıt
E) Pazara yakınlık

12-) Hammaddeler çeşitli bölümlere ayrıştırıp bunların her birini değişik ürünlerin üretiminde kullanan endüstriye ne ad verilir?
A) Sentetik endüstriler
B) Analitik endüstriler
C) Bir hammaddeyi işleyen endüstriler
D) Montaj endüstrileri
E) Bütünleştirilmiş endüstriler

13-) Ar-Ge faaliyetlerine ağırlık verilmesi işletmelerin büyümelerinin hangi açıdan nedenini oluşturur?
A) Çevresel
B) Üretim
C) Finansman
D) Pazarlama
E) Koordinasyon

14-) İşletmenin büyüklüğü ile ilgili olarak verilecek kararlarda aşağıdakilerden hangisi dikkate alınmaz?
A) Sosyal çevre
B) Biçimsel olmayan yapı
C) İşletmenin faaliyet konusu
D) Yönetim yeteneği
E) Finansman kaynakları

15-) Aşağıdakilerden hangisi ürün farklılaştırma stratejisinin kapsamında yer almaz?
A) Ürün kalitesinin değiştirilmesi
B) Ambalajın renk ya da malzeme olarak değiştirilmesi
C) Dayanıklı tüketim mallarının dayanma süresinin arttırılması
D) Ürünün değişik özelliklerle piyasaya sürülmesi
E) Ürünün satışı için mağazalar açıp promosyon yapma

16-) Aşağıdakilerden hangisinde temel amaç tedarikçi işletmenin sahipliğini ve denetimini sağlamaktır?
A) Geriye doğru dikey birleşmede
B) Geriye doğru dikey büyümede
C) İleriye doğru dikey birleşmede
D) İleriye doğru dikey büyümede
E) Yatay birleşmede

17-) Aşağıdakilerden hangisi etik kavramı üzerinde uzlaşılamamasının nedenleri arasında yer almaz?
A) Toplumun büyük bir hızla değişmesi
B) Değerlerin, anlayışların ve toplumsal normların son yıllarda hızlı bir evrim geçirmesi
C) İşletmelerin içeriden ve dışarıdan çeşitli çıkar kümelerinin etkisi altında kalması
D) Pay sahipleri, tüketiciler, toplum vb. grupların işletmeleri çeşitli biçimlerde etkilemesi
E) Etik kavramının yasalar olarak da algılanabilmesi

1:cool: Aşağıdakilerden hangisi işletme için olumlu etki yaratıcı etik bir davranıştır?
A) Zimmete para geçirmek
B) Harcamalarda sahtecilik yapmak
C) Yetersiz çalışanlara göz yummak
D) Pazarda spekülasyon yapmak
E) İşini yetersiz yapmak

19-) Yasalarda belirtilmeyen ancak bir işletmeden toplumun beklediği davranışlar ve eylemler işletmelerin toplumsal sorumluluklarından hangisinin kapsamında yer alır?
A) Ekonomik
B) Hukuksal
C) Etik
D) Örgütsel
E) Finansal

20-) Reklam mesajları, ürün güvenliğine ilişkin bilgiler, çevre kirliliği, çalışma koşulları gibi konularda ortaya çıkan etik sorunlar aşağıdakilerden hangisinin kapsamında değerlendirilir?
A) Pazarlama ilişkileri
B) İçtenlik ve doğruluk
C) Örgütsel ilişkiler
D) Çıkar çatışmaları
E) İletişim

21-) Aşağıdaki rollerinden hangisinde, yönetici, sorumluluğundaki her bir organizasyon biriminin hangi kaynakları elde edeceğine karar vermek ve bu konuda denge kurmak zorundadır?
A) Kaynak dağıtıcı
B) Müzakerecilik
C) Girişimci rolü
D) Monitör olarak
E) Sözde mevki sahibi

22-) Aşağıdakilerden hangisi kavramsal yeteneği ifade eder?
A) Teknikleri, yöntemleri, donatımları ve süreçleri kullanma ve anlama yeteneğidir.
B) Çalışma hayatındaki bireylerle ilişki kurma yeteneğidir.
C) Yöneticinin doğrudan yönetmekle sorumu bulunduğu alan hakkında gerekli bilgiye sahip olmasıdır.
D) İnsanları içten gelen bir istekle çalışmaya ikna edebilme ve grup olarak amaçların gerçekleştirilmesinde işbirliği yapmalarını sağlayabilme yeteneğidir.
E) İşletmenin bütününe yönelik politika ve stratejiler geliştirebilme yeteneğidir.

23-) Zaman etüdü çalışmalarıyla bir işçinin bir işi en kısa zamanda nasıl yapabileceğinin belirlendiği ve eldeki mevcut araçlarla ne kadar işçiye ihtiyaç duyulacağının ilk kez araştırıldığı yönetim yaklaşımı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Bürokrasi modeli
B) Sistem yaklaşımı
C) Davranışsal yönetim teorisi
D) Bilimsel yönetim teorisi
E) Yönetsel teori

24-) Aşağıdakilerden hangisi örgütsel yapılanmanın ve işleyişin belli hiyerarşik kurallara uygun biçimde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulamıştır?
A) M.Weber
B) H.Fayol
C) R.Owen
D) C.Babbage
E) E. Mayo

25-) Amaçların ve bu amaçlara ulaşmak için uygun yöntemlerin belirlendiği sürece ne ad verilir?
A) Denetim
B) Yürütme
C) Koordinasyon
D) Organizasyon
E) Planlama

26-) Denetim sürecinde; I. Düzeltici faaliyetler II. Gerçekleşen sonuçların ölçülmesi III. Hedeflerin saptanması IV. Standartlarla gerçekleşen sonuçların karşılaştırılması aşamalarının doğru sıralanışı aşağıdakilerden hangisinde verilmiştir?
A) IV., III., II., I
B) III., II., IV., I.
C) II., III., I., II
D) II., III., II., I.
E) III., IV., I., II.

27-) Aşağıdakilerden hangisi Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramına göre en önemli ihtiyaçtır?
A) Kendini gerçekleştirme gereksinimi
B) Saygınlık gereksinimi
C) Sosyal gereksinimi
D) Güvenlik gereksinimler
E) Fizyolojik gereksinimler

2:cool: Aşağıdaki liderlik kuramlarından hangisi “lider olunamaz, lider olarak doğulur” görüşünü savunur?
A) Ayırdedici yaklaşımı
B) Stil yaklaşımı
C) Durumsallık yaklaşımı
D) Yeni liderlik yaklaşımı
E) Beklenti yaklaşımı

29-) Aşağıdakilerden hangisi işletmede insan kaynakları bölümünün çözmesi gereken sorunlar arasında yer almaz?
A) Standart dışı üretim fazlalığı
B) Devamsızlık oranının yükselmesi
C) İşgören maliyetlerinin yüksekliği
D) İşten ayrılma oranının yüksekliği
E) Tüketici ihtiyaçlarının olumsuz değişimi

30-) Aşağıdakilerden hangisi personel yönetimi anlayışından insan kaynakları yönetimi anlayışına geçişte etkili olmamıştır?
A) Tam rekabet piyasalarının ortaya çıkması
B) Ülkelerin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden gelişmeleri
C) Yetişmiş insan gücünün artması
D) Davranış bilimlerinde gözlenen gelişmeler
E) Sendikacılığın gelişimi

31-) Aşağıdakilerden hangisi insan kaynakları yönetimini etkileyen iç çevre unsurları arasında yer almaz?
A) Örgütsel özellikler
B) Yasalar
C) Bireysel nitelikler
D) Bireylerarası ilişkiler
E) İş nitelikleri

32-) Aşağıdakilerden hangisi işlevsel yetkinin özellikleri arasında yer almaz?
A) Geçici veya sürekli olabilmesi
B) Belli bir görevle sınırlı olması
C) Kullanana yaptırım hakkı vermesi
D) Diğer yönetim işlevlerine yönetimle ilgili tavsiye, destek ve danışmanlık hizmeti sağlaması
E) Belli bir konuda uzman olan yöneticinin uzman olduğu konuyla ilgili olarak kullanabilmesi

33-) Geçmiş yıllardaki verilere göre A işletmesinde satışların her 100 milyarlık artışında (enflasyon oranı dışında), üretim bölümündeki personel sayısının 5 kişi arttığından hareketle satış tahminlerine yani geçmişteki göstergelere göre gelecekteki işgücü talebi belirlenirse aşağıdaki yöntemlerden hangisi kullanılmış olur?
A) Delphi tekniği
B) İndeks hesabı
C) İleriye dönük kestirim
D) Kantitatif teknikler
E) İşgücü envanteri

34-) Aşağıdakilerden hangisinde amaç yeni işgöreni işletmenin bir parçası durumuna getirmektir?
A) Personel eğitiminde
B) İşe alıştırma programında
C) Performans değerlemede
D) İşe almada
E) Personel bulmada

35-) İşgücü genel envanterinin tanımı aşağıdakilerden hangisidir?
A) Tüm personele ait bilgilerin çeşitli ölçülere göre analizidir.
B) Her işgören hakkında ayrı ayrı bilgi toplanmasıdır
C) Mevcut personelin sayı olarak belirlenmesidir
D) Gelecekteki personel talebidir
E) Gelecekteki personel arzıdır

36-) Personel planlama işleminde karşılaşılan temel güçlük aşağıdakilerden hangisidir?
A) İnsanın homojen özellikler göstermeyen bir üretim girdisi olması
B) Teknolojinin yetersiz olması
C) Nitelikli personel gereksiniminin fazla olması
D) Personel sayısının fazla olması
E) Personel maliyetlerinin yüksek olması

1-) C 2-) C 3-) C 4-) D 5-) A 6-) A 7-) B :cool: D 9-) E 10-) D 11-) E 12-) C 13-) B 14-) B 15-) E
16-) A 17-) E 1:cool: D 19-) C 20-) E 21-) A 22-) E 24-) A 25-) E 26-) B 27-) E 2:cool: A 29-) E
30-) A 31-) B 32-) D 33-) B 34-) B 35-) A 36-) A

uğurbilgi

Yeni Üye
test iyiydi hazırlayana teşekkürr...

BURCU

Çok Özel Üye
Önem deil arkadaslar yardimi dokunsun da :) Kolay gelsin

tidy48

Yeni Üye
teşekkür ederim arkadaşımmm;)

teonet

Yeni Üye
çok teşekkür ediyorum... ellerine sağlık

ozeeeeer

Yeni Üye
Teşekkürler bende bunları arıyordum

gulada

Yeni Üye
çok sağol işimize çok yarayacak

sevketcite

Yeni Üye
tşkler güzel paylaşım ellerine sağlık

Samet14

Yeni Üye
Bunlar Nerenin Testleri Burcu.Kaynak Olarak Soruyorum.

utkum38

Yeni Üye
paylaşımına ve emegine sağlık ...

catzilla

Yeni Üye
Çok sağolun, çok teşekkürler....;)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414