AOF İlahiyat Önlisans Arapça Soruları ve çözümlü cevapları

sirinyunus

Yeni Üye
2008 Yılı Arapça Vize soruları
soru 1:
Burada dikkat etmemiz gereken isim cümlesinin Türkçe deki gibi fiil içermemesi değil isimle başlamasıdır. B şıkkında cümle isimle başladığı için isim cümlesidir.

Evet 2. sorudan devam ediyorum
cümlenin tam olması için anlamın tamamlanmış olması gerekir. Arapçada bunu mübteda ve haber yapar. Mübtedalar marife, haberler nekradır.
A şıkkındaki ifade "uzun bir kalem" anlamıyla belirsiz sıfat tamlaması,
B de "akıllı çocuk" ifadesi belirli sıfat tamlaması
C de " sınıfın penceresi" belirli isim tamlaması,
d de "büyük sınıfın penceresi" zincirleme isim tamlamasıdır.
Fakat E şıkkında büyük ifadesi haberdir.
"Sınıfın penceresi büyüktür." Cevap E,
soru 3:
Semavi müenneslerin kitabınızda listesi var cevap A
Soru 4:
"Hamza" Müzekker bir isimdir. HZ. Hamza (RA) gibi. Cevap C
s5
Cevap E çünkü a şıkkındaki kelime kardeşler anlamına gelmektedir.
s6
cevap D dir. Çünkü İsim tamlamalarında ilk kelimenin sonunda bulunan nun harfi düşer ve sadece ye harfi kalır.
s7
ulaike (onlar) işaret ismidir. Cevap:C
güncelleme: 19/12/2007
s8
İstanbul : özel isim belirli
min ekber : ismi tafdil belirli
muduni-l alem : isim tamlaması belirli
medine : haber nekra
cevap: B
s9
Bu cümlede haber öne gelmiştir bu sebeple sıfat tamlaması grubunun ilk kelimesi "asar" mübtedadır.
cevap : A

s10
mübteda "temarin" kelimesi olup çoğuldur. Arapçada akılsız çoğullar tekil müennes olduğundan haber müennes olmalıdır. Cevap : E

s11 cevap e

s12 3. şahıslara L harfi ceri ile emir verilir. cevap

s13 Cevap A dır çünkü cümle fiil ile başladığı sürece özne ne olursa olsun fiil tekildir.

s14 Cevap D çünkü öznedir merfudur.

s15 Cevap C
istamaa ettilmiz ila ders muallim
veya
ettilmiz istamaa ila ders muallim

s16 Cevap B çünkü cümledeki konumuna göre nesnedir.

s17: cevap C çünkü isim tamlamasının ilk kelimesi EL almaz. diğeri de zaten fiildir.

s18
cevap : A Muzafun ileyh (tamlayan) ikinci kelimedir.

s.19 cevap E
nun düşer ali mecrur olur diğer kelime merfu kalır

s20 boşluğa merfu, müzekker ve haberin öne geçmesinden dolayı nekra kelime gelmesi gerekir çünkü boşluğa gelecek kelime öznedir. cevap D dir.

s21 bence bu sorunun iki cevabı doğru. cevabın mansub olması gerekir ve bu durum B ve E seçeneklerinde mevcut.

s22 ettelamiz mansub, müzekker çoğuldur bu yüzden cevap D

s23 cevap E

s24 cevap A

s25 cevap C hemze ve şedde illet değil

s 26 eadde yuiddu muiddun cevap B

Umarım yardımcı olur.

Herhangi bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen bildiriniz.
Fırsat buldukça diğer sınavlarıda çözmeyi düşünüyorum ama yazma işi çok uzun ve yorucu oluyor.

sirinyunus

Yeni Üye
2008 final soruları ve cevapları

2008 yılında sorulan Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans çıkmış final soru ve cevapları
indir...

sirinyunus

Yeni Üye
2008 yılında sorulan Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans çıkmış final soru ve cevapları
indir...

Açıklamalı çözümleri vakit buldukça ekleyeceğim inşallah. İyi çalışmalar...

Evet arkadaşlar açıklamalı çözümlere başlıyorum 01/09/2009
S1- abc seçenekleri birbirine benzeyen seçeneklerdir. Doğru cevap C'dir. سهلة kolay demektir.
S2- Cevap A, Kitapta listesi var. O listeyi ezberlemeye çalışın.
S3- Cevap E'dir. A şıkkındaki "ihvan" kardeşler anlamınndadır.
S4- Cevap: B'dir. Çünkü haberdir. ve haberler nekradır.
S5- Cevap D. 3.çoğul müennesin zamir karşılığı هن dir onunda nornal çekimi هن كَتَبْنَ şeklindedir. Bu çekim şekli sadece D şıkkında عَالَجْنَ olarak verilmiş.
S6- Cevap B: ahmet ve fatma'nın zamir karşılığı هما 'dır. Ahmetten dolayı erkek kabul edilir.
Not: 5 ve 6. sorular fiillerin mazi çekimi ile ilgili. Fiil çekimlerini ezberlemeniz sizin için mutlaka gereklidir.
S7- Cevap E. Kural: İsim tamlamalarında muzaf (ilk kelime) kiçbir şekilde harfi tarif (ال) almaz. Bu durum sadece E seçeneğinde mevcuttur.
S8- Cevap C. boşluğa gelen kelime sıfat olacak. Sıfatla mevsuf birbirine her yönden uyar budurum C seçeneğinde mevcuttur.
S9- cevap D'dir. boşluğa sıfat gelecek ve التلاميدَ kelimesini niteleyecek bu kelime mansub ve müzekker çoğul dur bu sebeble sıfat da mansub ve müzeker çoğul olmalıdır.
Çözümlerin devamı buradan eklenmeye devam edecek arkadaşlar sorularınıza fırsat buldukça cevap yazarım.

Bu konuyu inceleyen editör arkadaşlar beni banlamak yerine gerekli değişiklikleri yapmanızı rica ederim çünkü web sitemde yayınladıklarımı kopyalayıp yapıştırıyorum. Hatalı yerler olabilir.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Teşekkürler arkadaşım ellerine sağlık.

sirinyunus

Yeni Üye
rica ederim vakit buldukça açıklamalı cevapları eklicem

sirinyunus

Yeni Üye
devamını yayınlıyorum tamamlandı.
Tabloyu gözden geçirdiğinizde buradaki açıklamaları daha rahat anlayacağınızı umuyorum.
s10- Cevap A. Bu kelime müennes bir kelime ve kapalı te ile bittiğinden doğruca ات ile çoğul yapabiliriz.
s11- cevap E. Verdiğim tablo incelendiğinde kırık çoğulların tekiller gibi olduğu görülür.
s12- cevap B. sadece ا و ى harfleri illetlidir. hemzeler ve şedde illetli harf değildir.
s13- cevap C. Fili muzarinin önüne gelen ف öyleyse akabinde peşinden anlamı verir.
s14- cevap A. كي bir nasb edatıdır. diğer seçenekler. Cezm edatlarıdır.
s15- cevap A. fiillerin nasb alameti son harekenin fethalı veya ikil çoğul fillerde nun harfinin düşmesi şeklindedir.
s16. cevaplarda D şıkkı olarak verilmiş ama ben bu cevabın طلبتُ şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum.
s17. E
s18- D bu ismi mevsuldür.
s19- A. bu işaret ismidir.
s20-B. "benim kitabım" aitlik bildiriyor. B şıkkı mensubluk yani nisbettir.
s21- C yüklem dendiği için fiil içermesi gerekir.
s22- E عندي سيارة olması gerekir. Çünkü araba kelimesi nekradır. Nekralar cümleni başında bulunmazlar.
s23- B
s24- E من اقدم العلوم burada min harfi cerdir.
25- D. tekildir.
26- C . beş isimden birisi olduğu için

nar-ı_beyza

Yeni Üye
arkadaşlar bana 99-09 arasında çıkan tüm arapça soruları gerekiyor.lütfen yardımcı olun Allah rızası için.. selametle..

sirinyunus

Yeni Üye
Bu konuyla ilgilenildiğini görmek daha fazla sayıda çözüm yollayabilmek demektir.

sirinyunus

Yeni Üye
2008 1. sınıf bütünleme soru ve cevaplar
tıkla İndir
Açıklamalı cevapları takip için
Tıkla gör
Cevaplama işlemi tamamlandığında mutlaka buraya eklenecektir. Konuları net olarak anlamak için merfu, mansub, mecrur tablosunu lütfen gözönünde bulundurunuz.

sirinyunus

Yeni Üye
07/01/2009 Açıklamalı çözümlere başlıyorum.
s1. A. Cümlenin fiil cümlesi olması için fiil olması gerekir. Seçeneklerdeki tek fiil ise أكلت dir.
s2. D. Bu soruyu cevaplarken açıklamayı biraz genişletmek istiyorum böylelikle konu tam bir şekilde anlaşılabilir. Öncelikle bütün seçeneklerdeki kelimeler müennestir.
A şıkkı: فاطمة kelimesi hakiki lafzi müennestir, Bu kelime gerçekten bayan olanlara verilen bir isim olduğu için hakiki müennes, sonunda münneslik alameti (ة ـة ى اء ) olduğu için lafzi müennestir.
B şıkkı: الأم Erkek anne olamaz. Anne gerçek dişidir. Yani hakiki müennes.
C şıkkı: ألأرض semai müennes kitapta listesi var.
D şıkkı. السبورة yazı tahtası anlamında kullanılan bu kelime gerçekte müennes veya müzekker yani erkek veya dişi değildir. Ama müenneslik alameti aldığı için manen müennestir (mecazi lafzi).
NOT: lafzi; müenneslik alameti alıyor demektir.
E şıkkı semai müennestir.

s3. B bu kelimenin müfredi (tekili) فلسفة dir.
s4. E Arapçada belirli olan kelimeler şunlardır;
1. Özel isimler: Ahmet, Leyla, İstanbul....vs.
2. İşaret İsimleri: bu, şu, onlar..... هذا, هذه, هؤلاء
3. zamirler: o, ben, sen..... هو, انا, أنت
4 ismi mevsuller (bağlaçlar) الذي , التي, الذين
5 harfi tarif (ال)alanlar الكتاب
E şıkkında yukarıdaki ifadeler bulunmamaktadır.
s5. A salim filler illetli harf (ا و ي) içermeyen fiillerdir.

ŞEYHÖMER İ.Ö.O

Yeni Üye
Arapça 1 sorulurı

[

S1- abc seçenekleri birbirine benzeyen seçeneklerdir. Doğru cevap C'dir. سهلة kolay demektir.
S5- Cevap D. 3.çoğul müennesin zamir karşılığı هن dir onunda nornal çekimi هن كَتَبْنَ şeklindedir. Bu çekim şekli sadece D şıkkında عَالَجْنَ olarak verilmiş.
S6- Cevap B: ahmet ve fatma'nın zamir karşılığı هما 'dır. Ahmetten dolayı erkek kabul edilir.
Not: 5 ve 6. sorular fiillerin mazi çekimi ile ilgili. Fiil çekimlerini ezberlemeniz sizin için mutlaka gereklidir.
S7- Cevap E. Kural: İsim tamlamalarında muzaf (ilk kelime) kiçbir şekilde harfi tarif (ال) almaz. Bu durum sadece E seçeneğinde mevcuttur.
S8- Cevap C. boşluğa gelen kelime sıfat olacak. Sıfatla mevsuf birbirine her yönden uyar budurum C seçeneğinde mevcuttur.
S9- cevap D'dir. boşluğa sıfat gelecek ve التلاميدَ kelimesini niteleyecek bu kelime mansub ve müzekker çoğul dur bu sebeble sıfat da mansub ve müzeker çoğul olmalıdır.
Çözümlerin devamı buradan eklenmeye devam edecek arkadaşlar sorularınıza fırsat buldukça cevap yazarım.

Bu konuyu inceleyen editör arkadaşlar beni banlamak yerine gerekli değişiklikleri yapmanızı rica ederim çünkü web sitemde yayınladıklarımı kopyalayıp yapıştırıyorum. Hatalı yerler olabilir.[/QUOTE]

ŞEYHÖMER İ.Ö.O

Yeni Üye
Arapça 1 soruları

[

Bu konuyu inceleyen editör arkadaşlar beni banlamak yerine gerekli değişiklikleri yapmanızı rica ederim çünkü web sitemde yayınladıklarımı kopyalayıp yapıştırıyorum. Hatalı yerler olabilir.[/QUOTE]

mayalar

Yeni Üye
de sorular nerde sadece cvp lar var ama

sirinyunus

Yeni Üye
Arapça Temel Bilgiler
Ayrı Yazılan Kişi Zamirleri (o, o ikisi. Onlar….)
اَنْتَ هُوَ مذكر Erkek
اَنَا اَنْتُمَا هُمَا
اَنْتُمْ هُمْ
نَحْنُ اَنْتِ هِيَ مؤنث Dişi
اَنْتُمَا هُمَا
اَنْتُنَّ هُنًّ
هو محمد. O Muhammed.
Birleşik Yazılan Kişi Zamirleri (onun, o ikisinin, onların….. ) Ayrıca (beni, bana, benim…seni, sana, senin gibi anlamlar da alır.)
ـكَ ـه مذكر Erkek
ـي ـكُمَا ـهُمَا
ـكُمْ ـهُمْ
ـنَا ـكِ ـهِا مؤنث Dişi
ـكُمَا ـهُمَا
ـكُنَّ ـهُنًّ
قلمه = onun kalemi.
Fiil Çekimleri: Arapçada iki tane zaman vardır. Birisi geçmiş zaman, birisi geniş zamandır. Geçmiş zaman ifade eden fiil cümleleri mazi fiillerle geniş zaman ifade eden fiil cümleleri muzari fiillerle kurulur.
Mazi fiiller.

كَتَبْتُ كَتَبْتَ كَتَبَ مذكر Erkek
كَتَبْتُمَا كَتَبَا
كَتَبْتُمْ كَتَبُوا
كَتَبْتِ كَتَبَتْ مؤنث Dişi
كَتَبْنَا كَتَبْتُمَا كَتَبَتَا
كَتَبْتُنَّ كَتَبْنَ
هو كَتَبَ رسالةً. O mektup yazdı.
أنا كتبتُ رسالةً. Ben Mektup yazdım.

Muzari fiiller.

اَكْتُبُ تَكْتُبُ يَكْتُبُ مذكر Erkek
تَكْتُبَانِ يَكْتُبَانِ
تَكْتُبُونَ يَكْتُبُونَ
نَكْتُبُ تَكْتُبِينَ تَكْتُبُ مؤنث Dişi
تَكْتُبَانِ تَكْتُبَانِ
تَكْتُبْنَ يَكْتُبْنَ
هو يَكْتُبُ رسالةً. O mektup yazıyor.
أنا اَكْتُبُ رسالةً. Ben Mektup yazıyorum.

sirinyunus

Yeni Üye
Tabloları düzgün bir şekilde aktaramadım. Özür dilerim.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara