Açıköğretim İnsan Kaynakları Yöneticiliğ Önlisans Programı Genel Bilgilendirme

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim İnsan Kaynakları Yöneticiliği Önlisans Programı Genel Bilgilendirme

Programın Amacı

Anadolu Üniverstesi Açıköğretim Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programı’nın amacı, nitelikli insan kaynakları çalışanları yetiştirmektir. Bilindiği gibi günümüzde iş hayatı rekabette öne geçmek amacıyla insan kaynaklarına büyük yatırım yapmaktadır. Bu nedenle nitelikli İK çalışanlarına olan gereksinim her geçen gün artmaktadır. İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programı insan kaynaklarının bütün işlevlerini ve iş hayatının beklentileri bilen donanımlı kişiler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programına, yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programına başvuru yapabilirler.
İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programına özgü kayıt koşulları bulunmamaktadır.
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının, “A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen)”, “Bankacılık”, “Bilgisayarlı Muhasebe”, “Borsa Hizmetleri”, “Deniz ve Liman İşletme”, “Dış Ticaret”, “Emlak Komisyonculuğu”, “Genel Hizmetler (Demiryolu)”, “İşletme”, “İşletmecilik (Demiryolu)”, “Muhasebe”, “Muhasebe, Finansman ve Pazarlama”, “Muhasebe ve Finansman”, “Pazarlama”, “Pazarlama ve Perekande”, “Satış Yönetimi ve Reklamcılık”, “Sigortacılık”, “Sigortacılık ve Risk Yönetimi”, “Tesis İşletmeciliği”, “Ticaret”, “Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemlerde Bitirenler”, “Ulaştırma Hizmetleri” “Büro Hizmetleri”, “Büro Yönetimi”, “Büro Yönetimi ve Sekreterlik”, “Hukuk Sekreterliği”, “Kütüphanecilik”, “Sekreterlik”, “Yönetim ve Ticaret Sekreterliği”, “Tıp Sekreterlik”, “Tıp Sekreterliği” alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programına sınavsız yerleştirilebilmektedir.
2012-2013 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları arasında İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programı yer almamaktadır.

Özel Koşullar

İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programına kayıt için özel koşul aranmamaktadır.

Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101050651 İnsan Kaynakları Yönetimi Kontenjanı: 2000, 2015’te yerleştirilen :2000, Taban Puanı: 248,35

Ek yerleştirme Kontenjanı:600, Ek yerleştirme sonucuna göre yerleşen: 600, Ek yerleştirme Taban Puanı : 211,84

Ayrıca herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar ikinci üniversite kapsamında programa sınavsız ve kontenjan sınırı olmadan kayıt olabilirler..

Mezuniyet Sonrası

İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programını tamamlayanlar 2 yıllık önlisans mezunu statüsünde olacaklar. İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin dikey geçiş olanakları iki başlıkta toplanabilir:

1) Örgün Bölümlere Dikey Geçiş
2) Açıköğretim Bölümlerine Dikey Geçiş

Örgün Bölümlere Dikey Geçiş

İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programından mezun olanlar "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılarak örgün öğretime geçiş yapabilirler. ÖSYM tarafından yapılan bu sınavlara son sınıfta okuyan öğrenciler ile mezun olanlar ilan edilen süre içerisinde başvurarak katılabilirler. Bu konuyla ilgili olarak ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi adresini inceleyebilirsiniz.

Açıköğretim Bölümlerine Dikey Geçiş

İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" kapsamında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerine, Dikey Geçiş Sınavına girmeden Anadolu Üniversitesi tarafından ilan edilen Dikey Geçiş koşullarını yerine getirdikleri takdirde doğrudan İktisat veya İşletme Fakültelerindeki lisans bölümlerinin 5. yarıyılına kayıt yaptırabilirler.
Dikey geçiş için mezun öğrencinin;
• Önce internetten http://kayit.anadolu.edu.tr adresine girerek DİKEY GEÇİŞ linkine tıklaması ve kayıt işlemini yapması gerekmektedir.
• Ardından eğitim ücretinin yatırdıktan sonra; önlisans diploması ve 4 fotoğrafla birlikte AÖF Bürosuna giderek kayıdını tamamlaması gerekmektedir.
• Hangi bölümlere geçebilir? İktisat ve İşletme Fakültesi bünyesindeki bütün bölümlere (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği) başvurabilir.

İş Olanakları

Mezunlarımız “İnsan Kaynakları Meslek Elemanı” ünvanıyla bütün kamu kurumlarında ve özel işletmelerde çalışabilirler. İnsan Kaynakları Meslek Elemanları lisans tamamladıkları takdirde “İnsan Kaynakları Uzmanı” ya da “İnsan Kaynakları Yöneticisi” olabilirler. Mezunlarımız iş hayatı, işletmecilik, insan kaynakları işlevleri, iş hayatı mevzuatı, e-iş süreçleri gibi birçok konuda önemli bir birikime sahip olacakları için; programı bitirdikten sonra kendi işlerini kurup iş hayatına da atılabilirler.

Ders Listesi
TIKLAYIN

AÖF İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ÇIKMIŞ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

maviorman

Yeni Üye
slm bu bölümde okuyan yada mezun arkadaşlarımın bu bölüm ve iş imkanları hakkında ki görüşlerini yazarlarsa çok sevinirim

Linsey

Özel Üye
slm bu bölümde okuyan yada mezun arkadaşlarımın bu bölüm ve iş imkanları hakkında ki görüşlerini yazarlarsa çok sevinirim
Slm bu bölüm açıköğretimde yeni bir bölümdür,
Örgün okuyanlar var ise cevap verirler umarım;)

kumtela_

Yeni Üye
slm arkadaslar... ben bahsettıgınız bolume ıkıncı unıversite ıle kayıt oldum. gazı unıversıtesınde okuyorum bolumu desteklemesı amacıyla ınsan kaynakları bolumune gırdım ve su an 1. sınıfı bıtırme ıle mucadele ediyorum. iş olanagı cok fazla bu bolumun. ozel sektorde olaganustu paralar donuyo. bende bu bolumun dersını aldım gazı un de aklıma yattıgı ıcın tercıh ettım. ıs olanagı fazla tanınmamıs bolum oldugundan fazla. ve yapılacak temel olay personel verımını artırmak. tabı ıs alanına gore ıs eklemelerı var ama esas olay budur.hocalarımdan duydugum kadarıyla buyuk sırketlerın donemsellık verımını rapor halınde ısletmeye sunmanın bedelı 10 mılyardan baslıyor. 2 aylık bır ıs sonunda alınacak bu para kucumsenemeyecek kadar cok. ılgılılere duyrulur....

shadowborn

Yeni Üye
Bölümün 1. ve 2. sınıf dersleri nelerdir?

_özlem_

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
1.sınıf dersleri

Genel İşletme
Davranış Bilimlerine Giriş
İktisada Giriş
Genel Muhasebe
Genel Matematik
Temel Bilgi Teknolojileri
Hukuka Giriş
Yabancı Dil

2.sınıf

Örgütlerde İnsan Kaynakları Yönetimi
Halkla İlişkiler
İşçi Sağlığı İş Güvenliği
Çalışma İlişkileri
Performans ve Ücret Yönetimi
Eğitim ve Geliştirme
Türk Dili
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi

_özlem_

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
Bu bölüme bende ikinci üniversite kapsamında kayıt oldum bu bölümün kumtela_'nın da söylediği gibi önünün açık olduğunu düşünüyorum bölümün mezun sayısı az ve neredeyse her kurumda insan kaynakları birimi bulunmakta dolayısıyla bu alanda yetişmiş kişilere ihtiyaç çok fazla

sanemk

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar bende bu yıl iki yıllık insan kaynakları ve yönetimi bölümüne kayıt yaptırdım.hatta kitaplarımı aldım çalışmaya bile başladım. arkadaşımın dediğine katılıyorum bu bölümde iş imkanı çok fazla.eğer gerçekten okulun yanı sıra kendimizide geliştirisek çok iyi bir yerde olabileceğimizi düşünüyorum.çok zengin bir program hemen her işletmede bulunan bir departman inşallah bu yılı iyi bir şekilde bitirisem ve alttan dersim kalmaz ise 2. sınıfta okulun yanı sıra sosyal falliyetler ve sertifikalarda almak istiyorum ve yabancı dilide ilerletmek bölüme artı avantaj sağlayacaktır eminim.hepinize başarılar diliyorum.

tokatkaplan

Yeni Üye
Örgütlerde insan kaynakları yönetimi

merhaba, açıköğretim "Örgütlerde insan kaynakları yönetimi,pdf" ders indirdim mi? iyi günler

emre147

Yeni Üye
bu bölüm bittikten sonra işletme veya herhangi 4 yıllık bi bölüme geçiş yapılabiliyo mu?

_özlem_

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
bu bölüm bittikten sonra işletme veya herhangi 4 yıllık bi bölüme geçiş yapılabiliyo mu?
İşletme, iktisat, çalışma ekonomisi ve kamu yönetimine aöf den dikey geçiş var benim bildiğim ama daha sağlıklı bilgi için aöf bürolarına sormanızı öneririm

shadowborn

Yeni Üye
Arkadaşlar yarın yapılacak olan ara sınavlarda ingilizce sorularıylada karşılaşacakmıyız?
Sınav giriş belgesinde pazar günü; iktisat, davranış, işletme ve ingilizce yazıyor..
Ama geçmiş yıllarda çıkmış sorulara bakarken, pazar günü olan kitapçıklarda ingilizce yok..

İngilizce sınavına ne zaman giricez anlamadım, cevaplarsanız sevinirim..

nurgül38

Yeni Üye
sınav giriş belgesinde hangi dersler yazıyorsa o derslerden sınava gireceksin arkadaşım..Geçmiş yıllardaki yapılan sınavların bu yılla bi alakası yok kafan karışmasın ...Yarın iktisat işletme dav. bil. ve ingilizceden sorumluyuz..Herkese başarılar

es_es

Yeni Üye
insan kaynakları ikinci sınıftayım yeni olduğu için olsa gerek pek bi talep yok bu bölüme ara sınavda sınıfta sadece üç kişi bu bölümü okuyordu istanbulda....ama arkadaşlarından bahsettiği gibi iş alanı geniş diye düşünyorum

selimeayvaz

Yeni Üye
ben örgün bu bölümden mezunum iş imkanı cok kısıtlı kesinlikle tavsiye etmıyorum...

victorix

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar bu sene 2. üniversite kapsamında insan kaynakları ya da halkla ilişkilere kayıt olmak isityorum. sizce hangisnin iş imkanı daha geniş?:confused: halkla ilişkilerden inanılmaz mezun var bu yüzden insan kaynakları daha mantıklı geliyor ama müfredattaki dersler baan ugyun deil sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum matematik falan kasar beni sanırım yapamam

_özlem_

Yeni Üye
Bölüm:
İktisat
ben örgün bu bölümden mezunum iş imkanı cok kısıtlı kesinlikle tavsiye etmıyorum...
Kpss ile son alımlarda bu bölümde birçok kadro boş kaldı incelediğim kadarıyla bölümün mezun sayısı az olduğu için kpss ile yerleşme imkanı var ilerde kadro durumu ne olur bilemeyiz ama bu bölümü düşünenler daha önce kpss ile alım yapılan yerleri ve puanlarını mutlaka incelesin ona göre bölüme kayıt yaptırmaya karar versin devlet garantisi olan bir bölüm okumanızı tavsiye ederim kesinlikle

GZMRT

Yeni Üye
merhaba ben siteye yeni kayıt oldum bu konu hakkında bilgisi olan yada açıköğretim konusunda yardımcı olabilcek akıl alabilecceğimii düşünüorum simdi benim kafamda 2 seçenek var ya işletme okuyacağım 4 yıllık yada 2 yıllık insan kaynakları okuyup 4 yıllık işletme okuyacagım.. suanda bir şirkette çalışıyorum ve burda 2 yıllık mezun oldugumda insan kaynakları departmanında çalışabilirim belki baska bir şirketin sizce mantıklı olan nedir 4 yıllık işletmemi okumak yoksa 2 yıllık bitirip 4 yıllıkmı tamamlamak kafam çok karışık :(

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
merhaba ben siteye yeni kayıt oldum bu konu hakkında bilgisi olan yada açıköğretim konusunda yardımcı olabilcek akıl alabilecceğimii düşünüorum simdi benim kafamda 2 seçenek var ya işletme okuyacağım 4 yıllık yada 2 yıllık insan kaynakları okuyup 4 yıllık işletme okuyacagım.. suanda bir şirkette çalışıyorum ve burda 2 yıllık mezun oldugumda insan kaynakları departmanında çalışabilirim belki baska bir şirketin sizce mantıklı olan nedir 4 yıllık işletmemi okumak yoksa 2 yıllık bitirip 4 yıllıkmı tamamlamak kafam çok karışık :(
Size daha çok kaytkı sağlayacaksa 2 yıllık İK okuyun mezun olduğunuzda İşletme 3.sınıfa kayıt olup lisansı tamamlarsınız. Böylelikle İK da istediğiniz bir pozisyona yerleşme şansınız olur.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara