Staj ve Uygulamalı Dersler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Açıköğretim Fakültesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans, Okulöncesi Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programları ve aşağıda açıklanan sağlık programları dışındaki öğretim programlarında öğrencilerimizin staj ya da uygulamalı eğitim yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince staj ve uygulama zorunluluğu konulan bölüm ve program öğrencileri bu çalışmalara katılmak zorundadırlar.

Staj

“Turizm ve Otel İşletmeciliği” Ön Lisans Programına kayıtlı öğrencilerin zorunlu staj süreleri 3 aydır. Öğrenciler, Dekanlığın belirlediği staj uygulamasına uymak zorundadırlar. Öğrenciler, staj yapabilecekleri tesisleri kendileri belirleyebilecekleri gibi, Dekanlık tarafından kontenjan yaratılan tesislerde de stajlarını yapabilme imkanına sahiptirler. Öğrenciler, stajlarını “Turizm İşletme” ya da “Turizm Yatırım Belgesi” bulunan tesislerde yapabilirler. Staj için uygun görülen turizm işletmelerinde devamlı statüde (kadrolu personel olarak) çalışan öğrenciler, bu durumu belgeleyerek stajlarını aynı işletmede yapabilirler.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası 8. maddesi uyarınca, öğrencilere “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası” için “İşe Giriş Bildirgesi” verme yükümlülüğü işveren sıfatı ile Üniversiteye verilmiştir. Sigorta bildirgelerinin en kısa sürede hazırlanabilmesi için, öğrenciler tesisle aralarında mutabık kaldıkları staj başlama tarihini 20 gün önceden Dekanlığa ulaşacak şekilde bildirmek zorundadırlar.

1. ve 2. sınıfın tüm derslerini başaran; ancak zorunlu stajını yapmayan veya stajını yaptığı hâlde staj evraklarını zamanında göndermeyen öğrenciler Turizm ve Otel İşletmeciliği Ön Lisans Programından mezun olamaz ve kendisine diploma verilmez.

2. sınıfın sonunda tüm derslerinden başarılı olup 3 aylık zorunlu stajını yapmayan ya da tamamlamayan öğrenciler takip eden öğretim yılı için kayıt yeniletmek zorundadırlar. Öğrenciler stajını tamamladığına dair belgeyi Dekanlığa ulaştırdıktan sonra, diploma düzenlenecek ve staj yaptığına dair belgenin düzenlenme tarihi, mezuniyet tarihi olarak diplomaya yazılacaktır. Staj uygulaması ile ilgili ayrıntılı bilgiler 2008-2009 öğretim yılı başlangıcında “Staj Uygulama Rehberi” olarak öğrenci adreslerine gönderilecektir.

Uygulamalı Dersler

Açıköğretim Fakültesi “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” Ön Lisans Programı 2. sınıfında bulunan “Klavye Öğretimi” dersi devam mecburiyeti olmayan uygulamalı derstir. Amacı öğrencilere on parmak klavye kullanımını öğretmektir. Klavye öğretimi dersinin sınavı “F” klavye ile yapılmaktadır. Öğrenciler bu dersin sınavına “Q” klavye kullanarak giremezler. Bu dersin işleyiş biçimi ve sınavları ile ilgili bilgiler bu dersten sorumlu öğrencilerin adreslerine ayrıca gönderilecektir.

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP) 3. Sınıf “Okul Deneyimi” dersi ve 4. Sınıf “Öğretmenlik Uygulaması” dersi devam mecburiyeti olan zorunlu derslerdir. Söz konusu derslerden ara sınav ve final notları başarısız olan öğrenciler bütünleme hakkı olmaksızın ilgili dersten sınıfta kalır. Bu derslerin uygulama sürecine ilişkin bilgiler öğrencilere posta yoluyla gönderilir ve OÖLP internet sitesinde (http://www.oolp.anadolu.edu. tr) yayınlanır. Öğrencilerin, uygulama dersi süreci ile ilgili olarak öğretim yılı başında internet üzerinden yapılan duyuruları takip etmeleri, uygulama sürecinin işleyişinde sorun yaşanmaması açısından önemlidir. Öğrencilerin uygulama dersleri kapsamında hazırladıkları dosyalar, uygulama yaptıkları okulda kendilerinden sorumlu olan anaokulu öğretmenleri ve AÖF Dekanlığı tarafından değerlendirilir.

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı Topluma Hizmet Uygulamaları (THU) dersi, Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı 4. sınıf öğrencilerinin, topluma hizmet etmeye yönelik çalışmaları okullarda uygulanmasına yönelik temel bilgi ve becerileri kazanabilmeleri için planlanan bir derstir. 24 hafta süreyle haftada iki (2) saat olarak gerçekleştirilecek bu dersin uygulama sürecine ilişkin bilgiler, öğrencilere posta yoluyla gönderilir ve OÖLP internet sitesinde (http://www.oolp.anadolu.edu.tr) yayınlanır. Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Kılavuzu’nda dersin işleyişi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu kılavuzlar öğretim yılı başında, diğer ders kitapları ile birlikte öğrencilere ulaştırılır.

Dersten başarılı sayılabilmek için, her öğrenci, ders kapsamında topluma hizmet amacıyla kendi başına çeşitli etkinlikler gerçekleştirir ve bu etkinliklerle ilgili çalışmalarını raporlaştırarak rehber öğretmenine teslim eder. Ders için ara sınav ve yılsonu sınavı yapılmaz, öğretmen adayları tarafından hazırlanan raporlar uygulama yaptıkları okulda kendilerinden sorumlu olan rehber öğretmenler ve AÖF Dekanlığı tarafından “Yeterli/Yetersiz” şeklinde değerlendirilir. “Yeterli”olarak değerlendirilen öğrenciler dersten başarılı kabul edilir.

2008-2009 öğretim yılında İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı kapsamında yürütülecek uygulama dersleri arasında “Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması” ile “İngilizce Öğretmenliğinde Topluma Hizmet Uygulamaları” dersleri vardır. Her iki ders 4. sınıf programı içinde yer alır ve devam zorunluluğu vardır. İlgili derslerden devamsızlık yapan öğrenci bütünleme hakkı olmaksızın devamsızlıktan kalır.

İngilizce Öğretmenliğinde Topluma Hizmet Uygulamaları (4. sınıf) dersi tüm öğretmenlik programları içinde YÖK tarafından konulan ve devam zorunluluğu olan bir derstir. Söz konusu dersin uygulaması, AÖF İÖLP web sitesindeki “Duyurular” bölümünden ilan edilecek ilköğretim okullarında etüt çalışması şeklinde (öğrencinin adres iline göre) yapılacaktır. Her öğrenci İÖLP web sitesi “Duyurular” bölümünden ilan edilecek okul listesinden etüt derslerini yürüteceği ilköğretim okulunu kendi belirleyecektir. Dersin değerlendirmesi dönem içinde hazırlanacak raporlardan oluşturulacak dosyanın (1 kez hazırlanır) notlandırılmasına göre yapılacaktır. (Daha detaylı bilgi için “İngilizce Öğretmenliğinde Topluma Hizmet Uygulamaları Ders Kitabı” ve Syllabus & Material Pack IV’ e bakınız.)

Okul Deneyimi ve Öğretmenlik Uygulaması (4.sınıf) dersinin organizasyonu öğrencinin adres iline göre yapılacaktır. Öğrenci staj dersini hangi okulda, hangi öğretmenle yapacağını internet sitemizin (http://iolp.anadolu.edu.tr) “Duyurular” kısmında (Kasım ayının ilk haftası) yapılacak ilan ile öğrenecektir. Ders ile ilgili detaylı açıklamalar söz konusu dersin kitabı içerisinde yer almaktadır. Dersin değerlendirmesi dönem içinde hazırlanacak raporlardan oluşturulacak dosyaların (2 kez hazırlanır) notlandırılmasına göre yapılacaktır. (Daha detaylı bilgi için “Okul Deneyimi II ve Öğretmenlik Uygulaması Ders Kitabı” ve Syllabus & Material Pack IV’ e bakınız.)

Sağlık Programları Uygulama Eğitimi

Açıköğretim Fakültesi sağlık programları Hemşirelik Ön Lisans ve Ebelik Ön Lisans programlarının ikinci sınıf öğrencilerine bir ay süreyle hastanelerde Uygulamalı Eğitim (Akademik Danışmanlık) hizmetleri verilmektedir. Uygulamalı eğitim yapılacak hastanelerin tespitinde ölçüt olarak dahiliye, genel cerrahi, kadın doğum ve çocuk servislerinin bulunması esas alınmaktadır.

Öğrencilerimizin uygulamalı eğitime katılmaları zorunlu olup UYGULAMALI EĞİTİM ikinci sınıf müfredat programının bir dersi olarak değerlendirilmektedir. Hemşirelik Ön Lisans ve Ebelik Ön Lisans programlarını başarı ile tamamlamak için uygulamalı eğitim dersinden en az 50 ve üzerinde puan almak gerekmektedir.

mylfe

Yeni Üye
merhaba ben bu sene lıse sondayım örgun eğitim kazanamazsam acıköğretım sağlık bölümlerını ıstıyorum acaba gırme şansım var mı yardımcı olursanız sevınırım bırde sunu duydum.. 4 yıllık acıköğretım bolumlerınde ilk 2 yıl örgun eğitim olabılıyormus

Linsey

Özel Üye
merhaba ben bu sene lıse sondayım örgun eğitim kazanamazsam acıköğretım sağlık bölümlerını ıstıyorum acaba gırme şansım var mı yardımcı olursanız sevınırım bırde sunu duydum.. 4 yıllık acıköğretım bolumlerınde ilk 2 yıl örgun eğitim olabılıyormus
Merhaba ,
Evet girme şansınız tabikide var,siz gönlünüzden geçen bölümleri tercih ediniz,
Açıköğretim İngilizce öğretmenliği ilk 2 yıl Örgün okunur ondan sonra son 2 yıl Açıköğretim şeklinde okunur;)

K

Kayıtsız Kullanıcılar

Misafir
Staj

Merhabalar ben kamu 4. Sınıf öğrencisiyim isteğe bağlı olarak staj yapabilir miyim? Ve eger yapabiliyorsam bunu ne zaman yapabiliyorum

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara