Maliyet Muhasebesi Ara (vize) Deneme Sorulari

BURCU

Çok Özel Üye
1-) Aşağıda varlık tüketimlerine ilişkin verilen ifadelerden hangisi doğrudur?
A) Hasılat elde etmek amacıyla varlık tüketildiğinde tüketilen varlığın maliyeti, gelire dönüşür.
B) Amaçsız varlık tüketimi sonucu, tüketilen varlığın maliyeti, gidere dönüşür.
C) Hasılat elde etmek amacıyla varlık tüketildiğinde tüketilen varlığın maliyeti, zarardır.
D) Üretim amacıyla varlık tüketildiğinde tüketilen varlığın maliyeti, maliyet giderine dönüşür.
E) Üretim amacıyla varlık tüketildiğinde, tüketilen varlığın maliyeti, gelire dönüşür.

--------------------------------------------------------------------------------
2-) Maliyet muhasebesi amaçlarını gerçekleştirme açısından ortaya çıkan hesap ve kayıt teknikleri olarak ifade edilen maliyet muhasebesi sistemleri ayrımında, temel ayrım aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
A) Safha - Fiili
B) Tam - Standart
C) Direkt - Değişken
D) Tahmini - Fiili
E) Safha - Sipariş

--------------------------------------------------------------------------------
3-) Aşağıda verilen örneklerden hangisi işletme için maliyet giderini oluşturur?
A) Boya fabrikasındaki boyaların ihmal sonucu dökülmesi
B) İşletmenin kullanmak üzere aldığı taşıtın tutarı ve yapılan masrafın toplamı
C) İşletmenin yeni cam taktırması ve bunun için yapılan ödeme
D) Üretimde kullanılan makinenin amortisman gideri
E) Üretimde kullanmak üzere alınan ek binanın 2 ay boyunca boş durması sonucu katlanılan gider

4-)

Yukarıdaki bilgilere göre dönemsonu mamul stoğu aşağıdakilerden hangisidir?
A) 6.000 TL
B) 8.000 TL
C) 9.000 TL
D) 12.000 TL
E) 16.000 TL

5-) Aşağıda stok kartı ile ilgili verilen ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Stok kartı, malzemenin türü, kodu, birim ölçüsü, en az ençok stok düzeyi gibi tanıtıcı bilgilerle giren, çıkan ve kalan bölümlerinin olduğu belgedir.
B) Stok kartının giren bölümüne, teslim alma raporuna göre kayıt yapılır.
C) Stok kartının çıkan bölümüne, ilk madde ve malzeme satınalma istek fişine göre kayıt yapılır.
D) Ambardan üretime yanlış veya fazla çekilen malzemeler iade belgesi düzenlenerek ambara tekrar girişi yapılabilmesi için stok kartının giren bölümüne kayıt yapılır.
E) Stok kartları ambar yetkilisi tarafından sürekli kontrol edilip, yeniden siparişi gerekli malzemelerin temini için tedarik bölümünü bilgilendirilmede kullanılabilir.

6-) 6. ve 7. soruları aşağıdaki bilgileri kullanarak cevaplayınız.

Kasım ayı (x) cinsi malzemeye ilişkin stok hareketleri aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki bilgilere göre,Kasım ayında üretime gönderilen (X) cinsi malzemenin LIFO (son giren ilk çıkar)yöntemine göre maliyeti kaç TL’dir?
A) 12.700
B) 12.900
C) 12.500
D) 5.600
E) 1.500

7-) Yukarıdaki bilgilere ve FIFO ( ilk giren ilk çıkar ) yöntemine göre dönem sonu (X) cinsi malzemenin değeri kaç TL’ dir?
A) 1.250
B) 7.700
C) 7.000
D) 5.600
E) 6.800

:cool: Mamul bünyesi içine giren, ancak mamulün temel öğesini oluşturmayan malzemeler aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?
A) Direkt malzeme
B) Endirekt malzeme
C) Yardımcı malzeme
D) İşletme malzeme
E) Temel malzeme

9-) Çok işçi çalıştıran işletmelerde uygulanan, işçinin işyerinde geçirdiği toplam zamanı gösteren ve ücret bordrolarının hazırlanmasında temel bilgi kaynağı niteliğinde olan belge, aşağıdakilerden hangisidir?
A) Devam çizelgesi kartı
B) İşçi çalıştırma kartı özeti
C) İşçi çalıştırma kartı
D) Sipariş kartı
E) İşçi saat kartı

10-) İşletmede 20 TL. saat ücretiyle çalışan işçi, % 20 akord zammı almaktadır. Akord zamanı ise bir birim üretim için 16 dakikadır. İşçi bir günde 30 birim üretim yaptığına göre, işçinin günlük kazancı kaç liradır?
A) 96
B) 100
C) 182
D) 190
E) 192

11-) Saat ücreti 8 TL. olan bir işçinin, normal çalışma süresi 8 saattir. Kapasite eksikliğine bağlı olarak işçi 10 saat çalışmış ve fazla çalışma karşılığı % 50 zamlı ücret almıştır. Bu durumda fazla çalışma karşılığı ek ödeme ne kadardır ve nasıl kaydedilir?
A) 16 TL Genel Üretim Gideri Hesabına
B) 8 TL Direkt işçilik Gideri Hesabına
C) 8 TL Genel Üretim Gideri Hesabına
D) 24 TL Direkt İşçilik Gideri Hesabına
E) 4 TL Genel Üretim Gideri Hesabına

12-) Yıllık ücretli izinlere ilişkin tahmini tutar 42.000 TL olan işletme, yıl içinde 40.000 TL yıllık ücretli izin ödemesi yapmıştır. Bu duruma göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
A) Fazla yükleme vardır, 2.000 TL. Genel Üretim Giderleri Hesabının alacağına kaydedilir.
B) Eksik yükleme vardır, 42.000 TL. Genel Üretim Giderleri Hesabının borcuna kaydedilir.
C) Fazla yükleme vardır, 2.000 TL. Maliyet Gider Karşılığı Hesabının alacağına kaydedilir.
D) Eksik yükleme vardır, 40.000 TL. Maliyet Gider Karşılığı Hesabının borcuna kaydedilir.
E) Fazla yükleme vardır, 2.000 TL.Genel Üretim Giderleri Hesabının borcuna kaydedilir.

13-) Tek düzen maliyet muhasebesi ile ilgili verilen ifadelerden hangisi veya hangileri yanlıştır?
I- 7/ B seçeneğinde büyük deftere çeşit esasına göre kayıt yapılır.
II- 7/ A seçeneğini büyük üretim ve hizmet işletmeleri kullanır.
III- Fonksiyonel hesaplar ; Gider, Fark, Yansıtma ve Maliyet hesapları olmak üzere dört ana gruba ayrılır.
A) I ve II
B) Yalnız I
C) II ve III
D) Yalnız III
E) Yalnız II

14-) Aşağıda verilen örneklerden hangisi genel üretim maliyetleri arasında yer almaz?
A) Konfeksiyon işletmesinde kumaş için katlanılan maliyet
B) Üretim işletmesindeki duran varlıkların amortismanı
C) Cam fabrikasında yemekhane bölümünde çalışan işçinin maliyeti
D) Bir fabrikanın enerji giderleri
E) Bir işletmenin servis giderleri

15-)

Yukarıdaki bilgilere göre en düşük ve en yüksek noktalar yöntemine göre toplam sabit maliyet aşağıdakilerden hangisidir?
A) 20.000
B) 30.000
C) 35.000
D) 40.000
E) 50.000

16-) Yukarıdaki bilgilere ve en düşük en yüksek noktalar tekniğine göre işletmede gerçekleşen faaliyet hacmi 70 DİS olursa bütçelenen karma maliyet kaç TL olur?
A) 60.000
B) 65.000
C) 72.000
D) 78.000
E) 85.000

17-)

Bu kayıt aşağıdaki işlemlerden hangisine aittir?
A) Yardımcı malzemenin satıcıya iade edilmesine
B) Direkt ilk madde ve malzemenin satın alınmasına
C) İşletme malzemesinin üretimde kullanılmasına
D) Direkt ilk madde ve malzemenin ambara iade edilmesine
E) Direkt ilk madde ve malzemenin satıcıya iade edilmesine

1:cool:

Yukarıdaki bilgilere ve doğrudan dağıtım yöntemine göre, yemekhane gider yerinden Dikim atölyesine dağıtılacak maliyet tutarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 26.250
B) 31.840
C) 33.750
D) 44.250
E) 56.250

19-) Yukarıdaki bilgilere ve kademeli dağıtım yöntemine göre yemekhane gider yerinden kesim atölyesine dağıtılacak maliyet tutarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 30.000
B) 44.250
C) 52.450
D) 68.000
E) 71.250

20-) Maliyet dağıtımları ile ilgili verilen aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Doğrudan dağıtım yönteminde yardımcı gider yerlerinin kendilerine ve birbirlerine sundukları hizmetler gözönüne alınmaz.
B) Doğrudan dağıtım yöntemi, genel üretim maliyetlerinin mamul maliyetine sağlıksız yüklenmesine ve yanlış fiyatlama sonuçlarına neden olur.
C) Kademeli dağıtım yöntemi, yardımcı gider yerlerinin dağıtımında kısmî ve tek taraflı dağıtımı ifade eder.
D) Matematiksel dağıtım yöntemi, yardımcı gider yerlerinin birbirine sundukları hizmetleri gözönüne alan bir yöntemdir.
E) Kademeli dağıtım yöntemi, gideri dağıtılmış yardımcı gider yerine, geriye dönerek tekrar gider dağıtımı yapılması esasına dayanır.

21-) Aşağıdakilerden hangisi maliyet muhasebesi uygulamalarını etkileyen faktörlerden değildir?
A) Müşteri isteğindeki değişmeler
B) Dünyadaki globalleşme
C) İletişim
D) Üretim teknolojisindeki gelişmeler
E) Hizmet sektörünün toplam üretim içindeki payının azalması

22-)

A mamulünden 1.000 adet, B mamulünden 1.500 adet üretilmiş ve toplam genel üretim maliyetleri 48.700 TL’dir.
Yukarıdaki bilgilere ve Faaliyete Dayalı Maliyetleme yöntemine göre B mamulüne düşen Genel Üretim Maliyeti aşağıdakilerden hangisidir?
A) 19.400
B) 26.300
C) 29.300
D) 32.600
E) 34.800

23-)

Birleşik maliyet 312.000 TL gerçekleşmiştir. Bu bilgilere ve fiziki ölçüler yöntemine göre L mamulüne dağıtılan birleşik maliyet tutarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 30.000
B) 225.000
C) 156.000
D) 150.000
E) 216.000

24-) 730 Genel Üretim Giderleri hesabının borç kalanı 200.000 TL 731 Genel Üretim Giderleri Yansıtma hesabının alacak kalanı 240.000 TL’dir.

Yukarıdaki bilgilere göre eksik veya fazla yükleme ve SMM’ye düşen pay aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?
A) 40.000 eksik yükleme vardır, SMM’ye düşen pay 40.000 TL’dir.
B) 40.000 fazla yükleme vardır, SMM’ye düşen pay 23.750 TL’dir.
C) 40.000 fazla yükleme vardır, SMM’ye düşen pay 8.750 TL’dir.
D) 40.000 eksik yükleme vardır, SMM’ye düşen pay 30.000 TL’dir.
E) 30.000 fazla yükleme vardır, SMM’ye düşen pay 40.000 TL’dir.

25-) Sipariş maliyet sisteminde maliyetlerin üretime yüklenmesine ilişkin yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?
A)

B)

C)

D)

E)

26-)

Yukarıdaki bilgilere ve mamuller satıldığına göre aşağıda dönem sonunda yapılacak işlemlere ait verilen bilgilerden hangisi doğrudur?
A) 2.000 TL fazla yükleme var, fark SMM’nin borcuna
B) 2.000 TL eksik yükleme var, fark GÜG’nin borcuna
C) 2.000 TL fazla yükleme var, fark SMM’nin alacağına
D) 2.000 TL fazla yükleme var, fark GÜG’nin borcuna
E) 2.000 TL fazla yükleme var, fark GÜG’nin alacağına

Cevaplar
1-) D
2-) E
3-) D
4-) C
5-) C
6-) A
7-) C
:cool: C
9-) E
10-) E
11-) C
12-) A
13-) D
14-) A
15-) B
16-) B
17-) C
1:cool: C
19-) E
20-) E
21-) E
22-) C
23-) C
24-) B
25-) A
26-) C

BURCU

Çok Özel Üye
Ara Deneme Sinavi2

1-) -İşletmenin yapısına uygun olarak işletme yönetimince seçilen yöntem ve belgeleme düzenine dayanır
- Üretilen mamullerin maliyetinin belirlenmesinde kullanılır
- İçe dönük bir muhasebedir
Sayılan bu özellikler hangi muhasebe türüne aittir?
A) Genel Muhasebe
B) Finansal Muhasebe
C) Analitik Muhasebe
D) Enflasyon Muhasebesi
E) Yönetim Muhasebesi

2-) "X" işletmesinin Mayıs ayına ait stok mevcutları ve faaliyetleri ile ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:

Verilen bu bilgilere göre üretimde kullanılan direkt ilk madde ve malzemenin maliyeti kaç TL’ dir?
A) 7.900 TL
B) 3.500 TL
C) 7.350 TL
D) 5.500 TL
E) 5.900 TL

3-) Bir işletme, maliyet muhasebesi amaçlarından biri olan "mamul maliyetini saptamakla" aşağıdakilerden hangisine ulaşamaz?
A) Üretilen mamullerin mamul stoklarında hangi değerle kayıtlanacağını belirleyebilir.
B) SMM ve gelir tablosunda Brüt Satış Kar/ Zararını belirlemede bu veriden yararlanabilir
C) Henüz satışı yapılmamış mamullerin bilançoda hangi değerle yer alacağını belirleyebilir
D) Bu veri sayesinde değişken maliyet sistemini kullanabilir
E) Mamul fiyatlandırılmasında bu bilgiden yararlanabilir

4-) Aşağıdaki işletmelerden hangisi safha maliyet sistemini kullanmaz?
A) Un fabrikası
B) Tamirhane
C) Cam fabrikası
D) Kağıt üretimi yapan işletme
E) Şeker fabrikası

5-) Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Demir çelik fabrikalarında kullanılan demir madeni direkt ilk madde ve malzemedir.
B) Şeker sanayinde kullanılan şeker pancarı, direkt ilk madde ve malzemedir.
C) Konfeksiyon üretiminde kullanılan dikiş ipliği, yardımcı malzemedir.
D) Mobilya üretiminde kullanılan tutkal, işletme malzemesidir.
E) Dokuma sanayiinde kullanılan temizlik malzemeleri , işletme malzemesidir.

6-) Ustabaşı ya da atölye şefi tarafından, üretimde gereksinim duyulan ilk madde ve malzemeleri ambardan çekmek üzere 2 nüsha halinde düzenlenen belge aşağıdakilerden hangisidir?
A) İlk madde ve malzeme istek fişi
B) İlk madde ve malzeme satın alma istek fişi
C) Teslim alma raporu
D) Standart malzeme özellik kartı
E) Stok kartı

7-) Sipariş maliyeti kartının "maliyet unsurları bölümünde" aşağıdakilerden hangisi yer alır?
A) Üretim işletmesinin adı yer alır.
B) Üretimin sipariş için mi stok için mi yapıldığı yer alır.
C) Direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve genel üretim maliyetleri, esas üretim yerleri itibariyle ayrı ayrı yer alır.
D) Maliyet unsurlarının toplamı yer alır.
E) Siparişin başlama ve bitiş tarihi yer alır.

:cool: X işletmesinin birim fiyatı 4 TL dan yılda 2000 adet Z malzemesine gereksinimi vardır. İşletmeye ortalama 200 TL sipariş maliyeti ve % 20 stok bulundurma maliyeti getirmektedir. Optimal sipariş miktarı ne kadardır?
A) 500
B) 200
C) 1000
D) 2000
E) 1500

9-) ABC üretim işletmesinin kullandığı L malzemesine ilişkin satın alma ve imalata verme bilgileri şöyledir:

İlk giren ilk çıkar (FIFO) yöntemine göre dönem sonu stoklarının maliyeti kaç TL’dir?
A) 6600
B) 2400
C) 7200
D) 3200
E) 3000

10-) -Konfeksiyon atölyesinde dikiş makinesinin bakım-onarımını yapan işçi
-Konfeksiyon atölyesinde kesim makinesinin başında çalışan işçi
-Konfeksiyon atölyesinde dikiş makinesinin başında çalışan işçinin yıllık izin ücreti
Verilen bu örnekler sırasıyla hangi tür işçiliğe girer?
A) Direkt işçilik - Direkt işçilik – Endirekt işçilik
B) Endirekt işçilik – Özel işçilik – Direkt işçilik
C) Yardımcı işçilik – Direkt işçilik – Endirekt işçilik
D) Endirekt işçilik – Direkt işçilik – Endirekt işçilik
E) Direkt işçilik – Endirekt işçilik – Yardımcı işçilik

11-) Bir üretim işletmesinde Y işçisi günde 10 saat çalışmaktadır. İşyerinde meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle işçi 2 saati boşa geçirmiştir. Bu durumda boş işçilik karşılığı ödenen ücret hangi hesaba ne şekilde kaydedilir?
A) Genel Üretim Giderleri Hesabının borç tarafına
B) Endirekt İşçilik Giderleri Hesabının alacak tarafına
C) Çalışmayan Kısım Gider ve Zararları Hesabının borç tarafına
D) Genel Üretim Giderleri Hesabının alacak tarafına
E) Çalışmayan Kısım Gider ve Zararları Hesabının alacak tarafına

12-) Kesim atölyesinde çalışan üç işçinin hak ettikleri akort ücreti toplamı 1.180 TL’dir. İşçilerin çalıştıkları saatler ve saat ücretleri aşağıdaki gibidir. Buna göre B işçisinin akort ücreti kaç TL’dir?

A) 600 TL
B) 400 TL
C) 200 TL
D) 900 TL
E) 590 TL

13-) Bir üretim işletmesinde 2004 yılına ait yıllık tahmini izin ücreti tutarı 24.000 TL’dir. İşçiler Temmuz ayında izine çıkmış ve 18.000 TL izin ücreti ödenmiştir. Verilen bu bilgilere göre Eylül ayında işletmenin yapacağı yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisidir?

A)

B)

C)

D)

E)

14-) Direkt ilk madde ve malzeme ile direkt işçilik maliyetleri dışında kalan üretimle ilgili tüm maliyetlere ne ad verilir?
A) Genel Yönetim Maliyetleri
B) Satılan Mamullerin Maliyetleri
C) Endirekt Malzeme Maliyetleri
D) Genel Üretim Maliyetleri
E) Üretim Maliyetleri

15-) Hangi maliyet yerine ait olduğu doğrudan tespit edilemeyen genel üretim maliyetleri ile ilgili hangi ifade doğrudur?
A) Gider yerlerine doğrudan yüklenir ve kayıtlanırlar.
B) Endirekt maliyet niteliğindedirler ve dağıtım anahtarı kullanılarak ilgili departmanlara yüklenebilirler.
C) Maliyet havuzlarında toplanarak, dağıtım anahtarı kullanılmadan ilgili departmanlara doğrudan yüklenebilirler.
D) Direkt maliyet niteliğindedirler ve dağıtım anahtarı kullanılarak ilgili departmanlara yüklenebilirler.
E) Endirekt maliyet niteliğindedirler ve ilgili departmana doğrudan yüklenebilirler.

16-)

Yapılan bu yevmiye kaydı aşağıdakilerden hangisini ifade eder?
A) İzin ücretlerinin ödenmesinin kaydını
B) Fazla çalışmanın, kapasite eksikliğinden kaynaklanması halinde yapılan kaydı.
C) Tahmini amortisman giderinin, üretim maliyetine yıllık olarak yüklenmesinin kaydı.
D) Yıl içinde eksik yüklenen amortisman giderinin kaydını.
E) Tahmini amortisman giderinin, üretim maliyetine aylık olarak yüklenmesinin kaydı.

17-) Bir üretim işletmesinin aylık maliyet fonksiyonu denklemi; y = 80.000 + 20 X’dir. Haziran ayının faaliyet hacmi 5.000 DİS olduğuna göre, Haziran ayının değişken Genel Üretim Maliyeti kaç TL’dir?
A) 1000 TL
B) 100.000 TL
C) 180.000 TL
D) 80.000 TL
E) 90.000 TL

1:cool: Aşağıda çeşitli gider türleri ve bunların dağıtımında kullanılacak dağıtım anahtarları verilmiştir. Dağıtım anahtarı, gider türüne uygun olmayan aşağıdakilerden hangisi veya hangileridir?
I. Fabrika binası amortisman -> kapladığı alan
II. Enerji giderleri -> makinelerin gücü
III. Aydınlatma giderleri -> işçi sayısı

A) I ve III
B) II ve III
C) Yalnız I
D) Yalnız III
E) I ve II

19-) Aşağıdakilerden hangisi dağıtım anahtarı seçiminde dikkate alınacak faktörlerden değildir?
A) Gider dağıtımının amacı
B) İşletme yönetiminin politikaları
C) Dağıtılacak giderin büyüklüğü
D) İşletmenin piyasadaki rekabet gücü
E) İşletmenin muhasebe sistemindeki kayıt ve bilgi akışı

20-) X üretim işletmesinin Yemekhane ve Bakım Onarım olmak üzere iki hizmet gider yeri bulunmaktadır. Birinci dağıtım sonucunda, yemekhane bölümünde 2.160 TL bakım onarım bölümünde ise 4.418 TL gider toplandığı varsayılmıştır.
Her iki yardımcı hizmet gider yerinin diğer gider yerlerine sundukları hizmet oranları aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki bilgilere ve matematiksel dağıtım yöntemine göre Torna Bölümünün Bakım onarım bölümünden alacağı gider payı kaç TL’dir?
A) 3000
B) 2240
C) 2500
D) 900
E) 3700

21-) 21. ve 22. soruları aşağıdaki bilgileri kullanarak cevaplayınız.

Bir üretim işletmesinde yardımcı hizmet gider yerlerinin dağıtımında kullanılan bilgiler aşağıdaki gibidir:

Bu bilgilere ve kademeli dağıtım yöntemine göre bakım-onarım bölümünden, tesviye gider yerine dağıtılan gider payı kaç TL’dir?
A) 18.000
B) 21.000
C) 33.600
D) 39.000
E) 5.400

22-) Yukarıdaki bilgilere ve kademeli dağıtım yöntemine göre ikinci dağıtım sonrası montaj bölümüne dağıtılan gider toplamı kaç TL’dir?
A) 39000
B) 41000
C) 57000
D) 53600
E) 20000

23-) Bir üretim işletmesine ait bilgiler aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki verilere ve faaliyete dayalı maliyetlemeye göre makine hazırlık başına yüklenecek genel üretim maliyeti aşağıdakilerden hangisidir?
A) 100
B) 160
C) 200
D) 250
E) 300

24-) Sipariş maliyet kartında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?
A) Başlık
B) Maliyet özeti
C) Maliyet unsurları
D) Mamulün satış fiyatı
E) Direkt işçilik giderleri

25-)

Yapılan bu yevmiye kaydı neyi ifade eder?
A) Üretimde endirekt malzeme kullanılmasını
B) Direkt ve endirekt malzeme alımını
C) Üretim maliyeti unsurlarının üretim hesabına yüklenmesini
D) Üretimde hammadde ve malzeme kullanılmasını
E) Üretimi tamamlanan mamullerin mamul stoklarına devredilmesini

26-) Bir işletmede dönemsonu itibariyle 730 Genel Üretim Giderleri Hesabının borç kalanı 30.000 TL ve 731 Genel Üretim Giderleri Yansıtma Hesabının alacak kalanı ise 33.000 TL’dir. Bu bilgilere göre aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
A) Fiili GÜM 30.000 lira olup, 3.000 lira fazla yükleme vardır.
B) Fiili GÜM 33.000 lira olup, 3.000 lira fazla yükleme vardır.
C) Fiili GÜM 30.000 lira olup, 3.000 lira eksik yükleme vardır.
D) Fiili GÜM 33.000 lira olup, 3.000 lira eksik yükleme vardır.
E) Fiili GÜM 30.000 lira olup, eksik ya da fazla yükleme yoktur.

Cevaplar
1-) C
2-) D
3-) D
4-) B
5-) D
6-) A
7-) C
:cool: C
9-) E
10-) D
11-) C
12-) B
13-) A
14-) D
15-) B
16-) E
17-) B
1:cool: D
19-) D
20-) C
21-) A
22-) D
23-) B
24-) D
25-) D
26-) A

BURCU

Çok Özel Üye
Ara Deneme Sinavi3

1-)

Bu bilgilere göre dönemsonu mamul stoğu aşağıdakilerden hangisidir?
A) 3.000
B) 5.000
C) 9.000
D) 12.000
E) 14.000

2-) Hasılat elde etmek amacıyla varlık tüketildiğinde tüketilen varlığın değeri aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?
A) Maliyet gideri
B) Zarar
C) Hasılat
D) Gider
E) Varlık

3-) Aşağıdakilerden hangisi direkt malzeme olarak ifade edilmez?
A) Konfeksiyon üretiminde kumaş
B) Şeker üretiminde şeker pancarı
C) Azot üretiminde hava
D) Mobilya üretiminde sunta
E) Dokuma üretiminde iplik

4-) İlk madde ve malzeme fiyatlarının düşmesi durumunda, dönem karının düşmesine ve girişimcilerin yatırım olanağının azalmasına sebep olan malzeme değerleme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?
A) İlk Giren İlk Çıkar (FIFO) Yöntemi
B) Piyasa Fiyatı Yöntemi
C) Hareketli Ortalama Maliyet Yöntemi
D) Son Giren İlk Çıkar (LIFO) Yöntemi
E) Sabit Fiyatlarla Değerleme Yöntemi

5-) İşletmenin üretiminde kullandığı X hammaddesinin günlük kullanımı 500 kg, tedarik süresi 5 gün, emniyet stoku gereksinimi için 3 gün gereklidir. Optimal sipariş miktarı ise 19000 kg’dır. Bu bilgilere göre yeniden sipariş noktası kaç kg’dır?
A) 13.000 kg
B) 4.000 kg
C) 2.500 kg
D) 1.500 kg
E) 7.500 kg

6-) Aşağıdakilerden hangisi direkt işçiliğe örnektir?
A) Bir üretim departmanında çalışan ustabaşının ücreti
B) İşçilerin bayram tatili ücretleri
C) Torna makinesi başında çalışan işçinin ücreti
D) Temizlik işçilerinin ücretleri
E) Bakım-onarım işçilerinin ücreti

7-) Fazla çalışma karşılığı yapılan ek ödemelerle ilgili hangisi veya hangileri yanlıştır?
I. Fazla çalışma, belirli bir siparişin yetişmesi için yapılıyorsa ve fazla çalışmanın yarattığı maliyet artışı müşteri tarafından kabul ediliyorsa; ek ödeme farkı: direkt işçilik olarak kabul edilir.
II. Fazla çalışma, kapasite eksikliği nedeniyle üretim dar boğazını aşmak üzere yapılıyorsa, ek ödeme farkı: endirekt işçilik olarak kabul edilir.
III. Fazla çalışma karşılığı ek ödemelerin muhasebeleştirilmesinde direkt, endirekt ayrımına gidilmez.
A) I ve II
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) II ve III
E) Hiçbiri

:cool:

Yukarıdaki bilgilere ve son giren ilk çıkar (LIFO) yöntemine göre dönemsonu stok maliyeti aşağıdakilerden hangisidir?
A) 2.280
B) 2.590
C) 2.760
D) 3.000
E) 3.230

9-) 15 TL saat ücretiyle çalışan bir işçi %20 akord zammı almaktadır. Akord zamanı bir birimi üretmek için 50 dakikadır ve işçi 8 birim mamul üretmiştir. Buna göre akord faktörü kaçtır?
A) 0,3
B) 0,2
C) 0,8
D) 0,48
E) 0,1

10-) ABC imalat işletmesinde kesim bölümünde çalışan işçiler ile ilgili 1-30 Mart tarihine ait bilgiler şunlardır:

İşletmenin dönem içinde katlandığı endirekt işçilik maliyeti tutarı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 350 TL
B) 394 TL
C) 400 TL
D) 686 TL
E) 864 TL

11-) İşletmede 10 TL saat ücretiyle çalışan işçi % 20 akord zammı almaktadır. İşçi bir günde 18 adet masa üretmekte ve akord zamanı ise bir masa üretimi için 30 dakikadır. Bu bilgilere göre işçinin günlük kazancı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 108
B) 180
C) 206
D) 124
E) 240

12-) Aşağıdakilerden hangisi endirekt işçiliği ortaya çıkaran nedenlerden biri değildir?
A) Üretimle doğrudan doğruya ilgili olmayan işçiliklerdir.
B) Üretilen mamul ya da hizmetlere doğrudan doğruya yüklenemeyen işçiliklerdir.
C) Ürünün satışıyla doğrudan ilgili olan işçiliklerdir.
D) Direkt işçilik niteliğinde iş yapan işçilerin normal ücretler dışında elde ettikleri ücretlerdir.
E) Direk işçilik niteliğinde iş yapan işçilerin normal ücretler dışında elde ettikleri yasal ya da ihtiyari ücret ekleridir.

13-)

Yukarıdaki bilgilere ve en düşük en yüksek noktlar yöntemine göre toplam sabit maliyet aşağıdakilerden hangisidir?
A) 10.000
B) 96.000
C) 90.000
D) 82.000
E) 74.000

14-) Bir üretim işletmesinde aynı üretim techizatı kullanılarak 300 birim (S), 800 birim (P) mamulü üretilmiştir. İşletmenin üretimle ilgili diger bilgileri aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki bilgilere ve geleneksel maliyetleme yöntemine göre S mamulüne yüklenen toplam genel üretim maliyetleri kaç TL’dir?
A) 800
B) 1.300
C) 660
D) 910
E) 1.500

15-) Aşağıdakilerden hangisi gider dağıtım anahtarına gereksinim duyulmadan dağıtım yapılan gider türüdür?
A) Enerji giderleri
B) Yemekhane giderleri
C) Aydınlatma giderleri
D) Ustabaşı
E) Fabrika binası amortismanı

16-)

Bu kayıt aşağıdaki işlemlerden hangisine aittir?
A) Yardımcı gider yerinde toplanan giderlerin mamullerde dağıtımı
B) Yardımcı gider yerinde toplanan giderlerin esas üretim gider yerlerine dağıtımı
C) Esas üretim gider yerinde toplanan giderlerin yardımcı üretim gider yerine dağıtımı
D) Esas üretim gider yerinde toplanan giderlerin mamullere dağıtımı
E) Yardımcı gider yerinde toplanan giderlerin yardımcı gider yerlerine dağıtımı

17-) Bir üretim işletmesinde aşağıdaki veriler mevcuttur :

Yukarıdaki verilere ve kademeli dağıtım yöntemine göre Hizmet 2’den İşlem 2’ye yapılan gider tutarı kaç TL’dir?
A) 300.000 TL
B) 150.000 TL
C) 750.000 TL
D) 450.000 TL
E) 400.000 TL

1:cool: Yan mamul satış hasılatının ek hasılat olarak ele alınması alternatifini kullanan bir işletmede 10 TL’lık yan mamulün olduğu varsayımı altında alacaklandırılması gereken hesap aşağıdakilerden hangisidir?
A) 649 Diğer Olağan Gelir ve Karlar Hs.
B) 620 Satılan Mamul Maliyeti Hs.
C) 151 Yarı Mamuller- Üretim Hs.
D) 602 Diğer Gelirler Hs.
E) 153 Ticari Mallar Hs.

19-) Bir üretim süreci sonucunda gerçekleşen 75.000 TL birleşik maliyet ve elde edilen birleşik mamullere ilişkin bilgiler:

A,B ve C ürünlerine sırasıyla 9, 5 ve 1 katsayıları verilmiştir. Fiziksel Ölçüler Yöntemine göre ve katsayılar kullanılarak C mamulüne birleşik maliyetten düşen toplam maliyet tutarı kaç TL’dir?
A) 16.800 TL
B) 11.250 TL
C) 18.700 TL
D) 18.750 TL
E) 45.000 TL

20-) Aşağıdakilerden hangisi işletmeleri faaliyete dayalı maliyetlemeyi kullanmaya yönelten etkenlerden değildir?
A) Otomasyona geçilmesi nedeniyle, makina amortisman paylarının azalması
B) Maliyet tasarruflarının mamul bazında değil, faaliyet bazında yapılmasının daha sağlıklı sonuç vermesi
C) Müşteri bilincinin artması, mamul çeşidinin artması
D) Maliyet kontrolünün tasarım aşamasında önemli olması
E) Rekabetin artmasıyla düşen kâr marjlarını yükseltme isteğinin önem kazanması

21-) Üretim maliyeti unsurlarının üretim hesabına yüklenmesi için yapılacak yevmiye kaydında hangi hesap borçlandırılır?
A) İlk Madde ve Malzeme Stokları
B) Mamuller
C) Satılan Mamul Maliyeti
D) Yarı Mamul-Üretim
E) Ticari Mallar

22-)

İşletmede A, B, C mamullerini üretebilmek için 40.500 TL birleşik maliyete katlanmıştır.
Bu bilgilere ve fiziki ölçüler yöntemine göre B mamulünün birleşik maliyetten alacağı pay aşağıdakilerden hangisidir?
A) 10.000
B) 14.000
C) 13.500
D) 18.000
E) 20.000

23-) Aşağıdakilerden hangisi sipariş maliyet sisteminin temel ilkeleri arasında yer almaz?
A) Üretimine başlanan her sipariş için ayrı sipariş kartı açılır ve numaralandırılır.
B) Her bir sipariş ile ilgili direkt malzeme, direkt işçilik ve genel üretim maliyetleri fiili tutarları ile sipariş maliyet kartına işlenir.
C) Üretim maliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde her bir maliyet yeri için üretim hesabı açılır.
D) Üretimi tamamlanan ürünler yarı mamul üretim hesabından mamul stok hesabına aktarılır.
E) Sipariş maliyet kartı,151 yarı mamul-üretim hesabının yardımcı hesabı olarak kabul edilir.

24-) İşletmede döneme ilişkin bütçelenmiş Genel Üretim Maliyeti 60.000 TL ve fiili Genel Üretim Maliyeti 63.000 TL’dir.
İşletmede DİS dağıtım ölçüsü olarak seçilmiş ve tahmini DİS 4.000 olarak belirlendiğine göre, işletmede kullanılacak yükleme oranı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 18
B) 16
C) 17
D) 15
E) 14

25-)

Yukarıdaki yevmiye kaydı aşağıdaki hangi işleme aittir?
A) Fazla yüklenen GÜG’nin kapatılması
B) Eksik yüklenen GÜG’nin kapatılması
C) Fiili GÜG’nin kayıtlanması
D) Tahmini GÜG’nin kayıtlanması
E) Üretim hesabında toplanan giderlerin dağıtılması kaydı

26-) Genel üretim giderleri hesabının borç kalanı 80.000 TL Genel Üretim Giderleri Yansıtma hesabının alacak kalanı 90.000 TL, SMM Hesabının borç kalanı 250.000 TL, Mamuller hesabının borç kalanı 150.000 TL, Yarı Mamul- Üretim hesabının borç kalanı 100.000 TL olan bir işletmede,
Fazla yüklenen genel üretim giderlerinden SMM’ne düşen pay kaç TL’ dir?
A) 1.000
B) 8.000
C) 5.000
D) 3.000
E) 2.000

Cevaplar
1-) B
2-) D
3-) C
4-) A
5-) B
6-) C
7-) C
:cool: B
9-) A
10-) B
11-) A
12-) C
13-) E
14-) B
15-) D
16-) B
17-) B
1:cool: D
19-) B
20-) A
21-) D
22-) C
23-) B
24-) D
25-) B
26-) C

JErusalem2

Yeni Üye
Çok teşekkür ederim, çok iyi oldu bu sorular.

BURCU

Çok Özel Üye
ben tesekkür ederım kolay gelsın arkadaslar :)

lonly2008

Yeni Üye
teşekkür ederim sorular için..

rinay

Yeni Üye
:)muhteşemsiniz hakkaten siz olmasanız naparız bilemiyorum:confused:

eftan

Yeni Üye
ellerine sağlık süper olmuş
Allah razı olsun

ayker

Yeni Üye
Süper hazırlamışsın. Çok şey öğrendim valla bu sorulardan, her soru için kitaba bakmak zorunda kaldığım için bu şekilde çalışmış oldum :) ellerine sağlık

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Rica ederiz başarılar arkadaşlar

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar