:( BayRamLık

MatmazeL

Özel Üye
Yaşlı adam, bir konfeksiyon mağazasına ait vitrine uzun uzun
baktıktan sonra, ilerideki yeşillikte oynayan çocukların en
zayıfına dönerek:
'Küçüüük!...' diye seslendi. 'Bana biraz yardımcı olur musun?'
Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen arkadaşlarını bırakıp geldi. 7-8 yaşlarındaydı ve üzerindeki elbiseler, tek kelimeyle dökülüyordu. Yaşlı adam, çocuğun saçlarını okşadıktan sonra:
'Vitrindeki elbiseyi giymeni istemiştim' dedi. 'Bakalım üzerine
uyacak mı?'
Çocuk, bu teklifi ilk önce şaka sandı. Ama adam son derece
ciddiydi. Onunla birlikte mağazaya girerken, ilk önce rüyâda olup olmadığını, daha sonra da
şimdiye kadar yeni bir elbise giyip giymediğini düşündü. Genellikle ailedeki büyük çocuğa alınan veya komşular tarafından verilen giyecekler, elbiselerin ona dar gelmesiyle birlikte ortanca kardeşe kalır,
birkaç sene sonra da dizleri aşınmış veya delinmiş vaziyette
kendisine yamanırdı. Ama 'her zaman hasta' dedikleri babasının ne kadar zor para kazandığını bildiğinden, bu işe bir kere bile itiraz etmemişti. Şimdi ise, ilk defa yeni bir elbisesi olacaktı. Üstelik de bayrama üç gün kala...
Çocuk, yaşlı adamın gösterdiğielbiseleri giydiğinde, büyümüş
olduğunu ilk defa farketti. Çizgili kadifeden yapılmış pantolon, bacaklarının ne kadar uzun olduğunu ortaya koyarken, yeni ceketi de omuzlarını iyice geniş göstermişti.
Fakat hepsinin üzerine giydiği kaban bir başkaydı ve artık üşümeyecekti. Çocuk, biraz önce kazandığı misketleri onun cebine bıraktığında, iyice
keyiflendi. İrili ufaklı misketler, gayet derin olan ceplerin bir
köşesinde kalmıştı. Demek ki her bir cep, en az elli misket
alabilirdi.
Yaşlı adam, çocuğu sağa sola döndürdükten sonra, elbiselerin
paketlenmesini istedi. Ve iş tamamlandığında, tezgâhtara dönerek :
'Elbiseleri torunuma alıyorum' dedi. 'Kendisine sürpriz yapacağım için, onları bu çocuğun üzerinde denedim. İkisinin de boyu falan aynı da..'
Çocuk, bir anda beyninden vurulmuşa döndü ve ne diyeceğini
bilemedi.
Ama artık büyüdüğüne göre, bir şey belli etmemeliydi. Aynaya son bir defa baktıktan sonra, üzerindekileri yavaşça çıkartarak bir kenara fırlattığı eskileri giydi. Adam, elbiselerin torununa uyacağından emindi.
Yaptığı hizmet için çocuğa bir ciklet parası vermek istediğinde,
onu yanında göremedi. Haylaz velet, belli ki bu işten sıkılmıştı.
Çocuk,arkadaşlarının yanına döndüğünde, bir kenara çekilerek
onları seyretmeye koyuldu. Ve bütün ısrarlara rağmen oyuna
katılmadı. Arkadaşları:
'Niçin oynamıyorsun?' diye sordular. 'En güzel misketleri sen
kazanmıştın.'
Çocuk, inci gibi yaşlar süzülen gözlerini arkadaşlarından kaçırmaya çalışırken :
'Misketlerim, bu elbiselere yakışmayacak kadar güzeldi' dedi. 'Bu yüzden onları, bayramlık kabanımın cebine sakladım.'
AlıntıdıR...

imqossibLe

Yeni Üye
bunu ilk okudugumdada aynı his vardı suandaa ellerine saglık ve saol o hissi yeniden yasattıgın için:eek:

MatmazeL

Özel Üye
Rica Ederim belki bı coqumus okumuştur bılıyorum ama PayLaşmayı biras daha etrafımısdekilerin duygu ve düşüncelerine önem vermemis gerektiğini düşündüğümden istedim :)

asterıx

Yeni Üye
Ben ilk defa okudum baya etkileyiciymiş.Teşekkürler paylaşım için

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye