Mesleki Açık Öğretim Lisesi Uygulamasına Yönelik Açıklamalar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğretim Programlarındaki Okul Türleri ve alan/dallarda öğrenim görmek üzere kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adaylarından;

* İlköğretim/Ortaokul mezunları,
* Ortaöğretim Kurumlarının ara sınıftan gelenler,

kayıt dönemlerinde bulundukları il/ilçedeki Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri, Koordinatör Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlükleri ve Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlükleri ile yüz yüze eğitim veren okul/kurumların yürüteceği iş ve işlemler, aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yapılacaktır.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İl Milli Eğitim Müdürlükleri Tarafından Yürütülecek İşlemler

1. Yapılacak eğitim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan bina, tesis, araç-gereç, öğretmen ve personel temini konusunda her türlü tedbiri almak, uygulamayı takip etmek ve Koordinatör Halk Eğitim Merkezlerini belirlemek.
2. Okul Müdürlüklerince bildirilecek yüz yüze eğitim ile ilgili kontenjan ve diğer bilgileri İl Mesleki Eğitim Kuruluna sunmak, bu Kurul’un görüş ve önerileri doğrultusunda yüz yüze eğitim yapılacak okulları, açılacak bölümleri ve kontenjanlarını belirlemek ve Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerine bildirmek,
3. Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu’nu kurmak, çalıştırmak ve ilgili birimlerle koordinasyonunu sağlamak,
4. Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu’nun kararı doğrultusunda, söz konusu okullara ön kayıtları alınan öğrencilerin yüz yüze eğitimlerini alabilmeleri için;

* Öğrenci grup sayısının sekiz olması,
* Okulun öğretmen sayısının yeterli olması,
* Okulun fiziki koşullarının uygun olması.

Şartlarının oluşması halinde, Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu tarafından başvuruların, alan/dal tercihlerine göre tasnif edilip kontenjanlara göre yerleştirmenin yapılmasını sağlamak. Ayrıca; kayıt dönemlerinde okul ve alan/dal larda öğrenim görmek isteyen öğrencilerin denkliklerinin ‘Kredi Uyarlama Komisyonunca’ yapılmasını sağlamak.

NOT: Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu tarafından yüz yüze eğitim için gerekli olan en az sekiz kişilik öğrenci grupları;

* İlköğretim/ortaokul mezunları,
* Ortaöğretim Kurumlarından mezun olanlar,
* Söz konusu okullardan tasdikname ile ayrılanlar,

grup oluşturmaları durumunda, öğrencilerin aynı düzeyde alan/dal derslerinin almaları sağlandığı takdirde dönem yada yıl kaybının önüne geçilmesi sağlanabilecektir.

* Mesleki Açık Öğretim Lisesi ön kayıtları Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerince alınan öğrencilerin her türlü denklik ve kontenjanlara göre yerleştirme işlemleri, ‘Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu’ ve ‘Kredi Uyarlama Komisyonu’ tarafından yapılır.
* Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonu, kontenjanlara göre yerleştirme işlemi yapılan her öğrenci için Kredi Uyarlama Komisyonu tarafından öğrencilerin ön kayıtları sırasında ibraz ettikleri öğrenim belgeleri dikkate alınarak, EK-1(Mesleki Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi) Belgesi tanzim etmek suretiyle denklik işlemi yapar.

NOT: Ara sınıftan gelerek yüz yüze eğitimle alacağı alan/dal dersi olamayan öğrenciler içinde EK-1 (Mesleki Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi) Belgesi tanzim edilecektir.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Koordinatör Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerince Yürütülecek İşlemler

1. Mesleki eğitime başvuracaklara rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini vermek,
2. "Değerlendirme ve Yerleştirme Komisyonunca" öğrenci grup sayısı oluşan okul ve alan/dallara kaydı kabul edilen öğrencilerin liste ve çizelgelerini yüz yüze eğitimin yapılacağı okullara göndermek,
3. Kredi Uyarlama Komisyonunca denkliği yapılan öğrencilere ait kayıt evraklarını, kayıt yaptıran diğer öğrencilerin evrakları ile birlikte Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermek,
4. Kayıtları alınan öğrencilerin; Tasdikname, Ortaokul/İlköğretim okulu diplomalarının aslı, TAMEM Kalfalık Belgesi, Kalfalık-Ustalık Belgesi, Kurs Bitirme Belgesi, Bölüm Diploması, Lise Diploması vb.öğrenim belgelerinin onaylı bir sureti, ve EK-1 (Mesleki Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi) Belgelerim kayıt dosyası ile Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermek,

NOT: Bu belgelerin bir suretleri de Koordinatör Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerince arşivlenir.

Ayrıca öğrenim belgelerinin onaylı bir sureti ile EK-l(Mesleki Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi) Belgeleri, yüz yüze eğitim verilen okula/okullara yüz yüze eğitime alınacak öğrencilere ait listeler ekinde gönderilmesi gerekmektedir.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerince Yürütülecek İşlemler

1. Yüz yüze eğitim verilen okullar tarafından hazırlanıp gönderilen, 'Mesleki Eğitimi Tamamlama Belgesi' ve 'Başarı Durum Belgesi' nin bir örneğini arşivleyerek, belgelerin asıllarını en kısa zamanda resmi yazı ile Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne göndermek,

NOT: Öğrencilerin yüz yüze eğitimle aldıkları alan/dal derslerine ait not fişleri Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmeyecektir.
Bir nüshası öğrencilerin kayıtlı bulundukları Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklemde, arşiv sistemine uygun olarak saklanacaktır.

2. Nakil Talebinde bulunan öğrencilerin iş ve işlemlerini yapmak,

Nakil İşlemleri:

Öğrenci kayıtlı olduğu ilde yüz yüze eğitime devam ettiği okuJdan alacağı Başarı Durum Belgesi yada yüz yüze eğitime katılmadığını gösteren yazı ve nakil istek dilekçesi ile kayıtlı olduğu Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne müracaat eder. Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğü de, söz konusu evrakları, öğrencinin nakil istediği il/ilçenin Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderir.
Nakil yapılan il/ilçenin Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğü, öğrencinin nakil evraklarını yüz yüze eğitim alacağı okula resmi yazı ile gönderir. Ayrıca, öğrencinin o ile naklinin kabul edildiğini belirten resmi bir yazıyı da Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne süresi içinde gönderir.

NOT 1: Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından soma yapılır. Ayrıca, Mesleki Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce ve bir ay sonra nakil işlemi yapılmaz.

NOT 2: Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerine nakil için müracaat eden tüm öğrencilerin nakil istek evraklarına EK-l(Mesleki Açık Öğretim Lisesi Geçiş ve Muafiyet Belgesi) Belgesi, varsa TAMEM Kalfalık, kalfalık, ustalık, bölüm diplomaları, kurs bitirme belgeleri gibi belgelerin örneğini eklemeleri gerekmektedir.

3. Askerlik tecili için başvuran öğrencilerin Askerlik Teciline ilişkin (EK-G) belgelen, doldurularak ilgili askerlik şubesine göndermek,

NOT: Yüz yüze eğitime devam eden öğrencilerden isteyenlerin askerlik ertelemesinin yapılabilmesi için, yüz yüze eğitim gördükleri okullardan alacakları resmi yazı ile Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüklerine başvuran öğrencilerin Askerlik Teciline ilişkin (EK-G) belgeleri, Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlükleri tarafından doldurularak ilgili askerlik şubesine gönderilir.

4. Öğrenci belgesi talebinde bulunan öğrencilere, "Öğrenci Belgesi" düzenlemek,
5. Öğrenci kimlik kartı, paso vb. ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek.

NOT: Toplam dönemi 12'nin üzerinde olanlar, kaydı silik olanlar, yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler ile lise diplomalı öğrenciler öğrencilik haklarından (Askerlik tecili, öğrenci kimlik belgesi, paso ve sigorta vb. ) yararlanamazlar.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yüz Yüze Eğitim Veren Okul/Kurumlarca Yürütülecek İşlemler

1. Okulun imkanlarını ve çevrenin ihtiyaçlarını dikkate alarak yüz yüze eğitim yapabileceği bölümler ile kontenjanlarını Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmek,
2. Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden gelen liste ve çizelgelere göre okulunda açacağı meslek derslerini planlamak,
3. Yüz yüze eğitim gören öğrencilerin ders geçme, devam-devamsızlık vb. defter ve çizelgelerini tutmak,
4. Öğretim dönemi sonunda öğrencilerin yüz yüze eğitime ait başarı durumlarını okulda ilan etmek,
5. Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerine yüz yüze eğitimle alması gereken alan/dal derslerinin tamamını alıp zorunlu dersleri başarmaları durumunda, yüz yüze eğitim veren okul tarafından aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda 'Mesleki Eğitimi Tamamlama Belgesi' ve 'Başarı Durum Belgesi' düzenlenip resmi yazı ile öğrencilerin kayıtlı bulunduğu Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne göndermek,

Mesleki Eğitimi Tamamlama Belgesinin Doldurulmasında Dikkat Edilecek Hususlar:

* T.C. Kimlik No: Öğrencinin kimliği dikkate alınarak T.C. Kimlik Numarası yazılır.
* Adı Soyadı: Öğrencinin kimliği dikkate alınarak adı soyadı yazılır.
* Baba Adı: Öğrencinin kimliği dikkate alınarak baba adı yazılır.
* Mesleki Açık Öğretim Lisesi Numarası : Öğrencinin Mesleki Açık Öğretim Lisesindeki 10 haneli öğrenci numarası yazılır.
* Okulun Adı: Öğrencinin yüz yüze eğitim gördüğü okul adı yazılır.
* Okulun Bulunduğu İl/İlçe: Öğrencinin yüz yüze eğitim gördüğü okulun bulunduğu İl/İlçe adı yazılır.
* Yüz Yüze Eğitim Aldığı Meslek Alan/Dal: Öğrencinin yüz yüze eğitim aldığı alan/dal adı yazılır.
* Mesleki Eğitim Toplam Kredisi: Yüz yüze eğitimle verilen alan/dal derslerinin toplam kredisi yazılır.
* Alan/dal derslerinin Başarı Ortalaması : Öğrencinin başarılı alan/dal derslerine ait notlan ile haftalık ders saat sayıları çarpımının toplamı, alan/dal derslerinin haftalık ders saat sayıları toplamına bölünmesi ile bulunur.
(Notlar 5 lik not sistemine göre hesaplanır, virgülden sonraki iki basamak yazılır. Yuvarlama işlemi yapılmaz.)
* Yüz yüze eğitimin bittiği tarih : Öğrencinin yüz yüze eğitimle alması gereken alan/dal derslerinin tamamının bittiği tarih yazılır.

Başarı Durum Belgesi

Yüz yüze eğitimini tamamlayan öğrencilere, öğrenimi süresince okuduğu dersleri, haftalık ders saatlerini/kredilerini ve notlarını gösteren " Başarı Durum Belgesi" düzenlenir.

6. Nakil, tasdikname vb. talebinde bulunan öğrencilerden;
1. Yüz yüze eğitime devam edenlere, öğrenimi süresince okuduğu dersleri, haftalık ders saatlerini/kredilerini ve notlarını gösteren Başarı Durum Belgesi,
2. Yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrencilere, "yüz yüze eğitime katılmadığına" dair resmi yazı düzenlemek,
7. Yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrencileri, Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne bildirmek.
8. Sigorta ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek.

NOT: Sosyal güvencesi olmayan öğrencilere, işletmelerde beceri eğitimine başladıkları tarihten itibaren eğitimlerinin sona ermesine kadar sigorta primi ödenir. Ancak, Toplam dönemi 12'nin üzerinde olanlar ile lise diplomalı öğrencilere sigorta primi ödenmez.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara