Davos sıze neyı cagrıstırıyor????

imqossibLe

Yeni Üye
Medyada Davos restine "fatura" arayışı 31 Ocak 2009 Cumartesi, 13:33 GÜNCELBaşbakan Erdoğan'ın Türkiye'de ve İslam dünyasında heyecan, Batıda ise genel olarak saygı uyandıran Davos resti, Türkiye'de kimi kesimleri memnun etmedi. Başbakanın tepki gösterdiği İsrail devlet başkanı Şimon Peres'in bile dönüp Erdoğan'dan özür dilediği yerde kimi köşe yazarlar marjinal kalmaya yemin etmiş gibiler. Özellikle Doğan grubunda yoğunlaşan bu yazarlar, şimdiden Türkiye'ye "fatura" kesme yarışına girmiş durumdalar. Buna göre, Erdoğan'ın Davos'taki paneli terkedişi ve Peres'in yüzüne gerçekleri vurması, Türkiye'yi yalnızlaştıracak bir süreci başlattı.

İşte, Davos restinden rahatsızlık duyan yazarlar ve yazılarından önemli alıntılar...

Oktay Ekşi (Hürriyet)

"Ben kabile devleti başbakanı değilim" diyen kişiye düşen, "kabile devlet başbakanı" gibi hareket etmemekti.
Unutmayalım... Ödenmemiş fatura yoktur. ÖZellikle de uluslararası ilişkilerde...

Tufan Türenç (Hürriyet)

Olaydan sonra Türkiye'de milyonlarca insan ile Arap dünyası Erdoğan'ı 'Davos Fatihi' ilan etti.
Batılılar ise Chavez ile Aahmedinejad çizgisine oturtmaya başladılar.
İkisi de ülkemiz açısından son derece tehlikeli ve Türkiye'nin önüne ödenmesi zor faturalar koyacak gelişmeler.

Melih Aşık (Milliyet)

Başbakan'ın söylemi insani ölçüleri aşıyor, bir Hamas müdafaasına dönüşüyor. Böyle bir siyaset Türkiye'yi bölgede yalnızlığa götürür. Nitekim öyle oluyor...

Semih İdiz (Milliyet)

Peres’e yanıt verme hakkı olan Erdoğan bunu yaparken, siyasi çıkarları açısından kaş yapmış olabilir, fakat Türkiye açısından bir göz çıkardığı kesin. Bunun nedenlerini, geçmişte kıdemli görevlerde bulunmalarına rağmen Erdoğan tarafından “monşerler” diye aşağılanan emekli diplomatlarımız medyamızda fazlasıyla açıkladıklarına göre, bizim burada ayrıntıya girmemiz gerekmiyor.

Editoryal (Vatan)

Batı dünyasından gördüğü haksızlıkların halkımızda biriktirdiği tepkiler Başbakan’ı Davos’ta ortaya koyduğu öfke ve tepki nedeniyle bir anda kahraman haline getirmiştir.

Oysa şimdi kısa vadeli parti menfaatlerini bir yana bırakıp bu kavganın Türkiye hesabına orta ve uzun vadede ne gibi sonuçlar doğuracağını değerlendirmek öncelik taşıyor.

Başbakan diplomasiyi ve diplomatları monşerlik ve monşer diye alaya alarak eğitimsiz çoğunluğun gönlünü kazandığını düşünüyor olabilir.

Ama Yahudi lobisi ile ipleri koparmak, Yahudi etkilerinin nüfuz ettiği uluslararası siyasi ve ekonomik kurumlarla ilişkilerde soğukluk yaratmak Türkiye’nin menfaatine midir?
Bir yandan Hamas’ı destekleyip bir yandan da İsrail karşıtı bir politikanın yükseltilmesi, Türkiye’nin Batı’dan sistematik olarak uzaklaştırıldığı yolunda şüphe ve endişeler doğurmaktadır.

Güngör Mengi (Vatan)

AKP iktidarına tepki göstermek uğruna Yahudi lobisi bu defa Ermeni girişimini göğüslememeyi ve soykırım yasasının Kongreden geçişini seyretmeyi seçebilir mi?

Can Ataklı (Vatan)

AKP ciddi bir travma yaşayan oylarını bu sayede toparlayacaktır belki ama ekonomik ve siyasi alanda gelecek tehlikelerle nasıl baş edecektir?

Mustafa Mutlu (Vatan)
Davos’taki gerginlik, Türkiye’nin dış ilişkilerinde milat olacak... Çünkü Türkiye, büyük bir olasılıkla biraz daha yalnızlaşacak...

O nedenle bugünden tezi yok, bizi bekleyen tehlikelere daha fazla kafa yormamız gerekiyor

Okay Gönensin (Vatan)

Mesut Yılmaz başbakan olduğu sırada, Türkiye’nin Avrupa Birliği ilişkileri üzerine Almanya Başbakanı ile yaptığı görüşmede, sert bir tepki gösterip toplantıyı terk etmişti. Bu fevri hareketin verdiği zararların giderilmesi yıllar aldı. Bugünkü Başbakan’ın “monşerler” diye aşağıladığı Dışişleri mensupları neredeyse yıllarca bu fevri tepkinin in onarımı için çalıştı

ALINTIDIR..

pekı sızce Davos ne arkadaslar?:confused:

asterıx

Yeni Üye
Melek sen torpillisin galiba yada sitede moderatör yok! Benim bu konuyla ilgili bi kaç girişimim oldu ama;dünyayın konuştuğu,gazetelerin manşetlerden düşürmediği,ana haber bültenlerini geçtim ara haber bültenlerinin büyük bir kısmını hatta neredeyse tamamını ayırdığı böyle bir konuyu bi arkadaş anlam veremediğim nedenlerden dolayı silmiş!Heralde o arkadaş,bizlerin muhteşem beyinlerimizi dünya görüşü hakkında ki fikirlerimizi paylaşmaya yormak yerine insana hiç bi katkısının olmadığını düşündüğüm zeka sorularına,fıkralara yormamızı istiyor heralde!...

Konu hakkında ki yorumuma gelince,ister yukarıdaki yazılanlara istersen aksini savunanlara katıl benim için çok önemli değil!Önemli olan toplumumuzu yakından ilgilendiren bu tür konulara seyirci kalmayı yetinmeyip bir takım girişimlerde bulunman taktire şayan bi harekettir..Teşekkürler melek ülkemizin senin gibi duyarlı arkadaşlara ihtiyacı oldukça fazla

imqossibLe

Yeni Üye
torpıllı falan degılım sadece dusuncelerıme yakın olan yerlerden alıntılar yaptım;)
olsun ve sanmam kapatcaklarını kotu bişi yazmadımkı sadece gazeteci abılerım yorumlarını yansıttım rıca ederım
:)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bu Silinme Olayına Bakacağı Arkadaşlar Forumda Kimse Torpilli Değildir Belirtmek isterim. asterıx bu konunun üzerine gideceğim merak etme.

Bu Arada Bu Davos Konusunuda Siyaset Yapmadan, Birbirimizle Kavga Etmeden, tartışma ve Usluplarımızın Dozunu Ayarlayarak yazalım Lütfen.

imqossibLe

Yeni Üye
Bu Silinme Olayına Bakacağı Arkadaşlar Forumda Kimse Torpilli Değildir Belirtmek isterim. asterıx bu konunun üzerine gideceğim merak etme.

Bu Arada Bu Davos Konusunuda Siyaset Yapmadan, Birbirimizle Kavga Etmeden, tartışma ve Usluplarımızın Dozunu Ayarlayarak yazalım Lütfen.
galıba ömer abı sana gereken acıklamayı yapmıştır...

A

angel_faruk

Misafir
davos davos arapların umursamdıgı insanlığın yok oldugu gazzeye karsı sadece dgrularısöylemesı bir basbakanın nasıl da ilği cekıyo ama dogru olanı yapmalı oda bu zulme sessız kalmalıydı...:confused:

sewtap

Yeni Üye
davos da yaptığı harekette bence haklı ve bilinçliydi ERDOĞAN vatanına ve vicdana yakışan bir tepkiydi ordaki insanları çok iyi anlayan bir milletiz biz vicdanen rahatız tüm türk halkı adınaydı o tepki bence....

thelegend

Yeni Üye
herseyy ıı guzelde sayın erdogan amerıkanın ırak topraklarına gırıp o kdar masum ınsanın katledılmesıne karsın perde arkasında yasanan tonla olaya karsın ses cıkarmadıda nedense bu olay karsısında actı agzını yumdu gozunu tepkısı haklı olabılr ıtırazım yok ama bundan 5 yıl once nerdyedın sayın erdogan....secimlerınde yaklasması ayrı bı tesaduf zaten...

imqossibLe

Yeni Üye
arkadaslar galıba yanlışbi anlatım yaptım ben ne sayın basbakanı nede tayıp erdoganın bızzat yaptıgı davranışı sordum sadece davosta olan olayların ne ifade ettığınımerak ettım ...
medyada yaptınız yorumlara benzer yorumlar mevcut zaten mumkunse sıyasetten uzak sıvıl yorumlarınızı beklıorum

yınede saolun:)

tülay60

Yeni Üye
herseyy ıı guzelde sayın erdogan amerıkanın ırak topraklarına gırıp o kdar masum ınsanın katledılmesıne karsın perde arkasında yasanan tonla olaya karsın ses cıkarmadıda nedense bu olay karsısında actı agzını yumdu gozunu tepkısı haklı olabılr ıtırazım yok ama bundan 5 yıl once nerdyedın sayın erdogan....secimlerınde yaklasması ayrı bı tesaduf zaten...
gerçekten katılıyorum bu düşünnceye bence orda yaptığı restle iç siyasete yatırım yapmıştır sonuçta bir başbakan daha soğukkkanlı olmalıydı tepkisini daha farklı dile getirmeliydi orası şişhane deil arkadaşlar 'DAVOS' DUYGULARINA GÖRE HAREKET EDEMEZ BİR BAŞBAKAN

By_tr

Özel Üye
bütün dünyanın alkışladığı bu olayı klasik muhalefet anlayışıyla değerlendirip oy kazanmak için yaptı vs. ile gölgelendirip gurur duymamızı kimse engelleyemez hele bunu bi türkten duymak çok üzücü

tamam ülke içinde olan olaylarda taraf seçme durumumuz olabilir ama uluslar arası bi zirvede her koşulda arkasında olmamız gerekir
tebrikler melek daha erken yazacaktım ama bi türlü toparlayamadım aklımdakileri bu konuda saatlerce tartışabilirim

zeynep_zehra

Yeni Üye
bütün dünyanın alkışladığı bu olayı klasik muhalefet anlayışıyla değerlendirip oy kazanmak için yaptı vs. ile gölgelendirip gurur duymamızı kimse engelleyemez hele bunu bi türkten duymak çok üzücü

tamam ülke içinde olan olaylarda taraf seçme durumumuz olabilir ama uluslar arası bi zirvede her koşulda arkasında olmamız gerekir
tebrikler melek daha erken yazacaktım ama bi türlü toparlayamadım aklımdakileri bu konuda saatlerce tartışabilirim
sana katılıyorum arkadaşım sus sus nereye kadar birinin bunu yapması gerekiyordu bence o anda başbakan değil bi TÜRKTÜ.helal olsun

merveg

Özel Üye

aynı fikirdeyim mesut.sonuçta uluslar arası bi toplantıda türkiyeyi temsil etti sayın başbakan ve yapması gerekeni yaptı helal olsun.şimdi elinizi vicdanınıza koyun bi.aynı muameleyi görseydiniz siz napardınız.tabikide aynısını.belkide daha fazlasını.....

tülay60

Yeni Üye

bütün dünyanın alkışladığı olay dedilde; bir kısmının da kınadığı bir olay desek daha tarafsız olur bence

imqossibLe

Yeni Üye
bütün dünyanın alkışladığı olay dedilde; bir kısmının da kınadığı bir olay desek daha tarafsız olur bence

işte bu ya farklı bir görüş cıkabildi sonunda tülay cokcoktsk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara