Cipsin zararları

merveg

Özel Üye
Çok fazla patates cipsi tüketenlerin kanında kanserojen maddesi birikiyor.

GAZİANTEP - Uzun süreli patates cipsi tüketiminin, kanserojen ’akrilamid’ maddesinin kanda birikmesine neden olduğu bildirildi.
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal beslenmenin, sağlığı korumanın en kolay ve ucuz yolu olduğunu söyledi.
Doğal beslenme konusunda kendilerini destekleyen son bir çalışmanın İsveç ve Polonyalı araştırmacılar tarafından yapıldığını ve ’American Journal of Clinical Nutrution’ isimli çok saygın bir derginin 2009 Ocak sayısında yayınlandığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, bu araştırmanın, patates cipsi gibi çok yaygın olarak tüketilen yiyeceklerin nasıl sağlığa zarar verdiğini gösterdiklerini ifade etti.
Araştırmacıların yetişkin 40 sağlıklı insana 4 hafta boyunca 160 gram patates cipsi yedirdiğini, bu miktar cipsin içinde 157 miligram akrilamid maddesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
"Akrilamid sık tüketilen birçok yiyecekte bulunan bir molekül olup en fazla kızarmış patates ve mısır gevreğinde bulunur. Dört hafta sonrasında araştırmaya katılanların kanlarında akrilamid birikimi olmuş, ayrıca iltihaplanmaya yol açan hs-CRP ,IL-6 ve oksijen radikallleri artmıştır. Ayrıca kanda iltihabi reaksiyonlara cevap olarak beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu da artmıştır."
Prof. Dr. Yılmaz, akrilamidin; yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde olduğunu, yüksek ısıda protein ile şekerin kimyasal reaksiyona girip ’akrilamid’i doğurduğunu vurgulayarak, "Bu madde plastik sanayiinde kullanılıyor. Sigarada kansere yol açtığı sanılan maddeler, arasında akrilamidde bulunuyor" diye konuştu.
İltihabi reaksiyonların kalp krizi, kanser gibi birçok hastalığın sebeplerinin başında geldiğini, çocukların daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirip onlara örnek olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Patates cipsi, kalp rahatsızlıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Çocukların geleceğini karartıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na göre, bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk, bu oranları fazlasıyla aşıyor.
Tüm çocukların bayıldığı patates cipsi, aslında bu minik vücutlar için zehirden farksız. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (FDA) verileri, günde 2 paket cips yiyen bir çocuğun, bir yetişkinin bile almaması gereken oranda yağ ve tuz tükettiğini gösteriyor. Bu iki kurumun uzmanlarına göre, günde ortalama 2000 bin kalori alan bir yetişkinin en fazla 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Üstelik bu toplam yağ miktarının içinde, kalbe zararlı olan doymuş yağ oranının 20 gramı aşmaması gerekiyor. Sigara kadar tehlikeli olan trans yağların ise hiç tüketilmemesi gerekiyor."
Türkiye’de satılan patates cipslerinin üzerinde hangi oranda doymuş ve trans yağ kullanıldığı bilgisinin yer almadığını kaydeden Prof. Dr. yılmaz, şunları söyledi:
"Ancak İngiliz Kalp Vakfı’nın (BHF) verilerine göre, 100 gramlık patates cipsindeki doymuş yağ oranı 10, trans yağ oranı ise 3 grama kadar çıkabiliyor. Tuz oranı da 3 grama kadar yükseliyor. Bir başka deyişle günde 100 gramlık iki paket cips yiyen bir çocuk, aslında bir yetişkin alması gereken yağ ve tuz oranını tüketmiş oluyor.
ABD’deki California Üniversitesinin araştırmasına göre de, doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında obezite riski yüzde 80 ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski yüzde 60 yükseliyor. Trans yağ ise damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırıyor. Patates cipsinin yağda kızartılması sırasında ortaya çıkan kanserojen "akrilamid" adlı maddenin kanda birikmesine neden olduğu artık biliniyor."
Prof. Dr. Yılmaz, aşırı patates cipsi tüketiminin dengesiz bir beslenme şekli olduğunu, çocukların kalsiyum ve proteine, vitamin minerallere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Her gün köfte, tavuk veya balık, süt veya ayran meyve ve sebze tüketilmeli. Çocuğa yasak koymak yerine yediklerini dengeli hale getirmeyi öğretmek önemli" dedi. (aa)

asterıx

Yeni Üye
Teşekkürler merve çok yararlı bi paylaşım olmuş.Cipskokiklerde önemle duyrulur

merveg

Özel Üye
evet ben de çok seviyorum ama napalım yemicez:)

BYXXX

Yeni Üye
oooo pateteslı lays super olur cola +cipis iyi gidier .. :D:D

imqossibLe

Yeni Üye
saol merve baharatlısını çıkardıkları gunden berı kopamıyorumkı...:D

MatmazeL

Özel Üye
Bende yhaa:(
Aklıma gelio yemedn duramıyorum ama hasta olmakta istemiyorumm ühühü :(
Teşekkürler Paylaşım için..

Garbino

Özel Üye
Paylaşım için teşekkürler Merve..

heartqueen

Yeni Üye
walla bacaklarını uzatıp güzel bi film de açtıysan hiç bişey onun yrini tutamıyo :( patlamış mısırdan bile daha ii. allahtan alerjim var cipsede istesem de yiyemiyorum yoksa 150 kilo olmuştum şimdiye

rainbow

Özel Üye
Cips mi ?yasak olan veya zararlı olan şeyler hep cazip gelir...bende yiyicilerdenim......:pteşekkürler hatırlttığın için.....:cool:

m3lto

Yeni Üye
bir senedir yemiyorum aklımada gelmiyo arkadaslar belli bi müddet sonra alışıyo insan ......başarabilirsiniz:D:D:D

DILEK3

Yeni Üye
Bende yememeye calısıyorum bakkalın önünden felan gecerken gözüm takılı :)ama zaralı oldugu için almıyorum

kan_ciceqi

Yeni Üye
cipsle pek aram olmadıqı için üstüme almıyorum:Dbunları okuyunca da iyiki sevmiyorum dedim tşkler..

güldeste

Yeni Üye
yaaaaa neyi seviyosam zararlı çıktı yaaa?ölmiceğiz mi zaten bari dünyaya doyalım mı acaba??

Hazır-Cevap

Özel Üye
Hımm baharatlısı,acılısı...

Önceden çok sevdiğim bikaç aydır yemediğim cipsler...

graal89

♥ Ankaragücü ♥
bişey olmaz arkadaşlar yeyin ya hayatta o kadar çok zararlı madde varki bence bu hiçbişey..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara