Hadi sarhoş olalım

imqossibLe

Yeni Üye

Ferdi Tayfur’un bir şarkısı vardı günümüzde de tan yorumladı bu parçayı: yıldızlar da kayar durmaz yerinde solar güzelliğin kalmaz yüzünde’ diye. Hatta matematiksel olarak bu şarkının türevini alırsak ortaya şu ünlü dizeler çıkıyor: güvenme güzelliğine bir sivilce yeter.’ Hatta üstüne bir de diferansiyelini alırsak iş aşık veysel’ e uzar ki o da: güzelliğin on par’ etmez şu bendeki aşk olmasa’ der.

Birçok defa karşılık bulamadığımız aşklar için; (içimizde fırtınalar kopmasına rağmen) dışa karşı kabadayılığa bok sürdürmeyip ‘hadi ulen oradan elimi sallasam ellisi saçımı sallasam tellisi’ diyerek kendimizi avutma girişimimiz takdire şayan bir şekilde karşılanır. Ahali sırtımızı aslan gibi sıvazlar. ‘helal sana’ nidaları gün boyunca kasım kasım kasılarak kıyafetlerimizin vücudumuza dar gelmesine sebep olur. Sonra akşam olup da eve çekilince, hayattan elimizi eteğimizi çekince, duvarlar üstümüze gelmeye başlar, onun adı gider gelir kafamızda, bakarız olmayacak böyle hemen buzdolabına koşar kaparız bir içki(tipi önemli değil) sonra açarız bilgisayarı damarımıza girip bizi zehirleyecek şarkılar ararız.

İçkinin vücuda sinsice nüfuzundan sonra bir de şahdamarımızdan giren şarkılar iyicene guard ımızı düşürür. Anılar, yaşanmışlıklar, söylenenler aklımızdan geçmeye başlar. Hayallerin, düşüncelerin, söylenemeyenlerin ağırlığı ise tüm zehrini salar vücudumuza. Önceleri pek bir şey anlamayız. Yüzde bilmem kaçlık alkolun yavaşça kanımızda dolaştığını düşünürüz, içimizde patlayanların zehrini sarhoşluğa vururuz, ne zaman ki o zehir naçiz bedenimize sığmayıp gözlerimizden yaşlar şeklinde boşalmaya başlar işte o zaman biz de dırdıra başlarız. Elimizde şişe, gözümüzde yaş aklımızdan geçenler dilimizi kullanarak uzaydaki boşluğa kaçışır : ‘ulan naptım ben sana be, neyin eksikti, sevmedik mi,değer vermedik mi, bok mu vardı ismaille kaçtın?Allah belanı versin nurcaaaannn’. 80lerde bu serzenişten sonra direk Orhan baba nın şarkısı takılırdı dilimize. ‘ben zaten her acının tiryakisi olmuşum.’80lerde biz acıyla boğuşurken günümüzde direk sevgiliyi ateşe atıyoruz. ‘Allah belanı versin, Allah seni kahretsin, bana gelen sana gelsin yaaarrr!’ işte bu şarkı alkolle uyuşmuş gönlümüze ilaç gibi gelir.

Meyhaneler, sarhoş sofraları genelde hep bir derde ortak olan sofralardır her ne kadar Türkler tarafından böyle sofralar hoş karşılanmasa da ne kadar derde göğüs gerdiklerini çok az insan anlar yani sarhoş olanlarJ içki bir nevi dertten kaçma yoludur, e aşk da başlı başına bir derttir. Kurduğumuz bu düz mantık sayesinde aşık bir insanın içmesi kadar normal bir şey olamaz.

Bir de keyfe keder içmek vardır yani sevinçten. Düğünümüzde, mezuniyetimizde, oğlumuzun sünnetinde, askere giderken, tuttuğumuz takım şampiyon olunca, bebek sahibi olunca bla bla bla. Ömrümüzün her demine sığdırdığımız küçük mutluluklara bir kadeh içkiyle hoş geldin diyebiliriz. Burada sarhoş olmak bünyeye acı vermez mutluluk enjekte eder, yolunda giden bir aşkı düşünürken bize eşlik eden sadık dostlar bir duble rakı, beyaz peynir, kavun, haydari ve Türk sanat musikisinin fevkaladenin fevkinde güzide eseri ‘bir bahar akşamı rastladım size, sevinçli bir…’ dir. Mezuniyet törenimizde genç olmanın verdiği sağlamlığa güvenip içkinin dibine nasıl vurduğumuzu anlayamayız bile. Gecenin sonunda klozet kapağıyla haşır neşir olurken tek hatırladığımız 5. kadehi içiyor olduğumuzudur. Veyahut evlilik yıldönümümüzde zoraki romantizm yaratmak adına patlatılan şampanyalar veya açılan kırmızı şaraplar bize unuttuğumuz heyecanı geri kazandırmak için piyango oynamak gibi bir şeydir. Ama kuşkusuz ki en güzeli sarhoşlukla çakırkeyiflik arasındaki ince çizgide sürünen bedenimizin sabah uyandığımızda büyük ikramiyeyi kazanmış olduğudurJ

Sonuçta insanoğlunda bahane çok.İster keyifli olsun, ister üzgün, ister kızgın olsun, ister yılgın. içki onun en iyi dostu olacaktır o dönemde. Kimseye açamadığı sırları içki şişesine sarılarak anlatacaktır, gülecektir, hatta ömründe ilk defa ağlayacaktır belki de insanoğlu, ama yine de sarhoşken az da olsa unutacaktır derdini, çokça paylaşacaktır sevincini. Arada bir sarhoş olmak güzeldir. Haydi! Şerefe!

alıntıdır

songunlerdeki sahte içkiler uzerıne....

graal89

♥ Ankaragücü ♥
bu kadarda uzun konu açılmazki bunu okumam 1 saatimi alır be. hergün bu kadar ders kitabımdan okusam şuan okulum bitmişti:)

By_tr

Özel Üye
başka bir bakış açısıda ben getireyim bari
paylaşımı itici buldum insanlık yararına 1 damla bulamadım boğuldum kadehinde

Meyhaneler, sarhoş sofraları genelde hep bir derde ortak olan sofralardır her ne kadar Türkler tarafından böyle sofralar hoş karşılanmasa da ne kadar derde göğüs gerdiklerini çok az insan anlar yani sarhoş olanlarJ içki bir nevi dertten kaçma yoludur, e aşk da başlı başına bir derttir. Kurduğumuz bu düz mantık sayesinde aşık bir insanın içmesi kadar normal bir şey olamaz.

al işte ne alaka kardeşim ya melek dua et burda yoksun yolardım şimdi saçını başını faydan yokken bari zarar verme:D

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara